povojna

Film Konklave slavil na podelitvi nagrad bafta
17. 02. 2025 07.33V londonskem Southbank Centru je na podelitvi britanske filmske nagrade bafta slavil papeški triler Konklave nemškega režiserja Edwarda Bergerja, ki si je prislužil nagrado bafta za najboljši film. Poleg tega je film prejel še tri bafte, med drugim tudi bafto za izjemen britanski film.

V Gorici shod pod geslom Mussolini ni moj someščan
01. 02. 2025 16.41V Gorici je potekal protestni shod, na katerem so zbrani pozivali občino, naj odstrani italijanskega fašističnega voditelja Benita Mussolinija s seznama častnih občanov. Pri tem si želijo tudi pomoči vodstva Evropske prestolnice kulture (EPK). Njen programski vodja Stojan Pelko je protestnike povabil na sestanek po uradnem odprtju.

Filmu Brutalist 10 nominacij, slovenski gledalci navdušeni
23. 01. 2025 20.06Režiserju filma Brutalist Bradyju Corbertu so zagotavljali, da takšnega filma ne bo prišel gledat nihče, danes pa je drugi po številu nominacij za nagrado oskar. Epska zgodovinska drama je zgodba o Lászlu Tothu, vizionarskemu arhitektu madžarskega rodu, ki si v povojnih Združenih državah Amerike želi ustvariti novo življenje in kariero. Kar tri ure in pol dolg film je navdušil tudi slovensko občinstvo.

Znani nominiranci nagrad bafta: Izbirali bodo med 42 filmi
16. 01. 2025 07.46Britanska akademija za filmsko in televizijsko umetnost je razglasila nominirance za nagrade bafta, z njimi pa bodo nagradili najboljše britanske in mednarodne prispevke k filmu minulega leta. Za svoj kipec se bo potegovalo 42 filmov, med njimi pa so tako največje uspešnice, ki so vabile v kino, kot tudi neodvisni filmi. Z 12 nominacijami vodi Conclave.

Poslanci sprejeli novelo zakona proti poveličevanju nacizma in fašizma
19. 12. 2024 16.20Poslanci so na redni seji državnega zbora z 48 glasovi za in šestimi proti sprejeli novelo zakona o varstvu javnega reda in miru, ki prepoveduje poveličevanje nacizma in fašizma. Za so glasovali v koalicijskih Svobodi, SD in Levici. Proti so bili v opozicijski NSi, poslanci SDS pa so bili med glasovanjem odsotni.

'Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod'
06. 10. 2024 19.45Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod, je na slovesnosti v spomin na teharske žrtve v Spominskem parku na Teharjah dejal nekdanji predsednik DZ France Cukjati. Kot je poudaril, je na Teharjah po vojni prišlo do sistematično organiziranega in izvedenega masovnega zločina, ki še ni doživel javnega priznanja.

Pirc Musarjeva evroposlancem zaželela veliko 'pameti in političnega pragmatizma'
20. 09. 2024 19.30"Veliko razuma, pameti in političnega pragmatizma," je predsednica republike Nataša Pirc Musar na sprejemu v predsedniški palači zaželela slovenskim evroposlancem za čas, ko bodo v Bruslju na sporedu zaslišanja komisarskih kandidatov. Prepričana je, da je resor širitve Evropske unije, ki je Sloveniji pripadel, dober resor. Kaj pa komisarska kandidatka Slovenije? V SDS menijo, da ima Marta Kos razlogov za nervozo več kot dovolj, v Gibanju svoboda pa so prepričani, da na desnici dvome v njeno kandidaturo ustvarjajo, ker jo želijo diskreditirati.

Golob ob prazniku: 'Primorska je zgled sožitja in solidarnosti'
15. 09. 2023 07.27V Sloveniji 15. septembra obeležujemo praznik vrnitve Primorske k matični domovini. S tem se spominjamo uveljavitve pariške mirovne pogodbe pred 76 leti, s katero se je večina Primorcev pridružila matičnemu narodu. Osrednja proslava ob letošnjem prazniku bo v soboto v Opatjem selu. Premier Robert Golob je v poslanici dejal, da je Primorska zgled sožitja in solidarnosti med ljudmi. Predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je obsodila poskuse revidiranja slovenske zgodovine ter zlorabo teh tem v politične namene.

Evropski poslanci odločno podprli sprejetje Ukrajine v EU in Nato
13. 06. 2023 11.10Evropski poslanci so v razpravi o povojni obnovi Ukrajine obsodili uničenje jezu hidroelektrarne Nova Kahovka na reki Dneper v Ukrajini, pri čemer so odgovornost pripisali Moskvi. Več jih je pozvalo k sprejetju Ukrajine v EU in zvezo Nato.

Na severu Krima odjeknile eksplozije: 'Uničene so ruske rakete'
21. 03. 2023 06.12Ukrajinsko obrambno ministrstvo trdi, da so bile v eksploziji, ki je ponoči odjeknila na severu polotoka Krim, uničene ruske rakete Kalibr NK. Te naj bi ravno takrat prevažali po železniških tirih. Ukrajina sicer odgovornosti za napad ni izrecno potrdila.

Talum ugaša peči in pripravlja program presežnih delavcev
03. 03. 2023 17.08Po Magni, ki do nadaljnjega ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici, slabe novice prihajajo tudi iz podjetja Talum v Kidričevem. Tam po skoraj 70 letih ugašajo elektrolizne peči za proizvodnjo primarnega aluminija, ki zaradi previsokih cen elektrike ni več vzdržna. To pa posledično pomeni tudi, da bodo pripravili program presežnih delavcev.

Bosna in Hercegovina – na poti kam?
10. 12. 2022 07.14Položaj Bosne in Hercegovine (BiH) v mednarodni skupnosti je od konca vojne in daytonskega sporazuma leta 1995 v veliki meri določen z notranjimi medetničnimi trenji, interesi sosednjih držav in interesi globalnih velesil. Upanje, da bo mir vzpostavil tudi pogoje za postopno stabilizacijo države in za blaginjo ljudi, je po skoraj treh desetletjih od konca vojne vse bolj izgubljeno. Disfunkcionalnost političnega sistema in različni interesi domačih in tujih političnih ter ekonomskih elit so privedli do tega, da je povojna BiH vse bolj propadla država (failed state), pri čemer ni nikakršnega znaka, da bi se to lahko spremenilo v bližnji prihodnosti.

Sto let po pohodu na Rim prihaja Giorgia, zvezda italijanske skrajne desnice
24. 09. 2022 09.40100 let po Mussolinijevem pohodu na Rim se na italijanskih nedeljskih parlamentarnih volitvah sodeč po javnomnenjskih raziskavah zmaga nasmiha desni koaliciji s stranko Bratje Italije na čelu, ki ima svoje korenine v neofašizmu. Naša zahodna soseda bo najverjetneje dobila tudi prvo predsednico vlade – zvezdo italijanske desnice Giorgio Meloni. Ta obljublja nižje davke, zatiranje nezakonitih migracij in vrnitev k tradicionalnim družinskim vrednotam. Če ji bo uspelo prevzeti vajeti države, jo čakajo številni izzivi, vključno z naraščajočimi stroški energije, zadušljivo goro dolgov, grozečo recesijo in vojno v Ukrajini, ob tem pa še vodenje vlade z vse prej kot poslušnima koalicijskima partnerjema.

Boomerji, milenijci in zoomerji – generacijski konflikt
24. 09. 2022 09.04S prehodom med generacijami je zmeraj križ, ne glede na to, ali govorimo o tovarni, srednji šoli ali grajenju hiše. Med starimi in mladimi se zmeraj pojavi določena oblika konflikta in napetosti, kar ni nikakor presenetljivo; sveži veter mladosti in stabilna tradicija starosti bi težko obstajala v sožitju, saj sta si med seboj nasprotna. Vendar obstaja razlika, če na eni strani govorimo o eni tovarni, na drugi strani pa o celotni družbi. Dokler ima tovarna ali srednja šola dobro postavljene temelje in vodstvo, je reševanje takšnih konfliktov rutina. Ko se konflikt med generacijami pojavlja na vseh družbenih ravneh, potem so težave veliko večje, kot bi si mislili.

Zelenski: Obnova Ukrajine je skupna naloga demokratičnega sveta
04. 07. 2022 18.30Na mednarodni donatorski konferenci za Ukrajino v Švici je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poudaril, da bo povojna obnova Ukrajine naloga celotnega demokratičnega sveta in ne enega samega naroda. Prav tako je povedal, da bo obnova opustošene države prispevala k podpori svetovnemu miru.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal
18. 06. 2022 17.02Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Bo Lucija v prihodnje Sveta Lucija?
23. 05. 2022 17.36Predstavniki Samoupravne skupnosti italijanske narodnosti v občinskem svetu Pirana – Nadia Zigante, Andrea Bartole, Manuela Rojec –, svetnik Vojko Jevševar (SDS) in svet Krajevne skupnosti Lucija, ki mu predseduje Katja Radin, predlagajo preimenovanja kraja Lucija v Sveta Lucija. Piranski župan Đenio Zadković želi preveriti pri občinskemu svetu, ali so taki pobudi naklonjeni. Če bodo - o tem odločajo danes - bo občina šla v postopke preimenovanja kraja.

'Za razgled na plažo z žičnico na Stražo ...'
06. 02. 2022 15.53Nobena skrivnost ni – povprečna starost žičnic v Sloveniji je presegla tridesetico. Naprave se vse pogosteje kvarijo, njihovo vzdrževanje je tako vse dražje. Letos sta se zgodili že dve večji okvari – na dostopni žičnici na Krvavec in na šestsedežnici na Cerknem. A potopimo se za nekaj trenutkov v zgodovino in sprehodimo skozi podobe vzpostavljanja sodobnega smučanja na Slovenskem.

Odprto pismo Pahorju: 'Spoštovani predsednik, prišel je čas, da se opredelite'
04. 11. 2021 14.42"Je proti fašizmu vredno povzdigniti glas?" predsednika Boruta Pahorja v odprtem pismu sprašuje poslanec SD Marko Koprivc, ki se mu zdi nesprejemljivo, da je garda Slovenske vojske ob dnevu mrtvih v imenu vlade venec položila na spomenik padlim domobrancem, ni pa se poklonila borkam in borcem NOB.

'Odpustiti ne pomeni pomesti pod preprogo in tudi ne reči, da zločin ni zločin'
05. 06. 2021 16.14Pred kapelo Božjega usmiljenja ob grobišču pri breznu pod Krenom v Kočevskem rogu je potekala spominska slovesnost z mašo za žrtve revolucionarnega nasilja. Slovesnosti sta se udeležila tudi predsednik republike Borut Pahor in predsednik vlade Janez Janša, ljubljanski nadškof Anton Stres pa je v pridigi opozoril, da sprave ni mogoče doseči z enim samim dejanjem, temveč da gre za proces, ki ima več korakov.

'Tvegano? Nedvoumno, toda kako drugače rešiti čast naroda ali celo njegov obstoj?'
27. 04. 2021 07.00Dan upora proti okupatorju – dan osvobodilne fronte. 27. april je zgodovinski dan, na katerega se spominjamo ustanovitve Protiimperialistične fronte, ki se je po nemškem napadu na Sovjetsko zvezo 22. junija 1941 preimenovala v Osvobodilno fronto slovenskega naroda. Spominjamo se tudi šestih temeljnih točk osvobodilne fronte, za katere so se zavzemali.

Najmlajša doktorica prava v BiH na svoj 30. rojstni dan postala nova županja Sarajeva
09. 04. 2021 12.23Potem ko se je na novembrskih lokalnih volitvah v BiH zgodil politični preobrat v Sarajevu in je vladajoča bošnjaška nacionalna stranka SDA po desetletjih izgubila svoj primat, so po petih mesecih v prestolnici BiH vendarle dobili novo vodstvo. Županja je po glasovanju mestnih svetnikov prav na svoj 30. rojstni dan postala Benjamina Karić, najmlajša doktorica prava v BiH.

Die Presse o 'slovenskem pacientu', Janša pa o belgijskem Kongu
04. 03. 2021 13.26Podoba slovenskega premierja se v zadnjih tednih vse množičneje pojavlja v evropskih medijih – ob opozorilih, da vodja slovenske vlade stopa po poti madžarskega, njegova vojna z mediji pa vse bolj dobiva evropske razsežnosti. Zaskrbljenost v Bruslju zaradi napadov na novinarje očitno narašča, posebej v luči dejstva, da bo prav Slovenija že čez nekaj mesecev prevzela krmilo Unije, katere temeljna vrednota je prav svoboda medijev.

Hrvaška zaradi ogromne škode v dveh županijah razglasila katastrofo
04. 01. 2021 08.20Tla na sosednjem Hrvaškem sta tudi danes zatresla dva nova potresna sunka. Ti se sicer vrstijo že nekaj dni, a tokratna sta bila močnejša, čutili pa so ju tudi v osrednjem delu države. Obnova najbolj prizadete Petrinje bo trajala več let, znesek, ki ji ga je hrvaška vlada namenila za obnovo, pa je po mnenju župana Dumbovića smešno nizek. Premier Plenković je medtem na seji vlade razglasil katastrofo.

Težava ni v Pensilvaniji. Težava je na Aveniji Pensilvanija
01. 12. 2020 19.00Vseh šest odločilnih zveznih držav ameriških predsedniških volitev je po slabem mesecu uradno potrdilo rezultate in zmago Joeja Bidna. Kljub temu se iz Bele hiše še naprej širijo nevarne obtožbe o prevari in še bolj nevarno zmerjanje uradnikov, tudi republikancev, ki so potrdili izide glasovanj.

Japonska se spominja padlih v vojni: 'Nikoli ne bomo ponovili tragedije'
15. 08. 2020 07.53Na Japonskem so ob 75. obletnici kapitulacije in konca druge svetovne vojne obeležili spomin na okoli 3,1 milijona padlih vojakov in civilnih žrtev. Premier Šinzo Abe je na osrednji slovesnosti izrazil upanje, da se tragedije vojne ne bodo nikoli ponovile, cesar Naruhito pa je izrazil globoko obžalovanje zaradi vojne preteklosti države.

KOMENTAR: 'Pozabimo na zvezde in križe, ključno je, da vemo, kam gre naš denar'
12. 07. 2020 11.49Italijanski pisatelj Giovannino Guareschi v svojih kratkih zgodbah pripoveduje o življenju v povojni Italiji, dogaja se v vasi, nekje v zasanjani Padski nižini, glavna lika sta mogočni župnik Don Camillo in enako mogočni komunistični župan Peppone. Mogočna po vplivu in mogočna tudi po postavah. Večino časa v sporih in na nasprotnih bregovih, vendar pa ju povezuje vsaj ena skupna stvar, oba sta bila med drugo svetovno vojno italijanska partizana, skupaj sta se borila proti domačim fašistom in nemškim vojakom.

Med velikim državnikom in krvoločnim diktatorjem: kaj je bil Josip Broz Tito?
04. 05. 2020 13.37Tudi polna štiri desetletja po smrti Josip Broz Tito še vedno razdvaja, ne le Slovencev in prebivalcev ostalih republik nekdanje Jugoslavije, ampak tudi svetovne zgodovinarje. Je bila njegova vloga pozitivna, negativna ali, kot je to značilno za velike voditelje, nekaj vmes? O liku in delu nekdanjega voditelja so bile objavljene številne analize in knjižne uspešnice, ki so vedno znova odpirale burne razprave. Bolj kot kdo je torej pomembno vprašanje, kaj je bil Josip Broz?

Bo res kot po 2. svetovni vojni?
13. 04. 2020 06.49Morda ste že naleteli na šalo, ki kroži te tedne, gre pa takole, "če so naši dedki in babice zdržali 4 leta v gozdovih, se borili in spali na zemlji, bomo verjetno tudi mi nekako zmogli in preživeli nekaj tednov na kavču pred televizijo". O tem razmišljam, ko vsepovsod berem, da sedanjo krizo in tisto, ki bo še prišla, lahko primerjamo z obdobjem po drugi svetovni vojni.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'
17. 09. 2019 06.00Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.