površje Zemlje

Voznik v jami, ki je vsak dan večja, ujet že tretji dan

31. 01. 2025 17.28

Že tretji dan je v luknji, ki se je nenadoma udrla sredi križišča v Tokiu na Japonskem, ujet voznik tovornjaka. Ker so tla okoli jame nestabilna, so začeli graditi 30-metrsko klančino, po kateri naj bi se z opremo varno premaknili do jame in ponesrečenca, za katerega možnosti, da bi ga rešili živega, skorajda ni več.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

ZDA grozi invazija škržatov: hkrati bi se lahko pojavilo več deset milijard žuželk

27. 04. 2024 11.18

ZDA bo v prihodnjih tednih po napovedih preplavilo na milijarde škržatov. Hkrati naj bi se namreč izlegli dve skupini teh žuželk, kar se je nazadnje zgodilo leta 1803, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nasveti za spomladansko nego trate

04. 03. 2024 00.15

Spomladanska nega je ključnega pomena za vzdrževanje zdrave in bujne trate. S pravilnimi postopki lahko zagotovite, da bo trata uspešno preživela rastno sezono. Preden se lotite nege preverite, da zemlja in bilke trave niso pomrznjene.

Leto v vesolju: misije, ki spominjajo na znanstveno fantastiko

27. 12. 2023 15.18

Letošnje leto so obeležili tudi zmagoslavni trenutki v svetu znanosti in vesoljskih potovanj. Nekateri dogodki so bili celo tako zanimivi, kot bi prileteli naravnost iz znanstvenofantastičnega romana. Kot na primer trenutek, ko je raketa podjetja SpaceX eksplodirala ali pa ko je vesoljsko plovilo z asteroida Bennu pobralo kamenje in prah, ki bi dokazalo, da so bili temelji življenja na Zemlji zasejani iz vesolja. Ponovna prizadevanja ne prihajajo le od agencije NASA in ameriške vlade, temveč tudi iz držav, kot sta Indija in Kitajska. Veliko vlagajo tudi podjetja iz zasebnega sektorja po vsem svetu, kar je edinstvena značilnost vesoljske tekme 21. stoletja.

Delec ultra visoke energije, ki je prišel 'iz nič', znanstvenikom kravžlja možgane

24. 11. 2023 13.06

Astronomi so zaznali nenavaden kozmični žarek, ki je padel na površje Zemlje. Ker gre za delec izjemno visoke energije, ki je prišel iz Lokalne praznine, je njegov izvor velika uganka za znanstvenike. Ti se zdaj sprašujejo, kakšen kozmični dogodek bi ga lahko povzročil.

Grindavik nemočen pred silo narave: če vulkan izbruhne, bo mesto izbrisano

17. 11. 2023 20.04

Potresna dejavnost na Islandiji se je upočasnila, vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da to še ne pomeni, da bi bilo območje varno. Iz nekaterih razpok, ki so nastale po tisočerih potresih, se še vedno dviguje para. Tudi tla se še niso umirila. Strokovnjaki se sicer ne morejo zediniti, kdaj natančno bi vulkan lahko izbruhnil. Evakuirano mesto Grindavik bi bilo tako lahko z obličja Zemlje izbrisano že v naslednjih nekaj dneh, a če vulkan tudi čez 10 dni še ne bo izbruhnil, se po besedah profesorice Kristina Jonsdottir verjetnost za katastrofo močno zmanjša. Na najnevarnejšem rdečem območju v mestu je sicer soseska zaradi kopičenja magme pod površjem poniknila za skoraj en meter.

Indijska sonda Aditya-L1 uspešno potuje proti Soncu

01. 10. 2023 15.30

Indija ja pred slabim mesecem proti ognjenemu središču našega Osončja poslala novo sondo. Tam bo naprava zbirala podatke o Soncu, njena štirimesečna pot pa gre po načrtih. Sinoči je namreč zapustila področje vpliva našega planeta in je na polovici poti do Sonca.

V Avstraliji odkrili tretji pogoj za nastanek rožnatih diamantov

20. 09. 2023 13.23

Avstralski raziskovalci so v torek sporočili, da so odkrili manjkajočo sestavino za nastanek rožnatih diamantov, ki so zaradi svoje redkosti in lepote med najdražjimi kamni na svetu. Prepričani so, da bi odkritje lahko pomagalo pri nadaljnjem iskanju njihovih nahajališč.

Reševanje ameriškega jamarja: do površja 'le' še 180 metrov

11. 09. 2023 12.09

Že deveti dan na jugu Turčije reševanje ameriškega raziskovalca Marka Dickeyja, ki je prejšnjo soboto 1040 metrov pod zemljo začel bruhati kri in zbolel. Predvidevajo, da ga bodo izpod zemlje na zrak spravili še pred koncem dneva. V ponedeljek popoldan so bili namreč od površja oddaljeni le še okoli 180 metrov.

Podnebne spremembe povečale tveganje za ekstremne gozdne požare

02. 09. 2023 19.06

Podnebne spremembe so tveganje za hitro širjenje gozdnih požarov glede na predindustrijsko dobo povečale že za 25 odstotkov, kaže nova študija kalifornijskega neprofitnega znanstvenega centra Breakthrough Institute. Ob tem navaja nekatere ukrepe za izogibanje katastrofam, kakršnim smo bili letos priča v Kanadi, Grčiji in na Havajih.

Na Luni se je pojavil nov krater, najverjetneje zaradi ruskega plovila

01. 09. 2023 12.23

Na Luni se je pojavil nov krater. Nasa predvideva, da je najverjetneje nastal ob ponesrečenem poskusu pristanka ruskega plovila Luna-25. To je strmoglavilo, tik preden se je dotaknilo Luninega površja. Pred tem je kazalo, da bo prvo, ki bo kadarkoli pristalo na južnem polu satelita. Nekaj dni zatem je pristanek uspel Indijcem.

Rusko vesoljsko plovilo strmoglavilo na Luno

20. 08. 2023 11.15

Prva ruska misija na Luno po skoraj 50 letih se je končala neuspešno, potem ko je vesoljsko plovilo Luna-25 med manevriranjem strmoglavilo na površje Luno. Plovilo brez posadke bi moralo pristati na Luninem južnem tečaju, a je naletelo na težave, ko se je premaknilo v orbito pred pristankom.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro

12. 08. 2023 15.45

Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Vesoljska vremenska napoved: Oblačno s preleti asteroidov in motnjami v signalu

20. 05. 2023 09.41

Obeta se nam pestro 'vesoljsko' vreme. Ta vikend bo namreč mimo Zemlje vsega skupaj švignilo kar pet asteroidov. Največji med njimi bo v okolico našega planeta priletel v nedeljo. Takrat naj bi nas dosegla tudi Sončeva plazma, ki bi lahko povzročila težave v mobilni tehnologiji in letalstvu.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?

03. 05. 2023 19.48

Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Največja in najmočnejša raketa v zgodovini ostala na tleh

17. 04. 2023 15.20

Popoldan bi se morala s tal dvigniti najmočnejša raketa v zgodovini, raketa Starship, ki jo je zgradilo vesoljsko podjetje multimilijarderja Elona Muska SpaceX. A izstrelitev ni šla po načrtih, zaradi težav s pritiskom so jo zadnjo minuto prestavili. Musk je bil sicer glede uspešnosti misije že od začetka precej skeptičen.

Ruska in ameriški astronavt obtičali na ISS: Na Zemljo s polletno zamudo

25. 03. 2023 15.39

Na Mednarodni vesoljski postaji sta obtičala dva ruska kozmonavta in ameriški astronavt. Njihova pot na Zemljo bi se morala začeti ta mesec, a se bodo lahko zaradi napake na potovalni kapsuli domov lahko vrnili šele konec septembra.

Trije dnevi, dolgi eno leto

24. 02. 2023 08.00

365 dni, na stotine uničenih mest in vasi ter več deset tisoč mrtvih vojakov in civilistov kasneje, od začetnega ruskega poskusa bliskovite vojne do krvavega boja za vsak meter ukrajinske zemlje. Če je v Moskvi pred začetkom "posebne vojaške operacije" prevladovalo prepričanje, da bodo sunkoviti prodori v prvih dneh Ukrajino hitro spravili na kolena – ali pa v Kijevu in na zahodu, da bodo oblast v Kremlju pokopale sankcije in žrtve med vojaki – so se načrti vseh bolj ali manj izjalovili. Druga največja armada na svetu ne zmore zlomiti odpora vse bolj oboroženega nasprotnika, na drugi strani Ukrajina in zahod trepetata zaradi kritično nizkih zalog streliva. Pred nami je vojna izčrpavanja med Rusijo ter Ukrajino in zahodom na drugi strani.

Ogromna Sončeva pega vidna tudi brez teleskopa

19. 01. 2023 20.46

V zadnjih dneh je nam najbližja zvezda Sonce zelo aktivna, saj so astronomi našteli izjemno veliko število Sončevih peg. Ena od peg pa še posebej izstopa, saj je tako velika, da je vidna tudi brez teleskopov. A pozor: Sonce opazujte le s pomočjo posebnih filtrov.

Leto 2022 v vesolju: premik asteroida, poslušanje Marsa in vračanje na Luno

31. 12. 2022 20.13

Leto, ki se končuje, je bilo posebno bogato za astronome in druge vesoljske navdušence. Zvrstilo se je več misij – prvič po 50 letih smo naredili korak proti Luni, prvič v zgodovini pa poslušali peščene nevihte na Marsu. V sredini leta smo opazovali čudovite slike novega Nasinega teleskopa Jamesa Webba, z njimi pa smo bili bližje nastanku vesolja.

Ostanek kitajske rakete se bliža Zemlji. Kam bo priletel?

04. 11. 2022 06.00

Kitajska vesoljska agencija CSMA je v ponedeljek v zemljino orbito z raketo Dolgi pohod 5B poslala tretji in zadnji gradnik vesoljske postaje Nebeška palača. Ker agencija po izpustitvi tovora ostanka rakete ni več spremljala, bo ta v petek padel na neznano lokacijo na Zemljinem površju. 23-tonsko železo bi lahko po izračunih strokovnjakov tla doseglo ali v katerem izmed oceanov ali pa Severni in Srednji Ameriki, južni Evropi, Afriki ali Avstraliji. Verjetnost srečanja s človekom je izredno majhna, v preteklosti je večina ostankov kitajskih raket pristala v oceanih. Nekatera španska letališča so zaradi potencialne nevarnosti dopoldne zaprla svoj zračni prostor. Ukrep je prizadel prihode in odhode z letališč v Barceloni, Taragoni, Reusu in na Ibizi.

Zagozdeni pasji mladiček, gasilci razbili dvorišče

02. 11. 2022 14.01

Italijanski gasilci so objavili posnetek, kako so s pomočjo endoskopske kamere in razbijanja tlakovcev iz ozkega kanala za odvodnjavanje meteorne vode uspeli rešiti malega psička. Ko so črno kepico nazadnje nepoškodovano uspeli izvleči na površje, so se zaslišali vzkliki odobravanja, presrečna pasja mati pa je nemudoma skrbno ovohala svojega nadobudneža.

NASA napovedala četrti poskus izstrelitve Artemisa 1

12. 10. 2022 20.48

Po tem, ko je NASA morala zaradi tehničnih težav in vremenskih razmer že trikrat prestaviti izstrelitev rakete Artemis 1, so iz agencije sporočili, da je novi datum izstrelitve 14. november. Prva misija rakete je testna, naslednje odprave z raketo SLS pa naj bi po 50 letih na Lunino površje ponesle tudi ljudi.

'Ljudje, vračamo se!': proti Luni bo poletela nova orjaška raketa

17. 08. 2022 15.18

Ameriška vesoljska agencija Nasa je začela s pripravami za nov polet na Luno. Tja bo konec avgusta napotila novo orjaško raketo, v prihajajočih letih pa naj bi sledilo še več poletov, med drugim tudi prvi s človeško posadko po letu 1972. Raketa bo predvidoma vzletela 29. avgusta, leta 2025 pa naj bi na Luno znova stopilo tudi človeštvo. Nasa ob tem obljublja, da bo v posadki tudi prva ženska, ki bo zakorakala na površje Lune.

Nasa napoveduje najsvetlejši meteorski roj v letošnjem letu

30. 05. 2022 12.20

Nasa napoveduje spektakularen meteorski roj Tau Herkulidi, ki bo osvetljeval nebo od 30. maja zvečer do 31. maja zjutraj. Meteorska predstava bo najbolj vidna v severni in srednji Ameriki, kjer bo po najboljšem scenariju mogoče občudovati kar 1000 utrinkov na uro. Ker se bo Zemlja v sredini meteoroidnega vlakna nahajala v torek ob 7. uri po srednjeevropskem času – torej že po vzhodu Sonca – bomo v Sloveniji oz. v Evropi roj sicer lahko opazovali, vendar število utrinkov ne bo tako visoko, kot bi bilo, če bi se v sredini meteoroidnega vlakna znašli v času noči.

Se pod površjem Jupitrove lune skrivajo oceani, v katerih bi lahko bilo življenje?

20. 04. 2022 16.27

Jupitrovo luno Evropo prekrivajo ogromni ledeni grebeni, ki so izjemno podobni tistim na Grenlandiji. Če je enaka tudi njihova struktura, bi se lahko pod površjem Evrope skrivala tekoča voda – in potemtakem morda tudi življenje.

Brez razvoja satelitov bi svet zamudil podrobnosti izbruha vulkana na Tongi

22. 01. 2022 17.58

Le deset let nazaj bi o izbruhu vulkana na Tongi vedeli veliko manj. Da je bil izbruhu vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha'apai in njegovim posledicam v trenutku lahko priča ves svet, je namreč omogočil predvsem izjemen razvoj satelitske fotografije. Te med drugim vulkanologom omogoča tudi spremljanje drugih pogostejših, a manj obsežnih izbruhov na Zemlji, prav tako pa si znanstveniki lahko pomagajo pri analizi učinkov vulkanskih izbruhov na naš planet. Po uničujočem izbruhu so sicer zdaj na Tongo prispela prva letala s humanitarno pomočjo.

Ljudje po svetu opazovali delni sončni mrk, viden tudi iz Slovenije

10. 06. 2021 07.22

Iz Slovenije je bil danes viden kolobarjasti sončni mrk. Astronom Andrej Guštin iz zavoda Cosmolab je pojasnil, da se je delni mrk v Ljubljani začel ob 11.54, končal pa ob 13.11. V sredini mrka ob 12.32 je bil viden tudi s prostim očesom. Sončni mrk so opazovalci spremljali tudi drugod po svetu, ponekod je bila vidljivost res dobra.