prašičja

Prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku
27. 03. 2025 15.15Znanstveniki na Kitajskem so prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku. Transplantacijo so izvedli raziskovalci četrte vojaške medicinske fakultete v Šianu z jetri gensko spremenjenega miniaturnega prašička, da bi zmanjšali tveganje zavrnitve organa.

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov
28. 12. 2024 11.31V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

Po osmih letih dialize prejela prašičjo ledvico: 'To je nov začetek'
21. 12. 2024 08.1553-letna ženska iz ameriške Alabame je po osmih letih dialize z eksperimentalnim posegom prejela prašičjo ledvico. Je peta Američanka, ki je dobila gensko spremenjen prašičji organ. Njeni predhodniki so v dveh mesecih po prejemu prašičje ledvice ali srca izgubili življenje. 53-letnica je v boljšem zdravstvenem stanju, zato se bo, če bo njeno telo ledvico zavrnilo, lahko vrnila na dializo.

Italija v primežu prašičje kuge: opozorila za pršut in druge delikatese
03. 10. 2024 06.00Prašičja kuga, ki je zajela našo zahodno sosedo, ogroža 20 milijard evrov vredno italijansko industrijo pršuta, sušenih klobas in svinjine. Razmere so se od pojava bolezni januarja 2022 močno poslabšale; v dveh letih in pol so namreč v državi zaklali že skoraj 120.000 prašičev. Z boleznijo so se najprej okužili divji prašiči, ta pa se je nato razširila še na domače.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?
16. 09. 2024 06.00Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso
14. 09. 2024 14.54V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Umrl prvi pacient, ki so mu presadili prašičjo ledvico
12. 05. 2024 10.58Prvi bolnik na svetu, ki so mu presadili modificirano prašičjo ledvico, je umrl dva meseca po operaciji, poročajo ameriški mediji. 62-letnemu Ricku Slaymanu so gensko spremenjeno prašičjo ledvico marca presadili kirurgi splošne bolnišnice v Massachusettsu.

54-letnica prejela prašičjo ledvico: 'Nisem imela druge možnosti'
26. 04. 2024 20.23Še ena zgodba o novih korakih. Pred nekaj tedni je življenje 54-letne Lise Pisano viselo na nitki, saj je nujno potrebovala presaditev srca in ledvice. Žal pa zaradi težkega zdravstvenega stanja ni bila primerna za klasično presaditev organov, zato so ji zdravniki ponudili nov pristop, in sicer mehansko črpalko za njeno srce in novo ledvico iz gensko spremenjenega prašiča.

Moški s presajeno prašičjo ledvico že doma in ne potrebuje več dialize
04. 04. 2024 08.13V ZDA jim je je pred 12 dnevi uspelo uspešno presaditi gensko spremenjeno prašičjo ledvico živemu 62-letnemu bolniku. Kot so sporočili, je moški zdaj zapustil bolnišnico in ne potrebuje več dialize.

62-letnemu Američanu prvemu presadili genetsko spremenjeno prašičjo ledvico
21. 03. 2024 18.51Pred dvema letoma so Američanu prvič v zgodovini presadili genetsko spremenjeno prašičje srce, zdaj pa je ekipa kirurgov iz bolnišnice v Bostonu dosegla nov mejnik. Sporočili so namreč, da so opravili prvo presaditev genetsko spremenjene prašičje ledvice pri živem človeku. Pred tem so lani v okviru raziskave genetsko spremenjeno prašičjo ledvico presadili v telo možgansko mrtvega človeka.

Lovce skrbi hitro širjenje afriške prašičje kuge po Evropi
05. 12. 2023 15.55Lovci si želijo, da bi se po več letih razrešilo vprašanje odvzema zemljišč lovskim organizacijam, med izzivi, ki so zaznamovali leto, pa so na skupni novinarski konferenci z ribiči izpostavili hitro širjenje afriške prašičje kuge. Ribiči so medtem opozorili na katastrofalne posledice avgustovskih poplav in izzive popoplavne obnove.

Na Otoku potrdili prvi primer prašičje gripe podtipa H1N2 pri človeku
27. 11. 2023 18.59V Veliki Britaniji so potrdili prvi primer prašičje gripe podtipa H1N2 pri človeku, je sporočila britanska agencija za zdravstveno varnost (UKHSA). Dodala je, da si sedaj prizadevajo odkriti, kako se je posameznik okužil in ali obstajajo še kakšni primeri okužbe z virusom. Okužena oseba je že okrevala.

Afriška prašičja kuga se naglo širi, vse večje tveganje tudi pri nas
04. 10. 2023 15.50Čeprav primera v populaciji domačih in divjih prašičev v Sloveniji še niso zabeležili, predstavlja naglo širjenje afriške prašičje kuge z vzhoda vse večje tveganje za prašičerejce in svinjino tudi pri nas. Zato je Uprava za varno hrano na območju celotne države zaukazala ukrep postavitve ograj okoli izpustov, območij proste reje in obor, kjer gojijo prašiče. Tako se namreč lahko prepreči stik gojenih glav živine z divjimi in močno zmanjša tveganje za prenos okužbe. Je ta ukrep lahko dovolj?

Zaradi tveganja za vnos afriške prašičje kuge obvezna postavitev ograj
02. 10. 2023 10.34Na območju celotne države velja ukrep postavitve ograj okrog izpustov, območij proste reje in obor, kjer se gojijo prašiči. Gre za nujen biovarnostni ukrep, ki je bil sprejet zaradi povečanega tveganja za vnos afriške prašičje kuge v obrate z gojenimi prašiči, so pojasnili na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Hrvate razburjajo mrtve svinje: po evtanaziji so jih pustili ležati ob cesti
17. 09. 2023 21.59Hrvaško javnost že več dni razburjajo mrtve svinje. V kraju Andrijaševci so namreč konec julija zaradi prašičje kuge pri devetih svinjah evtanazirali vseh 40, nato pa jih pustili ležati ob cesti. Prizori mrtvih živali, ki so se pred kratkim pojavili v javnosti, so vznemirili občane, prašičjerejci pa zaradi nehumanega ravnanja zahtevajo razrešitev ministrice za kmetijstvo.

Spisali zgodovino: prašičja ledvica dva meseca v človeškem telesu
14. 09. 2023 21.10Ducat zdravnic in zdravnikov se je tiho poklonilo moškemu, ki so ga na bolnišnični postelji zapeljali po hodniku. Je možgansko mrtev, a izredno pomemben na področju raziskav. Dva meseca je namreč kri v njegovem telesu pridno filtrirala prašičja ledvica. In s tem je spisal zgodovino.

Nov preboj v medicini: uspešno presadili prašičjo ledvico v človeško telo
17. 08. 2023 07.16Kirurgi v New Yorku so presadili prašičjo ledvico možgansko mrtvemu človeku – in ta že več kot mesec dni deluje normalno. Gre za odločilen korak k operaciji, ki naj bi jo newyorška ekipa sčasoma preizkusila tudi pri živih bolnikih.

V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo, na pomoč priskočilo veliko prostovoljcev
08. 08. 2023 11.34V Savinjski dolini nadaljujejo sanacijo škode po petkovih obsežnih poplavah. Na pomoč je priskočilo veliko prostovoljcev, kot poudarjajo savinjski župani, pa jim še zmeraj manjka težje mehanizacije, čeprav jim pomagajo tudi številna savinjska podjetja. Številni so ostali brez domov, poleg tega je veliko cest še vedno neprevoznih.

Približevanje afriške prašičje kuge: pas ob hrvaški meji območje z visokim tveganjem
17. 07. 2023 19.46Državno središče za nadzor bolezni je zaradi približevanja afriške prašičje kuge pas ob jugovzhodni meji s Hrvaško razglasilo za območje z visokim tveganjem. Pristojni so določili tudi druge ukrepe, med drugim izvajanje aktivnega iskanja poginulih divjih prašičev ter povečano vzorčenje in preiskave na bolezen tako pri domačih kot pri divjih prašičih.

Sloveniji se vse bolj bliža afriška kuga
14. 07. 2023 19.00Hrvaška je države članice in Evropsko komisijo obvestila, da so v ponedeljek potrdili afriško prašičjo kugo še pri povoženem divjem prašiču na območju občine Rakovica v Karlovški županiji. Ker se bolezen približuje Sloveniji, se je sestala skupina veterinarjev, lovcev, biologov, epizootiologov in drugih strokovnjakov.

Kdo je Sebastien Abramov?
07. 07. 2023 19.0933-letni Ljubljančan je človek z več obrazi. Rodil se je kot Sebastijan Colarič. Je eden najodmevnejših obtožencev doslej, a ne le zaradi primerov, v katere je bil vpleten. Staršem Julije Adlešič se je predstavljal kot kriminalist, trdil, da je tajni policijski sodelavec, a je Policija to zanikala. Imel je štiri nepremičnine v Ljubljani, nato je sledil osebni stečaj. Za navadnega smrtnika je imel presenetljivo veliko orožja, menda tudi ruski potni list.

Afriško prašičjo kugo potrdili tudi v Bosni in Hercegovini
29. 06. 2023 09.49Afriško prašičjo kugo so potrdili tudi v Bosni in Hercegovini. Bolezen v torek potrdili na 20 farmah v regiji Semberija na severovzhodu države. Pristojni so rejce pozvali k doslednemu izvajanju ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni.

Afriška prašičja kuga: preskok bolezni čez mejo le vprašanje časa
28. 06. 2023 19.00Afriška prašičja kuga je tik pred vrati, pri naših južnih sosedih so namreč ugotovili prve primere te izjemno nalezljive bolezni, ki bi lahko povsem zdesetkala slovensko populacijo domačih prašičev. Ivan Toplak, ki pri nas podrobneje spremlja to bolezen, je prepričan, da je preskok bolezni čez mejo le vprašanje časa. Zakole prašičev zaradi kuge namreč izvajajo v Italiji, na Madžarskem, zdaj še na Hrvaškem. Edina obramba pa je preventiva.

Na Hrvaškem potrdili afriško prašičjo kugo
27. 06. 2023 11.38Na Hrvaškem so v ponedeljek potrdili prvi primer afriške prašičje kuge. Iz države poročajo o izbruhih v dveh obratih v Vukovarsko-sremski županiji. Slovenska uprava za varno hrano ob tem rejce poziva k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov, tiste, ki se vračajo iz držav s potrjeno okužbo pa, da s seboj ne prinašajo izdelkov s prašičjim mesom.

Afriška prašičja kuga še nikoli tako blizu: odkrili so jo na mejah Hrvaške
25. 06. 2023 14.06Afriška prašičja kuga povzroča veliko gospodarsko škodo. Je virusna bolezen tako domačih kot divjih prašičev. V Sloveniji primera še nismo zabeležili. Iz Hrvaške pa poročajo, da so jo potrdili v BiH, čisto blizu meje s Hrvaško. Tja se je najverjetneje prenesla iz Srbije.

Predlog zakona o zaščiti živali razburja veterinarje: Zakaj smo študirali?
25. 04. 2023 19.11Ena glavnih zahtev kmetov je tudi sprememba predlogov novega zakona o zaščiti živali, za katerega pravijo, da je neprimeren, nepremišljen in nestrokoven. S tem se strinjajo tako Kmetijsko gozdarska zbornica kot Sindikat veterinarjev in Veterinarska fakulteta v Ljubljani. Mnenje o pravilni oskrbi rejnih živali in hišnih ljubljenčkov bi namreč lahko podajali pooblaščeni svetovalci po 40-urnem tečaju in pridobljeni licenci. Gre za razvrednotenje našega poklica, so jasni veterinarji.

'Več kot bo nagajanja, več bo tudi prašičev'
29. 03. 2022 20.00Mariborčan Aleksander Jovanovič, ki je v novozgrajeno elitno sosesko na Studencih naselil krškopoljske prašiče, je prejel grožnje s smrtjo, ki jih je tudi prijavil. Kdo mu grozi? Preverili smo, kaj je pravzaprav sploh povod, da so pujsi zdaj tu, kjer so? Župan Saša Arsenovič pravi, da bi lahko šlo za novo start up potezo – če želiš spremembo namembnosti zemljišča, jo pač izsiliš s prašiči. Jovanovič pa odgovarja: "To rejo prašičev lahko dejansko smatrate kot upor, kot kmečki punt, ampak več kot bo nagajanja, več bo tudi prašičev."

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?
15. 01. 2022 08.0057-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

Za množičen pogin rib ob španski obali krive tudi prašičje farme
13. 10. 2021 08.28Ob obali španske regije Murcia je avgusta poginilo več kot pet ton rib. Vzroke za motno vodo, nemogoč smrad in poginule ribe so najprej iskali v cvetenju morja, po prvih predvidevanjih so alge izčrpale ves kisik in povzročile katastrofo ob turistično priljubljeni obali. A nadaljnja preiskovanja so pokazala, da so velik krivec za onesnaženje ene največjih slanovodnih lagun prašičje farme.

Poginuli divji prašič ni bil okužen z virusom afriške prašičje kuge
28. 09. 2021 10.35Preiskave vzorcev poginulega divjega prašiča, ki so ga lovci našli na območju občine Ribnica na Pohorju, so pokazale, da prašič ni bil okužen z virusom afriške prašičje kuge. Ob tem pristojni poudarjajo, da je zaradi zgodnjega odkrivanja te bolezni treba prijaviti najdbo vsakega poginulega divjega prašiča.