povojni poboji

Politiki menijo, da družbena volja za dostojen pokop žrtev obstaja
14. 12. 2024 18.58Je slovenska politika končno dozorela? Bo Slovenija ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne, ki jo bomo zaznamovali prihodnje leto, vendarle dostojno pokopala vse žrtve vojnega nasilja in povojnih pobojev? Ostanki več kot tri tisoč žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu so shranjeni kar v garaži komunale v Kočevju. Na posvetu, ki ga je pripravila predsednica države Nataša Pirc Musar in so se ga udeležili predstavniki vseh političnih strank, so ugotovili, da družbena volja za dostojen pokop obstaja.

Pirc Musarjeva zavrača demagoška in politična obračunavanja glede sprave
03. 11. 2022 15.50Vodja komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jože Dežman je v javnem pismu kandidatko za predsednico republike Natašo Pirc Musar zaradi obiska komemoracije na Sv. Urhu spraševal o njenih stališčih do povojnih pobojev. Pirc Musarjeva meni, da je treba za spravo narediti več, a si hkrati ne želi, da se ta zlorablja za politične obračune.

Pri Brežicah izkopali posmrtne ostanke pobitih po drugi svetovni vojni
10. 09. 2020 18.07Vladna komisija za reševanje vprašanj prikritih grobišč je med pripravami na gradnjo hidroelektrarne Mokrice iz dela nekdanjega protitankovskega jarka pri Mostecu pri Brežicah izkopala posmrtne ostanke izvensodno pobitih po drugi svetovni vojni. Del tamkajšnjega območja bo namreč po zajezitvi Save pri Mokricah zalila voda, so pojasnili.

'Kakor da žrtve, ki so padle na 'nepravi strani', ne smejo imeti mesta za dostojen pokop'
26. 07. 2020 07.56Mineva 75 let od konca druge svetovne vojne in tistih usodnih tednov, ko je v kraških jamah, rudniških in protitankovskih jarkih končalo več deset tisoč ljudi. Povojni poboji in grobišča, ki se jih je desetletja prikrivalo, ostajajo tema, ki razdvaja slovensko politiko in javnost. "Res je zavrženo dejanje, če usodo teh žrtev izrabljaš v politične namene in za nabiranje političnih točk," pravi prof. dr. Mitja Ferenc, zgodovinar in izredni profesor za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani ter dolgoletni član vladne komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč.

Del opozicijskih poslancev zapustil sejo, ker se Janša ni opravičil za tvit o Srebrenici
13. 07. 2020 08.41Janez Janša je s svojim tvitom ob 25. obletnici srebreniškega genocida dvignil veliko prahu, ko je zapisal, da se "pokol ne bi zgodil, če bi na območju nekdanje Jugoslavije počistili s komunistično ideologijo". Odzvali so se številni tuji mediji, pa tudi nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor, ki ga je označila za nedržavniškega. Koalicijska stranka Desus je izjavo označila za neprimerno in škodljivo za ugled naše države, nekateri opozicijski poslanci pa so protestno zapustili sejo, ker se Janša ni želel opravičiti.

Sarajevčani opozorili na poveličevanje fašizma in ustaštva
16. 05. 2020 13.45Zaradi pandemije novega koronavirusa letos ni bilo množične spominske slovesnosti za hrvaške žrtve povojnih pobojev na Libuškem polju pri Pliberku. Ob 75. obletnici pa so tako tam kot na zagrebškem pokopališču Mirogoj položili vence. Maša za žrtve se je odvila v katedrali v Sarajevu, kjer so istočasno potekali tudi mirni protesti proti poveličevanju fašizma in ustaštva.

V Pliberku protestirali proti 'zborovanju ustašev in fašistov'
11. 05. 2019 15.13V Pliberku je potekal protest proti tradicionalnemu zborovanju, na katerem se spominjajo hrvaških žrtev povojnih pobojev. Protestniki so zahtevali prepoved "zborovanja ustašev in fašistov". Slovesnosti namreč v zadnjih letih zaznamujejo ustaški simboli.

FOTO: Pahor: Ne spreminjamo zgodovine, spreminjamo prihodnost. To je korak naprej
27. 10. 2016 07.37Sprava ni enkraten dogodek, temveč stanje duha, je na pogrebni slovesnosti v spominskem parku mariborskega pokopališča Dobrava ob pokopu nekaj sto žrtev povojnih pobojev iz Hude Jame dejal predsednik republike Borut Pahor. Na maši v mariborski stolnici pa je nadškof Alojzij Cvikl pozval k spravi in odpuščanju.

Z analizo DNK potrdili pristnost posmrtnih ostankov zakoncev Hribar
17. 09. 2015 08.46Analiza DNK je potrdila pristnost posmrtnih ostankov zakoncev Hribar, ki so ju januarja leta 1944 gnali z gradu Strmol in ubili. Par je bil žrtev medvojnih pobojev, njuna družina pa pravi, da so krvnikom zaradi sprave odpustili, dejanja pa ne bodo nikoli pozabili.

Povojni poboji
04. 06. 2015 07.10V teh pomladnih tednih so se pred natanko sedmimi desetletji na slovenskih tleh vršili povojni poboji. Mnogi od po vojni pobitih, so še danes nepokopani, posmrtni ostanki iz Hude jame so še vedno v zabojih, mnoge usode še vedno iščejo svoj epilog.

Kaj se je dogajalo takoj po drugi svetovni vojni?
05. 05. 2015 12.37Nekateri najhuši zločini so se zgodili šele po koncu vojne, pravi Keith Lowe, avtor knjige Podivjana celina. Celotno Evropo je zajel val maščevanja, etničnega čiščenja, razredni boji in celo civilne vojne.

Milan Brglez ostaja predsednik DZ
20. 11. 2014 06.55Milan Brglez ostaja predsednik DZ. Poslanci in poslanke namreč na tajnem glasovanju niso izglasovali predloga SDS, naj ga DZ razreši s funkcije. Brglez je z rezultatom zadovoljen in pravi, da bo predsednik DZ dokler ga podpira 46 poslancev.

Brglez pravi, da očitki SDS ne držijo in so 'sad nekih drugih namenov'
22. 10. 2014 16.59Predsednik DZ Milan Brglez se je odzval na zahtevo SDS po njegovi razrešitvi. Pravi, da se s trganjem izjav iz konteksta kaže politična (ne)kultura, na katero ne pristaja. Poudarja pa, da imajo poslanci SDS vso pravico do svojih stališč in pogledov.

SDS predlaga razrešitev predsednika državnega zbora
21. 10. 2014 18.28Zaradi izjav, ki jih je v nedavnem intervjuju dal predsednik državnega zbora Milan Brglez, SDS predlaga njegovo razrešitev. Trdijo, da je podajal stališča, ki so v nasprotju z ustavnim redom. Med drugim naj bi trdil, da je bila Jugoslavija bolj kredibilna od zdajšnje države.

Pet let po odkritju grobišča v Hudi Jami: 'Svojci še vedno ne morejo prižgati sveče'
05. 03. 2014 17.31Pet let po odkritju množičnega grobišča v opuščenem rudniku Huda Jama so številne žrtve še vedno v rovu, posmrtni ostanki izkopanih pa razpadajo v kostnici. Zaradi razmer v jami bi nekatere žrtve lahko tam ostale za vedno.

Mussomeli hoče razumeti, kaj deli Slovenijo
09. 05. 2013 19.3068 let po koncu druge svetovne vojne je ameriški veleposlanik Joseph Mussomeli obiskal prizorišča povojnih pobojev, saj želi – kot pravijo na veleposlaništvu – osvetliti vzroke za spor med levico in desnico, ki še vedno deli Slovenijo.

Grožnje: 'Zombiji in levi fašisti se enačijo z morilskimi potomci!'
09. 05. 2013 15.22Boris A. Novak je na naslov PEN prejel dopisnico z grožnjami in s podpisom Huda jama. Med drugim je pisalo: "Ti vaši zombiji in levi fašisti se lepo enačijo z vsemi morilskimi potomci!" Pisatelj je grožnje prijavil policiji.

FOTO: Huda jama: prekopali ostanke 800 žrtev, na prekop jih čaka še 2000
04. 03. 2013 13.37Mineva četrta obletnica odkritja množičnega grobišča v rovu sv. Barbare v rudniku Huda jama. Zgodovinar Jože Dežman je dejal, da so žrtve belogardisti in najverjetneje tudi skupina 30 mlajših deklet, ki so bila v jamo poslana iz taborišča Teharje.

FOTO in VIDEO: Pred 32 leti je umrl Tito
04. 05. 2012 07.50Pred 32 leti so prebivalci v tedanji Jugoslaviji obstali. V ljubljanskem kliničnem centru je namreč umrl Josip Broz Tito. Na čelu Jugoslavije je bil kar 35 let, v svetu je užival velik ugled, a tudi on je imel po mnenju nekaterih krvave roke.

'Priromali smo na grozljivo prizorišče povojnega zločina'
02. 10. 2011 14.30Ob spominski slovesnosti v Teharjah je bilo veliko govora o tem, kako preteklost vpliva na prihodnost. Škof Lipovšek je denimo prepričan, da je za prihodnost našega naroda potrebna sprava s preteklostjo.

Huda Jama: Ovrgli ovadbo zoper pokojne
15. 10. 2010 11.12Celjsko tožilstvo je zavrglo ovadbo glede pobojev v Hudi Jami, ker je bila vložena zoper osem do devet pokojnih oseb brez dokazov, da bi storile kaznivo dejanje, je pojasnil vodja tožilcev.

Spravna slovesnost z zapleti
04. 07. 2010 08.21Ljubljanski nadškof Stres je v Kočevskem Rogu opozoril na sočutje, za katerega v času pobojev ni bilo prostora, ''žal ga pa tudi danes ni v zadostni meri''. Premier Pahor pa, da je treba graditi na tistem, kar je bilo v preteklosti dobrega.

'Vsem, ki ste prišli z menoj, se zahvaljujem'
20. 06. 2010 10.44Josipović je prvi hrvaški predsednik, ki se je poklonil žrtvam povojnih pobojev na Teznem in v Pliberku. V predvolilni kampanji je sicer večkrat zatrdil, da ne bo šel v Pliberk, češ da se tam zbirajo "ljudje v črnem".

'Komunistični diktator, ki je nadvse ljubil oblast'
04. 05. 2010 11.14Mineva 30 let od smrti Josipa Broza Tita, dosmrtnega predsednika nekdanje Jugoslavije, ki je zadnje dni preležal v Kliničnem centru v Ljubljani. Pokopali so ga štiri dni po smrti v Beogradu, tedanji prestolnici SFRJ.

Sorodnik ubitega ponuja 1.000 evrov
27. 08. 2009 13.39Iščejo lokacije povojnih grobišč ob Mozlju. Prvič se je zgodilo, da sorodnik žrtve ponuja 1.000 evrov za lokacijo. Nagrada bo izplačana takoj, ko bo obstoj grobišča potrjen s sondiranjem.

Za izkop več kot milijon evrov
23. 08. 2009 17.07Na prikrivanje zločinov v zvezi s poboji v Hudi jami je opozorila slovenska škofovska konferenca. Izkop se je zavlekel, stroški pa lahko presežejo tudi milijon evrov.

Izkopavanja do nadaljnjega ustavljena
17. 08. 2009 14.19Z deli v Barbara rovu bodo nadaljevali, ko bo izdelan rudarski projekt. Na podlagi njega bo ministrstvo za gospodarstvo izdalo dovoljenje za nadaljevanje izkopavanj žrtev povojnih pobojev.

Dela v Barbarinem rovu ustavljena
15. 08. 2009 19.13Preiskovalni sodnik celjskega sodišča je začasno ustavil dela preiskovalcev povojnih pobojev v Hudi Jami pri Laškem. Po ugotovitvah rudarskega inšpektorja so se razmere v jami tako spremenile, da ne omogočajo več varnega dostopa.

Ali bodo vojni zakoni doživeli epilog?
16. 06. 2009 14.15Poslanci SD, Zaresa, DeSUS, LDS in SLS so v državni zbor vložili noveli zakona o vojnih grobiščih in zakona o žrtvah vojnega nasilja. Predlagajo, da ju DZ sprejme po skrajšanem postopku.

Bodo identificirali žrtve Hude Jame?
31. 05. 2009 16.01Sarajevski genetiki so z novo tehniko, ki omogoča odvzem vzorca DNK tudi iz povsem uničenih kosti, identificirali pet žrtev pobojev pri Škofji Loki. Identificirali bi lahko tudi žrtve iz Hude Jame pri Laškem.