pozeba

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja
07. 04. 2025 10.30Velik del Slovenije razen Primorske so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja, a ne povsod
07. 04. 2025 06.45Velik del Slovenije, razen Primorske, so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Prihaja hladna fronta: deset stopinj nižje temperature in pozeba
05. 04. 2025 07.32Prehod hladne vremenske fronte s sobote na nedeljo bo poleg rahlih padavin s seboj prinesel tudi občutnejšo ohladitev. Veter bo v kombinaciji s hladnejšimi zračnimi masami v nekaj urah znižal temperature za približno 10 stopinj Celzija. Predvidena temperatura zraka v ponedeljek in torek zjutraj kaže na zmerno pozebo v večjem delu Slovenije.

Evropo bo preplavil polarni zrak: kako mrzlo bo?
02. 04. 2025 15.51Konec tedna bo mrzlo, napovedujejo na Agenciji za okolje (Arso). V nedeljo nas bo namreč dosegel polarni zrak iznad Skandinavije in Baltika. Obstaja nevarnost pozebe, saj je letos sadno drevje ponekod zacvetelo tudi do dva tedna prehitro.

Pozeba prizadela Primorsko: 'Škoda je od 10- do 100-odstotna'
20. 03. 2025 15.53Nizke nočne in jutranje temperature ta teden so prizadele sadjarje celotne Primorske. Prizadete so zgodnje cvetoče sadne vrste, kot so marelica, breskev, nektarinae in kaki, na nekaterih legah tudi zgodnje sorte hrušk. Škoda je od 10- do 100-odstotna, je pojasnil Vasja Juretič iz KGZ Nova Gorica. Prizadeto je tudi cvetoče drevje v Posavju.

Ob nizkih jutranjih temperaturah te dni v nevarnosti cvetoče drevje
19. 03. 2025 08.43Zbudili smo se v mrzlo jutro s temperaturami pod lediščem. Nizke temperature lahko prizadenejo sadno drevje, ki marsikje, predvsem pa na Primorskem, že cveti. Po doslej objavljenih podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je bilo davi ob 7. uri v Biljah pri Novi Gorici –3,3 stopinje Celzija, v Murski Soboti pa –6,7 stopinje.

Prihaja najhladnejše jutro tega tedna, kmete skrbi pozeba
18. 03. 2025 16.21Sredino jutro bo po napovedih Agencije za okolje najhladnejše v tem tednu. Nizkih temperatur pa se najmanj veselijo sadjarji na Primorskem, kjer nekatero sadno drevje že cveti. Možne poškodbe bodo sicer odvisne od več dejavnikov: regije, mikrolokacije, lege, vrste rastline in faze razvoja.

Štajerska 'Lili', kraljica krajših čakalnih vrst
12. 11. 2024 09.47Jutro po martinovem so glave težke, kot bi bil 1. januar. Sploh v štajerski prestolnici, kjer so 11. november oklicali kar za svoje novo leto. Pomešali smo se v vrtinec njihovega jesenskega silvestrovanja, ki ga začnejo praznovati že dopoldne, da bi dobili vpogled v rajanje, ki na ulice privabi kar 20.000 ljudi. Tam se "špricerji" ne točijo na decilitre, ampak Štajerci postopek poenostavijo, da jim ni treba ves čas stati v vrsti. Na mize tako raje priroma "Lili".

Bo slovensko vino izginilo s polic? 'Letos bo letina grozdja katastrofalna'
23. 09. 2024 09.02Spomladanska pozeba, obilno deževje, toča, suša, za piko na i pa še zlata trsna rumenica. Nad vinogradnike in vinarje se je letos zgrnilo prav vse, izpad pridelka pa bo zato od 30- do 60-odstoten, odvisno od vinorodnega okoliša, opozarja Združenje slovenskih vinarjev. Skrbi jih, da bodo slovenska vina ob slabi letini izgubila mesto na trgovskih policah, od koder bi jih lahko izrinili poceni izdelki iz EU, kjer je vina preveč. Puščice so usmerili tudi v male vinogradnike in vinarje, ki da imajo kljub splošni slabi letini polne kleti.

Oškodovancem v kmetijstvu po lanski pozebi in neurjih 13 milijonov evrov
12. 09. 2024 21.04Pozeba aprila lani in neurja s točo, ki so se zvrstila med 10. majem in 1. avgustom lani, so v kmetijstvu skupno povzročila za nekaj več kot 32 milijonov evrov škode. Država bo oškodovancem po pozebi zagotovila pomoč v višini 5,3 milijona evrov, oškodovancem po neurjih s točo pa 7,8 milijona evrov. Sredstva bodo izplačali do konca leta.

Letos se vipavskih in briških češenj ne bomo najedli
29. 05. 2024 19.10Zaradi obilnega deževja bo češenj letos veliko manj kot sicer. Sadjarji na Vipavskem in v Goriških brdih ocenjujejo, da bo izpad od 50 do 70 odstotkov, veliko pa je odvisno od mikro lege in številnih nevšečnosti, ki so sadjarje prizadele že zgodaj spomladi: od pozebe do sodre in močne burje. Zagotovo bo prvega domačega sadja manj od povpraševanja, poudarjajo. Kako pa kaj kaže ostalemu sadju?

Brici in Kraševci združili češnje in šparglje ter podaljšali sezono
26. 04. 2024 19.55Hitri temperaturni preobrati povzročajo kar nekaj skrbi sadjarjem v Goriških brdih. V prihodnjem tednu bi lahko tam že dozorele prve češnje, vendar jih zaradi nizkih temperatur še ne bo, po nižjih legah jih je namreč približno desetino uničila pozeba, kljub temu pa si obetajo dobro letino. Nanjo računajo tudi gostinci in turistični delavci iz Brd in s Krasa, ki bodo češnje letos prvič združili s kraškimi šparglji.

Škodo zaradi pozebe utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki
24. 04. 2024 15.38Druga ocena stanja kmetijskih kultur po nizki temperaturi in snegu v zadnjih dneh kaže, da so škodo utrpeli predvsem sadjarji in vinogradniki, pri čemer so poškodovani zlasti nasadi v izpostavljenih zatišnih legah. Po podatkih Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije je prizadeto tudi jagodičevje. Prizadeto je bilo območje vse Slovenije.

Zimske razmere: se nam lahko ponovi aprilska pozeba iz leta 2017?
23. 04. 2024 06.00Kaj mraz in veter aprila pomenita za kmete, sadjarje? Kako so se pripravili na vnovično grožnjo pozebe? Bo oroševanje in gretje pomagalo? Pozeba je prejšnji teden že uničila velik del pridelka. Se ponavlja leto 2017, ko zaradi aprilske pozebe poleti nismo mogli jesti slovenskega sadja, ocenjena škoda pa je znašala skoraj 50 milijonov evrov? Letos pa je, potem ko so to pred njo storile že druge, zavarovanje pridelkov proti pozebi ukinila tudi največja zavarovalnica.

Zima še ni rekla zadnje, v torek bo spet snežilo zelo nizko
21. 04. 2024 07.08Če bodo obveljali trenutni izračuni meteoroloških modelov, bi lahko v torek v krajih nad 700 do 800 metrov nadmorske višine zapadlo od 10 do 15 centimetrov snega, še višje pa tudi več kot četrt metra. Snežinke bi lahko ponovno ugledali tudi marsikje po nižinah. Za ta čas zelo hladen zrak bo nad nami vztrajal do sredine prihodnjega tedna, potem pa se bo k nam postopno vendarle vrnilo toplejše vreme. Ob koncu tedna lahko temperature ponekod že presežejo 20 stopinj Celzija.

Hladno petkovo jutro: pozeba na Notranjskem in Krasu
19. 04. 2024 10.38Po pričakovanjih se je prejšnjo noč temperatura ponekod spustila pod ledišče. Eno izmed nižjih temperatur so izmerili v Babnem Polju, in sicer –6,3 stopinje Celzija. Po prvih zbranih informacijah s terena so škodo zaradi jutranje pozebe v zadnjih dneh utrpeli kmetje na Notranjskem in ponekod na Krasu, med prizadetimi kmetijskimi rastlinami pa so sadno drevje, orehi in trta.

Ob izraziti ohladitvi v prihodnjih dneh možnost pozebe
16. 04. 2024 12.01S prihodom hladne fronte se bodo temperature ponekod znižale za več kot 15 stopinj Celzija. Ministrstvo za kmetijstvo opozarja na možnost jutranje pozebe v prihodnjih dneh in s tem povečano tveganje za morebitne poškodbe na kmetijskih rastlinah.

Rekordno topli nedelji bo sledila izrazita ohladitev, morda celo sneg
13. 04. 2024 13.36Po sončni in zelo topli soboti je pred nami še toplejša nedelja s temperaturami, ki bodo zelo verjetno presegle temperaturne rekorde izpred enega tedna, le dobrih 48 ur pozneje pa bo nekatere kraje pobelil sneg. Meja sneženja se bo v torek pozno popoldne in zvečer spustila do nadmorske višine okoli 800 metrov, ob močnejših padavinah pa lahko snežinke zanese vse do nižin. Pod vplivom hladnih severnih vetrov bomo ostali tudi v nadaljevanju tedna, ko lahko na mrazu izpostavljenih legah udari pozeba.

V Osilnici presegli 30 stopinj, na Babnem polju od minusa do 27 stopinj Celzija
07. 04. 2024 15.22Pred tremi leti je bila Slovenija 7. aprila odeta v pravo zimsko idilo. Zimske pa so bile tudi temperature – v Novi vasi na Blokah so takrat izmerili –20,6 stopinje Celzija. No, danes pa so temperature popolnoma drugačne, pravzaprav že kar poletne. Dosegli smo nov temperaturni rekord. Na Arsovi merilni postaji v Osilnici je živo srebro preseglo 30 stopinj Celzija. "To je najzgodnejša tridesetica," so ob tem zapisali na Agenciji RS za okolje. Na Babnem polju pa so medtem iz jutranjega minusa popoldan prilezli na toplih 27 stopinj Celzija.

Jutro pod ničlo, a kmalu bo znova 'zadišalo po poletju'
25. 03. 2024 11.38Ponoči je zima še enkrat zamahnila z repom, zbudili smo se namreč v precej mrzlo jutro, marsikje so bile temperature pod ničlo. Vendar pa naš hišni prognostik Rok Nosan poudarja, da so tako nizke temperature trajale le kratek čas, zato večjih posledic in hude pozebe ne bo. So pa lahko po besedah agrometeorologinje Andreje Sušnik nekaj poškodb utrpeli brsti in cvetovi. Konec tedna bo medtem znova "zadišalo po poletju". Za velikonočne praznike bi lahko namreč s postopnim vračanjem toplejšega vremena prvič letos izmerili 25 stopinj Celzija.

Bomo za slovensko zelenjavo plačevali več?
07. 12. 2023 15.14Kisla repa in zelje veljata za tradicionalno slovensko zelenjavo, ki marsikomu popestri zimski jedilnik. Pa bo letos sploh še lahko tako? Kmetje opozarjajo, da so avgustovska povodenj in druge vremenske nevšečnosti, kot sta spomladanska pozeba in močne jesenske padavine, oklestile njihove pridelke. Močno primanjkuje repe in zelja, manj je tudi krompirja, korenja in zelene solate. Bomo zaradi manjšega pridelka za domačo zelenjavo znova morali plačevati več ali pa bomo jedli uvoženo?

Si kmetje lahko privoščijo zavarovanje pridelkov?
19. 10. 2023 19.13Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. Čeprav je narava iz leta v leto bolj neprizanesljiva s kmeti, pa je zavarovana le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka?

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč
09. 10. 2023 06.00Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?
11. 08. 2023 07.25Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

Vreme prizadelo domače sadjarstvo: bera češenj 25-odstotna
05. 06. 2023 20.01Cene sadja in zelenjave so poletele v nebo, domačega pridelka praktično ni. Po marelice, nektarine in breskve so morali dobavitelji vse do Turčije. Suša v Španiji, poplave v Italiji in zdaj še deževen maj pri nas, vse to katastrofalno vpliva na količino sadja in zelenjave v Evropi in posledično na cene. Pričakuje se, da bodo te tudi do dvakrat višje, kot smo vajeni. In tako bo vsaj še nekaj tednov. Obiralci češenj v Kostanjevici na Krki hitijo z obiranjem, a tudi pri njih letina ne bo dobra, saj je že spomladanska pozeba poskrbela, da bo bera dosegla zgolj od 20 do 25 odstotkov pričakovane.

Zdesetkan pridelek češenj, cene ponekod do 20 evrov za kilogram
03. 06. 2023 18.12V Goriških brdih je bil predvsem izpad prvih češenj velik. Na nekaterih lokacijah so bili ob pol pridelka, ponekod v Vipavski dolini pa je bilo prvih češenj manj za kar 80 odstotkov. Poznejše sorte so si sicer nekoliko opomogle. Pridelka je več, a še vedno manj v primerjavi z lanskim letom. Za kilogram briških češenj je treba odšteti od šest do osem evrov, smo izvedeli na prazniku češenj v Goriških brdih, kjer je bilo zanimanje za domače češnje izjemno. Medtem ko cene v notranjosti države dosegajo tudi 20 evrov.

Ne le vipavskih, tudi briških češenj se letos ne bomo najedli
24. 05. 2023 15.16V Goriških brdih zaradi pozebe in predvsem deževne pomladi pričakujejo skromnejšo letino češenj. Podobno kot v Vipavski dolini je prvih češenj zelo malo, kasnejših sort pa bo za približno polovico manj kot običajno.Vseeno bo češenj dovolj za Festival briške češnje, ki bo 3. in 4. junija potekal na več lokacijah po celotnih Goriških brdih. Cene za kilogram se bodo letos gibale med šestimi in osmimi evri.

'Pozebe, ki so bile včasih redkost, so danes stalnica'
10. 05. 2023 19.17Bomo letos plačevali rekordne cene za slovensko sadje oziroma bomo kupovali le uvoženo? Na nekaterih območjih, predvsem v slovenski Istri, je škoda zaradi pozebe namreč stoodstotna. Najhuje je bilo v Vanganelski dolini v Kopru, kjer je bila aprilska pozeba usodna za zgodnje breskve in marelice. Naša ekipa je bila danes tam, pa tudi v Sečovljah, kjer je s sadjarjem Serdžijem Poropatom pogledala škodo, ki jo je pozeba povzročila na njegovih nasadih kakija.

'Čebele je treba krmiti, drugače bodo zaradi lakote umrle'
10. 05. 2023 10.34Začetek letošnje čebelarske sezone je zelo slab. Če se bodo razmere nadaljevale, se nam tudi letos obeta katastrofalna pašna sezona, opozarja Čebelarska zveza Slovenije. Čebelarje pozivajo, naj preverijo zaloge hrane v panjih, saj je treba ob takem vremenu čebele nujno krmiti.

Kakšno vreme nam bodo prinesli prihajajoči prosti dnevi?
28. 04. 2023 13.34Po Sloveniji potekajo priprave na številne dogodke, ki se bodo odvili ob praznovanju mednarodnega praznika dela. Marsikdo bo prihajajoče proste dneve izkoristil tudi za kakšen izlet ali piknik, a načrte lahko prekriža vreme, ki je v tem delu leta raje spremenljivo kot stabilno. Kako kaže letos?