pravice istospolnih

Oploditev z biomedicinsko pomočjo tudi za samske in ženske v istospolnih zvezah

25. 03. 2025 16.56

Koalicija je v DZ vložila novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. V izjavi za javnost so poudarili, da z novelo odpravljajo neustavnost, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče. Dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo pa bodo omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah. Odpravljajo pa tudi prepoved hkratne uporabe darovanih jajčnih in semenskih celic, a le v upravičenih primerih. Nadomestno materinstvo je še vedno strogo prepovedano.

Na Tajskem ob uveljavitvi istospolnih zakonskih zvez na stotine porok

23. 01. 2025 08.16

Na Tajskem je začel veljati lani sprejeti zakon, v skladu s katerim so odslej v državi dovoljene poroke istospolnih parov. Ob tej priložnosti naj bi se vsega skupaj po državi poročilo več kot tisoč parov.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo: obsežen postopek in dolge čakalne vrste

27. 11. 2024 20.26

Kje so meje sodobne medicine? V porodnišnici v Skopju je svojega prvega otroka rodila 61-letna ženska, ki je zanosila z biomedicinsko pomočjo z lastnimi celicami. Pri nas je Ustavno sodišče pred leti odpravilo starostno omejitev pravice do umetne oploditve. Kljub temu strokovne smernice in izkušnje kažejo, da je pomoč z umetno oploditvijo z lastnimi jajčnimi celicami po 45. letu večinoma neuspešna in je zato večinoma ne izvajajo. Ena najstarejših porodnic pri nas, šlo je za spontano zanositev, pa je bila stara 51 let, se spominjajo ginekologi.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Na Tajskem dovoljene poroke istospolnih parov

18. 06. 2024 12.27

Tajski senat je s prepričljivo večino podprl zakon, v skladu s katerim bodo odslej v državi dovoljene poroke istospolnih parov. Tajska je tako postala šele tretja azijska država, ki je legalizirala poroke istospolnih parov.

Kdo se boji mavrične zastave in sklenjenih rok istospolnih oseb?

16. 06. 2024 11.01

"Zakaj se lahko moja starša v javnosti držita za roke in se poljubita, pa ob tem ne trzne nihče? Zakaj je drugače, če bi to jaz počela s partnerko?" ogledalo nasprotnikom nastavi predsednica društva Parada ponosa Simona Muršec. Nepoštenosti LGBTIQ+ osebam niso nekaj tujega, njihov boj za enakopravnost tudi v Sloveniji še ni zaključen. Poleg sistemskih težav so tu še vedno negativne reakcije iz okolice. "Vendar pa mavrična zastava ali pa istospolni osebi, ki se držita za roke, resnično ne škodujeta nikomur," poudarja Murščeva. Zakaj torej nasilje, ki zadnja leta spremlja tudi slovenske parade ponosa?

Če si za partizane, še nisi levičar

03. 03. 2024 15.15

O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Grčija: prva pravoslavna država, ki je legalizirala poroke istospolnih partnerjev

16. 02. 2024 06.37

Grški parlament je kljub nasprotovanju cerkve potrdil zakon, s katerim bodo legalizirali poroke istospolnih partnerjev. Z uveljavitvijo zakona bo Grčija postala 37. država na svetu in prva pravoslavna država, ki bo uzakonila poroke istospolnih partnerjev in tudi posvojitve v istospolnih družinah.

Med udeleženci Parade ponosa v Mariboru več žrtev nasilja, Policija preiskuje

17. 09. 2023 09.09

Parade ponosa v Mariboru, ki je potekala pod pod sloganom Iz zakonov v družbo, se je udeležilo več kot 200 ljudi. Organizatorji iz Mladinskega kulturnega centra Maribor so sporočili, da je zaradi incidentov in nasilja morala posredovati Policija. Najmanj ena oseba je morala poiskati pomoč na urgenci – gre za znanega aktivista, ki so ga pretepli po zaključku uradnega dela parade, ko so se udeleženci že razkropili po mestu. Policija je potrdila, da v zvezi s tem že zbira obvestila zaradi suma kaznivega dejanja nasilništva, za katerega je zagrožena kazen zapora do treh let. Prav tako pa preiskujejo tudi primer, ko naj bi skupina zmerjala moškega in vanj metala jajca.

Italijani podprli zakon o kaznovanju nadomestnega materinstva v tujini

28. 07. 2023 10.57

Italijanski poslanci so podprli zakon, ki prepoved nadomestnega materinstva razširja tudi na tiste, ki dobijo otroke prek nadomestnih mater v tujini. O zakonu, po katerem bo nadomestno materinstvo "univerzalno kaznivo dejanje", bo odločal še senat, vrstijo pa se opozorila o njegovi protiustavnosti.

Golob o nasilju: Potrebno je večje prizadevanje za strpnost in varnost

20. 06. 2023 22.05

Premier Robert Golob je poudaril, da nasilje na paradi ponosa, ki se je v Ljubljani odvila v soboto, kaže, "da moramo vložiti dodatne napore k spodbujanju strpnosti in zagotavljanju varnosti". Po njegovih besedah bomo tako lahko našo družbo naredili odprto in vključujočo, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Estonija kot prva med baltskimi državami uzakonila poroke istospolnih parov

20. 06. 2023 13.49

Estonski parlament je s 55 glasovi za in 34 proti podprl zakon, ki bo omogočil legalizacijo porok istospolnih parov. Estonija je takšen zakon sprejela kot prva med baltskimi državami, v veljavo pa bo stopil prihodnje leto.

Proti homofobiji, bifobiji in transfobiji: Biti to, kar si, nikoli ne bi smelo biti zločin

17. 05. 2023 07.29

Mednarodni dan boja proti homofobiji, bifobiji in transfobiji poteka pod geslom "Vedno skupaj: združeni v raznolikosti". To nas opominja, da se vsi, ne glede na to, kdo smo, koga ljubimo in kako se vidimo, rodimo svobodni in z enakimi pravicami ter dostojanstvom, sporoča EU. V ZN pa dodajajo, da se o človekovih pravicah ni mogoče pogajati.

Madžarska predsednica se je z vetom uprla homofobnemu zakonu o žvižgačih

22. 04. 2023 15.03

Madžarska predsednica Katalin Novak je zavrnila sprejetje zakona, po katerem lahko državljani anonimno prijavijo istospolne pare, ki skupaj vzgajajo otroke. Tokrat se je prvič, odkar je na oblasti premier Viktor Orban, zgodilo, da je kak predsednik države nasprotoval zakonu, pomembnemu za Orbanovo konservativno ideologijo.

Milano preplavile mavrične zastave: 'Roke stran od naših sinov in hčera'

19. 03. 2023 12.13

V Milanu se je včeraj zbralo več tisoč aktivistov za pravice LGBT, ki so protestirali proti ukrepom skrajno desne vlade italijanske premierke Giorgie Meloni, s katerim je v družinah z istospolnimi starši omejila priznavanje starševskih pravic le na biološkega starša. Istospolni pari v Italiji namreč nimajo pravice do posvojitev otrok, češ da bi to spodbujalo nadomestno materinstvo.

Papež: Ljudje s homoseksualnimi nagnjenji so božji otroci

06. 02. 2023 07.41

Na skupni tiskovni konferenci so papež Frančišek, vodja anglikanske skupnosti in najvišji prezbiterijanski minister obsodili kriminalizacijo homoseksualnosti v Sudanu in pozvali cerkve, da sprejmejo homoseksualce. O tem so spregovorili kar na letalu, ko so se vračali iz Sudana, kjer so se udeležili tridnevnega ekumenskega romanja, da bi podprli mirovni proces.

Družinski zakonik v veljavi. Pirc Musarjeva: Človekove pravice niso ne leve ne desne

31. 01. 2023 06.27

Spremembe družinskega zakonika, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki omogočajo posvojitev otroka tudi istospolnemu paru, so začele veljati. V skladu s spremembami zakonska zveza ni več življenjska skupnost moža in žene, ampak življenjska skupnost dveh oseb. Tudi zunajzakonska skupnost je po pojasnilu ministrstva za delo dalj časa trajajoča življenjska skupnost dveh oseb, ne pa več moškega in ženske. Človekove pravice niso ne leve ne desne, so univerzalne in jih imamo vsi, je poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Primcu ni uspelo. Ustavno sodišče reklo ne referendumu

11. 01. 2023 09.33

Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetim z zahtevo Metke Zevnik in Aleša Primca na seji 14. decembra 2022, odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o Zakonu o spremembah Družinskega zakonika ni v neskladju z ustavo. Primc je povedal, da se ne bodo predali in dodal, da od takega aktivističnega sodišča, kot ga imamo, drugačne sodbe ni bilo moč pričakovati.

Velikemu hrupu in zgodovinski reklami sledita mir in tišina

20. 12. 2022 14.07

Toliko kritizirano svetovno prvenstvo v Katarju se je zaključilo s kronanjem novega "kralja" nogometa Lionela Messija. Nogometaši so vsi že doma, vprašanje pa je, kakšna bo zapuščina prvega SP v arabski državi.

KOMENTAR: Moj nečak je igral proti Barceloni

28. 11. 2022 12.52

Eni uživajo, ko ovinke polagajo najboljši motoristi, po 100 tisoče gledalcev v Indoneziji zadržuje dih ob badmintonu, drugi spet norijo, ko ure in ure gledajo kriket, zraven pa srkajo čaj. Ampak vsi pa gledamo nogomet.

Infantino brani Katar: Tri ure brez piva se lahko preživi

19. 11. 2022 11.05

Predsednik Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Gianni Infantino je na novinarski konferenci v Dohi pred svetovnim prvenstvom v Katarju dejal, da je možno preživeti tri ure brez piva. S tem se je odzval na odločitev katarskih organizatorjev, ki so dan prej kljub drugačnim poprejšnjim dogovorom prepovedali točenje alkohola pred stadioni.

Koalicija Za otroke gre vložila ustavno pritožbo na prepoved razpisa referenduma

11. 11. 2022 15.16

S spremenjeno definicijo zakonske zveze ter ureditvijo zunajzakonske skupnosti za raznospolne in istospolne partnerje bi partnerji v teh zvezah med drugim postali izenačeni v vseh pravnih posledicah, ki jih določa družinski zakonik, ter tudi na drugih pravnih področjih. Sovoditelja Koalicije Za otroke gre Aleš Primc in Metka Zevnik pa sta na ustavno sodišče vložila pritožbo na odločitev DZ glede nedopustnosti razpisa referenduma o družinskem zakoniku. V ustavni pritožbi koalicija navaja tudi argumente za izločitev treh ustavnih sodnikov, in sicer Katje Šugman Stubbs, Roka Čeferina in Neže Kogovšek Šalomon.

Kako skrbita za zdravje, bosta zadovoljna s plačo, kaj cenita drug pri drugem?

08. 11. 2022 18.59

Še pet dni nas loči do drugega kroga predsedniških volitev, kjer se bodo državljani odločili, ali bo na čelo države stopil Anže Logar ali Nataša Pirc Musar. V soočenju v oddaji Svet sta spregovorila o resnih ter tudi malo manj resnih temah. Začela sta pri sovražnem govoru, komunikaciji politikov, nadaljevala z ruskim napadom na Ukrajino in problematiko javnega zdravstva, končala pa z bolj osebnimi vprašanji ter lastnostmi, ki jih eden pri drugemu najbolj cenita.

Referendum o spremembah družinskega zakonika po odločitvi DZ nedopusten

28. 10. 2022 07.49

DZ je izglasoval sklep, da je razpis zakonodajnega referenduma o spremembah družinskega zakonika, po katerih je istospolnim partnerjem omogočena posvojitev otrok, nedopusten. Za sklep je glasovalo 45 poslancev, proti pa 27.

Avstralski nogometaši pozvali Katar k spoštovanju pravic LGBTI+ skupnosti

27. 10. 2022 15.47

Nogometno svetovno prvenstvo v Katarju je vse bližje, z njim pa je tudi vse glasnejša podpora migrantskim delavcem in LGBTI+ skupnosti v tej državi. Z video sporočilom so se oglasili tudi nogometaši avstralske reprezentance.

V luči referendumov in volitev burne debate tudi v parlamentu

20. 10. 2022 06.15

Jesen bo poleg volitev zaznamoval tudi referendumski trojček, ki ga že od samega začetka spremljajo burne debate tudi v parlamentu. Od torka je jasno, da gremo na referendum 27. novembra, torej na poseben referendumski dan. Prav tako v torek so v parlamentu tudi vnovič potrdili družinski zakonik in zavrnili pobudo za referendum o zakonu, ki izenačuje pravice istospolnih parov. O vsem tem smo govorili z Alenko Jeraj iz stranke SDS in Deanom Premikom iz Gibanja Svoboda.

DZ po vetu potrdil spremembe družinskega zakonika

17. 10. 2022 14.48

Odbor DZ za delo, ki je zaradi odložilnega veta DS vnovič razpravljal o spremembah družinskega zakonika, ki istospolnima partnerjema v partnerski zvezi omogočajo skupno posvojitev otroka, je spremembe potrdil z 10 glasovi za in petimi proti. Pričakovano so za spremembe glasovali člani odbora iz koalicije, proti pa člani iz SDS in NSi.

Soočenje štirih kandidatov: koga bi podprli v drugem krogu, če sami izpadejo?

14. 10. 2022 19.30

Štirje kandidati za predsednika oziroma predsednico Republike Slovenije so v oddaji 24UR ZVEČER soočili mnenja. O njivi in nezaposlitvi delavcev Mihe Kordiša: bo zaradi kršitve akta o ustanovitvi podjetja odstopil od kandidature? Zakaj Sabina Senčar v svoji ordinaciji ne nosi maske, zakaj želi Vladimir Prebilič v državno politiko ter ali Janez Cigler Kralj s tem, ko ne priznava istospolnih družin, širi nestrpnost?

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?

12. 10. 2022 13.13

Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

Mesec: Referendum o spremembah družinskega zakonika protiustaven

11. 10. 2022 16.09

Državni svet je s 17 glasovi za in 11 proti izglasoval odložilni veto na spremembe družinskega zakonika. Predlagala ga je skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem, ki meni, da so spremembe, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki istospolnim omogočajo posvojitev otrok, zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih. Minister za delo Luka Mesec je medtem glede vložene pobude za zakonodajni referendum o spremembah družinskega zakonika in vloženem vetu državnega sveta poudaril, da spremembe v skladu z odločbo ustavnega sodišča samo odpravljajo diskriminacijo istospolnih parov.