prebavne težave

Želodčne težave vidno omejile Dončićev učinek, Minnesota znova v prednosti (70:65)*
26. 04. 2025 04.22Košarkarji Los Angeles Lakers se mudijo v Minneapolisu, kjer proti zasedbi Minnesote na tretji tekmi 1. kroga končnice lovijo svojo drugo zmago. Po uvodnih dveh obračunih v Kaliforniji je izidi v zmagah 1:1, prva četrtina v Target Centru pa je po boljšem nadaljevanju pripadla domačim košarkarjem z 32:26. Jezerniki so veliko bolje odigrali v drugi četrtini in si ob polčasu priigrali prednost štirih točk.

Stanje vode se izboljšuje, a še vedno ni neoporečna
25. 04. 2025 18.26Stanje vode se po fekalnem onesnaženju interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa izboljšuje, saj so analizni podatki bistveno boljši. Preverjanje vzroka onesnaženja še vedno poteka, z vrsto strokovnjakov, tudi zunanjih, pa so določili najverjetnejši vzrok, a ga še ne morejo potrditi, so sporočili iz Mercatorja, ki upravlja objekt.

Onesnaženje vode: število obolelih preseglo 500
23. 04. 2025 18.21Epidemiološka služba NIJZ je do sedaj obravnavala 543 oseb, ki so imeli težave zaradi fekalnega onesnaženja interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa. Samo danes so opravili epidemiološko preiskavo pri 44 osebah, najpogostejši simptomi so driska, bruhanje in tudi vročina, so sporočili.

Voda v Maximarketu še vedno onesnažena, vzrok neznan
22. 04. 2025 17.05Po dezinfekciji sistema interne vodovodne napeljave v objektu Maximarketa odvzeti vzorci še vedno kažejo na fekalno onesnaženje, a v bistveno manjših koncentracijah. Vzrok onesnaženja še ni znan. NIJZ je doslej zabeležil več kot 400 okuženih oseb, dve sta bili krajši čas hospitalizirani, sicer pa hujšega poteka bolezni ni zaznal.

Počitnice na preizkušnji: Ko je treba v tujini sredi noči poiskati zdravniško pomoč
22. 04. 2025 13.55Družina Marletič iz Krškega (imena, priimek in kraji so spremenjeni zaradi potreb članka) si je februarja 2024 za prvomajski oddih v Grčiji rezervirala avtodom.

'Izgubil sem tri kilograme, žena dva. Ta bolezen ni nedolžna'
20. 04. 2025 20.40Več sto ljudem je apetit za veliko noč vzela huda okužba s fekalno onesnaženo vodo iz Maximarketa. So strankam v tamkajšnji kavarni stregli onesnaženo vodo, četudi so vedeli, da z njo nekaj ni v redu? Tako predvidevajo nekateri okuženi, ki so z nami delili svojo izkušnjo. Poročajo o hudem poteku bolezni, ki ni primerljiva z običajno trebušno virozo, močno izgubljajo na teži, bruhanje in črevesne težave pri nekaterih ne ponehajo že četrti oziroma peti dan. Kako pa poteka dezinfekcija in kdaj bo voda spet primerna za pitje?

Zaradi fekalnega onesnaženja vode okuženih več kot 350 ljudi
19. 04. 2025 07.48Rezultati analiz vode v prostorih Maximarketa, ki jih je Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano opravil v petek, so potrdili, da je fekalno onesnaženje vode omejeno na interno vodovodno napeljavo objekta. V vzorcih, ki jih je Zdravstveni inšpektorat vzel v sosednjih stavbah, fekalnega onesnaženja niso zaznali. Po zadnjih podatkih je okuženih več kot 350 ljudi.

Odpovedan shod upokojencev, vodilni so se zastrupili z vodo iz Maxija
19. 04. 2025 13.19Vodja protestnega shoda upokojencev Pavel Rupar je sporočil, da je napovedani protest, ki bi se moral zgoditi 23. aprila odpovedan. Vzrok pa: infekcija članov obeh organizacij, ki so se zastrupili pred novinarsko konferenco v kavarni Maxi v Ljubljani. Dva člana, vključno s predsednikom, sta morala poiskati zdravniško pomoč, eden tudi bolnišnično, je sporočilo društvo Glas upokojencev.

Zaradi onesnažene vode v središču Ljubljane zbolelo vsaj 36 ljudi
18. 04. 2025 12.00Zaradi onesnažene vode nekateri obrati, ki so priključeni na vodovodni sistem poslovnega objekta Maximarket, ne delujejo. Po podatkih Nijz je do danes zbolelo 36 ljudi, pri čemer gre večinoma za zaposlene in nekaj strank. Osebam, ki so v času od 12. aprila naprej imele prebavne težave in so kupovale hrano v Maximarketu, svetujejo, da pokličejo na številko Nijz.

Skrivnost zdravega črevesja, ki jo morate poznati
02. 04. 2025 00.15Ste že slišali za butirat? Morda ne, a vaše črevesje ga zagotovo pozna – in ga obožuje.

BLOG: Zdravilni učinki artičok
30. 03. 2025 14.39Artičoke so že od nekdaj cenjene zaradi svojih zdravilnih lastnosti in bogate prehranske vrednosti. Njihova uporaba sega v antične čase, ko so jih ljudje uživali za boljšo prebavo, lajšanje težav z jetri in splošno krepitev telesa. Stari Grki in Rimljani so jih imeli za prestižno hrano, ki je bila namenjena predvsem plemičem in bogatejšemu sloju. V srednjem veku so bile artičoke celo simbol vitalnosti in dolgega življenja. Zaradi svoje bogate vsebnosti antioksidantov, vitaminov in vlaknin pomagajo ohranjati zdravje prebavil, jeter, srca in ožilja. Njihova vsestranskost v kuhinji in številne koristi za zdravje jih postavljajo med nepogrešljiva živila za tiste, ki želijo okrepiti svoje telo in izboljšati splošno počutje.

Potapljač pod Belvederjem nabiral strogo zaščitene školjke
04. 03. 2025 15.1154-letni potapljač je v petek v morju pod Belvederjem nabiral morske datlje, a sta ga pri tem zasačila naravovarstvena nadzornika krajinskega parka. Obvestila sta policijo, ki mu je plen – kar 2,5 kilograma strogo zaščitenih školjk – zasegla.

BLOG: Poprova meta, mogočno eterično olje
16. 02. 2025 13.28Poprova meta (Mentha piperita) je ena najbolj vsestranskih rastlin, ki se pogosto uporablja v medicini, kozmetiki in aromaterapiji. Njeno eterično olje je izjemno cenjeno zaradi osvežilnih, protimikrobnih in sproščujočih lastnosti. Tokrat bomo raziskali njene koristi, zgodovino uporabe, zanimivosti in opozorila glede varne uporabe.

Da bi razvedrili ribo, so na steklo akvarija nalepili fotografije obrazov
26. 01. 2025 16.08Ali se ribe lahko počutijo osamljene? Oskrbovalci japonskega akvarija so opazili, da se 28-kilski morski mesec po tem, ko so akvarij zaprli zaradi obnovitvenih del, nenavadno obnaša. Da bi ribo spravili v boljšo voljo, so na steklo nalepili človeške obraze, da bi imela občutek, da obiskovalci še vedno prihajajo.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?
19. 01. 2025 07.00Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

V več slovenskih trgovinah odpoklicali jajca zaradi salmonele
10. 12. 2024 09.13Zaradi prisotnosti salmonele je Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin odpoklicala jajca dobavitelja Kmetijska zadruga Laško. Prodajala so se v različnih manjših zasebnih trgovinah na območjih Celja, Velenja in Zasavja, ne pa tudi v Tušu in Sparu, kot je v ponedeljek objavila uprava.

BLOG: Kvinoja – drobno seme, ki je prava zakladnica hranil
10. 11. 2024 18.46Kvinojo lahko brez težav poimenujemo superživilo, saj si je v zadnjih letih prislužila sloves ene najbolj hranljivih in vsestranskih sestavin. Čeprav jo mnogi štejejo za žito, se v resnici uvršča med psevdožita. To pomeni, da tehnično ni zrno, ampak seme rastline Chenopodium quinoa. Njena uporaba sega tisočletja nazaj, vse do starodavnih Inkov, ki so jo častili kot "chisiya mama" ali "mater vseh zrn".

BLOG: Buče – več kot le praznični okras
27. 10. 2024 08.06Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo
13. 10. 2024 12.26Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost
07. 10. 2024 15.13Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

BLOG: Črni čaj
29. 09. 2024 07.43Črni čaj je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu z dolgo zgodovino, ki sega več tisoč let nazaj. Gre za pijačo, ki ni zgolj del vsakdanjika, temveč je prepletena s kulturnimi in družbenimi obredi številnih narodov. V današnjem blogu bomo raziskali zgodovino črnega čaja, njegove številne koristi za zdravje, kaj vsebuje in zakaj ga po svetu tako množično pijejo. Dotaknili se bomo tudi drugih načinov uporabe, zanimivosti in previdnosti, ki jo velja upoštevati pri pitju te pijače.

Stanje v Idriji se je umirilo, učenci nazaj v šolskih klopeh
23. 09. 2024 12.50Na Idrijskem so prejšnji teden zaznali občutno povečano število otrok s prebavnimi težavami, ki so se kazale v bruhanju, diareji in bolečinah v prebavilih, tudi z vročino. Zaradi obolenja je več sto učencev in tudi več strokovnih delavcev idrijske osnovne šole manjkalo pri pouku. Razmere so se že umirile, so nam pojasnili na šoli.

Povpraševanje po Ozempicu (pre)veliko, na spletu številni ponaredki
02. 09. 2024 17.31Zaradi velikega povpraševanja tudi v Sloveniji prihaja do težav v preskrbi z zdravilom za zdravljenje sladkorne bolezni Ozempic. Na javni agenciji za zdravila in lekarniški zbornici zagotavljajo, da si pristojni prizadevajo omiliti težave v preskrbi. Odsvetujejo nakup prek spleta in opozarjajo, da zdravilo ni odobreno za t. i. estetsko hujšanje.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje
18. 08. 2024 07.00Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

Ko odloži olimpijska vesla, poprime za inštrumente v zobozdravstveni ordinaciji
13. 08. 2024 19.42Da so nas olimpijci lahko zastopali v Parizu in se v domovino vrnili zdravi ter brez večjih poškodb, je v Franciji ves čas skrbela ekipa zdravnikov in fizioterapevtov. Vsake olimpijske igre so zelo naporne, a tudi lepe, pravijo. Je pa letos zgodovino pisala tudi 31-letna Ljubljančanka Nina Kostanjšek, prva slovenska veslačica v zgodovini olimpijskih iger, po poklicu sicer zobozdravnica. Kot pravi, so se ji s tem nastopom uresničile sanje, prestižno tekmovanje pa je preseglo vsa njena pričakovanja.

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino
04. 08. 2024 17.52Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Eni so bruhali, drugi zboleli, tretji videli stvari, o katerih ne želijo govoriti
04. 08. 2024 11.08Olimpijske igre že od otvoritvene slovesnosti burijo duhove, kakovost vode v reki Seni pa je bila velik trn v peti organizatorjev že dolgo pred tem. Francozi so v čiščenje reke pred igrami vložili več kot 1,5 milijarde evrov, kljub temu pa so triatlon zaradi onesnažene vode morali prestaviti.

Na Kliniki Golnik povečano število hospitalizacij zaradi zajčje mrzlice
23. 07. 2024 10.02Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik v zadnjem tednu opažajo povečano število hospitaliziranih bolnikov s hudo obliko pljučnice, katere povzročitelj je bacil Francisella tularensis. Gre za bolezen, imenovano tularemija oziroma zajčja mrzlica. V zadnjih desetih dneh so zabeležili pet bolnikov s hudimi pljučnicami, vsi prihajajo iz krajev ob Sorškem polju. Kmetovalce pozivajo, naj si pri spravilu sena nadenejo zaščitno masko.

BLOG: Vse, kar morate vedeti o umetnih sladilih
07. 07. 2024 07.00V sodobnem svetu, kjer je zdrav življenjski slog v ospredju, umetna sladila igrajo ključno vlogo pri zamenjavi tradicionalnega sladkorja. Na vsakem koraku lahko zasledimo brezgrešne sladice, pijače brez kalorij in izdelke brez sladkorja. Ta sladila ponujajo možnost uživanja sladkega okusa brez dodatnih kalorij, kar je privlačno za mnoge, ki želijo zmanjšati vnos sladkorja ali nadzorovati telesno težo.

Ste si pred dopustom pripravili potovalno lekarno?
30. 06. 2024 07.55V Lekarniški zbornici Slovenije pred poletnimi dopusti svetujejo pripravo potovalne lekarne. Ta zagotavlja vsaj osnovno prvo pomoč tudi tam, kjer ni vseprisotnih lekarn in bolnišnic. Zbornica dopustnikom priporoča, naj poleg prve pomoči s seboj vzamejo zdravila proti prehladu, povišani telesni temperaturi, bolečinam, prebavnim težavam in alergijam.