prašni

Teorije zarote, ki se širijo hitreje kot puščavski prah
06. 04. 2024 07.11Ob pojavu puščavskega peska oz. prahu v zraku je v zraku tudi vse več teorij zarote, ki se širijo na družbenih omrežjih. V objavah pa: kup trditev, ki so daleč od resnice. Med njimi je bila tudi ta, da je Kemijski inštitut analiziral prah, v katerem naj bi našli kovine, ki jih v Sahari sploh ni. Šli smo po sledeh zapisov in ugotovili, da je večina objav neresničnih. Znanstveniki so enotni: prašnim delcem se je treba izogibati, vendar pa ni razloga, da bi verjeli, da gre tu za nadnaraven pojav.

19 čarobnih kozmičnih spiral: bližnje galaksije skozi Webbovove 'oči'
03. 02. 2024 18.33Ni težko biti očaran nad spiralnimi galaksijami, s čimer se strinjajo tudi pri Nasi. V samem središču se običajno nahajajo stare zvezdne kopice, včasih pa tudi aktivne supermasivne črne luknje. Prizore teh spektakularnih kozmičnih podob je zdaj v objektiv ujel vesoljski teleskop James Webb. Znanstveniki so navdušeni nad podrobnostmi slik, ki jim med drugim omogočajo boljše razumevanje zgodb o nastanku zvezd.

Brez posluha za ljudi: Nov energetski zakon škodljiv družbi z omejevanjem rabe plina
23. 12. 2023 00.15"Določila novega energetskega zakona so naklonjena elektrifikaciji in so kot taka brez posluha za potrebe ljudi, ki so končni uporabniki", so v sporočilu za javnost zapisali v Gospodarskem interesnem združenju za UNP.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro
12. 08. 2023 15.45Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Prvi zvočni posnetki nevihte na Marsu: rover se je ujel v 'peščenega hudiča'
14. 12. 2022 06.00Po četrtem planetu našega osončja se že skoraj dve leti vozi Nasin rover Vztrajnost, ki širom Marsa pregleduje in zbira vzorce. A ob raziskovanju luknje, kjer je nekoč stalo jezero, ga je zajela prašna nevihta oziroma t. i. Marsov prašni hudič. In ker je Vztrajnost prvi rover, opremljen z mikrofonom, lahko prvič v zgodovini prašno nevihto tudi slišimo.

'Lahko govorim o zeleni Sloveniji, ne morem pa govoriti o čisti Sloveniji'
12. 11. 2022 07.00Anhovo, Ilirska Bistrica, Celje, Mežiška dolina, Ljubljana, Maribor. To so le nekateri okoljsko obremenjeni kraji v Sloveniji. Okoli 300 tisoč prezgodnjih smrti, astme, kardiovaskularne težave, pljučni raki in številne druge bolezni so posledica onesnaženega zraka. Glavni krivec pa: individualna kurišča, promet, industrija in ravnanje z odpadki.

'Videla sem, kako je umrla pred menoj, in nisem mogla storiti ničesar'
05. 10. 2022 19.08Afriškemu rogu grozi najbolj smrtonosna lakota v 40 letih. Zaradi katastrofalne kombinacije konfliktov, visokih cen hrane in suše je več kot 11 milijonov ljudi v obupni stiski. Vse več otrok umira, državo pa bi v nekaj dneh ali tednih lahko zajela še hujša katastrofa, razen če v tem času ne prispe dodatna pomoč. Somalija je v vojni. Konflikt v različnih oblikah traja, odkar je pred tremi desetletji razpadla osrednja vlada, in še naprej vpliva na skoraj vse dele države.

Skoraj dva kilometra visok peščeni zid prešel Arizono
04. 09. 2022 13.31Na družbenih omrežjih krožijo posnetki, ki so nastali med petkovo peščeno nevihto v ameriški zvezni državi Arizona. Nastal je namreč zanimiv vremenski pojav, ko je nad območjem 'pometal' skoraj dva kilometra visok peščeni zid. Peščena nevihta je med drugim povzročila težave na električnih napeljavah, tako da je na tisoče odjemalcev začasno ostalo brez elektrike.

Požar na italijanski strani meje pod nadzorom
22. 07. 2022 08.23Gasilci se v Italiji na več območjih v bližini meje s Slovenijo še vedno borijo z ognjem. Gori v Reziji ter na območju občin Sovodnje in Praprotno, veter je nekoliko razpihal tudi tleča požarišča na italijanskem Krasu v bližini vasi Jamlje in Sabliči. Požari so v četrtek na italijanski strani meje terjali tudi prvo smrtno žrtev.

Tudi pri sežigu odpadkov nastanejo 'odpadki'. Kaj naredijo z njimi?
17. 07. 2022 18.11Obiskali smo sežigalnico Pfaffenau na Dunaju, ki jo tudi ljubljanske mestne oblasti izpostavljajo kot primer dobre prakse. Preverili smo, kako deluje in kako okolju prijazna je v resnici.

Bomo nižje stroške ogrevanja zaradi sežigalnice plačali z zdravjem?
11. 07. 2022 11.22Zdravniki so po predstavitvi načrtov Mestne občine Ljubljana glede gradnje sežigalnice odpadkov znova poudarili, da nasprotujejo sežiganju odpadkov v Ljubljani. "Župan Janković zelo pristransko podaja zgolj prednosti sežigalnice, izkorišča trenutno negotove razmere na področju energentov in obljublja cenejše ogrevanje za prebivalce Ljubljane," pravijo. Pravo ceno nižjih položnic zaradi sežiganja odpadkov v Ljubljani pa bodo prebivalci plačali s svojim zdravjem, so opozorili.

Nasa napoveduje najsvetlejši meteorski roj v letošnjem letu
30. 05. 2022 12.20Nasa napoveduje spektakularen meteorski roj Tau Herkulidi, ki bo osvetljeval nebo od 30. maja zvečer do 31. maja zjutraj. Meteorska predstava bo najbolj vidna v severni in srednji Ameriki, kjer bo po najboljšem scenariju mogoče občudovati kar 1000 utrinkov na uro. Ker se bo Zemlja v sredini meteoroidnega vlakna nahajala v torek ob 7. uri po srednjeevropskem času – torej že po vzhodu Sonca – bomo v Sloveniji oz. v Evropi roj sicer lahko opazovali, vendar število utrinkov ne bo tako visoko, kot bi bilo, če bi se v sredini meteoroidnega vlakna znašli v času noči.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih
29. 11. 2021 06.00Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Prvi kamen z Marsa bo poslan na Zemljo: bi v njem lahko našli sledi življenja?
05. 09. 2021 19.04Nasin rover Vztrajnost (Perseverance) je uspešno odvzel prvi vzorec skale z Marsa in ga varno postavil v posodo, ki se bo vrnila na Zemljo. "Imam ga," je tvitnila ameriška vesoljska agencija Nasa skupaj s fotografijo kosa kamna, ki je varno shranjen v posodi, povezani z robotovim vrtalnikom.

Roglič kljub padcu dobro razpoložen pred nadaljevanjem Vuelte
25. 08. 2021 07.36Slovenski kolesarski as Primož Roglič je v torkovi deseti etapi znova dokazal, da je najmočnejši na vzponih, a mu je načrte prekrižal padec na spustu. Kljub temu je dobro razpoložen, saj ne pričakuje posledic za nadaljevanje Vuelte. Danes bo na vrsti razgibana 11. etapa od Antequere do Valdepenas de Jaena (133,6 km).

Ubežniki slekli Rogliča, ki pa je kljub padcu ohranil prednost pred glavnimi konkurenti
24. 08. 2021 17.19Slovenski kolesar Primož Roglič (Jumbo-Visma) je deseto etapo letošnje Vuelte, na kateri sicer brani zmago, končal s skoraj 12 minutami zaostanka in izgubil rdečo majico. A vendarle bo po desetem dejanju Vuelte zadovoljen, saj je klub padcu na zadnjem spustu ohranil enako prednost pred glavnimi konkurenti za skupno zmago. Etapo, ki so jo zaznamovali ubežniki, je sicer dobil 24-letni avstralski kolesar Michael Storer (Team DSM).

V Kuvajtu aretirali moškega, ki se je na spletu pritoževal nad vremenom
28. 06. 2021 19.02Moškega, ki je na družbenem omrežju objavil videoposnetek, na katerem se pritožuje zaradi slabega vremena, so oblasti v Kuvajtu aretirale. Kot odgovor na njegovo aretacijo pa so na družbenih omrežjih zakrožili novi posnetki uporabnikov, ki se pritožujejo nad vremenom.

Dveletnega dečka našli tri kilometre od domače hiše
23. 06. 2021 08.58Dobra novica iz Italije. Pogrešanega dečka, ki je v ponedeljek sredi noči izginil iz domače hiše, so našli. Z njim je vse v redu. Iskalna akcija, v kateri je sodelovalo več kot 200 ljudi, je tako zaključena.

V bližini središča Rimske ceste odkrili orjaško utripajočo zvezdo
11. 06. 2021 12.22Astronomi so odkrili velikansko utripajočo zvezdo, ki je 100-krat večja od sonca, od nas pa je oddaljena 25.000 svetlobnih let. Skriva se v bližini osrčja Rimske ceste in med svojim utripanjem zatemni za kar 97 odstotkov, nato pa začne počasi znova močneje žareti.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra
23. 01. 2021 10.13Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Je tudi vam sončni zahod vzel dih? Miklavž že peče piškote
23. 11. 2020 20.11Družbena omrežja so preplavile fotografije čudovitega sončnega zahoda, ki smo ga lahko občudovali. Ko nebo konec novembra in v začetku decembra ob koncu dneva zažari v rožnatih odtenkih, ljudsko izročilo pravi, da Miklavž peče piškote.

Gasilcem zmanjkovalo vode, dostavljali so jo prostovoljci
07. 09. 2020 09.20Po petkovem obsežnem požaru v Postojni so sodelujoči sporočili, da jim je uspela neverjetna zgodba. Gasilci so uspešno ohladili plinohram in preprečili eksplozijo, prav tako jim je, kljub pomanjkanju vode, uspelo preprečiti širjenje požara na sosednji objekt. Policisti pa so sporočili, da prve ugotovitve kažejo, da pri požaru ne gre za sum storitve kaznivega dejanja.

Poslastica na jutranjem nebu: redek komet, ki je viden tudi s prostim očesom
09. 07. 2020 11.06Ljubitelji nebesnih teles lahko v teh dneh pridejo na svoj račun. V zgodnjih jutranjih urah je viden komet C/2020 F3 (NEOWISE). Gre za enega redkih kometov, ki ga lahko opazujemo s prostim očesom. Komet boste na nebu prepoznali kot svetel megleni disk iz katerega sledi prašni rep. Komet pa je pred nekaj dnevi razvil tudi plinasti rep, ki kaže stran od Sonca. Brez uporabe teleskopa ga bomo lahko opazovali vsaj do konca julija.

Gost smog hromi Sarajevo: prebivalci zahtevajo ukrepe
18. 01. 2020 17.06Države zahodnega Balkana in deli Italije se že več dni dušijo v gostem smogu, vrednosti nevarnih delcev v zraku dosegajo rekordne številke. Najhuje je v Sarajevu, kjer morajo zaradi gostega smoga nositi maske in se zadrževati v notranjih prostorih, oblasti so začasno prepovedale tudi uporabo vozil na dizelski pogon. Prebivalci ponekod protestirajo in od oblasti zahtevajo takojšnje ukrepanje.

Ugasnilo je upanje v lepše življenje
23. 06. 2019 10.42Skozi koprenasto nebo že ob šestih zjutraj prijazno pozdravljajo sončni žarki. Po poti ob Savi pa tokrat neobičajna množica polžkov hiškarjev. Počasno drsenje po prašni poti jim ne dopušča priti na drugo stran v senčno rastlinje, zato jih hitim prestavljati med zelenje želene smeri. V tistem hipu izza grmovja skoči srnica. Pomislim, da je res popolno jutro in nadaljujem pot.

Tako se to dela: Dunking Devils z norimi akcijami oživeli zapuščeno elektrarno
12. 06. 2018 14.01Prašni, zapuščeni industrijski prostori se lahko z malo truda prelevijo v odličen prostor za ustvarjanje vsebin ali v dobro poslovno priložnost. Dokaz za to je nov video akrobatov Dunking Devils, ki so ga posneli kar v zapuščeni velenjski termoelektrarni. Poglejte, kako izvirno so ji vdihnili življenje.

VIDEO: Dakar še bolj zahteven in krut
16. 01. 2018 20.50Na najtežjem vzdržljivostnem reliju Dakar se po odpovedani etapi zaradi poplav, dirka nadaljuje v argentinski puščavi. Tam dirkače poleg sipin in peska čakajo tudi hitri prašni kolovozi, pa tudi vremenski preobrati. Dakar zato postaja še bolj nevaren.

Zrak v Sloveniji vsako leto slabši: če nočete vdihovati škodljivih delcev, ne kurite lesa
18. 01. 2016 13.16Kakovost zraka v Sloveniji je bila lani slabša kot leto prej. Glavna težava poleti je ozon, pozimi pa prašni delci. Glavni vir slednjih so individualna kurišča, zato okoljsko ministrstvo med drugim priporoča, da ne kurimo lesa, če so na voljo druge možnosti ogrevanja.

FOTO in VIDEO: Čilsko mesto po izbruhu vulkana Calbuco prekrito z debelo plastjo pepela
25. 04. 2015 06.30Vulkan Calbuco je presenetil s svojim izbruhom in debela plast pepela je prekrila mesto Puerto Varas. Pepel lahko povzroči hude zdravstvene težave, saj prašni delci in strupeni plini dražijo dihala, oči, kožo.

Nevarni delci ogrožajo Ljubljančane
25. 07. 2013 18.49Na zdravje ljudi usodno vplivajo drobni, prostemu očesu nevidni prašni delci, ki povzročajo kronične dihalne bolezni in bolezni srca. Med najbolj onesnaženimi mesti je tudi Ljubljana. Če bi v prestolnici količino delcev zmanjšali za polovico, bi Ljubljančani živeli 14 mesecev dlje.