povodnji

O neurju v Španiji, Bidnu in Trumpu ter porazu slovenskih nogometašev
16. 11. 2024 21.20Teden se je začel s podnebno konferenco v Bakuju, a so udeleženci že prvi dan naleteli na težave, ker se niso strinjali glede dnevnega reda konference. Pestro je tudi v ZDA, Donald Trump je imenoval več ljudi v vlado, srečal pa se je tudi s sedanjim predsednikom Joejem Bidnom. Španci pa bijejo svoje bitke, zopet so se soočili z novim neurjem in nalivi. Na bele steze pa se vrača legendarna ameriška alpska smučarka Lindsey Vonn.

Rdeče opozorilo za Valencio in Malago, tornado uničil bencinsko črpalko
13. 11. 2024 13.36Španija si še ni opomogla po nedavni povodnji, ki je terjala več kot 200 življenj, država pa se že sooča z novim neurjem in nalivi. Na območju Malage so hudourniki že poplavili ceste, meteorna voda je vdrla tudi v več stavb, reševalci pa so na pomoč odhiteli tudi 39 psom in 41 konjem, ki so jih rešili iz konjeniškega kluba Málaga. Tornado je medtem v kraju v La Cala de Mijas uničil bencinsko črpalko. Za območje Valencie, ki je bila po poplavah pred tedni najbolj opustošena, in Malage vse do četrtka ostaja v veljavi rdeče vremensko opozorilo.

Ista mora 16 mesecev pozneje: Italija v šoku po poplavah
20. 09. 2024 08.15V Italiji, zadnji v vrsti držav, ki jih je prizadel ciklon Boris, so vendarle nekoliko lažje zadihali. Deževje se je umirilo, oblaki so se pomaknili proti zahodu. A zbudili so se v razdejanje. Številna polja, ceste, tudi stavbe so še vedno pod vodo, drugje ležijo kupi blata, naplavin in ruševin, vsega, kar so podivjane reke nosile s seboj. Prebivalci Emilije - Romanje slabo leto in pol po zgodovinskih poplavah doživljajo isto moro.

'Selfie', vreden zlata, stoletnik v tanku in 'grožnja iz zraka'
10. 08. 2024 20.00Grožnja terorističnega napada je na Dunaju ustavila koncert priljubljene pevke Taylor Swift. V Združenem kraljestvu, ki se je sicer znašlo v primežu nasilnih izgredov, so se znova pojavili grafiti skrivnostnega uličnega umetnika Banksyja, Hrvaška pa je še vedno v primežu vedno novih požarov. In medtem, ko tisti najboljši v francoski prestolnici še naprej seštevajo odličja, se nekateri naši športniki že vračajo v objem domače in ponosne Slovenije. Slovenije, ki se je minuli teden spominjala tudi najhujše naravne katastrofe, v katero se je zbudila pred letom dni.

'Slovenija bo Ukrajini pomagala še naprej'
27. 06. 2024 07.16Predsednica republike Nataša Pirc Musar potuje v Ukrajino, kjer bo na srečanju s kolegom Volodimirjem Zelenskim predala sporočilo, da bo Slovenija še naprej pomagala Ukrajini. Poudarila je, da je v Ukrajini spričo ruske invazije v igri spoštovanje mednarodnega prava in dodala, da Kijev brani mednarodni red. Z Zelenskim se je medtem v Bruslju srečal premier Robert Golob. Govorila sta tudi o dvostranskem varnostnem sporazumu, v katerem si Ukrajina želi bolj konkretne zaveze. Golob podpis sporazuma pričakuje julija.

Po zasilni poti do Franje: zadrževanje v soteski je še vedno nevarno
21. 06. 2024 19.35Skoraj leto dni po uničujoči ujmi, ki je močno poškodovala Partizansko bolnico Franja, se sanacija še ni začela. Zadrževanje v soteski je še naprej nevarno, barake so še vedno polne mulja, na varno so odpeljali le najdragocenejše predmete. V podporo Franji, ki bi lahko bila po najbolj optimističnih napovedih znova odprta prihodnje leto, v Cerknem pripravljajo dobrodelni koncert.

Bolnišnica Franja ostaja zaprta, lastništvo se prenaša na državo
02. 06. 2024 18.57Partizanska bolnišnica Franja deset mesecev po uničujoči povodnji še vedno ostaja zaprta. Da bi se sploh lahko lotili obnove uničenih barak, morajo sprva sanirati zaledje in zagotoviti bistveno večjo varnost v primeru ekstremnih padavin. Dokumentacija je skoraj pripravljena, zagotavljajo na občinah Idrija in Cerkno. Kaj pa denar? Z ministrstvom za kulturo so se uspeli dogovoriti, da lastništvo tega spomenika prenesejo na državo in tako poenostavijo vzdrževanje.

Najbolj brane zgodbe leta na 24ur.com
30. 12. 2023 15.39Ob koncu leta smo prečesali našo statistiko, da bi si ogledali, kaj vas je v preteklih 52 tednih najbolj zanimalo. Da bo v ospredju vreme, saj so leto vsekakor zaznamovale vremenske ujme, smo pričakovali. Toda pogled na 20 najbolj branih novic je vseeno nekoliko presenetil tudi nas, vremenu jih je bilo posvečenih kar 14. V avgustu, ki se bo v zgodovino torej zapisal zaradi največje naravne nesreče v zgodovini samostojne Slovenije, je našo spletno stran vsaj enkrat obiskalo 1.126.780 uporabnikov. To je 75,2 odstotka vseh uporabnikov interneta v državi. Kot edini v Sloveniji smo začeli v zadnjih mesecih redno presegati mejnik milijona uporabnikov, kar nas uvršča na 1. mesto najbolj obiskanih strani v državi. Naša 24ur.com je v minulih 12 mesecih dosegla 1.496.095.715 prikazov, torej skoraj poldrugo milijardo.

Meta Hrovat bo (najverjetneje) izpustila nastop na domači Zlati lisici
13. 12. 2023 17.15Za alpskimi smučarji so prvi nastopi v zaradi vremena tekmovalno okleščeni sezoni svetovnega pokala v alpskem smučanju. V vodstvu panoge so prepričani, da bodo slovenski tekmovalci kljub skromnejšemu izkupičku v nadaljevanju sezone še navduševali. Vse manj možnosti pa je za Meto Hrovat, da bi se vrnila nazaj že na domači Zlati lisici.

Družina še vedno v negotovosti: 'To ni nikakršno življenje'
06. 12. 2023 16.18Nespremenjene po avgustovski povodnji so razmere za 4-člansko družino Podlipnik-Kulovec z Ljubnega v Savinji, ki vse od takrat živi v negotovosti. In ker še vedno, pa čeprav je že zima, nimajo niti jasnega odgovora, ali se bodo morali preseliti, si hiše, v kateri so imeli meter in pol vode, ne upajo sanirati. Do doma z avtom sploh ne morejo, ker je podivjana reka Ljubnica s seboj odnesla tudi most. "To ni nikakršno življenje," nam je zaupala Mateja Podlipnik.

DZ potrdil novelo interventnega zakona po poplavah in črtal solidarnostni prispevek
10. 11. 2023 06.31DZ je z glasovi koalicijskih poslancev potrdil novelo interventnega zakona, ki določa dodatne ukrepe in rešitve za odpravo posledic avgustovskih poplav in plazov. Med bistvenimi rešitvami so predplačila za sanacijo stanovanj, ureditev odstranitve ogroženih objektov ter ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka, ki naj bi ga 'nadomestil' višji davek od dohodkov pravnih oseb za tri odstotne točke za prihodnjih pet let.

V Tolminu in gorenjskih občinah priprave na padavine: 'Umaknite se pravočasno'
02. 11. 2023 10.50Ob napovedanih obilnih padavinah na severozahodu države tolminski župan občane poziva, naj noč preživijo na varnih lokacijah. Domove je do popoldneva zapustilo najmanj sedem prebivalcev, po vsej verjetnosti pa že več, je za medije dejal poveljnik občinske civilne zaščite Miha Vencelj. Na obilne padavine z močnimi nalivi se pripravljajo tudi v gorenjskih občinah, v občini Tržič in v naselju Koroška Bela, kjer nevarnost predstavljajo plazovi. V občinah Solčava, Luče, Ljubno in Mozirje čistijo vodotoke in utrjujejo ceste. Zaradi napovedanega naraščanja reke Drave so v Dravogradu že stekle preventivne aktivnosti.

Fiskalni svet z močno zaušnico finančnemu ministrstvu
16. 10. 2023 18.30Javnofinančna politika bo tudi v naslednjih dveh letih ostala ekspanzivna in prociklična, kar je neustrezno, ne zagotavlja spoštovanja fiskalnih pravil in je v luči boja proti inflaciji v nasprotju z zaostreno denarno politiko Evropske centralne banke, v oceni proračunskih dokumentov za 2024 in 2025 ugotavlja fiskalni svet.

'Brez pomoči države po poplavah nadaljnji razvoj turizma ni mogoč'
15. 10. 2023 08.15Škoda zaradi avgustovske vodne ujme v turizmu Zgornje Savinjske doline je velika, sanacija bo dolgotrajna, so ob obisku ekipe Slovenske turistične agencije (STO), na čelu z direktorico Majo Pak, ta teden ocenili turistični ponudniki z območja. Brez pomoči države okrevanje in nadaljnji razvoj turizma ne bosta mogoča, so sporočili z agencije Saša.

'Nikoli si nisem predstavljal, da se nam vsem lahko pripeti kaj tako hudega'
24. 09. 2023 07.00Nedeljsko jutro. Ob kavi sem pregledovala posnetke poplavnih območij, ki sva jih v preteklem tednu z našo Nežo obiskali, ko je zazvonil telefon. Neznana številka. Oglasim se: "Oprostite, Anita, ker vas kličem. Toda mojega brata ni več ..."

Slovo poletja: rekordno namočeno, nevihtno in vroče
23. 09. 2023 07.25Letos se je prvič doslej zgodilo, da je bilo poletje hkrati nadpovprečno toplo in rekordno namočeno, je ob koncu letošnjega poletja povedal klimatolog Gregor Vertačnik. Izstopalo je tudi po velikem številu neurij v razmeroma kratkem času. V soboto se začenja koledarska jesen, ki po deževnem začetku še obeta lepše vreme.

Koroška mesec in pol po poplavah: strah pred zimo se krepi
17. 09. 2023 11.00Korošci s strahom pričakujejo jesen in zimo, saj hladnejši meseci tem krajem prinašajo več dežja in posledično možnosti za nove poplave in proženje plazov. Pokrajina, ki jo je avgustovsko katastrofalno vreme dobesedno razparalo, je še vedno močno poškodovana. Potekajo interventna dela na cestah in vodotokih. Nekateri se v svoje domove še ne morejo vrniti, spet drugi so v ujmi ostali brez vsega. Župane pa skrbi tudi onesnaženost mulja in zemljine, še posebej, ker država še vedno nima rešitve za prebivalce Mežiške doline.

Zbrali smo 3.512.031,34 evra in ni še konec!
15. 09. 2023 17.0816.000 ljudi, 16.000 čustev, 16.000 parov rok spodbude. Nabito polne Stožice. Prižgani televizijski zasloni. Nogometne zvezde. En sam cilj: pomagati. In uspelo nam je, saj smo skupaj z vami zbrali več kot 3,5 milijona evrov! To pa še ni dokončni znesek, saj vanj niso vključene donacije iz tujine. Družinam, ki so v zgodovinskih poplavah izgubile dom, pa bomo s tem omogočili nekoliko lažji začetek novega življenja.

Satelitski posnetki razkrivajo opustošenje, v Derni primanjkuje vreč za trupla
14. 09. 2023 09.11Silovite poplave v Libiji so terjale mnogo žrtev, številka pa vsak dan narašča. Po zadnjih ocenah naj bi umrlo kar 20.000 ljudi. Veliko trupel ostaja pod ruševinami, veliko jih je odneslo morje, reševalne ekipe pa prosijo za več vreč za trupla. Večino smrtnih žrtev poplav v Libiji pa bi bilo mogoče preprečiti, opozarjajo Združeni narodi. Unicef medtem po katastrofi opozarja na ranljivost libijskih otrok.

Ne le velika podjetja, tudi majhne firme so utrpele veliko škodo
02. 09. 2023 18.46Ko vode ni več, ko so stene znova pobeljene in tla posušena, se odpirajo nove razsežnosti posledic poplav. Kako stroje, sicer očiščene mulja in peska, znova spraviti v pogon, kako stavbe zavarovati, da ne bi prihodnje poplave znova ustavile proizvodnje, in kako naročnike prepričati, da si zanesljiv partner za nadaljnje posle? Vse to so težave, s katerimi se v dnevih po povodnji spopadajo obrtniki. Ne le velika podjetja, tudi majhne firme so utrpele veliko škodo, ki jo zdaj prijavljajo državi. V Cerkljah na Gorenjskem je tako obstal servis orgel, edinstvene inštrumente je poplavilo. Tuji dobavitelji bodo morali še nekaj časa čakati tudi na didaktične igrače ene od tamkajšnjih lesnih delavnic.

Župnije v enodnevni nabirki zbrale skoraj 765.000 evrov
31. 08. 2023 09.11Po do zdaj zbranih podatkih so slovenske župnije za potrebe Karitas za pomoč prizadetim v poplavah v nabirki 13. avgusta zbrale nekaj manj kot 765.000 evrov, so sporočili s Slovenske škofovske konference (SŠK). Podatki še niso dokončni, saj v nekaterih škofijah zbiranje podatkov še poteka.

Slovenija bo iz mehanizma za okrevanje zaprosila za največ 747 milijonov
30. 08. 2023 18.59Vlada je potrdila okvirni seznam področij za najem dodatnih posojil iz mehanizma EU za okrevanje po koronski krizi. Slovenija, ki je v nacionalnem načrtu za okrevanje do zdaj predvidela najem 545 milijonov evrov posojil, bo zaprosila še za največ 747 milijonov evrov dodatnih posojil. Skupaj torej maksimalno 1,3 milijarde evrov.

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'
28. 08. 2023 19.16V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

'Ne obupajte, tukaj smo za vas. Zdaj je čas boja, ne obupa'
27. 08. 2023 18.33Stopamo po ulici, kjer asfaltne vdore polni posušeno blato. Ob robovih so ograje in žive meje, ki so blatno markirane ali pa iz njih visijo potrgane vitice od še pred 14 dnevi okrasnega in cvetočega zelenja. Iz trave, ki ločuje ograjo od ceste, še vedno štrli kakšen TV-pilot, pa skodelica ali kos jedilnega pribora ter drugi manjši predmeti, ki jih kamionska zajemalka ni zmogla stisniti med odpadno robo, ki jo je tako skrbno sproti odvažala ...

V Ljubnem gospodarstvo še ni zaživelo, Mesec obljubil pomoč
25. 08. 2023 18.28Minister za delo Luka Mesec z ekipo je obiskal podjetje KLS na Ljubnem ob Savinji, ki ga je vodna ujma močno prizadela. Predstavil je ukrepe za pomoč gospodarstvu po poplavah in znova zagotovil, da bo država angažirala vse sile za normalizacijo življenja na prizadetih območjih. Podporo države za vnovičen zagon pričakujejo tudi v KLS Ljubno.

Prvi metri novega vodovoda za Prevalje in del Raven, Korošce skrbi jesensko deževje
21. 08. 2023 19.21Po 17 dneh od najhujše vremenske katastrofe v zgodovini Slovenije s Koroške prihajajo dobre novice. Z mednarodno vojaško pomočjo so položili prve metre novega vodovoda med Mežico in Prevaljami, saj je prejšnjega reka Meža v povodnji povsem uničila. Od njega je odvisnih približno 13 tisoč prebivalcev, ki pa bodo morali na pitno vodo čakati še več mesecev. Ponekod v Mežiški dolini so sicer še vedno povsem brez vode in plina, bojijo pa se tudi jesenskega deževja: že manjši nalivi bi lahko dokončno uničili še tisto, kar je ostalo po povodnji četrtega avgusta, zato od države pričakujejo sistemske rešitve.

Prekmurci obeležujejo dan združitve z matičnim narodom
17. 08. 2023 07.04Prekmurci obeležujejo dan združitve z matičnim narodom. Osrednja regijska slovesnost se je odvila v Hotizi, slavnostni govornik pa je bil minister za obrambo Marjan Šarec. Dan združitve prekmurskih Slovencev kot državni praznik, ki ni dela prost dan, v Sloveniji obeležujemo od leta 2006.

'Nekdo, ki te še nikoli ni videl, gara kot bik'
12. 08. 2023 08.54"Nimam besed," Marjan Burja pred svojo zasuto hišo pod kamniškimi hribi za nekaj trenutkov postane, da umiri glas. "Koliko ljudi se žrtvuje, da gre nekomu pomagat," nadaljuje, medtem ko globina njegovih modrih oči dobi moten odtenek, v katerem se zrcali neizmerna hvaležnost do vseh tistih, ki so priskočili na pomoč v trenutkih, ko jih je besneča narava odrezala od sveta. "In toliko srčnih ljudi, kot sem jih spoznal v teh dneh ... Pride tudi človek, ki te ne pozna, nikoli te ni videl, ampak ves dan gara kot bik," pokaže z roko na zaselek, v katerem kar mrgoli pridnih rok.

Ne pomagajte na lastno pest, da donacije ne bodo šle v smeti
11. 08. 2023 12.17V slovenska mesta in vasi, ki jih je prejšnji teden popolnoma opustošila zgodovinska povodenj, prihaja pomoč iz vseh smeri. A sanacija bo dolgotrajna, vsi dobri nameni pa so lahko tudi nekoristni – sploh, če se donacije zbira na lastno pest in prehitro. Potrebe se hitro spreminjajo, hrana se pokvari, belo tehniko zalije dež. Kot pojasnjujejo pri Humanitarčku, bi lahko ob vašem začetku branja tega članka na Zgornjem Savinjskem nujno potrebovali krompir, ob koncu prispevka pa bi ga v skladiščih imeli že več kot tri tone.

Po več urah dobila informacije o hčeri: 'Takrat so se nama ulile solze sreče'
11. 08. 2023 11.36Hvaležnost ljudi, ki so jim v času najhujše ujme pomagale reševalne sile, je v zadnjih dneh skoraj otipljiva. Tako kot se je dogajalo ob požaru na Krasu, ljudje tudi tokrat po mestih izobešajo transparente z zahvalo gasilcem in drugim, ki so jim v težkih trenutkih priskočili na pomoč. Videoposnetek in tople besede za rešitelje njene hčerke Eli je na spletu zapisala tudi mamica Tea, ki je s sorodniki kar osem ur čakala na informacije o družini. Ta je bila namreč ujeta v poplavljenem zaselku naselja Luče. "Lahko smo le čakali in molili, da bodo vsi iz Strug živi in kmalu rešeni," se spominja.