prašiči

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali
26. 03. 2025 13.18Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

Slinavka in parkljevka se širi po Evropi: primeri tudi na Slovaškem
21. 03. 2025 15.20Slovaška je obvestila Evropsko komisijo in države članice o potrditvi slinavke in parkljevke v treh rejah v bližini meje z Madžarsko, so sporočili z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR). Rejce, ki so v zadnjih tednih prejeli pošiljke goveda s Slovaške, pozivajo, naj bodo pozorni na morebitne znake bolezni.

'Zaradi držanja vombata sem dobila na tisoče groženj s smrtjo'
15. 03. 2025 11.22Po tem, ko je svet preplavila novica, da je ameriška vplivnica v Avstraliji samici iztrgala mladiča vombata in z njim pozirala, se je ženska za svoje nepremišljeno dejanje opravičila. "Resnično mi je žal," je dejala Sam Jones, ki je ob tem dodala, da je zaradi svojega dejanja prejela na tisoče groženj s smrtjo.

Odprava 'Tartufi in trije mušketirji'
13. 03. 2025 07.00Prijetna sapa mi je mršila lase, medtem ko sem stopala proti bližnjemu obronku kraškega gozda. Bila sem na prav posebni misiji. Da najdem zaklade, o katerih imamo ljudje velikokrat zmotna prepričanja, zaradi katerih se bijejo celo lokalne vojne in umirajo nedolžni ter zaradi katerih se menda ženske raznežijo, moški pa poživijo. Tartufi, prihajam!

Na Madžarskem potrdili slinavko in parkljevko, opozorila za slovenske rejce
07. 03. 2025 13.22Na Madžarskem beležijo prvi izbruh slinavke in parkljevke v več kot 50 letih. Zelo nalezljivo bolezen, ki za ljudi ni nevarna, povzroča pa veliko gospodarsko škodo, so potrdili na govedorejski farmi blizu slovaške meje. UVHVVR vsem rejcem, ki so v zadnjih tednih uvozili govedo z Madžarske svetuje, naj bodo še posebej pozorni na morebitne znake bolezni, saj je inkubacijska doba za slinavko in parkljevko pri govedu 14 dni.

V Sloveniji uradno potrjena bolezen modrikastega jezika
11. 02. 2025 17.28Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je uradno potrdila bolezen modrikastega jezika. To so namreč potrdili rezultati analiz evropskega referenčnega laboratorija. Zaradi potrditve BTV je Slovenija izgubila status države, v kateri ni te bolezni.

V Nemčiji primeri slinavke in parkljevke, prašiči, ki so prispeli v Slovenijo zdravi
24. 01. 2025 11.09V Nemčiji so potrdili primere slinavke in parkljevke (SIP) pri živalih in prepovedali premik dovzetnih živali in proizvodov iz teh območij. Od decembra do 10. januarja letos, ko so potrdili bolezen, je v Slovenijo od tam prišla ena pošiljka prašičev, ki so bili dovzetni za bolezen, a so po kliničnem pregledu ugotovili, da so živali brez znakov bolezni. Kljub temu Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) imetnike živali poziva k doslednemu izvajanju splošnih biovarnostnih ukrepov.

Letalo naredilo nenačrtovan postanek zaradi prašičjega smradu
17. 12. 2024 09.33Letalo na poti iz Amsterdama v Mehiko je moralo nedavno narediti nenačrtovan postanek na Bermudih zaradi smradu, ki se je širil od prašičev v tovornem prostoru.

Bolezen modrikastega jezika: Kitajci prepovedali uvoz živine iz Hrvaške
11. 12. 2024 11.15Kitajska je zaradi izbruha bolezni modrikastega jezika prepovedala neposredni in posredni uvoz prežvekovalcev ter povezanih proizvodov iz Hrvaške in Poljske, je objavila kitajska carinska uprava.

Truplo ameriške turistke našli v kovčku sredi gozda, Irec priznal krivdo
12. 11. 2024 05.59Na Madžarskem se je zgodil srhljiv zločin. V okolici Blatnega jezera so našli truplo pogrešane 31-letne ameriške turistke, ki ga je tam v kovčku odvrgel irski državljan. Moškega so po zločinu izsledili s pomočjo nadzornih kamer, 37-letnik pa je dejanje priznal, a obenem zatrdil, da je šlo za nesrečo med intimnim srečanjem. Spoznala sta se v nočnem klubu v Budimpešti. "Še vedno skušam razumeti, kaj se je zgodilo. Nisem prepričan, da kadarkoli bom," pa je dejal oče Američanke, ki je skupaj z njeno mamo odpotoval na Madžarsko. Nameravala sta pomagati pri iskanju hčerke, a sta na poti izvedela, da ni več živa.

Šestčlanska družina zopet na kupu: na dvorišču stojijo kontejnerja in mobilna hiška
16. 10. 2024 06.00"Spet smo lahko skupaj kot družina," opisuje družina Skok, ki ji je pred enim tednom v obsežnem požaru pogorela hiša, na njihovem dvorišču pa že stojijo dva bivalna kontejnerja in mobilna hišica. V pogoreli hiši ostaja močan vonj po dimu, uničeno pohištvo pa so tudi s pomočjo srčnih sosedov, prijateljev in sorodnikov že znosili ven, da bo hiša naslednji teden pripravljena na rušenje. Ne samo s hišo, veliko dela ima družina medtem tudi z okoli 60 glav živine, prašiči in kokošmi, a jim množična nesebična podpora vliva upanje.

Pobeglega očeta in otroke po treh letih zamaskirane opazili v gozdu
09. 10. 2024 18.26Na Novi Zelandiji že tri leta iščejo tri otroke, ki jih je decembra 2021 po prepiru z nekdanjo partnerko neznano kam odpeljal njihov oče Tom Phillips. Osemletno Ember, devetletnega Mavericka in 11-letno Jaydo so sedaj prvič opazili lovci, ki so odšli na lov v gozd. Pred tem so sicer očeta že večkrat ujele varnostne kamere, mati otrok pa je kritična, da iskalna akcija ni dovolj obsežna in intenzivna.

Italija v primežu prašičje kuge: opozorila za pršut in druge delikatese
03. 10. 2024 06.00Prašičja kuga, ki je zajela našo zahodno sosedo, ogroža 20 milijard evrov vredno italijansko industrijo pršuta, sušenih klobas in svinjine. Razmere so se od pojava bolezni januarja 2022 močno poslabšale; v dveh letih in pol so namreč v državi zaklali že skoraj 120.000 prašičev. Z boleznijo so se najprej okužili divji prašiči, ta pa se je nato razširila še na domače.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?
16. 09. 2024 06.00Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso
14. 09. 2024 14.54V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Svinje lomastijo po Červarju. 'Kraj se spreminja v deponijo'
16. 08. 2024 13.36Turisti v Červarju pri Poreču so ogorčeni nad prizori iz središča mesta, kjer se svobodno sprehajajo svinje. Hranijo se z odpadki iz smetnjakov, kot je razvidno s fotografij, ki so zaokrožile na družbenih omrežjih, se med popoldanskim počitkom uležejo tudi na eno od starih vzmetnic pri parkirišču. Prebivalci so razjarjeni, češ da se mesto spreminja v deponijo. Mesto v deponijo sicer pogosto spremenijo kar turisti sami, saj svojih vreč z odpadki ne odvržejo v smetnjake, ampak jih preprosto pustijo na tleh, kjer se jih nato lotijo različne živali. Tisti, ki v Červarju bivajo že vrsto let, pa se zaradi živalskih someščanov niti ne razburjajo več, saj so jih že povsem vajeni. Imeli so že družbo konja, petelina, koz.

Bazenska legenda, ki glede Slovenije ne mara samo konjskega mesa
07. 08. 2024 19.00Življenje plavalke Dawn Fraser so zaznamovali res veliki uspehi in res velike tragedije. Od 39 svetovnih rekordov in medalj na treh olimpijskih igrah do povzročitve prometne nesreče, po kateri je umrla njena mati, in dveh posilstev. Kljub temu se 86-letna Avstralka zdaj spominja le lepih stvari – denimo, kako jo je trener poslal na pivo in krofe, ko je bila prepričana, da 100 metrov nikoli ne bo odplavala pod minuto. Naslednji dan je postala prva ženska na svetu, ki ji je to uspelo. Iz Pariza se ji mudi nazaj domov, saj prireja veliko zabavo za vnukov 21. rojstni dan.

Ob visokih temperaturah ne pozabite na živali
11. 07. 2024 18.51Vročinski val ne popušča in kot se moramo pred učinki vročine zavarovati sami, ob tem ne smemo pozabiti na živali. Zato je Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zbrala nekaj koristnih nasvetov, kako lahko tudi živalim olajšamo vroče dni.

Vročina se bo stopnjevala, temperature tudi nad 35 stopinj Celzija
17. 06. 2024 10.22Ponedeljek nam bo prinesel veliko sončnega vremena. Nad hribi bo sredi dneva in popoldne nastalo le nekaj plitvih kopastih oblakov, medtem ko ploh ne pričakujemo. Na jugovzhodu se bo ogrelo vse do 30 stopinj Celzija. Po nižinah preostalega dela države bomo izmerili 28 ali 29 stopinj Celzija. Prijetnih 25 stopinj pa bo tudi v alpskih dolinah.

Ameriška družina jedla medvedje meso in se okužila s parazitskimi črvi
27. 05. 2024 08.29Devet članov ameriške razširjene družine se je zbralo na večerji, na kateri so postregli tudi meso črnega medveda. Slab teden dni po večerji z žara pa je več članom družine postalo slabo. Med hospitalizacijo so jim diagnosticirali trihinelozo, parazitsko zoonozo. Ameriški center za preprečevanje bolezni opozarja, da je bilo meso premalo pečeno.

V ljubljanskem živalskem vrtu dve novi ogroženi vrsti: filipinski kljunorožec in svinjski jelen
21. 03. 2024 12.08V ljubljanskem živalskem vrtu so se razveselili dveh novih ogroženih vrst. Iz živalskega vrta v Pagi so pripeljali samca filipinskega kljunorožca, iz živalskega vrta La Torbiera pa konec februarja čredico svinjskih jelenov, ki so ime dobili po načinu teka, saj tečejo s sklonjeno glavo pod ovirami, podobno kot prašiči, in jih ne preskakujejo kot ostali jeleni.

Na Gorenjskem vse več divjih prašičev in šakalov
28. 02. 2024 10.30Gorenjski lovci so prejšnji mesec po več kot 25 letih pripravili lovsko razstavo, ki je bila priložnost za pregled stanja divjadi in sprememb v zadnjih 30 letih. V tem obdobju se je močno povečalo število divjih prašičev, novost so šakali, ki so prav tako v porastu. Te spremembe pa skupaj s pritiski obiskovalcev slabšajo pogoje za srnjad.

Kitajski znanstveniki klonirali prvo zdravo opico
18. 01. 2024 14.16Kitajski znanstveniki so z izboljšanjem metode, s katero so njihovi kolegi na škotskem inštitutu Roslin pred skoraj 30 leti ustvarili ovco Dolly, klonirali prvo zdravo opico rezus. Kljub preboju so opozorili, da je stopnja uspešnosti nove metode še vedno nizka, povrhu pa se v zvezi s kloniranjem porajajo številna etična vprašanja.

Divji prašiči stekli na avtocesto, v njih trčila voznika
29. 10. 2023 10.00Voznika osebnega in tovornega vozila sta ponoči na štajerski avtocesti trčila v skupino divjih prašičev. V nesreči so bile poškodovane tri osebe.

Afriška prašičja kuga se naglo širi, vse večje tveganje tudi pri nas
04. 10. 2023 15.50Čeprav primera v populaciji domačih in divjih prašičev v Sloveniji še niso zabeležili, predstavlja naglo širjenje afriške prašičje kuge z vzhoda vse večje tveganje za prašičerejce in svinjino tudi pri nas. Zato je Uprava za varno hrano na območju celotne države zaukazala ukrep postavitve ograj okoli izpustov, območij proste reje in obor, kjer gojijo prašiče. Tako se namreč lahko prepreči stik gojenih glav živine z divjimi in močno zmanjša tveganje za prenos okužbe. Je ta ukrep lahko dovolj?

Zaradi tveganja za vnos afriške prašičje kuge obvezna postavitev ograj
02. 10. 2023 10.34Na območju celotne države velja ukrep postavitve ograj okrog izpustov, območij proste reje in obor, kjer se gojijo prašiči. Gre za nujen biovarnostni ukrep, ki je bil sprejet zaradi povečanega tveganja za vnos afriške prašičje kuge v obrate z gojenimi prašiči, so pojasnili na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Serija 'vikend pretepov' na območju 07
28. 08. 2023 15.36Na območju PU Novo mesto je minuli konec tedna minil v znamenju več pretepov na prireditvah, v naseljih in za štirimi zidovi. Pri tem so vpleteni poleg telesnih okončin uporabili tudi kole. Policisti novomeške policijske uprave so morali večkrat posredovati, a so bili tudi sami tarča napadov in groženj.

Tragedija, o kateri se ni pisalo: pred 60 leti v Slavino treščil 'Thunderjet'
23. 07. 2023 07.00Bil je torek, 28. maj, nekaj minut pred poldnevom in nebo je grmelo. Učiteljica v Osnovni šoli Slavina je zaradi slabega vremena učence uro prej spustila od pouka. Nekje zgoraj med oblaki se je medtem vodnik Rajković v lovcu F-84G 'Thunderjet' boril z neobvladljivimi silami, lažnimi občutki in vse bolj nemirnimi instrumenti letala. Gešparinov Aleksander je pred šolo bral Pionirski list, Brkinova Marija, Roželova Ivanka in Šurkleva Marija iz sosednje vasi Selce so pred nevihto hitele domov mimo Grgačeve hiše. Z neba se je utrgal kovinski blisk in z vso silo trčil v sosednjo Gešparinovo hišo. Marija se je pobrala in močno ožgana s prijateljicami stekla v vas, kjer še danes pretresa živ spomin na leto 1963.

Sloveniji se vse bolj bliža afriška kuga
14. 07. 2023 19.00Hrvaška je države članice in Evropsko komisijo obvestila, da so v ponedeljek potrdili afriško prašičjo kugo še pri povoženem divjem prašiču na območju občine Rakovica v Karlovški županiji. Ker se bolezen približuje Sloveniji, se je sestala skupina veterinarjev, lovcev, biologov, epizootiologov in drugih strokovnjakov.

Afriško prašičjo kugo potrdili tudi v Bosni in Hercegovini
29. 06. 2023 09.49Afriško prašičjo kugo so potrdili tudi v Bosni in Hercegovini. Bolezen v torek potrdili na 20 farmah v regiji Semberija na severovzhodu države. Pristojni so rejce pozvali k doslednemu izvajanju ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni.