preživetja

ZN: Žrtve izraelskih napadov v Gazi v veliki meri ženske in otroci
11. 04. 2025 20.25Združeni narodi so opozorili, da ženske in otroci predstavljajo velik delež žrtev izraelskih napadov v zadnjih tednih na območje Gaze. Pri tem so obsodili napade na območja, kamor so se po ukazu o evakuaciji umaknili razseljeni prebivalci enklave. Izraelska dejanja vzbujajo pomisleke glede preživetja Palestincev kot skupine v Gazi.

Ekipa, ki bi znala 'prave žičke' prerezati v spanju
30. 03. 2025 09.26S soncem obsijana odmaknjena lokacija v ljubljanskem Sostrem. Na obrobju gozda stavba, na kateri visi slovenska zastava. Železna vrata, zapornica in kamera na vhodu dajejo vedeti, da za njimi ne stoji običajna stanovanjska hiša. In če na dvorišču opazite moške v črnih oblačilih z baretkami in posebnimi našitki na rokavih, vam ti povejo, da gre za pripadnike Specialne enote Slovenske policije. Natančneje, za oddelek za protibombno zaščito.

Britanec v Šanghaju uspešno prestal revolucionarno operacijo pljučnega raka
25. 03. 2025 11.51Pri Andrewu, Britancu, ki dela v Šanghaju, so lani med zdravstvenim pregledom ugotovili več kot 10 zgodnjih stadijev raka na obeh pljučnih krilih. Zaradi nove revolucionarne operacije, ki jo je neodvisno začela izvajati šanghajska vzhodna bolnišnica, se je Andrew odločil, da se na zdravljenje ne bo vrnil v Veliko Britanijo.

Odprava 'Tartufi in trije mušketirji'
13. 03. 2025 07.00Prijetna sapa mi je mršila lase, medtem ko sem stopala proti bližnjemu obronku kraškega gozda. Bila sem na prav posebni misiji. Da najdem zaklade, o katerih imamo ljudje velikokrat zmotna prepričanja, zaradi katerih se bijejo celo lokalne vojne in umirajo nedolžni ter zaradi katerih se menda ženske raznežijo, moški pa poživijo. Tartufi, prihajam!

Zlati potni list tretje najmanjše države na svetu za 100 tisočakov
09. 03. 2025 18.54Zlati potni list in z njim državljanstvo Nauruja, tretje najmanjše države na svetu, je lahko vaše za približno 100 tisoč evrov. S pobudo Zlati potni list želijo zbrati dovolj denarja za zaščito pred podnebno krizo.

Strah pred vojno: tečaji preživetja vse bolj priljubljeni
04. 03. 2025 06.00Da je strah pred vojno v Evropi vse večji, dokazujejo tudi na Nizozemskem. Nihče v Evropi ni več varen, menijo Nizozemci, zato raznovrstni tečaji preživetja postajajo na Nizozemskem vse bolj priljubljeni. Ne gre le za to, da zapustiš udobje domačega doma in se naučiš, kako zakuriti ogenj v naravi ali kuhati brez štedilnika. Nasploh gre za pripravo na izredne razmere in učenje veščin, ki pridejo prav v vojni. Denimo, kako oskrbeti ranjenca.

Mineva sto let od rojstva kultnega ameriškega režiserja Roberta Altmana
20. 02. 2025 15.48Pred sto leti se je rodil kultni ameriški režiser, scenarist in producent Robert Altman. V dolgoletni filmski karieri je režiral 87 filmov, produciral jih je 38. V filmskem svetu je pustil pečat s filmi M.A.S.H, Kockar in prostitutka, Nashville, Igralec, Pret a Porter, Popaj in Kratke zgodbe. Umrl je leta 2006.

Letalski strokovnjaki pojasnjujejo čudež v Torontu
19. 02. 2025 08.19Kako je možno, da je ameriško potniško letalo po pristanku zagorelo in se obrnilo na streho? K sreči so preživeli vsi potniki in člani posadke. Analitiki ocenjujejo, da je na pristanek letala vplival tudi močan veter, pilot naj bi zaradi močnih bočnih sunkov moral izvesti poseben pristajalni manever. Zasluge, da so potniki preživeli, grejo tudi varnostnim sistemom v letalu, med drugim varnostnim pasovom, ki so danes veliko manj raztegljivi kot včasih. Ob pristanku se je od trupa letala odlomilo eno krilo, v katerem je tudi rezervoar za gorivo.

Bear Grylls o prijatelju Russllu Brandu: Poklicani smo ljubiti vse
10. 02. 2025 15.00Bear Grylls je poskušal utišati govorice o njegovem prijateljstvu z razvpitim zvezdnikom Russellom Brandom. Slednji se namreč sooča s številnimi obtožbami o spolnih napadih. Priljubljeni voditelj, ki je bil pred časom prisoten tudi na komikovem krstu, pravi, da v življenju med drugim na podlagi svoje vere poskuša ne obsojati, temveč ljubiti.

Izzivi revščine: kako bi se odločili, če bi se znašli v težki situaciji?
07. 02. 2025 19.05Plačati položnico ali kupiti šolske potrebščine in topel obrok za otroka? To je vprašanje, s katerimi se spopada več kot 260 tisoč Slovencev, ki živijo pod pragom revščine. Med njimi je vedno več tako imenovanih revnih zaposlenih. Ljudi, ki se kljub redni zaposlitvi mesečno borijo, da bi preskrbeli svoje družine. V humanitarnem programu Veriga dobrih ljudi so zato pripravili projekt Izzivi revščine, v katerem se posameznik lahko preizkusi v težkih življenjskih situacijah. Bi bili vi med tistimi, ki uspešno opravijo izziv preživetja?

Opozorilo vsem, ki 'stegujejo prste po žlahtnem zemljišču'
31. 01. 2025 10.26V reševanje invalidskega podjetja CSS so se vključili škofjeloški obrtniki in podjetniki, ki Debeljakovem SDH sporočajo: če vi ne morete, bomo mi. Za razliko od SDH namreč menijo, da podjetje ima prihodnost. Župan Škofje Loke pa sporoča, da bodo v primeru, da začne SDH prodajati zemljišča, uveljavljali predkupno pravico.

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi
28. 01. 2025 10.49Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Mami triletnice, ki je izginila v Savi, odredili pripor
17. 01. 2025 08.41Reševalci so zaradi slabih vremenskih razmer in teme iskanje triletne deklice, ki jo je mama odnesla v reko Savo, sama pa nato izplavala na kopno, v četrtek zvečer prekinili in z delom nadaljujejo danes. Zagrebška policija je zaradi suma umora prijela 34-letno mamo otroka, sodnik pa ji je zaradi ponovitvene nevarnosti, vplivanja na priče in težkih okoliščin kaznivega dejanja odredil pripor.

Reševanje v Kotliški grapi: Naš trud ni bil zaman, rešili smo življenje
28. 12. 2024 18.00Reševalna akcija med 22. in 26. decembrom v Kotliški grapi predstavlja eno izmed najnapornejših reševanj v slovenskih gorah, so zapisali reševalci GRS Kamnik. Reševanje jim je namreč oteževalo slabo in izredno vetrovno vreme, pomagala pa nista niti težko dostopen teren in dostop do mesta nesreče.

Video igre v letu 2024
27. 12. 2024 06.00Preteklo leto je bilo zelo uspešno tudi v multimilijardnem poslu, ki kroji svet video iger, kar obožuje na milijone privržencev igralnih konzol po svetu, in kjer poleg najnovejših različic Playstationa in Xboxa prednjači predvsem Nintendova ročna konzola Switch, pozabiti pa ne gre niti na vse gamerje, ki so ponosni na svoje gaming PC-je. Poglejmo si nekaj gamerskih vrhuncev leta.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'
13. 12. 2024 15.20Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Rak na želodcu: z bakterijo okužen vsak sedmi testirani, pozivi k odzivu
04. 12. 2024 13.50Testiranja na okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, ki je glavni povzročitelj raka želodca, se je v ZD Ljubljana doslej udeležilo 2598 posameznikov. Okužbo so potrdili pri 13,8 odstotka testiranih. Vse, ki se še niso odzvali na vabilo k testiranju, spodbujajo k udeležbi. S sodelovanjem v raziskavi namreč zmanjšajo možnost za razvoj raka želodca.

Sekretariat bernske konvencije podprl zmanjšanje zaščite volka
03. 12. 2024 15.46Sekretariat bernske konvencije je podprl predlog za spremembo varstvenega statusa volka v okviru mednarodne konvencije o varstvu prosto živečega evropskega rastlinstva in živalstva ter naravnih habitatov iz strogo zaščitenega v zaščitenega. Sprememba bo članicam omogočala bolj fleksibilno upravljanje s populacijo volka, so poudarili v Bruslju.

Fotograf z bojnih linij: Ljudje v vojni dobijo nadnaravno moč
30. 11. 2024 07.35Prepričan, da želi biti športni fotograf, se je po naključju znašel v Bosni med vojno in danes je Eddy van Wessel eden najbolj priznanih in večkrat nagrajenih vojnih fotografov na svetu. Še vedno se oklepa analognega fotoaparata in črnobelih fotografij, ker meni, da tako lahko najbolje zadane njihovo bistvo. Da pritisne na sprožilec, potrebuje občutek, ne prizora. Svoje delo jemlje kot poslanstvo z upanjem, da lahko nekaj spremeni. Temne plati ljudi, ki jih je srečal, in vse grozote, ki jih je videl, so ga v 30 letih spremenile, prizna. Njegov filter je domača kmetija, kjer je življenje spokojno, vojna vihra pa le oddaljen spomin. Do naslednjič.

Pogubljen ameriški bombnik v objemu slovenskih gora
24. 11. 2024 09.53Suh sneg je škripal pod nogami, na lase in brado so se lepili beli kristali, ko je začela četica pohodnikov v mrzlem novembrskem jutru gaziti proti dolini Tamarja. "Tisti dan so bili tam gor prav taki pogoji," eden izmed rateških gorskih reševalcev pokaže visoko pod mogočen dvatisočak. Pod Kotovim sedlom pod Jalovcem je pred natanko 80 leti strmoglavil ameriški vojaški bombnik B-24G Liberator. Nosil je devet članov posadke zavezniških letalcev, za nekatere izmed njih pa je bil polet nad slovenskimi gorami tudi njihov zadnji.

Podporniki splava izgubili v treh, a zmagali v sedmih zveznih državah
06. 11. 2024 04.02Ob boku volitev, na katerih Američani izbirajo novega predsednika ZDA, ponekod glasujejo tudi o predpisih o splavu. O tem, da bi splav dovoljevali do točke, ko je plod sposoben preživeti (24 tednov nosečnosti), so se odločali v 10 zveznih državah. V Arizoni, Montani, Nevadi, Koloradu, Marylandu, New Yorku in Misuriju so volivci vključitev splava med ustavne pravice podprli, na Floridi in v Južni Dakoti pobude niso podprli z dovoljšno večino, v Nebraski pa so izbirali med dvema omejitvama splava in izbrali strožjo.

Polarna medvedka skotila, bosta mladička preživela?
03. 11. 2024 12.49Polarna medvedka v živalskem vrtu v nemškem Karlsruheju je skotila dva mladiča, a se pristojni sedaj bojijo, da morda ne bosta preživela. Stopnja smrtnosti med mladiči je namreč že sicer visoka, ker se je dvojica skotila v zunanji ogradi, pa je možnost za njuno preživetje še veliko manjša, opozarjajo v živalskem vrtu.

35. Liffe: skoraj sto filmov, tudi vrhunci leta
22. 10. 2024 19.38Ljubljanski mednarodni filmski festival Liffe se bo v 35. izdaji odvijal med 13. in 24. novembrom, ko bodo na šestih prizoriščih in še nekaj počez, prikazali 91 celovečercev, tri sklope kratkih filmov, retrospektivo pa bodo letos namenili Costi-Gavrasu.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije
20. 10. 2024 09.09Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

'Pili smo deževnico in se greli v mokri spalni vreči iz kamelje dlake'
17. 10. 2024 13.45Rus, ki je 67 dni preživel na majhnem napihljivem čolnu v Ohotskem morju, je iz bolniške postelje opisal neverjetno zgodbo preživetja. Grel se je v spalni vreči iz kamelje dlake in pil deževnico, trupli svojega brata in nečaka pa je privezal na čoln, da ju morje ne bi odneslo. Pravi, da je preživel zahvaljujoč "božji pomoči".

Pred orkanom po Floridi že divja tornado
09. 10. 2024 06.04Prebivalci Floride imajo le še nekaj ur časa za evakuacijo, preden ob ameriško obalo udari orkan Milton, ki velja za enega najhujših v zadnjih stotih letih. Ocene kažejo, da bo orkan Florido dosegel v četrtek ob 2. uri oziroma v četrtek zjutraj po našem času, ne izključujejo niti možnosti, da bi kopno dosegel že kako uro prej. Milton je sicer sprožil tudi tornade, ki so se razvili na jugu Floride, en je dosegel kopno.

Športna oblačila zamenjali za vojaška in se podali na izziv preživetja v naravi
08. 10. 2024 18.53Naši športniki so za tri dni svoje športne uniforme zamenjali za vojaška oblačila. Začelo se je namreč letno usposabljanje vrhunskih športnikov, zaposlenih v Slovenski vojski. 29 asov bo te dni svoje treninge zamenjalo za izziv preživetja v naravi. Preizkusili se bodo v delanju bivaka, iskanju hrane, ribolovu, ob tem pa bodo še bolj krepili svojo discipliniranost in poslušnost - dve vrlini, ki sta že tako velik del vojske in tudi športnikov. Pred odhodom na teren pa je bilo treba najprej izuriti korakanje in upoštevanje navodil ter z zaprisego medse sprejeti dve novi vojakinji.

Na vrhu Brdo-Brioni izrazili željo, da bi bil proces širitve EU hitrejši
08. 10. 2024 17.38V Črni gori je potekal vrh pobude Brdo-Brioni, na katerem so voditelji držav Zahodnega Balkana razpravljali o približevanju teh držav Evropski uniji in o drugih aktualnih temah. Srečanja se je udeležila tudi predsednica Nataša Pirc Musar, ki je opozorila, da bi širitev EU na Zahodni Balkan morala potekati hitreje.