pralne

Kratkoročno oddajanje nepremičnin bo omejeno na največ 60 oziroma 150 dni
13. 03. 2025 12.14Vlada je sprejela predlog novega zakona o gostinstvu, ki med drugim omejuje kratkotrajno oddajanje nepremičnin. Predlogu nasprotujejo sobodajalci, ki v primeru potrditve zakona v DZ napovedujejo ustavno presojo. Opozorili so, da bo s sprejemom novega zakona izbrisanih 90 odstotkov zasebnih ponudnikov kratkoročnih nastanitev. Po raziskavi, ki so jo izvedli, pa se v primeru uveljavitve zakona velika večina sobodajalcev ne bi odločila za dolgoročno oddajanje. Na ministrstvu za gospodarstvo vztrajajo, da je regulacija potrebna, na morebitno ustavno presojo pa da so pripravljeni. So pa iz predloga zakona umaknili določilo o brezplačni strežbi pitne vode v lokalih.

Andrej Sevšek: Kot organizator dogodkov se moraš vedno dokazovati
26. 07. 2024 06.00Sezona festivalov je v polnem teku, da lahko obiskovalci v njih uživajo, pa so zaslužni organizatorji, ki se nanje pripravljajo skozi celo leto. Z organizacijo koncertov, pozneje pa še festivalov, se je že ob koncu gimnazije začel ukvarjati Andrej Sevšek, ki je eden najbolj zagnanih in uspešnih v tem poklicu pri nas, z njim pa smo se pogovarjali v času, ko v Tolminu poteka festival Tolminator, nasledil pa ga bo Punk Rock Holiday, katerega vajeti v rokah drži prav on.

Svetovni dan varne hrane. Pri tem trgovcu sta varnost in kakovost izdelkov na prvem mestu!
07. 06. 2024 00.15V Lidlu Slovenija z rednimi testiranji ter pravili in visokimi standardi, ki so pogosto tudi strožji od zakonodaje, skrbijo, da kupec pri njih dobi visoko kakovost po ugodni ceni.

Se splača servisirati gospodinjske aparate?
24. 02. 2024 07.00Včasih smo za pralni stroj morali odšteti dve ali celo tri mesečne plače, zdaj le še tretjino. Hkrati pa jih bistveno bolj obremenjujemo, če smo včasih prali 70-krat na leto, zdaj v povprečju peremo 220-krat. Ne le pralni, ampak vsi stroji in aparati so dostopnejši, boljši, vendar se zaradi našega načina življenja prej pokvarijo, servisi pa so vse dražji, predvsem pa lahko nanje tudi dolgo čakamo. Se popravljanje torej sploh še splača?

Ob katerih urah bodo kuhanje, pranje, likanje najdražji?
21. 09. 2023 20.02Če ste bili vajeni varčevati z električno energijo tako, da ste prali ponoči, boste morali biti s prihodnjim letom pozorni tudi na to, kdaj boste na električno ploščo postavili kosilo. Konec bo dvotarifnega obračunavanja elektrike, ki smo ga do zdaj poznali kot nočni in dnevni tok, z marcem prihaja pet tarifnih blokov. Od 1. marca 2024 bo najdražji časovni blok vsak delovnik od 7. do 14. ure in od 16. do 20. ure, najcenejša raba omrežij pa ostaja ponoči. Tarifa pa se bo razlikovala tudi glede na letni čas.

Kako lahko pomagate prizadetim v poplavah
05. 08. 2023 15.03Marsikje po državi še vedno iz domov prečrpavajo vodo. Tam, kjer se je voda že umaknila, pa ljudje iz domov odstranjujejo vse, kar so poplave uničile. Že zdaj je jasno, da bo škoda presegla 500 milijonov evrov. Humanitarne organizacije zato že zbirajo pomoč za prizadete prebivalce, da se bodo lahko čim prej znova postavili na noge. Ogromno pa bo tudi dela z odstranjevanjem posledic in vsak par rok bo prišel prav. Zbrali smo nekaj informacij o tem, kako lahko pomagajo vsi tisti, ki zmorejo in želijo. Pomembno pa je, da vsi upoštevajo navodila koordinatorjev na terenu.

Varčevanje z vodo
17. 07. 2023 00.15Trajnostno ravnanje z vodnimi viri postaja vse bolj pomembno, zato premislimo o ukrepih za varčevanje s pitno vodo. Veliko je povpraševanja po alternativnih virih vode in preudarni rabi te dragocene tekočine.

V resnici obstaja: varčen, naraven in učinkovit način čiščenja
07. 11. 2022 00.15Za najboljše čistilo razkužilo se je izkazala vodna para – dragi kemični detergenti pa so po izsledkih raziskav za zdravje lahko celo nevarni.

Voda zalila del kuhinje in garderob UKC Ljubljana ter pralnico dijaškega doma
06. 07. 2022 11.41Dan po silovitem neurju, ki se je razbesnelo nad Ljubljano, smo preverili, kako huda je škoda, ki jo je v objektih povzročila meteorna voda. Iz UKC Ljubljana so sporočili, da k sreči ni bilo hujšega, saj je voda sproti odtekala. Kljub zalitim prostorom delo poteka nemoteno tudi v ZD Ljubljana - Šiška in ZD Vič, slabše pa jo bodo verjetno odnesli pralni, sušilni in likalni stroji v pralnici dijaškega doma Gimnazije Šiška.

Podražitve elektrike: nasveti, kako znižati zneske na položnicah
04. 07. 2022 19.30Ob podražitvah hrane in goriva se draži tudi elektrika. Med gospodinjskimi aparati, ki potrošijo največ energije, so klime, pečice, likalniki, hladilniki in sušilni stroji. A že nekaj preprostih trikov lahko zneske na položnicah za nekaj evrov zniža. Klimatske naprave denimo porabijo manj energije, če delujejo dlje časa na višji temperaturi kot krajši čas s polno močjo. Pralne in sušilne naprave je bolj smotrno uporabljati zvečer ali čez vikend, ko je tarifa elektrike nižja. Priporočljivo je izbirati eko programe, čeprav trajajo nekoliko dlje, saj porabijo manj elektrike in vode.

Žgoč občutek, suha koža in akne po čiščenju obraza. Kako se temu izogniti?
20. 09. 2021 00.15Ob nepravilni uporabi čistilcev za obraz, se lahko srečamo z mnogimi neprijetnimi pojavi na koži. Ene izmed najpogostejših so: žgoč občutek, rdečica, suha koža in akne. Nelipotov nov naravni masleni odstranjevalec Rosen vas bo tega ubranil.

Kako učinkovite so kirurške maske?
20. 08. 2021 19.16Vedno več držav ponovno uvaja obvezno uporabo zaščitnih mask, z novim šolskim letom jih bodo morali nositi tudi učenci tretje triade in dijaki. Meritve Inštituta Jožef Stefan so pokazale, da navadne kirurške maske zadržijo več kot 90 odstotkov vseh delcev, bistveno manj pa navadne pralne maske.

Belgija in Nemčija se utapljata v naplavljenih smeteh
30. 07. 2021 13.06Nemške in belgijske oblasti se trudijo očistiti gore odpadkov – pralnih strojev, razbitega pohištva, papirja, avtomobilov, plastike, kemikalij in gradbenih ostankov – ki so jih naplavile katastrofalne julijske poplave. Cunami smeti je tako obsežen, da jih ne bodo reciklirali in znova uporabili, kot zahtevajo smernice EU, ampak je njihova glavna prednostna naloga, da se stvari znebijo, preden bodo začele predstavljati tveganje za zdravje ljudi.

Namesto prepričevanja ljudi v koristnost mask je vlada raje stavila na represijo
04. 05. 2021 15.16Po odločitvi Višjega sodišča v Kopru, ki je presodilo, da moški, ki so ga oglobili, ker na javnem kraju ni nosil zaščitne maske, ni storil prekrška, se odpira veliko dilem. Kaj to pomeni za vse izrečene kazni, kakšne bodo pravne in finančne posledice za državo, kaj to pomeni z epidemiološkega vidika? Pravnik Pirnat opozarja, da prepričanje, da lahko vlada nekaj predpisuje z odloki, ne da bi za to imela zakonsko podlago, vodi v erozijo pravnega sistema. Epidemiologinja Kraigherjeva pa izpostavlja predvsem slabo komunikacijo vlade, zaradi katere ni zaupanja v odloke.

Najsodobnejši trend modernega doma so vgradni gospodinjski aparati
14. 04. 2021 13.18Povzetek: Vgradna bela tehnika diktira smernice sodobnega doma. Katere aparate lahko skrijemo in katerih ne? So vgradni aparati res boljši?

Zasedba Parni valjak prebivalcem Gline anonimno podarila gospodinjske aparate
15. 01. 2021 17.15Priljubljena zagrebška skupina se je odločila, da bo po svojih najboljših močeh pomagala hrvaškemu mestu, ki ga je prizadel pretekli potres. Prebivalcem Gline so anonimno podarili dva pralna ter dva sušilna stroja, njihovo dejanje pa je postalo javno šele, ko se jim je na družbenem omrežju zahvalila ena od tamkajšnjih prebivalk.

Frizerji in trafike 'nujna dejavnost', kozmetični saloni in avtopralnice zaprti
11. 01. 2021 16.00Da so nekatere odločitve vlade popolnoma nesmiselne in nelogične, opozarja vse več podjetnikov. Na vprašanje, zakaj je frizerstvo 'nujna dejavnost', hkrati pa imajo kozmetičarke (z izjemo pedikure) prepoved obratovanja, nam je vodja strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović odgovorila, da imajo glede frizerjev "veliko zagotovil o tem, da se sicer dela na črno, kar je še slabše". Jezni so tudi lastniki avtopralnic: "Možnost okužbe pri avtomatskem pranju avtomobila je enaka oziroma še manjša kot pri uporabi bankomata, pa smo vseeno zaprti."

Kljub prepovedi obiskov in izhodov v zaporu na Dobu izbruh okužb
22. 12. 2020 09.50Vse od začetka drugega vala epidemije so osebam, zaprtim v zavodih za prestajanje zaporne kazni, omejeni obiski in izhodi. V večini primerov to pomeni, da obsojenci že več mesecev niso videli svojih družin. Omilitve ukrepov zaradi slabe epidemiološke situacije tudi med prazniki ne bo. Slabo voljo obsojencev na Dobu pa dodatno podžigajo okužbe, ki se pojavljajo kljub strogo zaprtemu režimu. In zakaj je v drugem valu epidemije, ki je hujši in daljši od prvega, na prekinitvi prestajanja kazni pol manj obsojencev kot v prvem?

Kaj bi lahko sproščali? Beovićeva: Glede na to, da stopicamo na mestu, nič
12. 12. 2020 07.19Vladni predstavniki so se na dveh ločenih delovnih posvetih na Brdu pri Kranju srečali z direktorji bolnišnic in zdravstvenih domov ter predstavniki gospodarstva. Prvi so vlado opozorili, da je bolnišničnih rezerv za spopadanje s koronavirusno krizo malo. Prihaja čas drugih obolenj, so posvarili. Vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin sicer še vidi nekaj rezerv, po njegovem se je treba še bolje organizirati. V veljavo pa so medtem stopili odloki, s katerimi je vlada podaljšala vse ključne ukrepe za zajezitev epidemije covida-19.

Po novem so obvezne zaščitne maske, šal ali ruta ni več dovolj
10. 12. 2020 12.58Za zaščito nosno-ustnega predela pred novim koronavirusom je po novem obvezna zaščitna maska, ne zadostuje zgolj ruta ali šal. Kirurške in pralne maske pomenijo zaščito pred prehajanjem kapljic, ki nosijo delce virusa, poleg tega se oprimejo obraza, medtem ko šal ali ruta temu ne zadošča, je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje. Odlok bo začel veljati v soboto, 12. decembra, čeprav so z MZ prvotno prišle informacije, da začne veljati v petek.

Na tretjem razpisu izbranih šest ponudnikov za nabavo zaščitne opreme
25. 11. 2020 15.20Zavod za blagovne rezerve je na tretjem razpisu za nakup trimesečnih zalog zaščitne opreme izbral ponudnike za devet sklopov od 25. Medtem ko je bila skupna vrednost naročila ocenjena na 37 milijonov evrov, vrednost izbranih ponudb šestih ponudnikov znaša 7,9 milijona evrov z DDV. Nabavili bodo različne zaščitne maske, plašče in kombinezone.

Damir Raković Ponorelii, umetnik, ki oblači Dina Merlina in Senidah
15. 11. 2020 07.00Damir, ki se skriva za priljubljeno modno znamko Ponorelii, je modni oblikovalec, stilist in kostumograf. V Zagrebu je študiral zgodovino oblačenja in rekonstrukcije zgodovinskih kostumov, njegov izjemni talent lahko občudujemo v videospotih priljubljenih glasbenih zvezd, Dina Merlina in Senidah, njegove kreacije pa sta nosili tudi Severina in britanska pevka Estelle.

Kakšne maske nosimo in kako dobro ščitijo pred okužbo?
14. 11. 2020 19.52Ekipa raziskovalcev z Instituta Jožef Stefan se že od začetka epidemije ukvarja s kvaliteto zaščitnih mask in njihovo učinkovitostjo. Od marca so testirali že več kot 150 različnih mask. Tako so ugotovili tudi to, da je odvisno od oblike in materiala maske, ali bo maska zaščitila tudi tistega, ki jo nosi, in ne le ostalih ljudi. V mariborskem kliničnem centru pa se lahko pohvalijo z novimi celoobraznimi zaščitnimi maskami.

Test: kako učinkovite so zaščitne maske in katera je najboljša?
13. 11. 2020 10.09Na Institutu Jožef Stefan so od prve epidemije testirali učinkovitost več kot 150 zaščitnih mask in materialov zanje. Med drugim so ugotavljali učinkovitost pralnih mask, ki jih lahko sešijemo doma in jih uporabljamo večkrat. Njihova učinkovitost pri varovanju pred prehajanjem novega koronavirusa je zelo različna, od 19 do 82-odstotna.

So prozorne zaščitne maske dobra alternativa kirurškim in pralnim?
15. 10. 2020 06.00"Maska, ki blokira koronavirus, ne pa vašega nasmeha." To je slogan enega od številnih podjetij, ki prek spleta ponujajo domnevno popolnoma varne prozorne zaščitne maske. Za uporabo takšnih mask se odloča tudi vse več Slovencev, predvsem prodajalci in natakarji, nosi jih tudi poslanec LMŠ Jani Möderndorfer. Toda ena vodilnih slovenskih raziskovalk na področju nanodelcev opozarja, da takšne maske virusov ne ustavijo.

Farmacevti: Masko je treba zamenjati na dve uri, pralne zavreči po 20. pranju
14. 10. 2020 14.49Farmacevti opozarjajo, da je treba zaščitno masko menjati na dve uri. Ter da imajo tudi pralne maske rok uporabe. Sicer odvisno od kakovosti, jih je potrebno zavreči po približno 20. pranju. V študiji, ki je bila objavljena v ugledni reviji Journal of Membrane Science, pa so raziskovalci z Instituta Jožef Stefan pokazali, da se maske lahko učinkovito sterilizira z uporabo ionizirajočega sevanja.

Maske ves čas pouka: ravnatelji na navodila še čakajo, mnogi do ukrepov skeptični
18. 09. 2020 13.15Napoved vladnega govorca o novih ukrepih v šolah in obveznem nošenju mask je na noge dvignila učitelje, vzgojitelje, ravnatelje in starše. Medtem ko je NIJZ objavil priporočila za naslednji teden, v katerih maske tudi za učence od 7. razreda zgolj priporoča, je vlada sprejela odlok, v skladu s katerim so maske obvezne za učitelje in učence od 7. razreda dalje, če ni mogoče zagotoviti metra in pol varnostne razdalje.

Maske naše vsakdanje – kakšne so cene, kakšna kakovost, kakšno naj bo blago?
12. 09. 2020 07.39Čeprav je obdobje pomanjkanja zaščitnih mask za enkratno uporabo minilo, se maske, ki nimajo ustreznih oznak, še vedno najdejo na trgu. Posebej na spletu. Maske v zadnjem obdobju tudi v Sloveniji prodaja že domala vsak – samostojni podjetniki, podjetja za prodajo pohištva, spletne trgovine z različnimi izdelki ... Cene so zelo različne. Prav tako so maske, ki jih kupujemo, različne kakovosti. Kako vedeti, kaj in kje kupiti? In če kupimo pralno masko ali če šivamo sami – kako vedeti, kakšno blago uporabiti? Potrebovali jih bomo namreč očitno še kar nekaj časa.

Kakšne maske uporabljate?
11. 09. 2020 06.00Maske so z nami že nekaj časa in še nekaj časa gotovo bodo. Govorimo o maskah za splošno uporabo, torej za vse nas, za dnevne opravke, trgovino, službo, javne prostore, javni promet ... Od doma narejenih, pralnih iz blaga, do tistih za enkratno uporabo.

'Maske so nova šolska potrebščina': zakaj je dobro, da jih šolarji nosijo?
01. 09. 2020 11.50Na prvi šolski dan sta na tiskovni konferenci vlade spregovorili docentka Mateja Logar z Infekcijske klinike v Ljubljani in dr. Polonca Truden Dobrin iz NIJZ, strokovnjakinja za področje mladine in zdravje otrok. Poudarili sta, da je pomembno upoštevanje priporočil v šolah, ključno pa je, da če se pojavi okužba, to uspemo zamejiti na en razred. Pomembno je tudi, da otroci nosijo zaščitne maske, saj tako ščitimo drug drugega.