pravni red

Vlada z novim zakonom za krepitev kibernetske varnosti

10. 04. 2025 06.17

Vlada je potrdila predlog novega zakona o informacijski varnosti, s katerim želi tudi na podlagi evropske direktive okrepiti nacionalni sistem kibernetske varnosti. "Gre za pomemben korak k boljšemu zaznavanju kibernetskih incidentov, hitrejšemu odzivanju nanje, zaradi česar bo gospodarska škoda bistveno manjša," je ocenil direktor urada vlade za informacijsko varnost Uroš Svete.

V Republiki Srbski sprejeli osnutek nove ustave in nov sporni zakon

14. 03. 2025 13.24

Parlament Republike Srbske je v četrtek sprejel osnutek nove ustave in zakon o zaščiti ustavnega reda Republike Srbske, ki tej entiteti BiH daje večje pristojnosti. Iz urada visokega predstavnika so opozorili, da gre za neposreden napad na pravni red države, Združeni narodi pa so vse strani pozvali k zadržanosti.

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače

23. 12. 2024 10.00

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi, ki so jo podpisali danes. Pogodba zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za okoli 15 odstotkov. Veljati bo začela z novim letom.

Obetajo se subvencije za skrajšani delovnik in dvig nadomestila za brezposelnost

19. 12. 2024 16.32

Na področju trga dela se obeta več sprememb. Med prvimi naj bi bila shema skrajšanega delovnika, o kateri že tečejo pogajanja socialnih partnerjev. Obetajo se novosti pri višini denarnih nadomestil za brezposelnost, predvideno je sezonsko delo v gostinstvu in turizmu. Ministrstvo si želi porušiti tudi most do upokojitve, ko gredo starejši v pokoj neposredno z zavoda za zaposlovanje. Minimalna plača naj bi se uskladila le z inflacijo, je neuradno izvedela STA.

Funkciji lendavskega župana Magyarja nezdružljivi

10. 12. 2024 11.52

Upravno sodišče je potrdilo odločitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), da sta funkciji župana Občine Lendava in članstva v svetu Pomurske madžarske samoupravne narodne skupnosti, ki ju opravlja Janez Magyar, nezdružljivi, so sporočili s KPK. Magyar mora nezdružljivost odpraviti v 15 dneh po pravnomočnosti, ki je že nastopila. Magyar je vložil zahtevo za revizijo in opozoril na po njegovem vsebinsko podobno združljivost v primeru poslanske funkcije.

DZ za podlago za nov način zaračunavanja cestnine za tovornjake in enodnevno vinjeto

22. 11. 2024 18.10

DZ je potrdil zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša določbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na izpuste ogljikovega dioksida (CO2). Opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030.

Golob: Napad na pravno državo je črta, ki je ne smemo nikoli prestopiti

13. 11. 2024 10.25

Objava fotomontaž in domnevnih domačih naslovov več sodnikov in tožilke je pretresla Slovensko sodniško društvo in stranke opozicije. Grožnje naj bi bile usmerjene na delavce v pravosodju, ki so povezani s postopki proti Janezu Janši. Po mnenju društva je nadlegovanje sodnikov in tožilcev zaradi preteklih odločitev v sodnih postopkih nesprejemljivo, grožnje pa obsojanja vredne. Predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević je dejal, da so šle stvari predaleč. Sodniki so sprožili postopke za odstranitev spornih zapisov na družbenih omrežjih.

Zamrznitev fronte, demilitarizirana cona, odlog članstva Ukrajine v Natu

07. 11. 2024 19.17

Trdil je, da lahko ustavi vojno v Ukrajini v 24 urah, sedaj pa v javnost kapljajo prvi obrisi domnevnega načrta, ki ga celo predvolilno kampanjo ni želel razkriti. Donald Trump naj bi pritisnil na Moskvo in Kijev in poskušal izpogajati sledeče: Rusija obdrži zavzete teritorije, Kijev pristane na večdesetletno odložitev članstva v Natu, ustvari se demilitarizirana cona, ZDA bi nadaljevale z dobavo orožja Ukrajini, Rusiji pa bi ukinili sankcije.

Vlada nad neutemeljene tožbe za osebe, ki se javno udejstvujejo

10. 10. 2024 16.36

Vlada je na seji potrdila izhodišča glede predloga zakona o zaščitnih ukrepih za osebe, ki se javno udejstvujejo, pred očitno neutemeljenimi tožbenimi zahtevki ali zlorabljenimi sodnimi postopki, je na novinarski konferenci po seji dejala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Gre za t. i. strateške oziroma SLAPP tožbe.

Cestnine za tovornjake in enodnevna vinjeta najkasneje leta 2030

05. 09. 2024 15.43

Vlada je sprejela predlog zakona o cestninjenju, s katerim v pravni red prenaša odločbe evropske direktive glede novega načina zaračunavanja cestnine za tovorna vozila glede na emisije CO2. Predlog opredeljuje tudi novo, enodnevno vinjeto, ki bo na voljo najpozneje od 25. marca 2030, so po seji sporočili z vlade.

Varnostni strokovnjaki o napadu na policiste: 'Črta je bila prekoračena'

15. 08. 2024 17.56

So policisti varuhi reda ali boksarske vreče, nad katerimi se lahko znese, kdor si želi? To se dan po objavi posnetka aretacije mladoletnega romskega voznika sprašuje javnost. Da je bila rdeča črta prekoračena, se strinjajo tudi varnostni strokovnjaki. Sindikat policistov Slovenije notranjega ministra in direktorja Policije poziva, naj poskrbita za spremembo zakonodaje, ki bi zagotovila bolj učinkovito vzdrževanje reda, izterjavo izrečenih kazni in boljšo varnost policistov v postopkih. Na vprašanja o romski problematiki je odgovarjal notranji minister Boštjan Poklukar.

Kako bo Slovenija unovčila 'plus točke' iz vohunskega trikotnika?

01. 08. 2024 06.00

Kaj lahko Slovenija dobi od velike mednarodne izmenjave vohunov, pri kateri sodeluje prvič? Smo tokrat dobili politične točke pri obeh svetovnih velesilah, ZDA in Rusiji? "Na kakšen način se bo ta bonus unovčil, v Sloveniji verjetno vesta samo premier in direktor Sove," je v oddaji 24UR ZVEČER menil obramboslovec in evropski poslanec Vladimir Prebilič. Poudaril je tudi, da operacije zajetja ruskih vohunov na slovenskih tleh ne bi bilo, če ne bi bilo sodelovanja naših obveščevalnih služb s tujimi, kar pomeni, da uživajo zaupanje in ugled mednarodne skupnosti.

Več tisoč Hrvatov podpisalo peticijo proti obveznemu služenju vojaškega roka

20. 07. 2024 16.15

Hrvaška organizacija Center za ekonomsko izobraževanje (CEO) je v petek vladi in ministrstvu za obrambo v Zagrebu predala peticijo z več kot 5000 podpisi proti ponovni uvedbi obveznega služenja vojaškega roka, ki so jo podprli z ekonomskimi in pravnimi argumenti. Vlada se bo sedaj na peticijo morala odzvati, poročajo hrvaški mediji.

EU z julijem zaostrila pravila na trgu kriptosredstev

07. 07. 2024 10.12

Z julijem so se v EU zaostrila pravila na področju kriptosredstev. Na podlagi lani sprejete evropske uredbe o trgih kriptosredstev (Mica) se med drugim uvaja večji nadzor nad trgovanjem s temi sredstvi. Gre za prvo celovito zakonodajo za urejanje področja kriptovalut. Po mnenju stroke uredba prinaša večjo jasnost in varnost na trgu kriptosredstev.

Zgodovinski trenutek, a državi čaka še veliko dela

25. 06. 2024 12.53

Ukrajina in Moldavija sta danes nekaj več kot dve leti po vložitvi prošnje za članstvo v EU tudi uradno začeli pristopna pogajanja. V Kijevu in Bruslju poudarjajo, da gre za zgodovinski trenutek, obenem pa se vrstijo tudi opozorila, da državi čaka še veliko dela. V Kijevu in Kišinjovu so na to pripravljeni.

EU pristopna pogajanja z Ukrajino in Moldavijo začenja 25. junija

15. 06. 2024 08.26

Veleposlaniki držav članic EU so se dogovorili o pogajalskih okvirjih za pristopna pogajanja z Ukrajino in Moldavijo, ki se bodo začela 25. junija, je sporočilo belgijsko predsedstvo. Odločitev morajo sicer uradno potrditi še ministri EU na srečanju prihodnji teden, na Nizozemskem pa mora soglasje dati tudi parlament.

Gradbena inšpekcija lani porušila le eno črno gradnjo

17. 05. 2024 06.40

Gradbena inšpekcija je od leta 2013 do danes porušila 56 črnih gradenj – v letu 2022 in 2023 šest nevarnih gradenj. Lani je padla samo ena. Zakaj gradbeni inšpektorji ne uspejo porušiti več črnih gradenj? "Ljudje se vedno lahko na odločitev inšpektorja pritožijo," pravi Andreja Troha, direktorica Gradbene in geodetske inšpekcije. Prioriteta so nevarne gradnje. In zakaj še vedno stojijo nelegalne luksuzne vile, ki bodejo v oči že več let? Na seznamu je nekaj manj kot 3000 kršitev, del seznama pa predstavljajo gradnje, ki čakajo na rušitev.

'Slovenski ribiči žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe'

16. 05. 2024 10.12

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Za slovenske ribiče je bila današnja odločitev pričakovana. O nadaljnjih korakih še razmišljajo. Slovenija bo ribičem še naprej nudila vso pomoč in si prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, je poudarila ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.

Ne samo KPK, tudi DZ meni, da ni pristojen za obravnavo prijave zoper Jakliča

07. 05. 2024 10.39

Potem ko je protikorupcijska komisija prijavo zoper Klemna Jakliča glede suma kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov odstopila Državnemu zboru, češ da je to organ, ki izvoli ustavne sodnike, Mandatno-volilna komisija DZ vrača žogico, da tudi oni niso pristojni za obravnavo tovrstnih zadev in da bi stvar morala presojati KPK. Kot pravijo, je DZ pristojen za obravnavo vprašanj s tega področja le za poslance na podlagi Zakona o poslancih, ne pa tudi za druge funkcionarje. Med drugim se sklicujejo na odločbo Ustavnega sodišča iz leta 2007.

Od posilstev do dobičkov naftnih družb

01. 05. 2024 10.36

Vse to je bilo med temami, ki so jih v Strasbourgu še zadnje dni zasedanj v tej sestavi obravnavali poslanci Evropskega parlamenta. Sicer je na splošno najbolj zaokrožil beli golob, ki je, ko ga je kot kakšen čarodej potegnil izpod plašča eden izmed poslancev, poletel v dvorano in nekoliko začudeno pristal na mizi odsotnega poslanca.

'Slovenija je postala aktivna soustvarjalka evropske prihodnosti'

30. 04. 2024 20.48

Ob 20. obletnici vstopa Slovenije v Evropsko unijo bodo v barvah evropske zastave zažarele prepoznavne stavbe in javni prostori po vsej Sloveniji. Ob obletnici pa se tako iz naše države kot iz tujine vrstijo sporočila. "Slovenija je v dveh desetletjih članstva v EU zrasla in se razvijala, krepila svoje mednarodne vezi ter postala aktivna soustvarjalka evropske prihodnosti," je dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. "Širitev je temeljni kamen naše strateške suverenosti," pa je ob obletnici največje širitve EU spomnil predsednik Evropskega sveta Charles Michel. Osrednja državna proslava ob obletnici vstopa pa bo sledila 9. maja v Novi Gorici.

'Še danes mi gredo kocine pokonci, ko se spomnim tistega dne'

28. 04. 2024 07.00

1. maja 2004 je Slovenija postala polnopravna članica Evropske unije. To je bila peta in največja ter najbolje pripravljena širitev Evropske unije v njeni dosedanji zgodovini. Na predvečer slovenske priključitve evropski družini sta se na mejnem prehodu Rožna dolina srečala tedanji slovenski predsednik vlade Anton Rop in takratni predsednik Evropske komisije Romano Prodi. "Še danes mi gredo kocine pokonci, ko se spomnim tistega dne," dve desetletji kasneje na mestu, kjer se je pisala zgodovina, pripoveduje Rop.

Vlada potrdila predlog novele zakona o kazenskem postopku

17. 04. 2024 10.41

Vlada je na 100. redni seji med drugim obravnavala in potrdila predlog novele zakona o kazenskem postopku, ki uresničuje odločbo ustavnega sodišča glede pridobivanja podatkov s prikritimi preiskovalnimi ukrepi. Novela zagotavlja tudi pravne podlage za učinkovit pregon najtežjih kaznivih dejanj. Predlog zakona zajema uresničitev določb US in dodatno implementacijo dveh evropskih direktiv, je povedala ministrica za pravosodje Andreja Katič.

Sloveniji 800.000 evrov kazni zaradi zamude pri prenosu direktive

14. 03. 2024 12.22

Sodišče EU je pritrdilo tožbi Evropske komisije in njihovemu predlogu, da se Sloveniji izreče kazen v višini 800.000 evrov zaradi zamude pri prenosu direktive EU o elektronskih komunikacijah. Slovenija bi morala direktivo v slovenski pravni red prenesti do decembra 2020, a je bil Zakon o elektronskih komunikacijah sprejet šele septembra 2022.

Parlamentarni odbor podprl novelo za razdelitev računalnikov

13. 03. 2024 21.48

Odbor DZ za notranje zadeve je v drugi obravnavi podprl predlog novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bi dala podlago za razdelitev prenosnih računalnikov, nakup katerih je bil povod za interpelacijo ministrice Emilije Stojmenove Duh. Predlog novele tako kot upravičence določa vse, ki imajo vsaj enega osnovnošolskega otroka in so kot prejemniki otroškega dodatka uvrščeni v prvi dohodkovni razred.

Prostovoljno končanja življenja brez podpore, v Svobodi za referendum

07. 03. 2024 13.58

Poslanci so po splošni razpravi o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja s 64 glasovi proti in devetimi za odločili, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Podprli so ga poslanci Levice, štirje iz SD in Mojca Šetinc Pašek. V Svobodi ga niso podprli, ker so o tem že vložili pobudo za razpis posvetovalnega referenduma.

Fides gre na ustavno sodišče: zahtevajo presojo ustavnosti odloka vlade

04. 03. 2024 13.26

Na seji glavnega stavkovnega odbora zdravniškega in zobozdravniškega sindikata Fides so sprejeli odločitev, da na ustavno sodišče vložijo zahtevo za presojo ustavnosti in zakonitosti Odloka o upravljanju zdravniške službe v času stavke, ki ga je konec prejšnjega tedna sprejela Vlada Republike Slovenije. Takšen odlok v sindikatu ocenjujejo kot "nezakonit in neustaven, saj posega v ustavno in zakonsko urejeno pravico do stavke, brez zakonske podlage za sprejetje takega odloka". Medtem pa je ministrica za zdravje napovedala, da bosta vladna stran in sindikat Fides na torkovih stavkovnih pogajanjih razpravljala tudi o možnosti mediacije.

Kandidatki za ministrico Katičevi zelena luč odbora DZ za pravosodje

01. 03. 2024 08.22

Kandidatka za ministrico za pravosodje Andreja Katič se predstavlja pred pristojnim parlamentarnim odborom. Ob tem je napovedala uresničitev odločitve ustavnega sodišča o sodniških plačah v posebnem zakonu. V luči afere glede nakupa stavbe na Litijski pa se je zavezala, da bo pred podpisom katerekoli odločitve pregledala vsebino in številke.

Vmešavanje v delo Policije: zaslišali bodo direktorja NPU in Sove ter Goloba

21. 02. 2024 15.23

Predsednik preiskovalne komisije DZ o sumih političnega vmešavanja v policijo Aleš Rezar zatrjuje, da nima težav s tem, da pod drobnogled vzamejo predstavnike aktualne vlade. Ocenjuje pa, da je bila javna podoba komisije doslej v preveliki meri posledica interpretacij opozicijskih članov. Slednja ne bosta narekovala tempa dela, je poudaril.

Mladoletnikom se ne smejo več prikazovati oglasi, ki temeljijo na njihovih osebnih podatkih

17. 02. 2024 07.50

Vse spletne platforme morajo od danes v skladu z aktom o digitalnih storitvah v EU upoštevati strožja pravila, namenjena večji zaščiti uporabnikov. Od lanskega avgusta so strožja pravila že veljala za 19 večjih spletnih ponudnikov, kot so X, Facebook, Amazon, Instagram in TikTok.