povojni načrt

Petletni načrt obnove Gaze: potrebnih bo 50 milijard evrov

05. 03. 2025 08.22

Načrt za obnovo Gaze, ki so ga v Kairu podprli voditelji držav Arabske lige, predvideva, da bo obnova v prihodnjih petih letih stala približno 53 milijard ameriških dolarjev (približno 50 milijard evrov). Ustanovili naj bi sklad za financiranje obnove, voditelji pa so ob tem pozvali k mednarodnemu prispevku za pospešitev obnove.

Netanjahu predstavil povojni načrt za Gazo

23. 02. 2024 20.10

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je varnostnemu kabinetu predstavil načrt za upravljanje Gaze po končani vojni s palestinskim islamističnim gibanjem Hamas. V skladu z načrtom bi izraelska vojska ohranila neomejeno svobodo delovanja na celotnem območju Gaze, enklavo pa bi vodili lokalni uradniki, ki nimajo povezav s Hamasom.

Von der Leynova o svežnju sankcij: Rusija mora odgovarjati za grozodejstva

02. 02. 2023 11.42

Evropska unija namerava do obletnice invazije na Ukrajino uvesti deseti sveženj sankcij proti Rusiji, je po srečanju z Volodimirjem Zelenskim povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Tudi evropski komisar za proračun Johannes Hahn in švedski obrambni minister Pal Jonson sta zagotovila, da ruski zločini v Ukrajini ne bodo ostali nekaznovani. Hahn je pri tem dodal, da je "cilj Ukrajine v Evropi", a opozoril, da je pot v EU maraton in ne sprint.

Evropa v milosti in nemilosti vremena

03. 11. 2022 12.48

Evropska skladišča plina so resda polna, a to je za Evropo bolj slaba tolažba. Zaloge plina naj bi zadostovale le za nekaj mesecev. Kaj pa potem? Vse je odvisno od tega, kakšna bo zima. Bo EU uspela prebroditi še eno krizo? O tem razmišlja ugleden strokovnjak in kolumnist Adam Tooze.

'Vojna pride ne glede na to, kolikokrat si zatrdiš, da ne bo'

12. 09. 2022 17.25

Kljub temu da vojna v Ukrajini divja skoraj 2000 kilometrov stran, se je prebivalcev Bosne in Hercegovine močno dotaknila. Le 30 let je namreč minilo od obdobja, ko so se s krvavo vojno soočali tudi na Balkanskem polotoku. A ne gre le za to, da je vojna po 30 letih znova zajela evropski prostor. Bošnjake skrbi tudi ruska naveza s Srbijo, njihovim agresorjem izpred 30 let. Njihova vzhodna soseda že aktivno spodbuja demonstracije bošnjaških Srbov. Hkrati imajo občutek, da je Zahod nad njimi že davno zamahnil z roko.

Šinzo Abe: sin vplivne družine politikov in oče 'abenomike'

08. 07. 2022 10.59

Bivši japonski premier Šinzo Abe je v bolnišnici podlegel strelnim ranam. Abe je bil pri 51 letih najmlajši povojni predsednik japonske vlade. Prav tako je postal prvi ministrski predsednik po letu 1948, ki se je na funkcijo vrnil po odstopu. Na Japonskem mu pripisujejo zasluge za gospodarsko okrevanje po skoraj 20 letih stagnacije in uničujočem cunamiju ter jedrski nesreči v Fukušimi. Veliko pozornosti pa je pritegnila tudi zgodovina njegove družine.

Ukrajinske oblasti nabornikom prepovedale zapustiti domači kraj

05. 07. 2022 08.58

Ukrajinsko obrambno ministrstvo je moškim med 18. in 60. letom starosti prepovedalo zapustiti domače okrožje, generalštab vojske pa je medtem na Facebooku zaprosil za razumevanje. Nadzor se bo večinoma izvajal na mejah okrožij in mest, odredba ministrstva pa temelji na zakonu o naborništvu iz leta 1992.

Ukrajina poroča o pomembni zmagi nad ruskimi silami na Kačjem otoku

22. 06. 2022 14.58

Potem ko je Rusija v torek trdila, da je uspešno odbila ukrajinski napad na Kačji otok, se je zdaj oglasila tudi Ukrajina, ki sporoča nekoliko drugačno zgodbo. Ukrajinske sile namreč trdijo, da so v vnovičnem poskusu zavzetja tega strateško pomembnega otoka v Črnem morju dosegle "pomembno" zmago. V Donbasu se medtem nadaljujejo hudi boji. "Tam zunaj je pravi pekel," je dejal guverner regije Lugansk Sergej Hajdaj, pri čemer je govoril o Severodonecku, ki je že več tednov pod hudim obstreljevanjem. Medtem pa je nekdanji ruski oligarh evropskim voditeljem namenil ostra opozorila. "Ne pogajajte se s Putinom, ker je bandit. In kaj naredijo razbojniki v situaciji, ko ima premoč? Svojo žrtev skuša pokončati," je dejal.

Kriza socialdemokracije v Evropi: ali obstaja luč na koncu temnega tunela?

24. 09. 2019 06.00

V zadnjih desetih letih so skoraj vse socialdemokratske stranke doživele pretrese, tudi v kontekstu gospodarskih, socialnih in političnih negotovosti. Medtem ko so osemdeseta in devetdeseta leta minulega stoletja minila v znamenju preoblikovanja in obnove evropske socialne demokracije, pa je zadnje desetletje zaznamoval dramatičen, če ne celo nepopravljiv padec ene najstarejših in najbolj odpornih političnih družin v evropski demokratični tradiciji.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'

17. 09. 2019 06.00

Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Od 'piflarke' do 'črno pobarvane socialistke'

13. 12. 2018 06.00

V času, ko se volivci obračajo h kandidatom, ki na vse grlo oznanjajo radikalne spremembe, vzklikajo populistična gesla in obljubljajo hitre rešitve za kompleksne globalne probleme, ki so vse prej kot enostavno rešljivi, je nemška CDU ubrala drugačno smer. Za naslednico Angele Merkel je izbrala žensko, ki predstavlja kontinuiteto in stabilnost. Po mnenju kritikov še preveč obojega.

Trump Nemčijo dopoldne obtožil, da je ruska ujetnica, zdaj pa izjavil, da imata z Merklovo zelo dober odnos

11. 07. 2018 10.04

V prvih nekaj minutah srečanja zveze Nato je bilo jasno, da bo to najbolj nenavaden vrh severnoatlantskega zavezništva v 69-letni zgodovini. Ameriški predsednik Donald Trump je na uvodnem srečanju Nemčijo obtožil, da je 'ruska ujetnica'. Potem, ko je dopoldne ostro kritiziral Nemčijo, pa je izjavil, da imata z Merklovo zelo zelo dober odnos.

Štirje razlogi, zakaj je 'predsednik zguba' spet zmagal

07. 11. 2012 09.04

Baracku Obami je uspelo tisto, kar je nazadnje dosegel Franklin D. Roosevelt. Medtem ko državo pesti huda brezposelnost, mu je namreč uspelo osvojiti nov mandat. Tudi zato ker se republikancem še ni uspelo otresti madeža Georgea Busha.

Prepis klepeta z Mitjo Gasparijem

12. 10. 2007 17.00

V spletni klepetalnici 24ur.com smo gostili predsedniškega kandidata Mitjo Gasparija.

Prepis klepeta z Mitjo Gasparijem

12. 10. 2007 17.00

V spletni klepetalnici 24ur.com smo gostili predsedniškega kandidata Mitjo Gasparija.

Stanovnik: Zgodovinski spomin peša

26. 04. 2005 00.00

Predsednik borčevskih veteranov zavrača trditev, da med drugo svetovno vojno ni šlo predvsem za borbo z okupatorjem.

Praznovanje Evrope

09. 05. 2004 00.00

Evropska unija je praznovala obletnico rojstva ideje o združeni Evropi. Praznovanja se je tokrat prvič udeležila tudi Slovenija.

Umik osebja ZN iz Iraka

25. 09. 2003 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je zaradi dveh napadov na sedež ZN v Bagdadu ukazal umik skoraj vsega osebja iz Iraka. Od 650 mednarodnih sodelavcev ZN bo tako v Iraku ostalo le še 86 neiraških sodelavcev ZN.

Bush utemeljuje ameriško ukrepanje

23. 09. 2003 00.00

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v otvoritvenem govoru ob 58. zasedanju generalne skupščine posvaril pred posledicami doktrine preventivnih napadov. Za njim je ameriški predsednik zagovarjal napad na Irak in pozval k mednarodni udeležbi pri obnovi te države. Francoski predsednik Chirac pa je bil kritičen do enostranskega ravnanja do Iraka.

Konec Svetovnega gospodarskega foruma

23. 06. 2003 00.00

Svetovni voditelji so tridnevno konferenco Svetovnega gospodarskega foruma v jordanskem mestu Šuneh končali s pozivom Izraelu in Palestincem k okrepitvi prizadevanj za dosego miru, ob tem pa poudarili pomen uresničitve časovnega načrta za Bližnji vzhod. Voditelji so zadnji dan razpravljali predvsem o gospodarskem razvoju Bližnjega vzhoda.

Evropa pomembna za mir na BV

22. 06. 2003 00.00

Ob robu konference Svetovnega gospodarskega foruma v Jordaniji sta se srečala nemški zunanji minister Joschka Fischer in visoki predstavnik EU Javier Solana, ki sta izpostavila pomembno vlogo Evrope v bližnjevzhodnem mirovnem procesu ter ponudila pomoč pri povojni obnovi Iraka.

Odpravili sankcije proti Iraku

22. 05. 2003 00.00

Varnostni svet Združenih narodov je s 14 glasovi podpore sprejel ameriško-britansko-španski predlog resolucije o ukinitvi gospodarskih sankcij proti Iraku. Sirski predstavnik se glasovanja ni udeležil. Resolucijo, ki ohranja embargo na prodajo orožja, so podprle tudi tri najbolj zavzete nasprotnice napada na Irak - Francija, Rusija in Nemčija.

Razdelitev Iraka na tri sektorje

03. 05. 2003 00.00

ZDA in njeni partnerji v okviru koalicije, ki je bila oblikovana z namenom zrušenja iraškega režima, so začeli vzpostavljati mednarodne sile za stabilizacijo Iraka. Koalicijske zaveznice naj bi državo razdelile na tri sektorje, ki naj bi jih upravljale ZDA, Velika Britanija in Poljska.

Putin nasprotuje ukinitvi sankcij

29. 04. 2003 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je po srečanju z britanskim premierom Tonyjem Blairom dejal, da se Rusija zavzema za vodilno vlogo Združenih narodov pri obnovi povojnega Iraka. Obenem je Putin dejal, da sankcij proti Iraku ne bi smeli odpraviti, dokler ne bo razjasnjeno vprašanje glede orožja za množično uničevanje v Iraku.

G-7 predlaga razširjeno obnovo Iraka

13. 04. 2003 00.00

Finančni ministri in guvernerji centralnih bank sedmih industrijsko najbolj razvitih držav sveta (G-7) so podprli sprejem nove resolucije VS ZN o povojni obnovi Iraka. Globalni načrt za obnovo Iraka naj bi vključeval tudi Mednarodni denarni sklad in Svetovno banko.

Kdo bo obnavljal Irak?

10. 04. 2003 00.00

Pri povojni obnovi Iraka si marsikdo obeta dobre posle. Tudi slovenska podjetja, ki se pri iskanju priložnosti zanašajo tudi na pomoč naše diplomacije. Najbrž bodo Irak na novo gradile Združene države Amerike lahko pa tudi Združeni narodi.

Povojna ureditev Iraka

16. 03. 2003 00.00

Medtem ko zavezniška vojska v Perzijskem zalivu čaka na ukaz za napad na Irak, v Washingtonu kujejo načrte o povojni ureditvi Iraka. Po načrtu, ki so ga pripravili v Pentagonu, naj bi ameriška vojska vodila državo dokler ne bo v Iraku mogoče oblikovati demokratične vlade.

Poslanice ob dnevu Evrope

09. 05. 2002 00.00

Rdeča nit letošnjih poslanic ob 9. maju, dnevu Evrope, ki so jih na slovenske državljane naslovili premier Janez Drnovšek, zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za evropske zadeve Janez Potočnik, je pričakovanje vstopa Slovenije v EU.

Slovenija se predstavlja v Bruslju

04. 05. 2002 00.00

Ob dnevu Evrope, 9. maju, so evropske institucije v Bruslju pripravile dan odprtih vrat. Osrednja letošnja tema je širitev, v sklopu prireditev pa se v Evropskem parlamentu predstavljajo države kandidatke, med njimi tudi Slovenija.

Hrvaška potencialna kandidatka EU

29. 10. 2001 00.00

Hrvaška je z Evropsko unijo podpisala pridružitveni sporazum. Zagreb naj bi s sporazumom določene obveznosti izpolnil do leta 2006. Glede na nedavni zaplet z Rimom pa bo Italija glavna ovira na poti k njeni uradni kandidaturi.