povračilo dohodka

Državni zbor potrdil zakonski predlog vlade za pomoč ribičem

15. 07. 2024 16.21

Poslanci DZ so podprli vladni predlog o spremembah zakona za pomoč ribičem. Ta jim bo omogočil nadomestilo za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova, pa tudi povračilo glob za kazni, ki jim jih Hrvaška izdaja zaradi ribolova v delu morja, ki po arbitraži pripada Sloveniji.

Pristojni odbor DZ potrdil predlog koalicije za pomoč ribičem

03. 07. 2024 17.39

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je sprejel vladni predlog spremembe zakona o pomoči ribičem. Ta predvideva spremembo člena o nadomestilih za izpad dohodka zaradi oviranega ribolova in člena o pravni pomoči ribičem spričo kazni, ki jim jih za ribolov v morju, ki po arbitraži pripada Sloveniji, izdaja Hrvaška.

Vlada na pomoč ribičem z nadomestilom za izpad dohodka in pravno pomočjo

13. 06. 2024 13.53

Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, je povedala generalna direktorica direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal Kolar. Pojasnila je, da je vlada sprejela dva člena – prvi ribičem omogoča nadomestilo za izpad dohodka, drugi pa jim omogoča pravno pomoč. Ob tem je ponovila, da je za Slovenijo meja jasna in da slovenski ribiči lahko ribarijo v slovenskem morju.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o migrantih?

06. 04. 2024 11.17

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter na družbenih omrežjih. Katere trditve o migrantih držijo?

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Zdravnik iz javnega sistema dela še pri osmih zasebnikih

03. 05. 2023 07.41

Šest bolnišnic smo zaprosili za podatke, koliko zaposlenih zdravnikov ima soglasja za opravljanje zdravstvenih storitev izven bolnišnice, torej še v drugih javnih zavodih, pri koncesionarjih ali zasebnikih. Kar 718 zdravnikov dela še v drugih ustanovah, največ soglasij delodajalca ima zdravnik, ki dela še v osmih enotah, trije zdravniki imajo po sedem soglasij, štirje šest, deset zdravnikov pa dela še v petih zdravstvenih enotah. Nekateri tako s popoldanskim delom lahko letno zaslužijo tudi več kot 100 tisoč evrov, spet drugi ustvarijo za kar 250 tisoč evrov prihodkov.

Vlada bi obdavčila tudi regres, božičnico, potne stroške in socialne transferje

14. 03. 2023 06.22

Cilj izhodišč za davčne spremembe, ki jih je ministrstvo za finance danes predstavilo koaliciji, je enostaven, pregleden in razumljiv davčni sistem, v katerem se davki plačujejo glede na ekonomsko moč posameznika, je ob robu koalicijskega vrha dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Glavne spremembe bodo pri dohodnini in obdavčitvi nepremičnin. Osrednja izhodišča glede sprememb pri dohodnini so, da se s ciljem večje enostavnosti resno razmišlja o sistemu neto obdavčitve dohodka, torej sistemu davčnih odbitkov namesto obstoječih davčnih olajšav.

Huda suša: 'Dolgoročna rešitev so namakalni sistemi'

17. 08. 2022 06.00

Strokovnjaki že vse poletje svarijo, da je letošnja suša ena najhujših, pri nas morda celo najhujša v zadnjih 50 letih. Kmetje so na robu obupa, in to ne le v Prekmurju, pač pa tudi na vipavskem koncu. Tam so kmetje nezadovoljni tudi zato, ker ne morejo uporabljati vode iz reke Vipave. Kmetijska ministrica je kot dolgoročno rešitev predlagala vzpostavitev namakalnih sistemov. Kmet Damjan Slejko pa je izpostavil, da bi bilo treba prej izkoristiti reke in potoke, kjer je mogoče postaviti zadrževalnike. "Če bodo rešili reko Vipavo in vzdignili podtalnico, potem ne rabimo namakanja," je dejal.

Septembra dvig nadomestila za prehrano z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra?

11. 08. 2022 15.13

Ministrstvo za finance je pripravilo predlog sprememb uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, na podlagi katerih bi se zvišal neobdavčen znesek povračila stroškov prehrane z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra na dan. Spremembe bi po predlogu začele veljati s septembrom.

Mesec dni časa za odločanje o vlogi za začasno zaščito, dnevno v državo vstopi do 150 beguncev

01. 04. 2022 14.30

Ljudje iz Ukrajine, ki v Slovenijo vstopijo kot begunci, lahko pri nas zaprosijo za začasno zaščito, s katero dobijo nekatere pravice. Težava, na katero opozarjajo nekateri, pa je, da imajo upravne enote en mesec časa, da odločijo o vlogi. Na ministrstvu na vprašanje, ali bodo upravnim enotam dali navodila za pospešitev odločanja, ne odgovarjajo. Notranji minister Hojs je danes dejal, da v zadnjem tednu v našo državo vsak dan pride od 100 do 150 beguncev.

V Sloveniji že 6000 ukrajinskih beguncev. Kakšno pomoč lahko pričakujejo?

25. 03. 2022 19.58

Vlada je v četrtek odločila, da se ukrajinskim beguncem, ki živijo zunaj nastanitvenih centrov, povrnejo stroški nastanitve. Istočasno pa lahko begunci zaprosijo še za prejemke za preživetje. Oboje se določi glede na minimalni dohodek, ki pa bo s 1. aprilom znašal nekaj več kot 421 evrov. Vsak ukrajinski begunec bo dodaten denar dobil še za vsakega otroka, poleg tega pa bodo ukrajinske družine upravičene tudi do otroških dodatkov in oproščene plačila vrtca.

Upravičencem z odrejeno karanteno na domu 250 evrov povračila

24. 11. 2021 10.36

Vlada je sprejela sklep, s katerim bi se samozaposlenim in družbenikom povrnil delno izgubljeni dohodek zaradi odrejene karantene na domu ali nezmožnosti opravljanja dela zaradi višje sile, kot so obveznost varstva otroka zaradi odrejene karantene in druge zunanje objektivne okoliščine nemožnosti obiskovanja vrtca ali šole, če dejavnosti ne more opravljati in organizirati na domu. Višina zneska je 250 evrov za vsako karanteno ali višjo silo zaradi obveznosti varstva otroka, a ne več kot 750 evrov na mesec, in velja za obdobje od 1. julija do 31. decembra 2021.

OZS predlaga dodatne ukrepe, ki bi morali biti vključeni v PKP 10

23. 11. 2021 15.52

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je na državni zbor naslovila predloge dodatnih ukrepov, ki bi jih bilo treba vključiti v novi paket pomoči PKP 10. Med ključnimi ukrepi so subvencioniranje čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa, temeljni osebni dohodek za samozaposlene, znižanje stopnje DDV-ja za gostinstvo in turizem, povračilo škode zaradi odpisa blaga ter kritje fiksnih stroškov in upada prometa. V Sindikatu upokojencev Slovenije medtem predlagajo tudi dopolnitev člena, ki določa višino solidarnostnega dodatka za upokojence.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Vlada novi interventni zakon, vreden 180 milijonov evrov, poslala v potrditev v DZ

22. 11. 2021 17.04

Predlog novega interventnega zakona z dodatnimi 180 milijoni evrov ukrepov za omilitev posledic epidemije že čaka na potrditev v DZ. S sprejemom se mudi, saj naj bi bili novi dodatki izplačani še letos, predvideno je tudi podaljšanje nekaterih ukrepov, ki se sicer letos iztekajo. Neizrabljeni lanski dopust bo denimo mogoče koristiti do aprila.

Novi solidarnostni dodatki in podaljšanje veljavnosti turističnih bonov

19. 11. 2021 11.56

Vlada z novim interventnim zakonom predlaga izplačilo posebnega dodatka najranljivejšim skupinam, je napovedal finančni minister Andrej Šircelj. Do njega bodo upravičeni upokojenci s pokojnino, nižjo od 714 evrov, invalidi in kmetje z dohodki pod 591,2 evra (starejši od 65 let), ki niso prejemniki pokojnin. Dnevni dodatek v višini 30 evrov bodo prejemali pripadniki civilne zaščite, dijaki in študentje prostovoljci, ki pomagajo v zdravstvenih ustanovah, pa v višini 25 evrov. Podaljšala se bo veljavnost turističnih bonov, in sicer do 30. junija 2022.

V Inštitutu 8. marec opozarjajo na diskriminacijo samozaposlenih

05. 10. 2021 13.41

Inštitut 8. marec je opozoril na diskriminacijo samozaposlenih, saj jim ne pripada nadomestilo za karanteno ali varstvo otrok v karanteni. Zato so pripravili dopis vsem poslanskim skupinam s predlagano spremembo zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva.

Neobdavčeno povračilo stroškov znova določeno pri 0,18 evra na kilometer

14. 07. 2021 22.44

Vlada je na dopisni seji sprejela nove spremembe glede davčne obravnave povračil stroškov prevoza na delo in z dela. Povračilo se ne všteva v davčno osnovo do višine, ki je znova določena pri 0,18 evra na kilometer, kot je veljalo pred zadnjo spremembo uredbe za tiste, ki niso imeli možnosti javnega prevoza, in čezmejne delovne migrante.

Izteka se vrsta ukrepov: mesečni temeljni dohodek, nadomestilo čakanja na delo ...

30. 06. 2021 07.25

Izteka se vrsta ukrepov za pomoč gospodarstvu in zaščiti delovnih mest v okviru dosedanje protikoronske zakonodaje. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

OZS: Pomoč malemu gospodarstvu se bo vrnila skozi davke in prispevke

29. 06. 2021 16.51

Interventni zakon mora vključevati ukrepe pomoči za vse prizadete panoge, ki so bile z odlokom zaprte ali omejene, pravijo pri upravnem odboru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, kjer so razpravljali o interventnem zakonu za pomoč turizmu in gospodarstvu. Tega je sprejela vlada in čaka na potrjevanje v državnem zboru. Če v interventnem zakonu ne bo nekaterih rešitev, pozivajo k sprejemu novega širšega protikoronskega paketa PKP 9.

Izteka se ukrep povračila nadomestila plače in subvencije za skrajšan delovni čas

28. 06. 2021 07.13

Hkrati z mesecem junijem se izteka kar nekaj ukrepov, ki jih je v želji po pomoči gospodarstvu in zaščiti delovnih mest uveljavilo dosedanjih osem protikoronskih zakonov. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

Tudi turistični vodniki pozivajo k dopolnitvam interventnega zakona

18. 06. 2021 16.12

Civilna iniciativa turističnih vodnikov Slovenije je še ena v vrsti organizacij, ki poziva k dopolnitvi interventnega zakona za pomoč turizmu. "Verjamemo, da se vlada po svojih najboljših močeh trudi pomagati gospodarstvu. Žal nas interventni zakon za pomoč turizmu ne naslavlja," so zapisali. Gospodarskega ministra Zdravka Počivalška pa so očitki nekaterih deležnikov iz turizma na predlog interventnega zakona razočarali. "Razočaran sem nad nezadovoljstvom, ki ga širijo nekateri v panogi. Vem, da je večina branže zadovoljna," se je odzval.

Interventni zakon za turizem predvidoma v četrtek

16. 06. 2021 16.38

Vlada že nekaj časa napoveduje predlog novega interventnega zakona, ki naj bi omilil posledice epidemije covida-19 na gospodarstvo. Načrtuje, da ga bo potrdila v četrtek. Največjo pozornost bo tokrat posvetila gostinstvu in turizmu, posebne ukrepe pa je predvidela za organizatorje srečanj in dogodkov, šport ter kulturo. Novi predlog zakona bo ponovno prinesel tudi bone.

Prvič od oktobra ni razglašena epidemija covida-19

16. 06. 2021 06.52

Prvič po 19. oktobru v Sloveniji ni razglašena epidemija covida-19. Kljub temu pa se ne bodo sprostili vsi sprejeti epidemiološki ukrepi. Zaščitne maske so v zaprtih javnih prostorih in na prostem, kjer ni možno vzdrževati medsebojne razdalje 1,5 metra, še vedno obvezne, tako kot razkuževanje rok in t. i. pravilo PCT.

Počivalšek: Zakon bo vključeval nove bone

11. 06. 2021 17.12

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je sporočil, da so skupaj s ključnimi deležniki sedli za skupno mizo. Pogovarjali so se o pričakovanem predlogu zakona, ki bo vseboval nove bone.

Vlada prekinila razpravo o interventnem zakonu za turizem

10. 06. 2021 06.46

Vlada je začela obravnavo interventnega zakona za pomoč gospodarstvu in turizmu, a jo je prekinila in jo bo nadaljevala v prihodnjih dneh. Razlog je pismo gospodarstvenikov premierju Janezu Janši, s katerim se bodo tako sestali v petek na Brdu pri Kranju. Neuradno naj bi se zapletlo pri višine enkratne denarne pomoči podjetjem.

Maja zaposlenim izplačanih največ dodatkov od začetka epidemije

04. 06. 2021 11.12

Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih petih mesecih letošnjega leta znašal 1,35 milijarde evrov, brez neposrednega učinka ukrepov, povezanih z epidemijo covida-19, pa bi bil proračun približno izravnan, ugotavlja fiskalni svet.

OZS za interventno pomoč vsem zaprtim ali omejenim panogam

02. 06. 2021 12.10

Interventni zakon predvideva ukrepe pomoči zlasti za panogi gostinstva in turizma, vendar pa na hude stiske opozarjajo tudi predstavniki drugih panog. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je zato na MGRT poslala pripombe na interventni zakon. Želijo si, da bi bili do ukrepov upravičeni tudi ostali subjekti, ki so bili v času epidemije z odlokom več mesecev zaprti ali omejeni. Medtem so iz sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS sporočili, da pričakujejo več od interventnega zakona in pozivajo k odpravi neživljenjskih pogojev.

Novi boni bodo vredni 50 evrov

01. 06. 2021 15.01

Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc je potrdil, da bodo novi turistični boni, ki jih bodo dobili vsi s stalnim prebivališčem v Sloveniji, tudi otroci, vredni 50 evrov. Po neuradnih podatkih naj bi začeli veljati julija, vnovčili pa jih bomo lahko tudi v gostinstvu, kulturi, športu in rekreaciji.