povračila stroškov

So vojaki res prejeli 100-odstotna izplačila za pripravljenost? Da in ne

25. 03. 2025 11.53

So vojaki res prejeli izplačane tožbe v 100-odstotnem izplačilu za pripravljenost na delovnem mestu? Da in ne. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, so na podlagi sodne prakse pri straži in varovanju državne meje dolžni izplačati 100-odstotne urne postavke, pri usposabljanjih in vajah pa ne. Med vojaki je tudi slišati pritožbe glede izplačevanja terenov in 'neživljenjskosti' vsakodnevnega prevažanja na mesto usposabljanja iz oddaljenih krajev.

Kolektor zahteva dodatnih 350 milijonov evrov. 2TDK: Znesek je nerazumen

12. 03. 2025 13.50

Družba 2TDK, ki gradi drugi tir, je od glavnega izvajalca del prejela zahtevek za plačilo več kot 350 milijonov evrov. Kolektor je zahtevek poslal zaradi stroškov, ki so nastali izvajalcu zaradi zamud pri izvedbi del Viadukta Glinščica. Iz družba 2TDK so sporočili, da niso podpisali nobenega aneksa, ki draži projekt. Menijo, da je znesek zahtevka, ki ga je poslal Kolektor, nerazumen. Projekt ostaja v opredeljenih finančnih okvirih, so poudarili.

Vlada v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih

20. 02. 2025 06.16

Vlada po potrditvi na seji v DZ pošilja predloga zakonov o javnih uslužbencih in o funkcionarjih. Prvi kot eno bistvenih novosti predvideva prenovo postopkov zaposlovanja v organih državne uprave z vzpostavitvijo centra za kadre. Z drugim bi na sistemski ravni uredili in poenotili pravice in obveznosti funkcionarjev.

ESS potrdil krizno shemo skrajšanega delovnika

17. 01. 2025 18.23

Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialmnega sveta uspeli potrditi predlog zakona o vzpostavitvi krizne sheme skrajšanega delovnega časa, ki gre sedaj v javno razpravo. Največ razhajanj je bilo glede uskladitve minimalne plače.

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače

23. 12. 2024 10.00

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi, ki so jo podpisali danes. Pogodba zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za okoli 15 odstotkov. Veljati bo začela z novim letom.

'Jaz nisem videl tiste njene tvorbe, samo eno veliko ljubezen'

29. 11. 2024 09.00

Da nekaj ni, kot bi moralo biti, so staršem povedali ob morfološkem pregledu ploda med nosečnostjo. A da bi se svoji punčki odpovedala, nista nikoli resno razmišljala in svoje odločitve ne obžalujeta niti v najtežjih trenutkih. Mia Plejnšek iz Gradišča v občini Sveti Tomaž je danes prikupna triletnica. Po eni strani nežna deklica, po drugi neomajna borka, ki se pogumno spopada z zdravljenjem, ki pa v Sloveniji žal ni na voljo. Tako odhaja v tujino, česar pa slovenska zdravstvena zavarovalnica ne krije. Mija zato potrebuje pomoč dobrih ljudi. Njihova dobrota je že večkrat ganila njeno družino, tokrat pa je mogoče prispevati z nakupom umetniških del ali finančnim prispevkom.

Stroški za referendum, ki ga ne bo, nanesli okoli 310.000 evrov

07. 11. 2024 12.00

Državna volilna komisija je določila višino nadomestil, ki pripada volilnim komisijam za obdobje trajanja referendumskih opravil za izvedbo posvetovalnega referenduma o JEK 2. Člani volilnih komisij bodo prejeli 25 odstotkov nadomestila oziroma od 100 do 300 evrov. Skupni stroški za referendumska opravila, ki so bila izvedena pred preklicem posvetovalnega referenduma, znašajo približno 310.000 evrov.

Predlagatelji referenduma o Jeku 2 vložili predlog za njegov preklic

22. 10. 2024 11.39

Poslanske skupine, ki so predlagale posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2), so v državni zbor vložile predlog odloka za razveljavitev njegovega razpisa. O preklicu referenduma naj bi državni zbor odločal v četrtek. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je namreč predhodno povedala, da umik zahteve za razpis referenduma ni mogoč, da pa je treba sprejeti odlok o prenehanju veljavnosti prejšnjega. Državna volilna komisija pa je sporočila, da so že ustavili vse referendumske aktivnosti, ki bi imele finančne posledice.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Dom Danice Vogrinec od države zahteva milijon evrov za delo med epidemijo

22. 09. 2024 09.16

Dom Danice Vogrinec Maribor toži državo in zahteva milijon evrov povračila stroškov dela zdravstvenega osebja med epidemijo covida-19. Na ministrstvu za solidarno prihodnost zadeve v času trajanja postopka ne komentirajo. Dodajajo pa, da je omenjeni dom prejel povrnjene stroške za prazne postelje.

Ministrstvo šolam izplačalo pet milijonov evrov brez pravne podlage?

04. 09. 2024 12.54

Računsko sodišče v reviziji predloga zaključnega računa proračuna za lani ministrstvu za vzgojo in izobraževanje med drugim ponovno očita, da so osnovnim šolam nakazovali dodaten denar za opravljene ure nesistematiziranih interesnih dejavnosti, čeprav v predpisih za to ni podlage. Od ministrstva zahtevajo predložitev odzivnega poročila.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?

06. 06. 2024 06.00

705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?

16. 05. 2024 06.00

705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

Žreb določil, kako si bodo sledile kandidatne liste

14. 05. 2024 15.48

Državna volilna komisija (DVK) je z žrebom določila seznam potrjenih kandidatnih list na evropskih volitvah. Tako je znano, po kakšnem vrstnem redu bo na glasovnicah zapisanih 11 kandidatnih list, ki se bodo 9. junija potegovale za sedeže v Evropskem parlamentu.

Gasilci in državni uslužbenci nezadovoljni s pogajanji: 'Eno veliko razočaranje'

28. 02. 2024 19.55

Sindikata gasilcev in državnih uslužbencev s pogajanji za njihov plačni steber nista zadovoljna. Kritični so glede ponudbe vlade za postopen dvig plač v petih letih in gradnje plačne lestvice na minimalni plači iz leta 2022. Sindikat policistov nasprotuje nižjim potnim stroškom, a poziva h konstruktivnosti.

Seznam najodmevnejših afer v slovenskem zdravstvu

18. 02. 2024 17.58

Slovensko zdravstvo je v preteklih letih pretreslo več napak in afer, v katerih je prišlo tudi do hujših posledic za bolnike in celo smrtnih primerov. Se spomnite nevrokirurga Vinka Dolenca, obsojene brežiške zdravnice Nade Cesarec, težav na otroški srčni kirurgiji, smrti dvojčkov v trboveljski bolnišnici, Ivana Radana ali pa afere smejalni plin? To je nekaj najodmevnejših primerov v zadnjih desetletjih.

'Imamo občutek, da ZZZS preferira hrvaške zobozdravniške stole'

13. 02. 2024 14.39

Zobozdravniki opozarjajo na problematiko napotovanja zobozdravstvenih bolnikov v tujino. Do vse več napotitev prihaja, ker ZZZS ne zagotovi dovolj programov v slovenski javni mreži, so ocenili in izpostavili tudi primere zavajajočih oglaševanj, ki pri bolnikih vzbujajo nerealna pričakovanja.

Intervencijski stroški bodo vsem občinam povrnjeni pred koncem leta

22. 12. 2023 19.12

Vlada je na dopisni seji sprejela poročilo o izplačilih upravičenih intervencijskih stroškov občinam, prizadetim ob katastrofalnih poplavah avgusta letos. Uprava za zaščito in reševanje bo do 29. decembra letos izvedla izplačila upravičenih intervencijskih stroškov prizadetim občinam v skupni višini 78.183.418,97 evra. Vlada je potrdila tudi proračunske prerazporeditve.

Sindikat trgovcev: 'Ne pustimo si vzeti, kar smo si težko izborili'

08. 12. 2023 13.20

V Sindikatu delavcev trgovine Slovenije so med delavci v dejavnosti začeli zbirati podpise pod peticijo za dostojno plačilo in delo v trgovini. Te bodo zbirali do 22. decembra, vmes pa so že začeli sindikalne aktivnosti, saj so zahteve delodajalcev v pogajanjih za novo kolektivno pogodbo zanje nesprejemljive.

Bolniki množično v tožbe po operacijah oči na Hrvaškem

30. 11. 2023 06.00

Bolniki, ki so opravili hkratno operacijo sive mrene in odprave dioptrije na Hrvaškem, zdaj množično vlagajo pritožbe in tožbe proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Ta jim namreč ne želi povrniti stroškov za operacijo sive mrene, čeprav naj bi jim posredniška agencija, preko katere so opravljali te posege na Hrvaškem, to obljubila. Po naših informacijah gre za agencijo Doktor 1A, direktor agencije pa z nami ni želel govoriti. Koliko bolnikov je ostalo brez povračila stroškov? Po naših informacijah jih je v pritožbe oz. tožbe šlo več kot 80.

Ugljevik: slovenski energetiki po 67 milijonih odškodnine še 58 milijonov obresti

07. 11. 2023 10.26

Arbitražno sodišče v Beogradu je končalo arbitražo zaradi nedobavljene elektrike slovenski energetiki iz termoelektrarne Ugljevik v BiH. Potem ko je julija Ugljeviku naložilo plačilo 67 milijonov evrov odškodnine, mu je s končno odločbo 19. oktobra naložilo še plačilo 58,2 milijona evrov obresti, so sporočili iz HSE.

Župan Braslovč: Letuški levi in desni breg se selita

21. 10. 2023 11.43

Predstavniki vlade so obiskali savinjsko regijo. Premier Robert Golob si je v Braslovčah v družbi župana Tomaža Žoharja najprej ogledal možno lokacijo za nadomestitvene gradnje v Rakovljah za morebitno preselitev v ujmi prizadetih družin iz Letuša. Žohar je po pogovorih s predstavniki hidrološke stroke in Golobom povedal, da se letuški levi in desni breg selita. Podrobnosti in možnosti bodo predvidoma prihodnji teden predstavili krajanom. Ljudje bodo neposredno dobili pojasnila stroke o stopnji ogroženosti, je dejal premier. Župan Mozirja pa opozarja, da čiščenje vodotokov in hudournikov poteka veliko prepočasi.

Država pustila Koroško na cedilu? Nekateri gradbinci že prodajajo terjatve

05. 10. 2023 13.33

Župane v ujmi najbolj prizadetih koroških občin razburja dopis uprave za zaščito in reševanje, da dela, opravljena na vodotokih in cestah v septembru, ne spadajo več med intervencijske stroške po avgustovski ujmi. A intervencijska dela ponekod potekajo še danes, pravijo. Nekateri gradbinci medtem terjatve do občin že prodajajo finančnim družbam.

Prerazporeditev sredstev: 38,6 milijona za nadomestila električne energije

26. 09. 2023 18.13

Na sejah vladnih odborov je vlada med drugim prerazporedila sredstva državnega proračuna za leto 2023 in povečala namensko premoženje Slovenskega regionalno razvojnega sklada. 3,9 milijona evrov je vlada prerazporedila za financiranje ukrepov na trgu dela iz naslova draginje, 38,6 milijona evrov za nadomestila električne energije in zemeljskega plina, sredstva pa je zagotovila še za nakup službenih vozil gozdarjem, morsko gospodarsko ribištvo in brezplačno pravno pomoč.

Vračilo nezakonitih glob: komu, kdaj, kako?

20. 09. 2023 18.50

Poslanci so potrdili zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov. Uvedenih je bilo več kot 62.000 prekrškovnih postopkov in izrečenih za okoli 5,75 milijona evrov glob. Približno toliko je predvideno za popravilo krivic, čeprav je bilo dejansko izterjanih le za 1,77 milijona evrov glob. Na ministrstvu za pravosodje zdaj pojasnjujejo, kako do povračila glob.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Kakšna usoda čaka prebivalce ljubljanskih Sneberij?

27. 08. 2023 19.56

Ljubljanski župan Zoran Janković je prebivalcem uničenih Sneberij predstavil občinski načrt obnove. Vpoklical je devet gradbincev, s katerimi sodeluje občina, ki bodo po enotni ceni - 20 tisoč evrov na hišo - obnavljali zidove, tla in inštalacije. Del sanacijskih stroškov bo pokrila Zveza prijateljev mladine, in sicer glede na osebne prejemke lastnikov. Ti se bodo prenove lahko lotili tudi sami in bodo še vedno upravičeni do delnega povračila stroškov. Janković, ki je napovedal, da je pripravljen začasno zaustaviti kakšno občinsko gradbišče, je namignil, da bi bilo dobro, če bi to storila tudi vlada.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

V Zgornji Savinjski dolini težave s čiščenjem strug, v Brežicah dodatna sredstva

23. 08. 2023 16.17

V Zgornji Savinjski dolini je po poplavah trenutno največji problem čiščenje strug in zadrževalnikov. Občinam v ta namen primanjkuje težke mehanizacije, brez katere ne bodo mogli urediti pretočnosti vodotokov in prevoznosti cest. Zato nekateri zgornjesavinjski župani iščejo pomoč pri različnih podjetjih in opozarjajo, da so prepuščeni sami sebi. Brežiški občinski svetniki so medtem zagotovili dodatna sredstva za sanacijo škode po neurju in poplavah.

Prva izplačila prizadetim v višini sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov

21. 08. 2023 06.23

Tudi v novem tednu se nadaljujejo sestanki in srečanja, na katerih pristojni skušajo pripraviti ukrepe za pomoč ljudem, ki so v nedavni vodni ujmi utrpeli škodo. Premier Robert Golob in ministri so se popoldne srečali s predstavniki humanitarnih organizacij. Po sestanku je minister Luka Mesec napovedal, da bo s 1. septembrom v veljavo stopil interventni zakon, ko bodo najbolj prizadete družine upravičene do enkratnega izplačila sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov, kar znaša slabih 11.500 evrov, nekaj manj za samske osebe. Pred tem bodo manjše zneske razdelile humanitarne organizacije. V tretji fazi sledi razdeljevanje sredstev 'za postavitev domov', prek solidarnostnega sklada Sklad za obnovo Slovenije.