pragozd

"Medvedek Paddington v džungli" – nova kino uspešnica iz priljubljene britanske franšize!

30. 01. 2025 10.29

Kultna britanska franšiza romanov, serij in filmov o priljubljenem medvedku Paddingtonu je bogatejša za nov filmski del, ki bo v slovenskih kinematografih od 30. januarja!

Pri Borovcu se je stanje izboljšalo, gasilci čakajo še napovedan dež

18. 08. 2024 14.33

Razmere na požarišču nad Borovcem pri Kočevski Reki, kjer je v petek zvečer znova zagorelo, so se nekoliko izboljšale, ogenj se ni bistveno razširil. Trenutno poteka gašenje z letaloma air tractor, gasilci pa čakajo predvsem napovedan obilen dež, je povedal namestnik poveljnika kočevske civilne zaščite Igor Kalinič.

Lani zaradi izsekavanja izgubili za površino Švice tropskega pragozda

06. 04. 2024 10.09

Lani je bilo predvsem zaradi izsekavanja izgubljenih 3,7 milijona hektarov tropskega pragozda. To je skoraj površina Švice, kaže poročilo organizacije World Resources Institute. Izguba je bila ob izboljšanju v Braziliji za devet odstotkov manjša kot v 2022, a ostaja visoka. Zaradi požarov v Kanadi je medtem narasla izguba gozda drugod po svetu.

Ključni podnebni sistem, ki oblikuje vreme po svetu, vse bližje zlomu

29. 07. 2023 07.00

Najpomembnejši sistem oceanskih tokov, katerega del je tudi zalivski tok, ki uravnava podnebje na Zemlji, slabi. Danski znanstveniki v najnovejši študiji pa ugotavljajo, da bi se lahko povsem ustavil že sredi tega stoletja ali še prej. Katastrofalni dogodek bi "prizadel vse ljudi na planetu" in je kot posledica globalnega segrevanja ena ključnih prelomnih točk, ki "se ne sme zgoditi".

Kolona traktorjev in krava pred parlamentom

25. 04. 2023 18.51

Bleiweissova ulica v Ljubljani je običajno živahna reka mimovozeče pločevine, tokrat pa je promet stoječ. Namesto običajnih avtomobilov in mestnih avtobusov namreč prednjačijo traktorji, ki čakajo, da bodo lahko zavili proti parlamentu. V koloni čakajo tudi kamniški kmetje, Gregor si je na svoj traktor poveznil narobe obrnjena škornja. Na pot s Ptuja je gospa Metka vzela delovni in "ta boljši" predpasnik, koroški kmetovalec Vinko pa je s transparentom opozarjal, da jih ni upoštevala še nobena od 15 vlad, ki so se zvrstile v vseh letih samostojne države.

Še nedavno pragozd, prihodnje leto večmilijonska prestolnica

11. 03. 2023 07.42

Preobremenjeno, onesnaženo in nevarno mesto Džakarta kmalu ne bo več prestolnica Indonezije. Če bo šlo na gradbišču novega mesta vse po načrtih, bo avgusta prihodnje leto vlogo glavnega mesta prevzela Nusantara. Načrti napovedujejo zeleno mesto prihodnosti, okoljevarstveniki pa opozarjajo, da gre za nedopustne posege v okolje. Poglejte prve posnetke gradbišča, kamor dnevno prihaja vse več obiskovalcev, ki si želijo potešiti radovednost.

Lula ob obisku ZDA: Nihče ni lastnik drevesa, ki je tam že 300 let

11. 02. 2023 09.26

Ameriški in brazilski predsednik sta se v kratki izjavi pred pogovori v Beli hiši zavzela za obrambo demokracije v obeh državah in po svetu ter delila izkušnje z napadi privržencev desničarskih bivših predsednikov na ustanove v obeh državah. Lula je obljubil še, da bodo do leta 2030 prenehali s sečnjo pragozda v Amazoniji.

Hišno mačko zamenjali z mladičem jaguarja in jo izpustili v pragozd

13. 01. 2023 12.06

Hišna mačka, bengalka Massinha, ljubljenka družine Rodriga Calila iz brazilskega mesta Belo Horizonte, je med stanovalci bloka povzročila preplah in zmedo. Zaradi videza so jo zamenjali z mladičkom jaguarja in poklicali gasilce, ki so mačko ujeli, razglasili za drugo vrsto divje mačka ter jo izpustili v divjino.

Brazilija postavila nov neslavni rekord v krčenju amazonskega pragozda

02. 07. 2022 09.52

Krčenje gozdov v brazilskem amazonskem pragozdu je v prvi polovici leta 2022 doseglo rekordno raven, je v petek sporočila brazilska vesoljska raziskovalna agencija Inpe. Največji tropski deževni gozd na svetu je od začetka leta izgubil 3750 kvadratnih kilometrov džungle, kar je najslabša številka v tem obdobju od začetka beleženja leta 2016.

Pljuča sveta v Braziliji so se letos krčila z rekordno hitrostjo

19. 11. 2021 07.59

Medtem ko je brazilska delegacija na nedavni podnebni konferenci COP26 v Glasgowu prepričevala svet, da so obtožbe na njen račun nepravične, so se v zadnjem letu pljuča sveta v Braziliji krčila z rekordno hitrostjo. Deforestacija v Brazilskem amazonskem pragozdu je namreč dosegla najvišjo stopnjo v zadnjih 15 letih, kažejo uradni podatki. Poročilo brazilske vladne raziskovalne agencije INPE ugotavlja, da se je deforestacija samo v letu dni povečala za 22 odstotkov.

Leonardo DiCaprio v dogovorih za vlogo vodje kulta

09. 11. 2021 18.30

Oskarjevec Leonardo DiCaprio je v sklepni fazi dogovarjanja, da bi v novi produkciji Metro Goldwyn Mayer igral vodjo sekte Jima Jonesa, poroča Hollywood Reporter. Jones je kontroverzna figura, ki stoji za skupinskim samomorom v Jonestownu leta 1978, v katerem je umrlo 909 oseb.

Kočevsko: Slišali boste, kako narava diha

06. 10. 2021 20.00

Neokrnjena narava s številnimi pragozdovi. Ste vedeli, da se Kočevsko ponaša kot najbolj gozdnato območje v Sloveniji? Pokrajino opisujejo kot skrivnostni gozd Slovenije. Izobilje miru in tišine vabi obiskovalce, da se v objemu dreves povežejo samo s seboj.

Miha Hrovat: Vizionar, ki želi s projektom Treecelet posaditi milijon dreves!

03. 10. 2021 00.15

Pogovarjali smo se z Miho Hrovatom, ki pri 27 letih vodi globalni projekt sajenja dreves preko simboličnih zapestnic. Z nami je delil začetke projekta, dileme in ovire na poti ter kaj je recept za uspeh.

Harpijskim orlom v njihovi 'poslednji trdnjavi' grozi izstradanje

01. 07. 2021 06.00

Okoljevarstveniki opozarjajo, da eden največjih orlov na svetu nima skoraj nobene možnosti, da preživi krčenje amazonskega pragozda. Nova študija namreč ugotavlja, da mladiči tega največjega na svetu stradajo, čeprav se starši na vse pretege trudijo, da bi jih nahranili. Ptice se sicer poleg izgube habitata soočajo tudi z grožnjami zaradi krivolova in spopadov z ljudmi.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo

28. 06. 2021 11.47

Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Raziskava: Amazonski pragozd sprošča več CO2, kot ga posrka

30. 04. 2021 19.43

Amazonski deževni gozd je med letoma 2010 in 2019 v ozračje sprostil za kar 20 odstotkov več ogljikovega dioksida, kot ga je iz njega posrkal, je pokazala raziskava, izsledki katere so bili v četrtek objavljeni v znanstveni reviji Nature Climate Change.

Požar uničil planinski dom na Osankarici, muzej jim je uspelo rešiti

09. 04. 2021 08.27

Z ognjenimi zublji, ki so zajeli Dom na Osankarici, se je borilo šest gasilskih enot z več kot stotimi gasilci. Požar so gasili do ene ure ponoči, po prvih informacijah je gostinski del popolnoma uničen, uspelo pa jim je zavarovati muzejski del objekta.

Nova uredba bi omogočila posege v pragozd: 'Zelena luč za uničenje zadnjih koščkov prvobitne narave'

27. 03. 2021 09.34

Vlada z uredbo s področja gozdarstva uvaja spremembe, s katerimi bo prižgala zeleno luč za uničenje še zadnjih koščkov prvobitne slovenske narave, opozarjajo strokovnjaki in okoljevarstvene organizacije. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da tako rešujejo problematiko širjenja podlubnikov iz gozdnih rezervatov v okoliške gospodarske gozdove in preprečujejo gospodarsko in ekološko škodo lastnikov gozdov. A stroka, ki sicer lastnike gozdov razume, tej uredbi nasprotuje, saj je ''potrebno reševanje problemov od primera do primera, nikakor pa ne z uredbo, kakršna je v obravnavi, ki zajema kar vse rezervate naenkrat''.

Amazonski deževni gozd nezakonito prodajajo na Facebooku

28. 02. 2021 10.30

Aktivistka, ki se že 30 let bori proti krčenju amazonskega pragozda, pravi, da še nikoli ni bilo tako težko. Grabežljivcem, ki si nezakonito prilaščajo dele gozdov, namreč pri legalizaciji pomagajo tudi politiki. Zdaj pa dele gozdov posamezniki celo prodajajo na družbenih omrežjih.

Število smrti po svetu preseglo dva milijona

15. 01. 2021 10.58

V zvezni državi Amazonas na severu Brazilije, kjer zaradi velikega porasta okužb z novim koronavirusom v bolnišnicah zmanjkuje postelj in celo kisika za covidne bolnike, so za deset dni uvedli nočno prepoved gibanja. Velika Britanija s ponedeljkom zapira vse t.i. potovalne koridorje v državo, je oznanil premier Boris Johnson. Število smrtnih žrtev zaradi okužbe s koronavirusom je medtem preseglo dva milijona, kažejo podatki Univerze John Hopkins.

V dobrem desetletju izginilo za 20 Slovenij gozdov

13. 01. 2021 10.27

V dobrem desetletju je izginilo toliko tropskih in subtropskih gozdov, da bi z njimi lahko prekrili celotno površino Kalifornije, v novem poročilu ugotavlja WWF. Človeštvo s tem uničuje svojega največjega zaveznika v boju proti podnebnim spremembam. "Večji pomen moramo dati zdravju in naravi, namesto da poudarjamo gospodarsko rast in finančni dobiček za vsako ceno," ob tem poudarjajo in potrošnike pozivajo, naj se izogibajo izdelkom, kot so soja, palmovo olje in določene vrste mesa.

Največje krčenje amazonskega pragozda v zadnjih 12 letih

01. 12. 2020 06.32

Krčenje amazonskega pragozda v Braziliji je naraslo na najvišjo raven po letu 2008, poroča tamkajšnji inštitut za vesoljske raziskave (INPE). Skupno je bilo od avgusta 2019 do julija 2020 uničenih 11.088 kvadratnih kilometrov deževnega gozda, kar je 9,5 odstotka več kot leto prej.

Pljuča sveta znova v plamenih: 'Lanskoletna tragedija se ponavlja'

02. 09. 2020 13.09

"Lansko leto so prizori amazonskega gozda v plamenih zakrožili po naslovnicah svetovnih medijev. Letos se tragedija ponavlja," opozarjajo okoljevarstveniki. Podatki brazilskih oblasti kažejo, da se je julija letos število požarov povečalo za 28 odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lani. Letošnjega avgusta pa je v Amazoniji izbruhnilo 29.307 požarov, kar predstavlja drugo največje število v zadnjem desetletju.

Izvoz soje in govedine iz Brazilije povezan s krčenjem gozdov

18. 07. 2020 19.35

Petina izvoza soje iz Brazilije v Evropsko unijo naj bi bila povezana z nezakonitim krčenjem gozdov. Raziskovalci so s pomočjo zemljevidov opredelili kmetije in ranče, ki za pridelavo soje in govedine krčijo gozdove. Ugotovili so, da sta dva odstotka posestnikov odgovorna za kar 62-odstotkov nezakonitega krčenja gozdov. Krčenje ima za okolje lahko posledice globalnih razsežnosti.

Brazilski tožilci zaradi krčenja pragozda za razrešitev okoljskega ministra

07. 07. 2020 10.38

Brazilski tožilci so pozvali k razrešitvi okoljskega ministra Ricarda Sallesa, ki naj bi bil neposredno odgovoren za pospešeno krčenje amazonskega pragozda in številne požare, ki so nastali kot posledica umika ukrepov za varovanje okolja in preprečevanje sečnje. Predlagajo tudi, da se mu naloži plačilo kazni.

Cepivo bi lahko bili pripravljeno v letu dni, toda 'virus morda nikoli ne bo povsem izginil'

14. 05. 2020 07.14

Ameriške zvezne države nadaljujejo z odpravljanjem ukrepov proti širjenju pandemije, predsednik Donald Trump pa je pozval k odpiranju šol po ZDA. Strokovnjaki pri WHO opozarjajo, da se bo človeštvo moralo sprijazniti z dejstvom, da gre za virus, ki morda tudi po iznajdbi cepiva nikoli ne bo povsem izginil. Medtem pa je Evropska agencija za zdravila sporočila, da bi bilo lahko cepivo proti novemu koronavirusu pripravljeno v letu dni.

Znanstveniki svarijo: Tropski gozdovi izgubljajo zmožnost absorpcije CO2 iz emisij

10. 04. 2020 10.24

Tropski gozdovi po svetu zelo hitro izgubljajo zmožnost absorpcije ogljikovega dioksida iz toplogrednih izpustov, raziskovalci pa menijo, da bi jo lahko amazonski deževni gozd že v 15 letih povsem izgubil.

Globoko pod morskim dnom ob Antarktiki našli sledi deževnega gozda

09. 04. 2020 10.52

Nemški znanstveniki so odkrili sledi fosiliziranih iglavcev in drevesastih praproti v globinah do 30 metrov pod morskim dnom ob Zahodni Antarktiki. Gre za ostanke zmernega deževnega gozda izpred okoli 90 milijonov let, torej iz obdobja sredine krede, ko so še živeli dinozavri.

Brazilski domorodci obtožujejo Bolsonara politike genocida

18. 01. 2020 13.04

Napoved brazilskega predsednika Jaira Bolsonara, da bo v Amazonskem gozdu dopustil delovanje rudarskih podjetij, je po mnenju amazonskih domorodcev enakovredna genocidu. V skupni izjavi, ki so jo staroselci oblikovali po srečanju v minulem tednu, so izrazili nasprotovanje vsem dejavnostim, ki uničujejo pragozd.

Svet pomahal turbulentnemu letu: Greta, črna luknja, razprtije in 'najdražje zdravilo'

01. 01. 2020 07.00

Od podnebnih protestov do fotografije črne luknje, debate o etičnih vprašanjih, povezanih z genskim urejanjem. Leto 2019 je v veliki meri zaznamovala znanost, ob debati o "novodobnih orožjih" ni zaostajala niti tehnologija, še enkrat več pa je za veliko škandalov poskrbela politika. Videli smo vse - od politikov, ki se za nobeno ceno ne bi odpovedali stolčku, do tistih, ki radi grozijo na mednarodnem odru. Tudi 2019 pa je pustilo odprta nekatera družbena vprašanja. Od tistih, ki se nanašajo na migracije, do vprašanja rasnih odnosov.