pravice potrošnika

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena
26. 03. 2025 14.20Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Duhovni kolonializem v gibanju 'new age'
18. 08. 2024 07.00V postmoderni kulturi poznega potrošniškega kapitalizma postaja novodobna priljubljena duhovnost ali tako imenovani "new age" ena najbolj donosnih industrij, ki vse bolj jasno kaže svoje kolonialne temelje in usmeritve. Kolonialno izkoriščanje tujih in "eksotičnih" duhovnih tradicij prežema to gibanje že vse od njegovega pojava v osemdesetih letih preteklega stoletja, močno pa se ujema s kapitalističnimi vrednotami, ki krepijo in spodbujajo individualizem, kontinuirano proizvodnjo in potrošnjo ter poblagovljenje duhovnih praks.

NSi za nujno sejo pristojnega odbora o novi viziji kmetijske politike
20. 02. 2024 12.46V NSi zahtevajo sklic nujne seje parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, saj menijo, da je skrajni čas za pogovore o novi viziji kmetijske politike. Kot je novinarjem pojasnila njihova poslanka Vida Čadonič Špelič, želijo opozoriti tako na sedanje zahteve kmetov kot pogledati v prihodnost, v novo kmetijsko politiko.

Kmalu lažje do popravil elektronskih naprav kot do zamenjave?
21. 11. 2023 14.28Evropski parlament se je zavzel za nova pravila EU, ki bi potrošnike spodbudila k popravilu naprav namesto k zamenjavi. Cilj je omogočiti lažje popravilo, zmanjšanje odpadkov in podporo sektorju popravil ter spodbuditi bolj trajnostno potrošnjo. Za to pogajalsko stališče je glasovalo 590 poslancev, 15 jih je bilo proti, 15 pa se jih je vzdržalo.

Slovenec, ki reklamacije zavrača kot po tekočem traku
28. 07. 2023 06.00Bi bili jezni, če bi vam nekdo v uradnem pismu sporočil, da ne znate pravilno nositi čevljev ali da si ne znate pravilno zavezati vezalk? Marsikdo, ki bi želel reklamacijo, dobil pa takšen odgovor, bi bil verjetno precej razburjen. Hrvaški mediji tako poročajo o Slovencu, ki je "nočna mora" za njihove potrošnike. Zadevo smo preverili in ugotovili, da je tekstilni cenilec Jože Urankar dobro poznan tudi Slovencem, tako potrošnikom kot tudi Zvezi potrošnikov Slovenije, zanj pa je že slišal tudi inšpektorat. V stik smo stopili tudi z Vido Cankar, ki je poleg Urankarja edina sodna izvedenka za področje tekstila v državi.

Medved: Ne bomo dovolili, da nam nekdo hodi po hlevih, Šinko: Tega ni v zakonu
19. 04. 2023 06.00Kmetje imajo dovolj in se vračajo na ulice. Znova napovedujejo zavzetje ulic prestolnice s traktorji. "Slovenski kmetje še nikoli nismo bili tako enotni kot danes, ne zahtevamo denarja ali zamenjave ministra, temveč le zaščito slovenskega kmeta in potrošnika," sporočajo vladi, s katero po dveh tednih opuščajo pogajanja. Stališča kmetov in vlade sta soočila predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved in kmetijska ministrica Irena Šinko.

Potrjen predlog zakona, ki prinaša prepoved dvojne kakovosti blaga
14. 09. 2022 14.23Člani odbora DZ za gospodarstvo so na seji soglasno podprli predlog zakona o varstvu potrošnikov, ki v slovenski pravni red prenaša rešitve treh evropskih direktiv. Prav tako so soglasno podprli predlog novele zakona o preprečevanju omejevanja konkurence, ki med drugim uvaja novosti glede sankcioniranja podjetij, ki kršijo zakon.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca
02. 06. 2022 09.02Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

ZPS v tožbo proti bankam zaradi neupoštevanja negativnega euriborja
18. 05. 2022 13.49Ker je kreditojemalcem obračunavala negativno vrednost obrestne mere euribor, kot da je ta ničodstotna, bo Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) zoper banko Sparkasse vložila kolektivno tožbo. Naj se pridružijo postopku, poziva kreditojemalce tudi pri drugih bankah, ki so posojilo z variabilno obrestno mero odplačevali v obdobju 2015–2022.

Liberalizem in njegov avtoritarizem
23. 01. 2022 09.36Zahodna oziroma evropska intelektualna tradicija na splošno govori zgodbo liberalizma. Govori zgodbo posameznika, katerega svobodo (ki naj bi bila njegov končni cilj) so omejevali razni zunanji dejavniki, kot so politična moč, oblike tradicije in v nekaterih primerih narava. Govori zgodbo posameznika, ki je inherentno enak drugim. Posameznika, ki je kategorično ločen od svoje širše skupine in ima vnaprej dane »človekove pravice«, a tudi posameznika, ki se po svobodni volji povezuje v kolektive, večje od njega.

Katero dopolnilno zavarovanje je najboljše za potrošnika?
17. 11. 2021 00.15Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je določeno z zakonom, zato so vaše pravice in obseg kritij ne glede na ponudnika vedno enaki. Podjetje NAI Significa je naredilo neodvisno analizo gibanja premij in ekonomični vidik za povprečnega potrošnika, v kateri razkrivajo pri kateri zavarovalnici se najbolj splača zavarovati za dopolnilno zavarovanje.

Gradbinci, mizarji: storitve naj bi (še) podražila več kot polovica obrtnikov
29. 10. 2021 08.00Cene številnih artiklov in storitev že nekaj časa letijo v nebo, kot vse kaže pa se bo trend še nadaljeval. O tem, da v prihodnjih treh mesecih podražijo svoje storitve, naj bi pri nas razmišljala več kot polovica obrtnikov - potem ko so trije od štirih obrtnikov v zadnjem letu že dvignili svoje cene.

Bo novi zakon rešil problem kopičenja kupov odpadne komunalne embalaže?
18. 10. 2021 11.42V uredništvu smo pridobili zadnji osnutek prenovljenega zakona o varovanju okolja. Že dlje časa se soočamo z neustreznostjo obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo, nakopičena pa predstavlja veliko okoljsko nevarnost. Ker odpadki niso bili odpeljani, smo večkrat poročali o požarih na odlagališčih, državo pa je lani odvoz komunalne nakopičene odpadne embalaže mesečno stal približno milijon evrov. Novi zakon prinaša rešitve na tem področju.

Zapleti pri dobavi in reklamaciji izdelkov in storitev – kaj storiti?
08. 08. 2021 18.46Med covidno epidemijo se je marsikdo odločil za obnovo ali prenovo svojega doma, saj je zaradi omejitve gibanja in dela od doma ostalo več časa za druga opravila. Na nas se je obrnilo nekaj bralcev, ki so pri tem doživljali pravi stres, saj so se soočili z zapleti in zamudami pri dobavi, montaži in reklamaciji izdelkov. Kakšne pravice ima potrošnik, ko naroči in plača proizvod ali storitev? Kaj lahko naredi, če ima z izdelovalci ali dobavitelji težave?

Covid-19, politika in pravo
22. 05. 2021 07.00Pandemija covida-19 je razgrnila temeljna protislovja kapitalistične družbe in države in jih še dodatno zaostrila. V zadnjem letu smo lahko še bolj jasno videli številne neenakosti v družbi, privilegije bogatih, sam smoter kapitalističnega gospodarstva in razkroj družbe. Bistveno pa je, da covid-19 kriza ni le medicinska kriza niti zgolj ekonomska – gre za vsesplošno predrugačenje odnosov v družbi in za radikalno spremembo v načinu samega vladanja. Covid-19 je zato tudi politična kriza, saj je prišlo tudi do pravno formalne redefinicije samega koncepta svobode, državljanstva, države in demokracije.

ZPS: Pri spletnih nakupih velja upoštevati zlato pravilo
17. 01. 2021 20.23Ob občutni rasti spletnega nakupovanja v koronski krizi, ki je povsem razumljiva, saj je nakup po spletu pogosto edina možnost, so pri ZPS pripravili nekaj nasvetov za potrošnike, da bi bil nakup kar se da brezskrben. Zlato pravilo je: če je nekaj predobro, da bi bilo res, potem verjetno ni res.

Glavne spremembe za potrošnike in turiste po brexitu
12. 01. 2021 16.19Zaradi izstopa iz EU je Velika Britanija s 1. januarjem 2021 postala tretja država. Unija in VB sta sklenili sporazum, ki določa tudi pravila glede potovanj in izmenjave blaga in storitev. Pri Zvezi potrošnikov Slovenije so predstavili glavne spremembe, ki jih je dobro poznati ob spletnem nakupovanju od prodajalcev iz VB ali pri potovanjih.

Neodzivnost na zahteve potrošnikov: kaj lahko storite?
20. 08. 2020 08.48Na slovenskem evropskem potrošniškem centru (EPC) se soočajo s številnimi primeri potrošnikov, ki so jim organizatorji zaradi pandemije covida-19 odpovedali potovanja in imajo težave pri uveljavljanju svojih pravic. Pri povračilu denarja za letalske karte jim v prvi vrsti svetujejo potrpežljivost, se pa lahko potrošniki obrnejo tudi na EPC.

Epidemije ni več: kakšne so vaše pravice v primeru odpovedi potovanja?
19. 08. 2020 18.30Če je turistična agencija v času epidemije odpovedala paketno potovanje, so vam v zameno lahko ponudili vrednotnico ali povračilo kupnine, ki so ga dolžni izplačati v roku enega leta. A ker je epidemija z začetkom junija uradno preklicana, ta interventni zakon ne velja več. Veliko agencij namreč potrošnike obvešča, da bodo denar vrnile v roku 12 mesecev, a za to imajo od preklica epidemije le 14 dni časa. Kaj vam torej v primeru odpovedi pripada in kakšne so vaše pravice?

Kaj lahko naredi turist, če naleti na drugačno nastanitev od oglaševane?
25. 07. 2020 11.53Poletje, čas sprostitve, počitnic, dopustov, ki pa se lahko hitro sprevrže v nezadovoljstvo, če v kraju, kamor ste pripotovali na oddih, ne dobite take turistične namestitve, kot ste jo pričakovali. Še posebej če so vam zanjo zaračunali 'konkretno' ceno. Kaj lahko naredi potrošnik, če dobi sobo v slabem, zanemarjenem stanju, ki je bila sicer oglaševana kot prijetna, dobra. Ali lastnik sme turistom ponujati tovrstne nastanitve?

VIDEO: V MDK vzdrževalna dela v vrednosti nekaj več 10.000 evrov: 'Želimo se vrniti na trg'
05. 02. 2018 15.02Izdelki Mesnin dežele Kranjske so varni, obrat v Zalogu, ki je začasno zaprt, urejamo, je zagotovil direktor MDK Edvard Fonda. V obratu tako že potekajo vzdrževalna dela. Vizija MDK je oskrbovati potrošnika z varno hrano, zato so v proizvodnji stalno prisotni inšpektorji. Če se bo obrat uspešno vrnil na trg, bo delo v njem lahko imelo približno 100 ljudi.

Potrošniki, izkoristite svoje pravice!
16. 03. 2010 06.00Kot potrošniki imamo dolžnosti, pa tudi določene pravice. Kakšne so pravice potrošnika, ki je kupil izdelek, ki se pokvari, ne deluje tako, kot bi moral, ima kakšno drugo napako ali preprosto ne izpolnjuje vaših pričakovanj?

Izkoristite svoje pravice!
26. 07. 2009 15.53Kot potrošniki imamo dolžnosti, pa tudi določene pravice. Kakšne so pravice potrošnika, ki je kupil izdelek, ki se pokvari, ne deluje oziroma ne deluje tako, kot bi moral, ali ima kakšno drugo napako?

Letalo vzletelo predčasno
14. 11. 2007 11.21Potniki na brniškem letališču so bili neprijetno presenečeni, ko je njihovo letalo vzletelo pred napovedano uro.

Zaščita potrošnikov za digitalno dobo
15. 03. 2007 12.01Ob svetovnem dnevu potrošnikov in digitalni dobi se je Evropska komisija še posebej zavzela za zaščito potrošnikov.