povodenj

V Španiji znova rdeči alarm, ljudje prejeli obvestilo: 'Delujte samozaščitno'
03. 11. 2024 21.31Španska državna meteorološka agencija je popoldan za južne predele španske regije Valencia ponovno prižgala rdeče vremenko opozorilo. Meteorologi so namreč napovedali močna lokalna neurja, ki že sicer opustošeno špansko pokrajino zopet prinašajo večje količine padavin. Lokalne oblasti so v strahu pred ponovitvijo črnega scenarija prebivalcem svetovale, naj se umaknejo v višje lege.

Kaj se obeta Franji?
01. 11. 2024 19.58Država je zagotovila dobrih sedem milijonov evrov za obnovo Bolnišnice Franja, ki se je za obiskovalce zaprla pred dobrim letom dni. Lanskega julija jo je prizadela povodenj in nato še vetrolom, ki sta polomila številna drevesa, poškodovala dostopno pot in barake. Z vsakim dodatnim deževnim dnem, ko velika obnovitvena dela še ne potekajo, pa škoda samo narašča. Kakšne so ocene in ali se slovenskemu spomeniku humanosti po državni finančni injekciji res obetajo boljši, varnejši časi?

Dramatična reševanja: gasilca spodnesla voda, na varno spravili tudi psička
15. 09. 2024 07.46Po srednji in vzhodni Evropi ciklon Boris z obilnim deževjem seje uničenje in strah. Škoda je ogromna, poplavljenih je na tisoče domov, več deset tisoč ljudi je evakuiranih, narasle reke in hudourniki goltajo ceste, mostove in železniške proge. Na Češkem pogrešajo več ljudi, v Romuniji je število mrtvih naraslo na pet, po eno smrtno žrtev so potrdili v Avstriji in na Poljskem. Napeto je tudi v Nemčiji, v Spodnji Avstriji so razglasili območje naravne katastrofe, na Slovaškem izredne razmere, v pripravljenosti so tudi na Madžarskem.

200 intervencij, Badaševica segla do vrha protipoplavnih nasipov
12. 09. 2024 15.05Zaradi obilnega deževja so bile razmere najhujše na območju slovenske Istre, še posebej Kopra. Tam je s poplavami grozila predvsem reka Badaševica, kritično je bilo tudi v Šalari. Iz tamkajšnjega vrtca so dopoldne poklicali starše, naj pridejo po otroke. Zaprtih je bilo nekaj cest, voznikom pa so odsvetovali potovanje na obalo. Deževja pa še ni konec, do poznega večera lahko nevihte z nalivi nastajajo tudi še nad morjem, opozarjajo na Agenciji za okolje.

Kje so odpadki od lanskih poplav, koliko jih še leži po Sloveniji?
06. 08. 2024 19.53Za 90 tovornjakov nevarnega mulja, sedem nogometnih igrišč do višine dveh metrov nenevarnega mulja in toliko kosovnih odpadkov, kot jih Slovenija običajno pridela v enem letu. To je bilanca odpadkov, ki jih je za seboj pustila lanskoletna katastrofalna povodenj. Kje so danes, koliko jih še leži po državi? Na okoljskem ministrstvu pravijo, da je na terenu ostal samo še nenevaren material, ki pa ga bo država uporabila pri sanacijah.

Zgodovinska povodenj: Trbiž postal mesto duhov, kako je v Poljanah in Strugah?
04. 08. 2024 20.25Na obletnico uničujoče vodne ujme Franc Lipovd iz Trbiža, zaselka v Ljubnem ob Savinji, praznuje še en rojstni dan. 4. avgusta ponoči ga je pred hišo ukleščil plaz. Danes me ne bi bilo več, pravi, če ga zadnji hip ne bi rešila žena in sosed. Z bolečino se lanskega avgusta spominja tudi njegov sokrajan Rajko Kosmač. Z ženo, hčerko in štirimesečnim vnučkom so se ponoči komajda prebili iz hiše, ki jo je le nekaj minut pozneje zasul plaz kamenja. V Trbižu ne bodo nikoli več živeli, že eno leto so razseljeni, zatočišče so našli pri prijateljih in znancih.

'Šele zdaj razumem dedija, ki je ob vsakem deževju zaskrbljeno gledal Mežo'
04. 08. 2024 09.00Pred letom dni se je naša novinarska ekipa kot prva prebijala v odrezano Črno na Koroškem. Nismo vedeli, kaj nas bo tam pričakalo, saj niso bile prekinjene le cestne poti, temveč tudi komunikacijska omrežja. Tisti trenutki so se zarezali v spomine Črnjanov. Ostala je travma, ostal je strah. "Ta bo ostal za vekov veke," pravita zakonca Stropnik, ki sta bila med tistimi, ki jim je lanska povodenj opustošila dom. Leto dni po stoletnih poplavah smo se vrnili v Črno ter s tamkajšnjimi prebivalci obujali spomine na grozljive trenutke na lanski avgust. Na trenutke, ki so se jim zarezali v bit, in zaradi katerih ob vsakem močnejšem dežju ne morejo več zatisniti očesa. "Žalostna zgodba, ampak zdaj smo nekako že navajeni," pravi Črnjan Aleš Moličnik.

Po novi hudi uri: 'V enem letu ne moreš rešiti 30-letnega zaostanka'
30. 07. 2024 06.00Del Slovenije je bil spet pod vodo. In to skorajda leto dni po najhujši katastrofi doslej. Zemeljski plazovi, zalite kleti, ujeti planinci. Kdaj bodo ljudje spet varni? Zaskrbljeni gledajo v nebo vsakič, ko je napovedan dež. Županji Črne in Solčave sta v oddaji 24UR ZVEČER opozorili, da je treba poleg sanacije hkrati narediti dolgoročen načrt vzdrževanja vodotokov in brežin, ne sme pa se pozabiti niti na obstoječo kanalizacijo, ki ne požira enormnih količin padavinskih voda.

Staro hišo je odnesla voda, novo lahko odnese počasnost države
18. 06. 2024 19.45Več kot 10 mesecev je že minilo od katastrofalnih poplav 4. avgusta in kljub številnim obljubam ljudje še vedno živijo v negotovosti. Eden izmed njih je tudi Renato Vastl s Prevalj, ki mu je povodenj odnesla vse. Preselili so se v občinsko stanovanje, konec januarja pa je, kot pravi, po obljubah državne tehnične pisarne, da bodo pogodbe, cenitve in odškodnine pri prizadetih že maja, plačal aro za novo hišo. Pogodba velja do konca avgusta, Vastl pa niti dva meseca pred potekom še vedno ne ve, ali bo do takrat država sploh opravila cenitve ali bo tudi nakup bodočega doma splaval po vodi.

Bolnišnica Franja ostaja zaprta, lastništvo se prenaša na državo
02. 06. 2024 18.57Partizanska bolnišnica Franja deset mesecev po uničujoči povodnji še vedno ostaja zaprta. Da bi se sploh lahko lotili obnove uničenih barak, morajo sprva sanirati zaledje in zagotoviti bistveno večjo varnost v primeru ekstremnih padavin. Dokumentacija je skoraj pripravljena, zagotavljajo na občinah Idrija in Cerkno. Kaj pa denar? Z ministrstvom za kulturo so se uspeli dogovoriti, da lastništvo tega spomenika prenesejo na državo in tako poenostavijo vzdrževanje.

Leto skozi oči naših fotografov: prizori, ujeti v večnost
05. 01. 2024 11.57Niso samo najpomembnejši dogodki tisti, ki krojijo našo vsebino. Večina pregledov ob koncu leta se je osredotočala na najodmevnejše dogodke, ki so zaznamovali zadnjih 12 mesecev. Tokrat pa smo zbrali tudi nekaj prizorov, ki so šli morda mimo čisto neopazno, pa vendar si zaslužijo pozornost. Poleg novinarjev so nepogrešljiv del naše spletne strani tudi fotografi, ki nas spremljajo na terenih in ujamejo trenutke, ki obstanejo v večnosti. Naše tri fotografe smo tako prosili, da izberejo 23 prizorov, ki so jim leta 2023 ostali v njihovem fotografskem spominu.

Najbolj brane zgodbe leta na 24ur.com
30. 12. 2023 15.39Ob koncu leta smo prečesali našo statistiko, da bi si ogledali, kaj vas je v preteklih 52 tednih najbolj zanimalo. Da bo v ospredju vreme, saj so leto vsekakor zaznamovale vremenske ujme, smo pričakovali. Toda pogled na 20 najbolj branih novic je vseeno nekoliko presenetil tudi nas, vremenu jih je bilo posvečenih kar 14. V avgustu, ki se bo v zgodovino torej zapisal zaradi največje naravne nesreče v zgodovini samostojne Slovenije, je našo spletno stran vsaj enkrat obiskalo 1.126.780 uporabnikov. To je 75,2 odstotka vseh uporabnikov interneta v državi. Kot edini v Sloveniji smo začeli v zadnjih mesecih redno presegati mejnik milijona uporabnikov, kar nas uvršča na 1. mesto najbolj obiskanih strani v državi. Naša 24ur.com je v minulih 12 mesecih dosegla 1.496.095.715 prikazov, torej skoraj poldrugo milijardo.

Zdravniki in zobozdravniki bodo 9. januarja stavkali
18. 12. 2023 12.37Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je za 9. januar napovedal enodnevno opozorilno stavko, za 15. januar pa začetek splošne stavke zdravnikov iz zobozdravnikov. Za stavko je po oceni sindikata odgovorna vlada, saj ni izpolnila zavez iz sklenjenih sporazumov, je povedal predsednik sindikata Damjan Polh.

Bomo za slovensko zelenjavo plačevali več?
07. 12. 2023 15.14Kisla repa in zelje veljata za tradicionalno slovensko zelenjavo, ki marsikomu popestri zimski jedilnik. Pa bo letos sploh še lahko tako? Kmetje opozarjajo, da so avgustovska povodenj in druge vremenske nevšečnosti, kot sta spomladanska pozeba in močne jesenske padavine, oklestile njihove pridelke. Močno primanjkuje repe in zelja, manj je tudi krompirja, korenja in zelene solate. Bomo zaradi manjšega pridelka za domačo zelenjavo znova morali plačevati več ali pa bomo jedli uvoženo?

Po ujmi so si obetali realno poplačilo nastale škode, nato so spoznali to ...
27. 11. 2023 00.15Avgustovske poplave v Sloveniji so za seboj pustile izjemno razdejanje in nastalo škodo. Številni, ki jim je avgustovska povodenj poškodovala ali uničila hišo, so z grozo ugotovili, da jim zavarovalnica kljub sklenjenemu zavarovanjuzavarovalnine ne bo izplačala v višini ocenjene škode, temveč bodo prejeli bistveno manj.

V Tolminu in gorenjskih občinah priprave na padavine: 'Umaknite se pravočasno'
02. 11. 2023 10.50Ob napovedanih obilnih padavinah na severozahodu države tolminski župan občane poziva, naj noč preživijo na varnih lokacijah. Domove je do popoldneva zapustilo najmanj sedem prebivalcev, po vsej verjetnosti pa že več, je za medije dejal poveljnik občinske civilne zaščite Miha Vencelj. Na obilne padavine z močnimi nalivi se pripravljajo tudi v gorenjskih občinah, v občini Tržič in v naselju Koroška Bela, kjer nevarnost predstavljajo plazovi. V občinah Solčava, Luče, Ljubno in Mozirje čistijo vodotoke in utrjujejo ceste. Zaradi napovedanega naraščanja reke Drave so v Dravogradu že stekle preventivne aktivnosti.

Znesek na poplavni nogometni tekmi višji še za 200.000 evrov
17. 10. 2023 10.44Sredi septembra smo na pobudo predsednika Uefe Aleksandra Čeferina v Ljubljani spremljali dobrodelni nogometni spektakel Zvezde nogometa za žrtve poplav. Na razprodanem stadionu Stožice so se srečali nekateri največji zvezdniki nogometa prejšnje generacije z Zlatanom Ibrahimovićem na čelu, dogodek pa je imel dobrodelno noto. Zbirala so se namreč sredstva za žrtve uničujočih poplav, ki so na začetku avgusta ohromile Slovenijo. Na koncu večera se je števec zbranih evrov ustavil pri več kot 3,5 milijona evrov, to pa še ni bil končen znesek. Zbiranje je se namreč nadaljevalo. Znesek se je v mesecu dni tako povečal še za dobrih 200.000 evrov. 78 odstotkov zbranih sredstev predstavljajo donacije, več kot polovica iz tujine. Preostanek pa so nanesla poslana SMS-sporočila in izkupiček od prodaje vstopnic.

'Nikoli si nisem predstavljal, da se nam vsem lahko pripeti kaj tako hudega'
24. 09. 2023 07.00Nedeljsko jutro. Ob kavi sem pregledovala posnetke poplavnih območij, ki sva jih v preteklem tednu z našo Nežo obiskali, ko je zazvonil telefon. Neznana številka. Oglasim se: "Oprostite, Anita, ker vas kličem. Toda mojega brata ni več ..."

Zbrali smo 3.512.031,34 evra in ni še konec!
15. 09. 2023 17.0816.000 ljudi, 16.000 čustev, 16.000 parov rok spodbude. Nabito polne Stožice. Prižgani televizijski zasloni. Nogometne zvezde. En sam cilj: pomagati. In uspelo nam je, saj smo skupaj z vami zbrali več kot 3,5 milijona evrov! To pa še ni dokončni znesek, saj vanj niso vključene donacije iz tujine. Družinam, ki so v zgodovinskih poplavah izgubile dom, pa bomo s tem omogočili nekoliko lažji začetek novega življenja.

V Sloveniji gradimo nove mostove: zdaj tudi v Lačji vasi in Stahovici
07. 09. 2023 08.28Vodna ujma, ki je v začetku avgusta pustošila po državi, je uničila več kot sto mostov po Sloveniji. A bregova Kamniške Bistrice in Drete sta z današnjim dnem znova povezana. No, vsaj v Stahovicah in Lačji vasi. Tam so namreč odprli nova montažna mostova, šestega in sedmega od 14 mostov, ki jih bodo postavili na prizadetih območjih. Stekel je tudi že prvi promet, ob tem pa ima most v Stahovici še toliko pomembnejšo noto. Opremljen je namreč tudi s konstrukcijo za pešce, ki bo otrokom omogočil lažjo pot do šole na drugi strani reke.

'Od obdavčitve bank v petih letih pričakujemo 500 milijonov evrov'
05. 09. 2023 06.00Mesec dni po zgodovinskih poplavah je čas za prvo revizijo sprejetih ukrepov za pomoč ljudem na poplavljenih območjih. Uvedba obveznega solidarnostnega prispevka je sprožila številna nasprotovanja in dvignila veliko prahu. Golob odgovarja, da tisti, ki bodo oddelali solidarnostni soboti, prispevka ne bodo plačali. Za obnovo bodo prispevale tudi banke, po napovedih Goloba z novo obdavčitvijo, kar bo naneslo na okoli 100 milijonov na leto v naslednjih petih letih. V sredo bo zaživela tudi številka 114, kjer bodo na voljo vse informacije in pomoč za prizadete državljane. "Če želimo sanirati in se v prihodnje izogniti škodi, moramo poslušati stroko," pa predsednik vlade odgovarja občanom, ki nasprotujejo selitvi naselij, ki so jih prizadele poplave.

'Ne sadite zelenjave, kjer je bil mulj, pred prašnimi delci se zaščitite z masko'
31. 08. 2023 19.44Ne moremo si privoščiti dolgotrajnih študij, ukrepe za okoljsko sanacijo potrebujemo takoj. Tako koroški župani, ki jim je vremenska katastrofa v začetku avgusta prinesla še ekološko. Močno presežene mejne vrednosti težkih kovin tudi na Prevaljah, Ravnah na Koroškem in tudi v Dravogradu odpirajo številna nova vprašanja. Onesnažen mulj in ostale naplavine jih skrbijo zaradi zdravja. Ne vedo niti, ali je prav, da na pomoč sploh še kličejo prostovoljce, čeprav jih še vedno potrebujejo.

Črta pod poplavami 2023: zakaj in kako so nastale?
31. 08. 2023 18.12Vremenska situacija je bila na začetku letošnjega avgusta nenavadna, opisuje Agencija RS za okolje, ki je izdala poročilo o izjemnih poplavah med 4. in 8. avgustom v Sloveniji. Šlo je za daljše deževje jesensko-zimskega značaja, močno podkrepljeno z visoko temperaturo Sredozemskega morja, ki je bilo takrat toplejše od dolgoletnega povprečja. Poplavni dogodek je po samem nastanku močno spominjal na uničujoče poplave v delih Nemčije, Belgije in Nizozemske julija 2021, ko je umrlo več kot 220 ljudi. V Sloveniji je ob izjemnem hidrometeorološkem dogodku, kot ga imenuje Arso, in ob odpravljanju njegovih posledic umrlo sedem ljudi.

Trenutno pomanjkanje opreme lahko reši le pomoč med gasilskimi društvi
30. 08. 2023 06.00Tako smo podhranjeni z opremo, da na tak način ne moremo več delovati, so prostovoljni gasilci s Prevalj poslali javni apel. Opozarjajo, da še vedno nimajo vrnjene opreme z zadnjih intervencij, veliko stvari je tudi uničenih. Sprašujejo, kdo bo zagotovil to opremo. Na Upravi RS za zaščito in reševanje zagotavljajo, da bodo dobila vsa društva povrnjene vse stroške, ki bodo prijavljeni v aplikacijo Vulkan, tudi za nakup opreme. Na Gasilski zvezi Slovenije pa svetujejo, naj se v primeru trenutnega pomanjkanja opreme gasilska društva povežejo med seboj in si medsebojno pomagajo.

Sava odnesla rekordno kolonijo breguljk
29. 08. 2023 10.29Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije je z urejanjem peščenih brežin uspelo vzpostaviti rekordno kolonijo breguljk ob reki Savi. Kolonijo so ocenili na 1300 gnezdečih parov. A žal so tudi breguljke prizadele poplave in jim odnesle na novo nastalo gnezdilno steno.

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'
28. 08. 2023 19.16V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

'Ne obupajte, tukaj smo za vas. Zdaj je čas boja, ne obupa'
27. 08. 2023 18.33Stopamo po ulici, kjer asfaltne vdore polni posušeno blato. Ob robovih so ograje in žive meje, ki so blatno markirane ali pa iz njih visijo potrgane vitice od še pred 14 dnevi okrasnega in cvetočega zelenja. Iz trave, ki ločuje ograjo od ceste, še vedno štrli kakšen TV-pilot, pa skodelica ali kos jedilnega pribora ter drugi manjši predmeti, ki jih kamionska zajemalka ni zmogla stisniti med odpadno robo, ki jo je tako skrbno sproti odvažala ...

'Ne preostane nam drugega, kot da se odločimo in zapustimo svoje hiše'
27. 08. 2023 07.00Iz nočnega neba se je neumorno cedilo že nekaj ur. Ob treh zjutraj so v Lokah pri Mozirju začeli zvoniti telefoni. "Voda gre." Prebivalci štirih hiš na desnem bregu Savinje so skočili na noge in se spustili v kleti ter pritličja. Vedeli so, kaj morajo storiti. Ni bilo prvič. Stvari so reševali že leta 1990, pa 2012. Toda tokrat je bilo drugače. Dve uri kasneje je voda segla do kolen, umaknili so se iz hiš. To je bila zadnja noč, ki so jo prebili na zemlji svojih očetov.

Za bivanje neprimernih skoraj 500 objektov, 34 popolnoma porušenih
22. 08. 2023 08.14Obilno deževje je na začetku avgusta v večjem delu Slovenije povzročilo katastrofalne razmere. Njihova razsežnost se je razkrila šele, ko je voda odtekla in so na teren prišle ekipe za sanacijo ter je steklo ocenjevanje škode. Po podatkih vlade je skoraj 500 stanovanjskih objektov neprimernih za bivanje, 34 je popolnoma porušenih. 649 ljudi se je moralo razseliti. Prizadeti prebivalci potrebujejo tudi finančno pomoč, da se bodo lahko postavili na noge.

Prva izplačila prizadetim v višini sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov
21. 08. 2023 06.23Tudi v novem tednu se nadaljujejo sestanki in srečanja, na katerih pristojni skušajo pripraviti ukrepe za pomoč ljudem, ki so v nedavni vodni ujmi utrpeli škodo. Premier Robert Golob in ministri so se popoldne srečali s predstavniki humanitarnih organizacij. Po sestanku je minister Luka Mesec napovedal, da bo s 1. septembrom v veljavo stopil interventni zakon, ko bodo najbolj prizadete družine upravičene do enkratnega izplačila sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov, kar znaša slabih 11.500 evrov, nekaj manj za samske osebe. Pred tem bodo manjše zneske razdelile humanitarne organizacije. V tretji fazi sledi razdeljevanje sredstev 'za postavitev domov', prek solidarnostnega sklada Sklad za obnovo Slovenije.