povišan krvni tlak

'Ko sem se prvič zagledal na invalidskem vozičku, sem se zjokal, nato sem se začel boriti'

01. 02. 2025 09.59

Nekaj mesecev pred abrahamom se je Janiju Pavcu, šefu skupine Atomik Harmonik, življenje obrnilo na glavo. Zadela ga je kap na konici hrbtenjače. Gre za tako zelo redko obliko kapi, da se tudi najbolj izkušeni strokovnjaki na Nevrološki kliniki s takšnimi primeri srečajo le na nekaj let. Janija je bolezen za nekaj časa prikovala na invalidski voziček, nato pa se je – kot pravi – z ihto postavil na bergle. Zaveda se, da je pred njim še dolga pot okrevanja, a ostaja optimističen. Svojo zgodbo pa deli, da bi pomagal drugim.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?

30. 01. 2025 06.00

Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Kopitar brez točk ob domačem porazu Kraljev

10. 03. 2024 09.34

Moštvo Los Angeles Kings je doživelo poraz v severnoameriški hokejski ligi NHL. Izgubili so proti neposrednim tekmecem iz zahodne konference Dallas Stars. Vodilno moštvo centralne skupine je v domači dvorani Kraljev prepričljivo slavilo z izidom 4:1. Slovenski as Anže Kopitar se ni vpisal med strelce ali podajalce.

Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres

26. 10. 2023 14.24

Ob svetovnem dnevu možganske kapi, ki ga obeležujemo 29. oktobra, so v Društvu za zdravje srca in ožilja in Združenju bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo poudarili pomen obvladovanja dejavnikov tveganja za bolezen, učinkovitega prepoznavanja njenih znakov in hitrega ukrepanja. Med dejavniki tveganja za možgansko kap je tudi stres.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

BLOG: Zdravilne lastnosti sladkega korena

18. 06. 2023 14.20

Sladki koren je rastlina, ki cveti od junija do septembra in že tisočletja igra pomembno vlogo v tradicionalni medicini. Z izjemnimi zdravilnimi lastnostmi je postal priljubljena sestavina številnih zdravil in prehranskih dopolnil, veliko se uporablja tudi kot začimba in sladilo. V tem članku se bom poglobil v zdravilne koristi sladkega korena ter načine njegove uporabe. Ljudska imena za sladki koren so tudi likviricija, sladčica, sladki les in sladkirica, nekako najbolj znano pa je ime sladki koren.

Možganska kap prizadene okoli 10 Slovencev na dan

23. 02. 2023 11.24

V Sloveniji vsako leto za posledicami možganske kapi umre več kot 2000 ljudi, medtem ko možganska kap letno prizadene okoli 4400 Slovencev. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je možganska kap tako v Sloveniji kot v svetu na tretjem mestu glede na vzrok smrti.

Duševne težave zaposlenih so lahko posledica neurejenih delovnih pogojev

25. 10. 2022 15.25

V okviru evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu na NIJZ opozarjajo na pomen psihosocialnih tveganj za duševno zdravje pri delu in posledice za zdravje. Težave se lahko pojavijo zaradi neustreznega načrtovanja, organizacije in vodenja dela ter slabih odnosov na delovnem mestu. Vodijo lahko v prekomerni in kronični stres, so zapisali.

Družba debelosti ne dojema kot bolezni, ampak kot nezdrav življenjski slog?

01. 03. 2022 16.50

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Število ljudi s prekomerno telesno težo in debelih v Sloveniji narašča s starostjo in doseže svoj vrh v kategoriji nad 55 let. Debelost je torej kronična bolezen, za katero je značilno čezmerno kopičenje maščevja v telesu. Povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih, k nastanku debelosti pa kar v 30 do 70 odstotkih prispeva tudi dedna zasnova. Družba debelosti pogosto ne prepoznava kot bolezni, pač pa kot napačno izbiro življenjskega sloga, so izpostavili strokovnjaki na okrogli mizi 'Debelost je bolezen'.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija

17. 01. 2022 07.21

Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Možgansko kap utrpi ena od štirih odraslih oseb po svetu

18. 10. 2021 12.58

Možganska kap je ena najpogostejših srčno-žilnih bolezni, a s poznavanjem in zdravljenjem lahko preprečimo več kot 80 odstotkov možganske kapi, pri večini bolnikov pa lahko predvsem s hitrim prepoznavanjem in ukrepanjem omilimo njene posledice.

Pozivi k odgovornemu kopanju: Poškodbe po skokih v vodo so hude

22. 06. 2021 14.09

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) vsako leto oskrbijo vsaj 50 poškodb, ki so posledica skoka v vodo, med njimi je deset hudih poškodb hrbtenice, ki zahtevajo tudi operativne posege, je opozoril travmatolog iz UKC Ljubljana Marko Jug. Pozval je k premišljenemu skakanju v vodo. Na pravila varnega kopanja opominjajo tudi na NIJZ.

Tiha ubijalka: hipertenzija povzroča srčno-žilna obolenja

17. 05. 2021 19.13

Vzroki za povišan krvni tlak so: preveč soljena hrana, premalo telesne aktivnosti, čezmerna telesna teža in prepogosto pitje alkoholnih pijač. In glede na to, da hipertenzija povzroča srčno-žilna obolenja, ki so glavni vzrok smrti v razvitem svetu, se je na svetovni dan hipertenzije smiselno zazreti vase in poiskati pomoč, če jo potrebujete. O normalnem krvnem tlaku govorimo, kadar je sistolični oziroma zgornji 120 in diastolični ali spodnji 80 milimetrov živega srebra. Če si tlaka ne merite, niti ne boste opazili, da imate hipertenzijo, zato ji rečemo tudi tiha ubijalka.

Ema: Ni indikacij, da je cepivo vzrok za nastanek krvnih strdkov

16. 03. 2021 06.16

Potem ko se je več evropskih držav odločilo za začasno zaustavitev cepljenja s cepivom AstraZenece, so se sestali strokovnjaki Evropske agencije za zdravila, ki bodo do četrtka preučili vse individualne primere pojava krvnih strdkov. Kot je pojasnila direktorica Eme, za zdaj ni nobenih indikacij, da je cepivo povzročilo krvne strdke. Enako je zatrdil tudi generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije. Tudi strokovnjaki WHO danes razpravljajo o varnosti cepiva AstraZenece.

Cepivo ne povzroča neplodnosti. 'Za to ni popolnoma nobene osnove'

10. 02. 2021 06.00

Več kot 500 okuženih nosečnic, 12 so jih sprejeli na infekcijsko kliniko, ena je umrla. To so slovenski podatki o okužbah z novim koronavirusom pri nosečnicah. Teorija zarote pa: cepivo povzroča neplodnost. "Če bi cepivo povzročalo neplodnost, bi jo tudi okužba z novim koronavirusom, zmanjšano plodnost po okužbi pa bi zaznale vse svetovne statistike," poudarja dr. Mojca Lunder s Fakultete za farmacijo. Čeprav obsežnejše klinične študije na nosečnicah še niso bile opravljene, pa podatki za zdaj ne kažejo, da bi cepivo v resnici vplivalo na plodnost. Nekaj udeleženk kliničnih študij je med izvajanjem raziskav celo zanosilo.

Mladi s pljučno hipertenzijo: 'Covid-19 je za nas res lahko usoden'

24. 11. 2020 11.08

Kot je že znano in kot opozarjajo tudi strokovnjaki pri ljudeh s pridruženimi kroničnimi boleznimi, pri okužbi z novim koronavirusom, pogosteje nastanejo resnejši zapleti in se lahko poslabša stanje obstoječe bolezni. Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije ob tem, skupaj s članicami krovnega evropskega združenja, s kampanjo Koronavirus je lahko usoden tudi za mlade osebe ozavešča o pomembnosti preventivnih ukrepov. Študije kažejo, da je bilo kar 33 odstotkov bolnikov s pljučno hipertenzijo, ki so zboleli za novim koronavirusom, hospitaliziranih.

Harvey Weinstein spet zbolel, čaka rezultat testiranja na covid-19

18. 11. 2020 13.25

Zloglasni filmski mogul, ki je obsojen na 23 let zapora zaradi spolnih napadov in posilstev več žensk, je spet zbolel. Harvey Weinstein je bil enkrat že pozitiven na novi koronavirus, zdaj pa čaka na izvide zadnjega testa.

Najtežje covidne bolnike zdravijo tudi v prostorih ginekološkega oddelka

16. 11. 2020 20.54

Na oddelku za intenzivno interno medicino naše največje bolnišnice, kjer skrbijo za najtežje bolnike s popolno odpovedjo pljuč ali srca, v času epidemije zdravijo tudi bolnike s covidom-19, ki so zaradi odpovedi organov priključeni na zunajtelesni krvni obtok. Trenutno imajo še enkrat več bolnikov kot v normalnih razmerah. Najtežje covidne bolnike zdravijo tudi v prostorih ginekološkega oddelka, najmlajši pa ima le 34 let. Objavljamo posebno reportažo, kako poteka dan in s čim vse se soočajo.

'Zmanjkovalo mi je sape. Vsak kašelj mi je pobral več kisika, kot mi ga je uspelo vdihniti'

14. 10. 2020 12.58

"V pljučih sem čutil nekakšen balon, meglico, ki kar noče stran. Vsak kašelj mi je pobral več kisika, kot mi ga je uspelo vdihniti, na neki točki se mi je zavrtelo, sklepam, da zaradi pomanjkanja kisika," pripoveduje 51-letnik, ki se je zaradi okužbe z novim koronavirusom znašel na Infekcijski kliniki v Ljubljani. Zdaj poziva vse, ki dvomijo o resnosti razmer: "Lažje sprejemljiva je maska za enkratno uporabo kot tista, ki ti jo v bolnišnici namestijo za dotok kisika."

BLOG: Katera živila znižujejo krvni pritisk?

13. 09. 2020 13.15

Visok krvni tlak je bolezen, s katero se bori kar vsak tretji človek na svetu. Kronično zvišan krvni pritisk lahko povzroči okvare ožilja, srčno odpoved, možgansko kap, odpoved ledvic itd. Prehrana ima pri krvnem tlaku pomembno vlogo, saj ga lahko zviša, ohranja v mejah normale ali zniža. Kako si lahko pomagate sami?

BLOG: Banane so odličen prigrizek, a ne za vse

02. 08. 2020 07.00

Banane so odličen prigrizek za večino, vendar ne za vse. Če ste zdravi in razmeroma aktivni, so banane pametna in koristna izbira sadeža, ki ga lahko dodate k svoji prehrani. Če pa želite shujšati ali imate težave z obvladovanjem ravni sladkorja v krvi, pa bo namesto banan bolj priporočljivo, če posežete po drugih vrstah sadja.

Fauci pričakuje cepivo do začetka leta 2021, okužbe po državi še naprej naraščajo

24. 06. 2020 08.41

Direktor ameriškega nacionalnega centra za zdravje Anthony Fauci je v kongresu izrazil previden optimizem, da bo cepivo proti novemu koronavirusu nared do konca letošnjega leta oziroma do začetka prihodnjega leta, vendar opozoril, da bo naslednjih nekaj tednov v ZDA glede pandemije kritičnih. Direktor Centra za nadzor nad boleznimi pa je dejal, da je koronavirus ZDA 'spravil na kolena'. Ameriški predsednik Donald Trump je medtem izrazil željo, da bi upočasnili testiranje, saj bi tako zabeležili manj okužb.

Visok krvni tlak, tihi ubijalec, ki ogroža polovico Slovencev

13. 05. 2019 20.54

Kar polovica Slovencev trpi za povišanim tlakom, zaradi srčno-žilnih bolezni, ki jih povzroči hipertenzija, pa vsako leto umre 17 milijonov Zemljanov. Zdravniki zato ob mesecu boja zoper povišan krvni tlak opozarjajo, da vsaka meritev lahko reši življenje. Pozivu, ki lahko prepreči prezgodnje umiranje, se pridružujejo tudi estradniki.

Prehrana in življenjski slog za boj proti raku – Ne ignoriraj, podpiraj.

29. 11. 2017 07.13

Rak, bolezni srca in ožilja, diabetes, povišan krvni tlak, nenormalen holesterol, vse to so stanja, ki so bila še desetletja v preteklost neznana ali izjemno redka, danes pa ubijajo vsepovprek.

Visok krvni tlak - kronična bolezen sodobnega časa, ki dosega razsežnosti globalne epidemije

16. 05. 2016 15.03

Po podatkih svetovnega združenja za hipertenzijo ima povišan krvni tlak že vsak četrti odrasel človek na svetu oz. 1,8 milijarde ljudi. S povišanim krvnim tlakom se sooča že skoraj polovica odraslih Slovencev, opozarjajo v UKC Ljubljana. To lahko preprečimo z zdravo prehrano in zdravim življenjskim slogom.

Nezdravljena hipertenzija lahko privede do možganske kapi, infarkta in odpovedi organov

17. 05. 2015 09.01

Povišan krvni tlak zdravniki imenujejo tudi tihi ubijalec, saj dolgo ne povzroča težav in se mnogi sploh ne zavedajo, da imajo težave. Način življenja je vsekakor eden glavnih krivcev za tako veliko število oseb s povišanim krvnim tlakom.

Svetovni dan objema

21. 01. 2014 17.37

Že 27. leto praznujemo svetovni dan objema. Dan je pomemben, saj naj bi imeli objemi zdravilne učinke. Študije so namreč pokazale, da imajo tisti odrasli, ki se ne objemajo oziroma ne držijo za roke, pogosto povišan krvni tlak in srčni utrip.

Imate povišan krvni sladkor?

30. 10. 2013 10.42

Projekt Gaster Felix, del Društva študentov medicine Slovenije, ob letošnjem Svetovnem dnevu diabetesa pripravlja edinstveno izobraževalno-osveščevalno akcijo o bolezni, ki postalja v razvitem svetu čedalje večji zdravstveni problem.

Tretjina Slovencev ima povišan tlak

17. 05. 2013 17.31

40 odstotkov Slovencev ne ve, da ima povišan tlak. In prav teh 40 odstotkov je najbolj ogroženih, da doživijo srčno ali možgasnko kap ali da jim odpovedo ledvice. Ampak zdi se, da visokega pritiska ne jemljemo dovolj resno, vsaj dokler se kaj ne zalomi.