pravica do pitne vode

Kratkoročno oddajanje nepremičnin bo omejeno na največ 60 oziroma 150 dni

13. 03. 2025 12.14

Vlada je sprejela predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ napovedujejo ustavno presojo. Opozorili so, da bo s sprejemom novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, pa se v primeru uveljavitve zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni. So pa iz predloga zakona umaknili določilo o brezplačni strežbi pitne vode v lokalih.

Amnesty International vlado pozval k zagotovitvi vode v vseh romskih naseljih

19. 11. 2024 17.11

Predstavniki Amnesty International Slovenije, romskih organizacij in Romov so na novinarski konferenci v Ribnici opozorili, da v Sloveniji petina romskih naselij še vedno nima pitne vode, čeprav je pravica do vode po ustavi zagotovljena človekova pravica. Vlado so zato s posebno peticijo pozvali, naj zagotovi vodo tam, kjer je še nimajo.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?

02. 09. 2024 06.00

Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Zaradi kanala C0 v pripravi ustavna pobuda glede pravice do pitne vode

21. 03. 2024 15.18

Ljubljanska svetnica Jasminka Dedić in član organizacije Alpe Adria Green Miha Jazbinšek zaradi kanala C0 pripravljata ustavno pobudo. Vložila jo bosta zaradi opustitve zaščite pravice do pitne vode in dolžnega ravnanja pri upravljanju vodnih virov, ki jo očitata državi. Dopolnila sta tudi kazensko ovadbo, povezano z graditvijo kanala.

Poslanci Svobode zahtevajo priznanje Palestine: 'Za to morijo ni opravičila'

21. 03. 2024 08.57

V poslanski skupini Gibanje Svoboda opozarjajo, da se nasilje na dnevni ravni nad Palestinci v Gazi zgolj stopnjuje, povečuje se število ranjenih, razseljenih in umrlih oseb. Ob tem pozivajo, da niso več pripravljeni le spremljati te morije, vlado Republike Slovenije pa pozivajo, naj prizna Palestino kot neodvisno in suvereno državo v mejah pred izraelsko okupacijo leta 1967. Tudi premier podpira priznanje Palestine. Kdaj naj bi se to zgodilo, pa ni želel napovedati.

'Slepimo se, če mislimo, da lokalni problem v Anhovem ni vseslovenski problem'

07. 09. 2023 15.24

V občini Kanal ob Soči je potekala tiskovna konferenca o zbiranju podpisov podpore zakonu, ki bi lahko naposled le izenačil standarde za sežig in sosežig, katerih posledica je onesnaženost okolja na območju. Sporočilo prebivalcev Soške doline je jasno: "Hvaležni smo za vsak podpis. Ta zakon je edina rešitev za nas." V manj kot tednu dni so sicer zbrali že polovico potrebnih podpisov, spremembe Zakona o varstvu okolja je prav tako že sprejel občinski svet občine Kanal ob Soči. "Zdaj to čaka še državno. To bo glasovanje o tem, kaj je politiki bolj pomembno – zdravje ljudi ali zasebni interesi lastnikov velikih obratov in njihovi multimilijonski dobički," je dejal Aljoša Petek iz Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja.

Kanal C0 bo preiskovala parlamentarna komisija

04. 07. 2023 16.10

Poslanci bodo ugotavljali morebitne zlorabe in nezakonitosti pri gradnji kanalizacijskega kanala C0. Državni zbor je namreč na pobudo največje opozicijske stranke SDS odredil parlamentarno preiskavo, komisija naj bi se prvič sestala predvidoma septembra. Po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića bo kanal takrat že končan.

Nevladniki začeli kampanjo za čistejši zrak: 'Anhovo vedno znova nasrka'

26. 05. 2023 17.06

Nekatera društva, civilne iniciative in nevladne organizacije so začele kampanjo, v okviru katere opozarjajo na nujnost izboljšanja zraka v Anhovem in drugod ter zbirajo podpise podpore zakonskim spremembam, s katerimi bi med drugim izenačili standarde izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov. Salonit Anhovo pa je napovedal ukrepe, ki naj bi omogočili delovanje cementarne v okviru mejnih vrednosti, ki veljajo za sežigalnice, in prinesli zmanjšanje vplivov na okolje.

Pirc Musarjeva in papež Frančišek o miru v Ukrajini in podnebnih spremembah

22. 05. 2023 13.35

Predsednico Republike Slovenije Natašo Pirc Musar je zadnji dan obiska v italijanski republiki in Vatikanu na zasebno avdienco sprejel papež Frančišek. Skupaj sta se zavzela za strpen dialog in spodbujanje politik, ki povezujejo. Pozornost sta namenila tudi Ukrajini ter podnebni spremembam.

SDS zbrala dovolj podpisov za parlamentarno preiskavo o kanalu C0

16. 05. 2023 16.39

Poslancem SDS so se s podpisi pod zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave o ugotavljanju zlorab in nezakonitosti pri gradnji povezovalnega kanala C0 pridružili v NSi, preiskovalna komisija bo tako lahko ustanovljena, je povedala poslanka SDS Anja Bah Žibert. Ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću je ob tem očitala ekološko nasilje.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?

21. 04. 2022 06.09

Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Čeprav je očem nevidna, je ključna za naš obstoj

22. 03. 2022 09.14

Velika večina tekoče sladke vode na svetu je skrita pred našimi očmi. "Podzemne vode so nevidne, a njihov vpliv je viden povsod," opozarjajo na okoljskem ministrstvu. Letos je svetovni dan voda namenjen osveščanju o pomenu podzemnih voda in poteka pod sloganom Nevidno naredimo vidno.

Zajc: Na gospodarskem ministrstvu pričakujemo uveljavitev predkupne pravice za Yorkov delež v Savi

09. 02. 2022 16.46

Na gospodarskem ministrstvu po besedah državnega sekretarja Simona Zajca ob morebitni prodaji 43-odstotnega lastniškega deleža sklada York v družbi Sava pričakujejo, da bosta Slovenski državni holding (SDH) in ministrstvo za finance v svojem delu nalog po proučitvi vseh relevantnih okoliščin uveljavila predkupno pravico državnih lastnikov družbe.

Amandma uspel: prebivalci Anhovega bodo dobili čisto pitno vodo

18. 11. 2021 16.19

"Ljudje, uspelo nam je. Amandma je bil sprejet," je sporočil Inštitut 8. marec. Državni zbor RS je namreč sprejel amandma k proračunu, ki ga je vložila poslanska skupina LMŠ skupaj z opozicijo. Amandma, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec, bo tako zagotovil proračunska sredstva za izgradnjo novega vodovoda z virom čiste pitne vode za prebivalce Anhovega. "Ker si vsi zaslužimo zdravo okolje, ki ne ogroža naših življenj," so dodali pri Inštitutu.

Poziv poslancem: čista pitna voda za vse, tudi za krajane Anhovega

08. 11. 2021 11.22

Referendumski boj za čisto pitno vodo se nadaljuje. Tokrat s konkretnim primerom. Namreč, 1100 prebivalcev Anhovega še vedno nima dostopa do čiste pitne vode. A to lahko poslanke in poslanci popravijo že prihodnji teden in v proračunu zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode. K tem so jih pozvali predstavniki različnih civilnih iniciativ, s podpisom pod peticijo pa lahko čisto pitno vodo za prebivalce Anhovega zahtevajo tudi državljani.

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov

06. 07. 2021 06.26

Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti

19. 06. 2021 08.01

Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

Začetek kampanje: 'Ne želimo, da voda postane privilegij bogatih'

10. 06. 2021 14.36

Začela se je kampanja pred referendumom o noveli zakona o vodah, ki bo 11. julija. Pobudniki referenduma so znova opozorili na škodljivost novele. V kampanjo se bodo vključili kot organizatorji, pri čemer na velika finančna sredstva ne računajo. Noveli ostro nasprotujejo tudi v opoziciji. V Levici pravijo, da je treba vodo ubraniti pred vlado, v SAB, da novela olajšuje izkoriščanje obrežij in s tem pitne vode, v SD, ki prav tako vstopa v kampanjo, pa, da gre za "eno od zelo pomembnih dobrin, ki ne sme biti ogrožena".

Ministrstvo zavrača navedbe pobudnikov referenduma o vodah glede overjanja podpisov

28. 04. 2021 14.50

Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke pobudnikov referenduma o vodah, da so lahko ljudje podpis na upravnih enotah overili samo po predhodnem naročanju. "V dopisu smo načelnice in načelnike pozvali, naj se za zbiranje podpisov zagotovi učinkovito, varno in sprotno sprejemanje podpor volivcev," so pojasnili. V civilni iniciativi Za pitno vodo so doslej zbrali nekaj več kot 10.000 podpisov za referendum o zakonu o vodah.

Očitki Salonitu Anhovo: 'Voda iz črpališča se uporablja tudi za druge namene'

23. 04. 2021 15.01

Družba Salonit Anhovo je pretekli teden ponovno pridobila podaljšanje vodnega dovoljenja za tehnološko vodo, ki ji je poteklo decembra lani. V civilni iniciativi Danes so prepričani, da se voda iz črpališča uporablja tudi za druge namene. V družbi to zanikajo in poudarjajo, da se dovoljenje nanaša izključno na tehnološko (hladilno) vodo. Na direkciji za vode tudi pravijo, da je bilo dovoljenje izdano zgolj za neposredno rabo vode za tehnološke namene.

Oskrba Istre in kraškega zaledja s pitno vodo: Če Istra ostane brez vode, bo suha vsa Slovenija

20. 04. 2021 17.57

Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je obravnaval problematiko ureditve oskrbe prebivalstva slovenske Istre in kraškega zaledja s pitno vodo. Pri tem so člani podprli sklepe, ki ciljajo na racionalnost in vzdržnost projekta, ne pa tudi sklepa, po katerem bi ministrstvo znova preverilo vse možnosti za vzpostavitev vodnih virov.

Poziv WHO: Vsi bi morali imeti enak dostop do zdravstvenih storitev

07. 04. 2021 12.55

Danes je svetovni dan zdravja. Tokrat je posvečen trenutno najbolj aktualni javnozdravstveni temi – kako svet po pandemiji covida-19 vrniti v sprejemljive tirnice življenja, da bo bolj pravičen za vse in da bodo vsi ljudje in vse družbe uživali več zdravja in blaginje, so pojasnili na NIJZ. Gospodarska zbornica Slovenije pa je ob današnjem dnevu izpostavila pomen kakovostne sestave živil. Medtem na Rdečem križu Slovenije prebivalce spodbujajo k udeležbi na preventivnih zdravstvenih programih.

Macerl: Nevladniki smo velik trn v peti politike, ki dela za umazan kapital

31. 03. 2021 06.00

Namesto, da bi sledili zavezam, ki vodijo k večji zaščiti naših voda, sprejeta novela zakona o vodah Slovenijo pelje stran od teh ciljev, so prepričani okoljevarstveniki. Ni dopustno, da kratkoročni politični ali kapitalski interesi določajo politiko do voda in njihovo upravljanje, vztrajajo tudi strokovnjaki, ki očitajo vladi, da jih je pri pripravi zakona popolnoma prezrla in dala prosto pot nenadzorovani gradnji na priobalnih območjih ter s tem ogrozila celo pitno vodo.

'Protestna rekreacija' na Trgu republike: Pitne vode ne damo

19. 03. 2021 20.29

Na Trgu republike v Ljubljani je potekala tiskovna koferenca ter "rekreacija", na kateri so udeleženci opozorili na problematičnost novele zakona, s katero bo dovoljeno graditi kemijsko nevarne objekte na vodovarstvenih območjih. Maloštevilni udeleženci so še opozorili, da se občutno zmanjšuje standard varovanja pitne vode ter ogroža varovanje rek in podtalnic.

'Če želimo zdravo pitno vodo, potem morajo biti naši vodni viri zaščiteni'

08. 03. 2021 12.25

V društvu Eko krog, civilni iniciativi Danes ter društvu Eko Anhovo in dolina Soče so se odzvali na predlagane spremembe zakona o vodah, ki naj bi ga spreminjali po skrajšanem postopku. Po prepričanju naštetih bi spremenjen zakon zaradi "parcialnih ekonomskih koristi naše vodne vire, vključno s pitno vodo, izpostavil posegom z negativnim vplivom na naravo, okolje in zdravje ljudi".

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

'Slovenska Istra potrebuje dodatni vodni vir'

29. 07. 2020 14.44

Okoljski minister Andrej Vizjak je po sestanku z župani Brkinov in Krasa ponovil stališče vlade, da slovenska Istra potrebuje dodatni vodni vir in da zagovarja rešitev z akumulacijo Padež, da pa bodo pred dokončno odločitvijo v okviru sprejemanja državnega prostorskega načrta obnovili vse strokovne podlage. V postopku bo sodelovala tudi stroka.

Okoljevarstveniki svarijo, da ogroža ljubljansko vodo, občina pojasnjuje: projekt je ključen za čisto okolje

21. 06. 2020 08.08

Projekt kanalizacijskega kanala C0 v Ljubljani, ki je pred dvema letoma povzročil pravi 'kmečki punt' in razburja nekatere okoljevarstvenike, je trenutno v presoji, ali potrebuje okoljevarstveno soglasje. Medtem ko nekatere okoljevarstvene organizacije svarijo, da ta ogroža vir pitne vode za celotno prestolnico, krajani podpirajo izgradnjo, saj ta ureja dolgoletne frustracije z neurejenim kanalizacijskim sistemom. Na Mestni občini Ljubljana trdijo, da je projekt ključen za kakovost bivanja meščanov in predvsem projekt, ki bo zanamcem zapustil zdravo in čisto okolje.

Brez pitne vode, kljub temu, da je pravica do nje zapisana v ustavi

07. 05. 2019 15.52

Za pitje in gospodinjstvo morajo vodo kupovati, za to, da je voda kolikor toliko uporabna vsaj za umivanje in gospodinjske stroje, imajo v kleti tri rezervoarje in dve črpalki, s katerimi prečrpavajo vodo. Leta in leta se družina Gaber iz naselja Nuskova v občini Rogašovci neuspešno bori za pitno vodo.

Bodo morali v občini Oplotnica zaradi črne gradnje porušiti vodovod?

27. 04. 2019 07.00

Občina Oplotnica je lani v vaseh Božje, Koritno, Kovaški vrh in Brezje zgradila vodovod brez služnostne pravice in gradbenega dovoljenja. Inšpekcija je zaradi ugotovljenih nepravilnosti odredila odstranitev približno 12 kilometrov vodovoda do 1. 6. 2019. Na občini Oplotnica zatrjujejo, da jim bo vodovod uspelo legalizirati in da druge možnosti niso imeli, "saj bi sicer 59 gospodinjstev vse do danes in verjetno še kakšno leto zraven ostalo brez pitne vode".