prebavne motnje

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?
19. 01. 2025 07.00Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Čustveno slovo Stevensa, Boškan blizu državnega rekorda
14. 12. 2024 13.14Slovenski plavalci v Budimpešti so se na SP v 25-metrskih bazenih predstavili v treh disciplinah. Peter John Stevens se je od aktivne kariere poslovil s 36. mestom na 50 m prsno, Katja Fain je bil 18. na 400 m mešano, Sašo Boškan pa se je z 7:45,58 slovenskemu rekordu na 800 m prosto približal na manj kot sekundo in je po jutranjem delu 14.

Tehnologija namesto tablet: kako Indija Putinu pomaga do 'prepovedanih artiklov'
28. 10. 2024 09.39Shreya Life Sciences, majhno farmacevtsko podjetje v indijskem Mumbaju, se je zaradi dobav napredne tehnologije v Rusijo kljub zahodnim sankcijam znašlo v središču mednarodne pozornosti. A pravzaprav gre le za en primer v nizu številnih.

BLOG: Buče – več kot le praznični okras
27. 10. 2024 08.06Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

BLOG: Zmajev sadež, izjemno hranljivo tropsko superživilo
13. 10. 2024 12.26Čeprav se zmajev sadež sliši, kot da spada v pravljico ali fantazijsko zgodbo, je to izjemno hranljivo tropsko superživilo, ki postaja vse bolj priljubljeno po vsem svetu. Njegova edinstvena oblika, svetle barve in bogata hranilna vrednost so ga uvrstile med superživila, ki ne le osvežujejo, temveč prinašajo številne koristi za zdravje. Poleg privlačnega videza zmajev sadež izboljšuje prebavo, krepi imunski sistem in pomaga ohranjati mladostni videz kože.

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost
07. 10. 2024 15.13Vsak vloženi evro v promocijo duševnega zdravja pri delu se povrne v višini od 2,5 do 4,7 evra, so izpostavili na NIJZ pred svetovnim dnevom duševnega zdravja. Čeprav se ozaveščenost o pomenu duševnega zdravja na delovnem mestu dviguje in se številni delodajalci odločajo za implementacijo različnih ukrepov za varovanje duševnega zdravja, so ti še vedno primarno usmerjeni v individualne ukrepe, so opozorili. Še vedno pa se organizacije premalo odločajo za uvedbo organizacijskih ukrepov, torej ukrepov, ki bi vplivali na pogoje in organizacijo dela, in ki imajo pomembne vpliv na duševno zdravje zaposlenih.

Povpraševanje po Ozempicu (pre)veliko, na spletu številni ponaredki
02. 09. 2024 17.31Zaradi velikega povpraševanja tudi v Sloveniji prihaja do težav v preskrbi z zdravilom za zdravljenje sladkorne bolezni Ozempic. Na javni agenciji za zdravila in lekarniški zbornici zagotavljajo, da si pristojni prizadevajo omiliti težave v preskrbi. Odsvetujejo nakup prek spleta in opozarjajo, da zdravilo ni odobreno za t. i. estetsko hujšanje.

BLOG: Ali tudi tebe mučijo vetrovi?
16. 06. 2024 12.45Napenjanje je naravni del prebave, vendar lahko včasih povzroči neprijetnosti in zadrego. Povprečen človek spusti pline približno 14- do 18-krat na dan, kar je povsem normalno. Vendar pa je prekomerno napenjanje lahko znak prebavnih težav. V tem blogu bomo raziskali vzroke napenjanja in ponudili naravne načine za lajšanje teh težav.

BLOG: Žveplo v hrani
05. 05. 2024 07.00Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

Ultra predelana hrana velika grožnja za naše zdravje
29. 02. 2024 10.18Ultra predelana hrana, kot so industrijsko vnaprej pripravljene jedi, denimo pekovski izdelki, gazirane pijače, prigrizki, je velika grožnja za naše zdravje, ugotavljajo znanstveniki. Takšna hrana je namreč neposredno povezana s kar 32 škodljivimi učinki na zdravje, vključno z večjim tveganjem za bolezni srca, raka, s sladkorno boleznijo tipa 2, slabim duševnim zdravjem in prezgodnjo smrtjo, kažejo ugotovitve največjega pregleda s tega področja doslej.

'Naše plače spodjeda inflacija, razžira pa jih tudi kozmični dež'
07. 12. 2023 07.18Pred vladnim poslopjem se je zbrala množica protestnikov na shodu dela sindikatov javnega sektorja. Vladi so sporočili, da je dovolj praznih obljub in da je čas, da dane zaveze izpolni. Pričakujejo uskladitev plač z inflacijo in odpravo plačnih nesorazmerij. Če dogovora ne bo, pa napovedujejo, da se bodo drugič zbrali še v večjem številu. Še pred shodom v središču prestolnice so se poklicni gasilci odpravili do ministrstva za obrambo, kjer so državnemu sekretarju predali svoje zahteve.

Bruce Springsteen zaradi zdravstvenih težav preložil ameriško turnejo
07. 09. 2023 19.11Bruce Springsteen je preložil datume ameriške turneje, ki bi se morali zgoditi do konca septembra, razlog pa naj bi bile zdravstvene težave. 73-letnik je že odpovedal dva koncerta v avgustu, še na osmih pa bi moral nastopiti v septembru. V izjavi, ki jo je delila njegova ekipa, so zapisali, da je pevec poiskal zdravniško pomoč.

BLOG: Sladke paprike
27. 08. 2023 20.00Sladka paprika je resnično vsestransko uporabna in seveda nam poleg odličnega okusa prehrana s papriko lahko pomaga tudi v boju proti številnim zdravstvenim težavam. V resnici je paprika prava zakladnica bistvenih vitaminov, antioksidantov in mineralov, ki pomagajo ohranjati zdrav način življenja.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?
16. 07. 2023 10.32Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

Kako reagirati ob bližnjem srečanju s kačo strupenjačo?
11. 07. 2023 16.16Med tujimi turisti so te dni priljubljene tudi slovenske gore, kar se žal kaže tudi v številu intervencij. Kar dvanajstkrat je moral v zadnjem tednu dni na pomoč poleteti policijski helikopter, ponedeljkova intervencija pa je bila manj običajna. Mladoletnega tujega turista je namreč ugriznil navadni gad. S helikopterjem so ga odpeljali v ljubljanski klinični center, na srečo pa ni kazal težjih znakov zastrupitve. Čeprav smrtni primeri zaradi ugriza kače v Sloveniji veljajo za izjemo, pa so simptomi ugriza zelo neprijetni. Kaj torej lahko naredimo, če v naravi naletimo na eno izmed naših treh kač strupenjač?

BLOG: Eterična olja lahko izboljšajo naše življenje
21. 05. 2023 07.00Eterična olja so stoletja uporabljali za zdravljenje različnih težav in ohranjanje dobrega počutja. Predstavljajo zmesi raznovrstnih hlapnih, močno dišečih spojin, pridobljenih iz botanično definirane rastlinske vhodne snovi (cvetovi, listi, plodovi, semena, korenine, skorja) z destilacijo ali z ustreznim mehanskim postopkom brez segrevanja.

BLOG: Pet krivcev za bolečine v želodcu
09. 04. 2023 12.47Bolečine v želodcu so pogosta težava, s katero se srečuje večina od nas. Vendar pa v nekaterih primerih lahko postanejo pogoste, hude in kronične, kar je lahko znak nekega resnejšega stanja. Bolečine v želodcu lahko povzročijo različni dejavniki, zato je pomembno, da se zavedamo, kaj so najpogostejši "krivci" za te bolečine. V tokratnem prispevku se bom dotaknil pet najpogostejših razlogov za bolečine v želodcu.

Duševne težave zaposlenih so lahko posledica neurejenih delovnih pogojev
25. 10. 2022 15.25V okviru evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu na NIJZ opozarjajo na pomen psihosocialnih tveganj za duševno zdravje pri delu in posledice za zdravje. Težave se lahko pojavijo zaradi neustreznega načrtovanja, organizacije in vodenja dela ter slabih odnosov na delovnem mestu. Vodijo lahko v prekomerni in kronični stres, so zapisali.

Ali jemljete vsa prehranska dopolnila, ki jih vaše telo potrebuje?
19. 10. 2022 00.15Prehranska dopolnila predstavljajo koncentriran vir določenega hranila ali kombinacijo različnih hranil.

BLOG: zdravljenje kandide
09. 10. 2022 07.00Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Kupci gob v Šabcu so se zastrupili z zeleno mušnico
08. 10. 2022 10.29Kupci, ki so gobe kupili od 72-letnice na tržnici v Šabcu, so se zastrupili z zelenimi mušnicami, je pokazala analiza. Prvi znaki zastrupitve z zeleno mušnico so bruhanje, driska in šibkost, simptomi pa se navadno pojavijo sedem do osem ur po zaužitju gobe, včasih tudi kasneje. Smrtna količina strupov za odraslega človeka vsebuje 50 gramov svežih zelenih mušnic, kolikor tehta klobuk srednje velike gobe brez beta, nekateri strokovnjaki pa pravijo, da je usodna količina lahko že 20 gramov te strupene gobe.

V celjski bolnišnici zaradi prebavnih motenj pomoč poiskalo 47 ljudi
04. 10. 2022 13.51Zaradi prebavnih motenj je pomoč v celjski bolnišnici poiskalo 47 ljudi, dva od njih so hospitalizirali. Sprva so na žalski občini domnevali, da je motnje povzročila zakalitev vidnega vira, vendar so kmalu ugotovili, da gre za tehnično napako na vodnem viru Šempeter. Kljub temu da je okvara že odpravljena, je treba vodo do preklica prekuhavati. NIJZ bo namreč opravil analizo vode, rezultati pa bodo znani v dveh dneh.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes
11. 09. 2022 15.26Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'
02. 07. 2022 10.56Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Temna plat Kardashianovih: slabe plače in nevzdržne razmere
16. 04. 2022 07.00Za ogromnimi količinami denarja, ki se dnevno zliva v denarnice sester Kardashian-Jenner, stojijo ljudje, ki imajo od velikih zaslužkov resničnostnih zvezdnic bolj malo koristi. Po Kimini odmevni izjavi, da morajo ženske več delati, če želijo uspeti, so se oglasile njene bivše uslužbenke, ki so zanjo več kot garale. In ne le, da jim služba ni prinesla pretiranega uspeha, njihovo delo ni bilo nagrajeno niti z dostojnim plačilom. Nekdanja zaposlena v Kiminem kozmetičnem podjetju je zvezdnico opisala kot nekoga, ki se šopiri s svojim velikim bogastvom, a želi imeti v ekipi le nekaj ljudi, ker je skopuška.

BLOG: Imate težave z dispepsijo?
13. 03. 2022 08.46Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

Karim Merdjadi: Če pretiravaš s hrano, je duša srečna, a telo nastrada
05. 03. 2022 07.00Sodnika Karima smo obiskali v kuhinji MasterChefa, kjer nam je zaupal številne zanimive podrobnosti s snemanja kuharskega šova, ki kmalu prihaja na POP TV. Odkar smo ga nazadnje videli na televiziji, je doživel veliko telesno spremembo, pravi pa, da se je zanjo odločil, ker je želel, da se njegovo telo spočije. Z drugačnim načinom prehranjevanja pa ima največ težav njegova žena, ki mora kuhati manjše porcije.

Nima ciljev in denarja, ima pa bogate izkušnje: 'Potovanja ti odprejo nov pogled na svet'
13. 02. 2022 15.4543-letni Boris Šajtegelj svojo drugačnost izkazuje na vseh področjih svojega življenja, pri čemer zagotovo najbolj izstopajo njegova potovanja. Običajno se brez večjega slovesa, s čim manj prtljage, brez ciljne destinacije in skoraj brez denarja odpravi od doma. Obiskal je že 106 držav, več kot polovico od teh je prekolesaril. Med drugim je z avtom v Rusiji prečkal zaledenele reke in jezera, se družil s talibani in bil trikrat izgnan iz Tibeta. Trenutno ponovno nabira kilometre po Afriki.

BLOG: Addisonova bolezen
30. 01. 2022 07.04V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.