povračilo fiksnih stroškov

Stroka po besedah Hojsa predlagala strožji nadzor na mejah
21. 12. 2021 13.21Bo vlada prepovedala silvestrovanja in zaostrila pogoje za vstop v Slovenijo? Tudi o tem so danes razpravljali ministri in strokovna skupina za covid-19. Medtem ko minister za zdravje opozarja pred odlašanjem z zaostrovanjem ukrepov, je minister za gospodarstvo prepričan, da so razmere dovolj dobre za opuščanje omejitev. Tako minister Počivalšek kot obrtniki in podjetniki soglasno nasprotujejo zapiranju ali omejevanju gospodarstva, strinjajo pa se, da je treba spoštovati pogoj PCT, najbolj prizadetim panogam pa zagotoviti ukrepe pomoči.

Trgovci, ki menijo, da je država nanje pozabila, zahtevajo številne ukrepe
09. 12. 2021 15.16Trgovinska dejavnost je med najbolj prizadetimi dejavnostmi v trenutni situaciji, saj je bila v letu 2020 med najdlje zaprtimi dejavnostmi v Sloveniji, so prepričani pri OZS. Spomnili so, da so bile neživilske trgovine zaprte kar sedem mesecev. Kot opozarjajo, trgovce pesti upad prometa, zaradi pogoja PCT je kupcev manj. Naštevajo še številne dejavnike, ki jim otežujejo poslovanje, kot so dvig cen blaga in energentov, neprodane zaloge blaga, delovna sila za preverjanje PCT … Zato odločevalce pozivajo, da v interventni zakon uvrstijo številne ukrepe za pomoč trgovinski dejavnosti.

OZS predlaga dodatne ukrepe, ki bi morali biti vključeni v PKP 10
23. 11. 2021 15.52Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na državni zbor naslovila predloge dodatnih ukrepov, ki bi jih bilo treba vključiti v novi paket pomoči PKP 10. Med ključnimi ukrepi so subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV-ja za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa. V Sindikatu upokojencev Slovenije medtem predlagajo tudi dopolnitev člena, ki določa višino solidarnostnega dodatka za upokojence.

Gostinci za odpravo pogoja PCT pri dostavi hrane
12. 11. 2021 11.19Gostinci že dlje časa opozarjajo na velik upad prometa zaradi pogoja PCT, po uvedbi strožjih ukrepov v tem tednu pa je gostov še manj. Sekcija za gostinstvo in turizem pri OZS je zato pozvala vlado, naj panogi zagotovi ukrepe pomoči in obenem odpravi nekatere nesmiselne ukrepe, kot je izpolnjevanje pogoja PCT pri dostavi in prevzemu hrane.

Omejitve v trgovinah in lokalih, prepoved zbiranja, poleg PCT še osebni dokument
06. 11. 2021 07.16Vlada je v petek znižala starostno mejo za izpolnjevanje pogoja PCT, in sicer na 12 let, učenci se bodo kmalu pogosteje samotestirali, v gostinskih lokalih pa bo možna strežba le za mizo, in sicer med 5. in 22. uro, je povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Začasno se zapirajo nočni lokali, začasno bo prepovedano tudi zbiranje, razen v ožjem družinskem krogu. Še vedno bo tako rekoč povsod veljal pogoj PCT, a so uvedli novost: ta pogoj je izpolnjen le, če se oseba poleg dokazila izkaže še z veljavnim osebnim dokumentom. Bo pa stroške hitrega testiranja spet kril državni proračun.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Izteka se vrsta ukrepov: mesečni temeljni dohodek, nadomestilo čakanja na delo ...
30. 06. 2021 07.25Izteka se vrsta ukrepov za pomoč gospodarstvu in zaščiti delovnih mest v okviru dosedanje protikoronske zakonodaje. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

Izteka se ukrep povračila nadomestila plače in subvencije za skrajšan delovni čas
28. 06. 2021 07.13Hkrati z mesecem junijem se izteka kar nekaj ukrepov, ki jih je v želji po pomoči gospodarstvu in zaščiti delovnih mest uveljavilo dosedanjih osem protikoronskih zakonov. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

Tudi turistični vodniki pozivajo k dopolnitvam interventnega zakona
18. 06. 2021 16.12Civilna iniciativa turističnih vodnikov Slovenije je še ena v vrsti organizacij, ki poziva k dopolnitvi interventnega zakona za pomoč turizmu. "Verjamemo, da se vlada po svojih najboljših močeh trudi pomagati gospodarstvu. Žal nas interventni zakon za pomoč turizmu ne naslavlja," so zapisali. Gospodarskega ministra Zdravka Počivalška pa so očitki nekaterih deležnikov iz turizma na predlog interventnega zakona razočarali. "Razočaran sem nad nezadovoljstvom, ki ga širijo nekateri v panogi. Vem, da je večina branže zadovoljna," se je odzval.

'V zakonu razen bonov ni ničesar, kar bi rešilo turistično panogo'
17. 06. 2021 11.05Slovenska turistična podjetja so z velikim ogorčenjem sprejela zadnji predlog interventnega zakona za turizem, ki predvideva izpustitev enkratnega dodatka ali nadaljnjega kritja fiksnih stroškov. "V zakonu ni razen izdaje novih bonov predvidenega praktično ničesar, kar bi lahko rešilo turistično panogo," opozarjajo in poudarjajo, da so boni le kratkoročna rešitev manjšega segmenta slovenskega turizma.

Prvič od oktobra ni razglašena epidemija covida-19
16. 06. 2021 06.52Prvič po 19. oktobru v Sloveniji ni razglašena epidemija covida-19. Kljub temu pa se ne bodo sprostili vsi sprejeti epidemiološki ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih in na prostem, kjer ni možno vzdrževati medsebojne razdalje 1,5 metra, še vedno obvezne, tako kot razkuževanje rok in t. i. pravilo PCT.

Maja zaposlenim izplačanih največ dodatkov od začetka epidemije
04. 06. 2021 11.12Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih petih mesecih letošnjega leta znašal 1,35 milijarde evrov, brez neposrednega učinka ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19, pa bi bil proračun približno izravnan, ugotavlja fiskalni svet.

OZS za interventno pomoč vsem zaprtim ali omejenim panogam
02. 06. 2021 12.10Interventni zakon predvideva ukrepe pomoči zlasti za panogi gostinstva in turizma, vendar pa na hude stiske opozarjajo tudi predstavniki drugih panog. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je zato na MGRT poslala pripombe na interventni zakon. Želijo si, da bi bili do ukrepov upravičeni tudi ostali subjekti, ki so bili v času epidemije z odlokom več mesecev zaprti ali omejeni. Medtem so iz sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS sporočili, da pričakujejo več od interventnega zakona in pozivajo k odpravi neživljenjskih pogojev.

Fitnesi opozarjajo, da so izpadli iz interventnega zakona
18. 05. 2021 15.38Sekcija za fitnes, rekreacijo in regeneracijo pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) navaja, da je njihova panoga izpadla iz interventnega zakona za pomoč turizmu oz. devetega protikoronskega zakona. "Različne oblike fitnesa so vsekakor del turizma," so zapisali in poudarili, da je bil izpad prihodkov pri njih 75- in večodstoten.

GZS: Gospodarstvo potrebuje dodaten paket protikoronskih ukrepov
21. 04. 2021 18.43Gospodarstvo še vedno čuti posledice epidemije, zato potrebuje nov paket interventnih ukrepov, menijo v GZS. Med drugim predlagajo podaljšanje in izboljšanje uspešnih obstoječih ukrepov ter nekatere nove – na primer za pomoč gostinstvu, turizmu in industriji srečanj ter za krepitev razvoja v podjetjih. Izpostavljajo denimo podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, moratorij na kredite in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov, ki bi jih razširili še na več sektorjev.

V osmih regijah se v ponedeljek lahko odprejo terase gostinskih lokalov
14. 04. 2021 07.47S ponedeljkom bo v goriški, gorenjski, obalno-kraški, pomurski, posavski, podravski, koroški in zasavski regiji spet dovoljena strežba na terasah in vrtovih, in sicer od 7. do 19. ure. Prišlo je tudi do spremembe pri dostavi hrane, ki je sedaj brez časovne omejitve. Vlada je sicer podaljšala večino koronskih omejitev, dopolnila pa je seznam cepiv, ki se upoštevajo kot izjema pri prehajanju meja. Po novem se upoštevata tudi cepivi Sputnik V in Johnson & Johnson.

Finančna slika Slovenije ni vzpodbudna: za covid ukrepe namenili 889 milijonov evrov
07. 04. 2021 17.35Za covid ukrepe smo v lanskem letu porabili skoraj tri milijarde evrov, od tega je 500 milijonov evropskega denarja, ostalo je šlo iz proračuna oziroma iz zadolževanja. A finančna slika prvih treh mesecev letošnjega leta tudi ni ravno spodbudna. Porabili smo namreč skoraj polovico s proračunom predvidenega primanjkljaja za vse leto 2021.

Zadnji dan za oddajo vlog po protikoronskih zakonih
31. 03. 2021 06.14Upravičenci do ukrepov po protikoronski zakonodaji, ki jih izplačuje Finančna uprava RS, imajo le še danes čas za oddajo vlog, če tega še niso storili. Med drugim gre za mesečni temeljni dohodek za samozaposlene in delno kritje fiksnih stroškov za vse poslovne subjekte, ki pa tako kot še nekateri drugi ukrepi veljata še naprej.

Hotelirstvo med epidemijo: 'Sploh ne najdem besed, kako grozno je'
25. 03. 2021 11.26Stanje v hotelirstvu je katastrofalno, ocenjuje predsednik Združenja hotelirjev Slovenije pri Turistično gostinski zbornici Slovenije in direktor ljubljanskega hotela Slon Gregor Jamnik. Velik del hotelirjev trenutno ne ustvarja nobenih prihodkov in čeprav se večina še drži nad vodo, bodo potrebovali dolgoročno državno pomoč, opozarja. Ponekod po državi, denimo v Mariboru, se menda že dogaja, da hotelirji zapirajo vrata ali so pristali v rokah bank upnic, je opozoril.

Na pomoč! Davčni obračun prihaja. Kje naj najdem dobrega računovodjo?
23. 02. 2021 00.15Rok za oddajo davčnih obračunov se približuje, samostojni podjetniki pa morate zaradi koronakrize paziti na številne novosti. Veste, kako ravnati, če ste prejeli katero od državnih pomoči? Kaj je s prispevki za socialno varnost in kaj z mesečnim temeljnim dohodkom? Je treba za povračilo izgubljenega dohodka zaradi karantene plačati davek ali ne?

OZS: Zaradi pogojev številni ne bodo dobili pomoči
26. 01. 2021 14.17Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) v predlogu osmega protikoronskega zakona, ki ga je vlada poslala v DZ, pogreša nadomestilo za izpad prometa, pri čemer bi morali biti pogoji takšni, da bi bili ukrepov pomoči deležni vsi, ki jim je država omejila opravljanje dejavnosti ali jim je to povsem prepovedala.

Janša: s prihodnjim tednom v devetih regijah delno sproščanje ukrepov
20. 01. 2021 06.23Vlada je na redni tedenski seji, namenjeni epidemiji, odločala o tem, katere ukrepe bo podaljšala. Ker se epidemiološka slika v državi izboljšuje, Slovenija pa je na nacionalni ravni prešla iz črne v rdečo fazo, pa so nekaj ukrepov tudi sprostili. Kot je po seji sporočil predsednik vlade Janez Janša, se ukrepi deloma sproščajo v devetih od dvanajstih statističnih regijah - po predvidenem načrtu.

OZS v PKP 8 predlaga tudi nadomestilo za izpad prometa
20. 01. 2021 14.21OZS je na vlado za vključitev v osmi protikoronski zakon naslovila vrsto predlogov – poleg podaljšanja ukrepa čakanja na delo, kritja fiksnih stroškov in povračila celotnega nadomestila plače je med njihovimi predlogi tudi nadomestilo za izpad prometa zaprtim podjetjem, so sporočili iz zbornice. Kot izpostavlja predsednik zbornice Branko Meh, bi morali po vzoru Avstrije najti rešitev, kako bi zaprtim podjetjem povrnili vsaj delno nadomestilo za izpad prometa. Da so razmere v panogi čedalje slabše, pa opozarjajo tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma. Če ne bo dodatnih ukrepov, prihajajo odpuščanja, kršitve in izčrpavanje obstoječega kadra, so jasni.

Osmi protikoronski zakon za dodatno zaščito delovnih mest
19. 01. 2021 17.09Vlada bo v osmi protikoronski zakon vgradila dodatne ukrepe za ohranitev delovnih mest in pomoč gospodarstvu v zaostrenih razmerah epidemije covida-19. Premier Janša in minister za delo Cigler Kralj med njimi izpostavljata podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo ter prevzem dela bremena zaradi dviga minimalne plače.

Povrnitev nekritih fiksnih stroškov: čas za oddajo vloge se izteka
14. 01. 2021 12.45Le še do petka je mogoče vložiti novo zahtevo oziroma popravek stare za povrnitev nekritih fiksnih stroškov, upravičence opominja finančna uprava. Zadnji paket protikoronskih ukrepov je prinesel ugodnejše pogoje za odobritev, zato tistim, ki so vlogo že oddali, pa bi bili po novem izračunu upravičeni do višjega zneska pomoči, svetujejo, naj jo popravijo, nove pa naj ne vlagajo.

PKP 7: Poslanci črtali določbo o odvzemu pomoči kršilcem vladnih odlokov
30. 12. 2020 07.48DZ je sprejel sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, v njem je zapisana tudi možnost prisilnega upokojevanja. Večina poslancev je odločila, da se črta določba o tem, da se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. S 44 glasovi za in 40 proti so sprejeli, da se v sedmih dneh po uveljavitvi zakona STA izplača zaostale obveznosti za opravljanje javne službe. Izglasovali pa so tudi, da bodo trgovine to nedeljo ostale zaprte. Državni svet pa na sedmi paket ni izglasoval odložilnega veta.

Sprejet sedmi protikoronski zakon, vreden 550 milijonov evrov
29. 12. 2020 08.07DZ je po večurni obravnavi predloga le potrdil sedmi protikoronski zakon z dodatnimi 550 milijoni evrov ukrepov in možnostjo prisilnega upokojevanja. Tudi ta prinaša ukrepe za pomoč gospodarstvu in zaščito delovnih mest, ob tem pa tako kot prvi protikoronski zakon dodatke za najbolj ranljive skupine prebivalstva, med njimi upokojence, študente in družine.

Ukrepi za pomoč gospodarstvu do junija, gostinci pa opozarjajo na stiske
22. 12. 2020 14.08Vlada namerava še za šest mesecev podaljšati nekatere oblike pomoči podjetjem pri blažitvi posledic epidemije covida-19, pa tudi samozaposlenim, družbenikom, kmetom in zaposlenim. Ukrepi, ki bi se sicer iztekli s koncem letošnjega leta, naj bi veljali do konca junija 2021. Finančna ocena podaljšanja je 1,2 milijarde evrov, gostinci pa že opozarjajo, da ukrepi ne bodo zadostovali, saj so številni na robu preživetja. Večina ima zaprte lokale že nekaj mesecev.

Posebni dodatki za upokojence, zaposlene in starše, kritje fiksnih stroškov za podjetja
19. 12. 2020 07.00Vlada je sprejela načrt za PKP7, ki ob dodatni pomoči za gospodarstvo vnovič prinaša enkratni krizni dodatek najbolj ranljivim skupinam prebivalstva - upokojencem, študentom, zaposlenim z najnižjimi plačami, pa tudi staršem in verskim uslužbencem. PKP7 prinaša spremembe na področju urnih postavk za tiste, ki delajo v rizičnih pogojih ter na področju kritja fiksnih stroškov za podjetja. Vrednost tokratnih ukrepov je 550 milijonov evrov, je povedal finančni minister Andrej Šircelj.

Obravnava predloga PKP7 zaradi odsotnosti Erjavca na sestanku padla v vodo
16. 12. 2020 13.12Predlog sedmega protikoronskega zakona, ki bo prinesel dodatno pomoč gospodarstvu in najranljivejšim skupinam prebivalstva v epidemiji covida-19, bi morala vlada predvidoma obravnavati na današnji seji. A ker pred vsako sejo vlade poteka še sestanek predsednikov koalicijskih strank, in je Erjavec udeležbo odpovedal, je s tem - tako Janša - onemogočil obravnavo PKP7.