povratna embalaža

Neusmiljena borba za smeti
10. 12. 2022 08.35Da bi se čim več plastenk vrnilo k proizvajalcem, da ne bi ležale ob cestah, v gozdovih, da se jih ne bi preprodajalo v manj razvite dežele, potapljalo v morja in odlagalo v puščave, želi Evropska Unija do 1. 1. 2029 povsod po Evropi vpeljati kavcijski sistem. Sistem je preprost, za vračilo plastenke dobiš povrnjeno embalažnino. Celoten strošek predelave plastenk bi bil breme proizvajalca in nič več nas, uporabnikov. In tudi Slovenija, čeprav že zdaj zgledno ločujemo, želi vpeljati kavcijski sistem. A se je zataknilo. Družbe za ravnanje z embalažo so zakonu prižgale rdečo luč s pritožbo na Ustavnem sodišču.

'Odločitev ne bi smela biti težka': samo v Sloveniji do leta 2030 milijarda odvrženih plastenk
27. 01. 2022 09.55Iz društva Eko krog so poslance znova pozvali, naj čim prej uvedejo sistem povratne embalaže. Spomnili so na številne – tudi finančne – prednosti, ki jih prinaša. "Vsako leto v Sloveniji 137 milijonov plastenk konča v sežigu in naravi. Če bo tako tudi ostalo, jih bo naše gospodarstvo do leta 2025 izgubilo že 400 milijonov, do leta 2030 pa že milijardo," opozarja vodja kampanje Zaprimo krog Erika Oblak. Okoljevarstveniki in gospodarstveniki so tu enotni. Če prištejemo še nezanemarljive proračunske prihranke in čistejše okolje, potem odločitev ne bi smela biti težka, so prepričani.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?
11. 12. 2021 16.45V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.