povest

Premiera filmsko-glasbene povesti Pošvedrani klavir

05. 01. 2023 19.59

V Sloveniji imamo nov glasbeni film, v katerem je glavno vlogo dobil star, zapuščen in pošvedran študijski klavir. Ikona slovenske popevke Elza Budau pravi, da ga dobro pozna, celo več, sta prijatelja, na premieri filma pa so se zbrali še številni drugi umetniki, ki jih je zgodba starega inštrumenta navdušila.

Umrl pisatelj, prevajalec in politik Andrej Capuder

23. 08. 2018 11.44

V 76. letu je v sredo umrl romanist, pisatelj, prevajalec in politik Andrej Capuder. Bil je eden najbolj vsestranskih slovenskih ustvarjalcev, na ljubljanski Filozofski fakulteti je predaval zgodovino francoske književnosti in bil minister za kulturo v prvi slovenski vladi.

VIDEO: Ko ljubezen ne pozna meja

20. 02. 2018 20.30

Mojster pripovedništva Guillermo del Toro se vrača s pravljico, ki se dogaja v ZDA na vrhuncu hladne vojne. Približno leta 1962 osamljena Elisa, ki je zaradi poškodbe v otroštvu nema in se sporazumeva prek znakovnega jezika, dela v skrivnem in strogo varovanem vladnem laboratoriju, obsojena na življenje v osami. Toda vse se obrne na glavo, ko sodelavka Zelda odkrije tajni eksperiment.

V počitniških dneh najmlajše razveselite s popotovanjem v neskončni svet domišljije

13. 02. 2018 09.25

V dolgih zimskih popoldnevih in hladnih večerih bomo na POP TV program popestrili z izborom animiranih filmov in premiernih risank, s pomočjo katerih bomo vzleteli v višave in proti neskončnim svetom domišljije. Vsi, ki so že v nestrpnem pričakovanju počitniškega programa, pa se s prvimi vsebinami lahko posladkajo v spletni videoteki VOYO.

FOTO: Oblasti že na sledi Tihotapcu tobaka

23. 06. 2017 06.30

Ob hrvaški meji so lokalne oblasti že dlje časa na sledi prekupčevalcem tobaka. Na čelu tolpe je France, ki svojega nasprotnika Peča sovraži iz dna duše, saj naj bi se nekaj pletlo med njegovo sestro in Pečem … Domačini se bojijo, da bi morda lahko prišlo do poboja. O ljubezni, sovraštvu, ljubosumju, podtikanju in obrekovanju govori letošnja predstava v letnem gledališču na Muljavi.

Ivan Tavčar, avtor Cvetja v jeseni, se je rodil točno 165 let nazaj

28. 08. 2016 11.17

Ivan Tavčar, prvi avtor slovenskega zrelega realizma, bi na današnji dan, 28. avgusta, praznoval 165 let. Njegova najbolj znana dela so Cvetje v jeseni iz leta 1917, Visoška kronika, ki je nastala dve leti kasneje, delo Izza kongresa pa je nastajalo v letih od 1905 do 1908.

FOTO: V letnem gledališču na Muljavi uprizoritev Jurčičevega Domna

24. 06. 2016 10.13

Muljavski ljubiteljski igralci v letošnji sezoni letnega gledališča uprizarjajo Jurčičevega Domna. Gre za napeto zgodbo, ki se stopnjuje med Domnom in njegovim zunajzakonskim očetom, pokvarjenim in surovim podeželskim graščakom Sovo. Delo je dramatizirala režiserka predstave Tatjana Nuša Lampret.

Bata Živojinović – velika legenda srbskega filma

23. 05. 2016 11.42

Velimir Bata Živojinović velja za največjega srbskega igralca, znan je bil tako v Srbiji kot v nekdanji Jugoslaviji. Zaigral je v več kot 280 filmih in televizijskih serijah. Legendarni igralec je umrl v nedeljo zvečer v Beogradu.

'A ti ni mama že stokrat rekla, da politika ni za otroke?'

18. 05. 2016 10.54

Ko med hišami leti otroško letalo in v ozadju igra romantična glasba, na prvi pogled ne pomisliš, da je to film o vojni in preživetju. Šele zvok glasnih siren te opomni, da to ni še en pustolovski film, ampak ganljiva pripoved otrok, ki sredi vojne vihre iščejo varni pristan – Dolino miru. Film, posnet davnega 1956, ki je danes še kako aktualen.

Muljavski ljubiteljski igralci letos oživljajo stare vaške običaje v predstavi Domen

03. 07. 2015 06.30

Na Muljavi na začetku poletja zaživi letno gledališče na prostem. Letos se je ekipa ljubiteljskih igralcev ''spopadla'' z uprizoritvijo zgodbe Domna, ki jo je popisal Josip Jurčič. V predstavi je mogoče videti utrip nekdanjega vaškega življenja, večer na preji, bdenje pri mrliču ...

VIDEO: Umrl je legendarni igralec Christopher Lee

11. 06. 2015 14.24

V starosti 93 let je v bolnišnici zaradi težav z dihanjem in odpovedi srca umrl legendarni britanski igralec Christopher Lee. Večina ga pozna po vlogi Sarumana iz trilogije Gospodar prstanov, toda igralec je zaslovel že v vlogi grofa Drakule.

Kaj berejo znani Slovenci – so knjige na papirju spet 'in'?

23. 04. 2014 11.34

V 76 krajih po Sloveniji in zamejstvu bo ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic potekala prva Noč knjige. Ob tej priložnosti smo nekaj poznanih imen povprašali o njihovih bralnih navadah, najljubši knjigi in o tem, ali "klasično" branje na papirju izginja.

Christopher Lee je v Sloveniji!

26. 07. 2011 15.25

Sir Christopher Lee, mož tisočerih obrazov, od grofa Dookuja iz Vojne zvezd, lorda Summerisla v The Wicker Man, Sarumana v Gospodarju prstanov do grofa Drakula iz filmov studia Hammer, je ravno prispel na slovenska tla.

FOTO: Kreslinove Pojezije krstili s šampanjcem!

13. 11. 2009 13.39

Najbolj znani slovenski Prekmurec, legendarni Vlado Kreslin, je izdal že četrto pesniško zbirko, ki jo je poimenoval Pojezije. Knjigo so krstili s šampanjcem.

Nove priložnostne znamke

17. 01. 2001 00.00

Pošta Slovenije bo tudi letos izdala številne priložnostne znamke, s katerimi bo počastila spomin na tiste Slovence, ki so tako ali drugače pomembni za državo. Že januarja bodo izšle tri znamke iz Serije znamenite osebnosti, posvečene literarnim ustvarjalcem Ivanu Cankarju, Dragotinu Ketteju in Ivanu Tavčarju. Znamki iz serije Junaki stripov bosta izšli ob 70-letnici karikaturista Boža Kosa, v tem letu pa bodo izšle še znamke iz serij Minerali in fosili, Živalstvo Slovenije in nekatere druge priložnostne znamke, so sporočili iz Pošte Slovenije.

Poljski Konrad Wallenrod v slovenščini

12. 01. 2001 00.00

Slovenska matica in Društvo slovensko - poljskega prijateljstva sta s pomočjo založnika, agencije za kulturo in izobraževanje Belard iz Ljubljane, slovenskemu bralcu te dni ponudila prevod romantične pesnitve poljskega pesnika in publicista Adama Mickiewicza z naslovom Konrad Wallenrod. V slovenščino je delo prevedla Rozka Štefan, ki je napisala tudi spremno besedo.

Novosti pri Mladinski knjigi

27. 03. 2000 17.44

Pri založbi Mladinska knjiga je v zbirki Žlabudron izšla slikanica za najmlajše Živalske uspavanke Lile Prap (s pravim imenom Lilijana Praprotnik Zupančič), v zbirki Andersenovi nagrajenci povest danske avtorice in Andersenove nagajenke Cecil Boedker z naslovom Silas, ki jo je iz danskega izvirnika prevedla Silvana Orel Kos, v zbirki Sinji galeb pa originalna povest Savitri, ki jo je v Indijo postavila Silvestra Rogelj Petrič. Knjige in nastop založbe Mladinska knjiga na bližnjem 37. mednarodnem sejmu knjig za otroke in mladino - Bologna 2000 so novinarjem danes razgrnili v knjigarni Konzorcij.

Kup novitet na knjižnem sejmu

26. 11. 1999 17.27

Med novimi knjigami, ki so jih slovenske založbe izdale prav v času knjižnega sejma in jih v petek tudi predstavile, so med drugim: prvenec pesnice Barbare Piškur Srce kralja, ki ga je založba Amalietti & Amalietti izdala v zbirki Slovenske poetese; mladinska povest Olge Paušič Junaki, prav tako prvenec, ki ga je ob ponatisu zbirke Drevo na samem Ceneta Vipotnika predstavila založba Obzorja; celjska Mohorjeva družba je ob redni zbirki za prihodnje leto izdala tudi nov roman Jožeta Felca Sova v krošnji; založba Družina se je razen s Pariškim dnevnikom Andreja Capudra izkazala tudi s prevodom velike monografije Jezus; založba Vale Novak je z dvema knjižicama srhljivk uvedla zbirko za najstnike Kurja polt.

Umrl je pisatelj in kipar Tone Svetina

15. 04. 1998 17.29

Po daljši bolezni je 14. aprila v 73. letu starosti umrl slovenski pisatelj in kipar Tone Svetina, avtor več realističnih povesti in romanov z vojno in planinsko tematiko.

Kulturni most med Slovenijo in Švico

08. 01. 1998 16.33

V prostorih Društva slovenskih pisateljev so dopoldne na novinarski konferenci predstavili prevod Levstikove povesti Martin Krpan v bernsko nemščino ter slovenska prevoda švicarskega avtorja Jeremiasa Gotthelfa Liza, nenavadna dekla in Črni pajek. Knjige so v zbirki Lastovka, namenjeni starejšim otrokom in mladini, izšle pri založbi Karantanija. Povest Martin Krpan oziroma Martin Schtamm, kot je junaka v prevodu poimenoval prevajalec, eden najbolj znanih švicarskih lingvistov Ernst Weber, podobno kot v slovenski izdaji, ki je nedavno izšla pri omenjeni založbi, spremljajo ilustracije Hinka Smrekarja. Spremno besedo je napisala mag. Ljudmila Schmid Šemerl, profesorica na univerzi v Bernu, ki je na predstavitvi poudarila, da se je s tem univerza na svoj način pridružila akciji kulturnega povezovanja med občinama Velike Lašče in Luetzelflueh (Bern), imenovani Kulturni most.