povečano povpraševanje

Finančni komentar: kralj umetne inteligence

05. 11. 2024 07.00

Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

Bančni sistem stabilen, kibernetsko tveganje vse večje

09. 10. 2024 15.15

Bančni in celoten finančni sistem v Sloveniji ostaja stabilen, splošna raven sistemskih tveganj za finančno stabilnost se še naprej znižuje in je na nizki do zmerni ravni. Tako ugotavlja Banka Slovenije v najnovejšem poročilu o finančni stabilnosti, v katerem v luči okrepljenih geopolitičnih trenj ohranja povečano kibernetsko tveganje.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost

03. 07. 2024 11.00

Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Kupujemo pelete, vstopnice za koncerte in pse

21. 01. 2024 08.51

Slovenci so lani prek spletne tržnice največ povpraševali po peletih. V prvi polovici leta se je povpraševanje po njih na letni ravni okrepilo za 200 odstotkov. Za 600 odstotkov se je poraslo tudi zanimanje za vstopnice za koncerte, za skoraj 60 odstotkov več pa jih je iskalo hišne ljubljenčke, predvsem pse.

ZSSS: Trgovci naj ne zvišujejo cen gradbenega materiala in orodja

11. 08. 2023 11.03

V ZSSS odobravajo prve korake države za sanacijo poplav, zajete v novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Posebej jih veseli zvišanje nadomestila za čas čakanja na delo s 50 na 80 odstotkov. Ob tem so trgovce pozvali, naj v času sanacije ne višajo cen blaga, nujno potrebnega za sanacijo bivalnih prostorov po uničujoči ujmi.

Dobra sončna elektrarna je odvisna predvsem od kakovostnih komponent

03. 07. 2023 00.15

Če so solarni paneli srce sončne elektrarne, so njeni možgani zagotovo razsmerniki (inverterji) in optimizatorji moči.

Podjetniški pohlep kot vzrok za visoko inflacijo?

17. 06. 2023 16.08

Zakaj so cene dobrin in storitev v preteklih letih narasle in zakaj so še vedno visoke? Popularna ameriška razlaga trdi, da so kriva podjetja – natančneje, njihova pohlepnost (razlaga se v angleščini imenuje 'greedflation'). Tako denimo pravi Robert Reich, progresivni ekonomist in nekdanji sekretar za delo v Clintonovi administraciji. Ideja je, da podjetja želijo višje profite zase, ne večje blaginje za navadne ljudi, in zato neupravičeno povišajo svoje cene. Cene niso višje zaradi dejanskih višjih stroškov ali šokov v ponudbi oziroma povpraševanju, kar bi bilo razumljivo, marveč preprosto zaradi želje kapitalistov, da si nakopljejo še več denarja na račun potrošnikov.

'Ko zmanjka besed za slabo, se uporabi Černobil'

05. 04. 2023 17.25

Vojna v Ukrajini je znova odprla Pandorino skrinjico jedrskih strahov. Spomin na katastrofo v Černobilu je pogosto zlorabljen kot populistično orožje, pravijo strokovnjaki, misel na štiri delujoče jedrske elektrarne na območju vojaških operacij pa mnoge navdaja z grozo. Že od začetka vojne je slišati, da bi se lahko zgodila ponovna katastrofa v Černobilu, ki bi ogrozila več milijonov prebivalcev. Strokovnjaki, med katerimi je ostre kritike požel prispevek nacionalne televizije iz Černobila, mirijo in poudarjajo, da gre za še enega v vrsti poskusov stigmatizacije jedrske energije.

Poletni leti na grške otoke tudi do 100 odstotkov dražji

05. 03. 2023 07.10

So vas ob iskanju destinacij za poletne počitnice presenetile visoke cene letalskih vozovnic? Povpraševanje po potovanjih po koncu pandemije covida-19 je še vedno v porastu, posledično pa raste tudi strošek letalskega prevoza. Še toliko bolj izrazite so sezonske podražitve – leti na grške otoke v času prihajajočega poletja so tudi do 100 odstotkov dražji. Kako poiskati ugodne vozovnice? Bodo agencije ob potovanjih s čarterji tudi letos računale dodatek za gorivo?

Najbolj priljubljeni pri kupcih še vedno krofi z marelično marmelado

18. 02. 2023 17.45

Pustni čas razveseljuje tudi proizvajalce krofov. Nekateri letos beležijo večje povpraševanje, čemur sledijo s povečano proizvodnjo. Kljub vsesplošnim podražitvam živil se cene krofov letos niso bistveno zvišale, ponekod so celo nižje. Najbolj priljubljeni ostajajo krofi z marelično marmelado in sladkornim posipom.

Tujci v Črni gori lani kupili za skoraj 370 milijonov evrov nepremičnin

19. 01. 2023 14.52

Tuji državljani in podjetja so med januarjem in oktobrom lani v Črni gori kupili za 369 milijonov evrov nepremičnin, kar je enkrat več kot v predkoronskem letu 2019, ko so vanje vložili 178 milijonov evrov. V zadnjih petih letih so tujci po podatkih državnega statističnega urada Monstat v državi kupili za 1,2 milijarde evrov nepremičnin. Na prvih treh mestih lestvice po vlaganju v črnogorske nepremičnine so se znašli prebivalci in podjetja Nemčije, Rusije in Srbije.

Praznični oddih: 'Skok v toplejše kraje je med Slovenci za novo leto prva izbira'

24. 12. 2022 08.39

Božično-novoletni prazniki so tu, a tudi tokrat jih številni ne bodo preživeli doma. Covid je še vedno med nami, vendar pa restrikcij, kot smo jih videli v preteklih letih, večinoma ni več. Praznični turizem je tako v polnem razmahu. Dnevni izleti, božični sejmi, toplice, potovanja ... Po čem Slovenci v tem času najbolj hrepenijo in kakšni so letošnji turistični trendi za praznično sezono? "Načrtovanje počitnic v zadnjem obdobju ni več hipno, temveč organizirano in načrtovano vnaprej. Tudi 'last minute' ponudbe praktično ni," pravijo v turistični agenciji Palma.

Katar maroške navijače pustil doma, tisti v Dohi pa ostali brez kart

14. 12. 2022 16.15

Ko se je Maroko v ponedeljek kot prva afriška država v zgodovini uvrstil v polfinale SP v nogometu, so Maročani v trenutku pokupili letalske karte za Doho. A na dan tekme, ko bi se več kot 13.000 navijačev moralo odpraviti proti vzhodu, so s Katarja sporočili, da bodo odpovedali več posebnih letov njihovega letalskega prevoznika, zaradi česar je 2100 navijačev moralo ostati doma. A zadovoljni niso niti tisti, ki jim je v Doho uspelo priti.

Evropa v primežu negotovosti: v zadnjem letu se je cena energentov skoraj podvojila

07. 11. 2022 18.14

Evropejci so prejšnji mesec za oskrbo s plinom v povprečju odšteli 111 odstotkov več kot oktobra lani, povprečna cena elektrike pa je za 69 odstotkov višja od lanske. Gospodinjstva se tako v povprečju srečujejo s približno 90 odstotkov višjimi cenami. Nekatere države situacijo poskušajo rešiti z regulacijo, a so zato mnoge na pragu recesije.

Povečano povpraševanje po kalijevem jodidu v luči jedrskih groženj

31. 10. 2022 19.18

Strah pred jedrsko grožnjo je Evropo spodbudil k nakupu večjih količin tablet kalijevega jodida. O nenadnem povečanju povpraševanja po jodu v svojih lekarnah poročajo Romunija, Bolgarija, Poljska, Belgija in celo Hrvaška. V Belgiji so na primer jodove tablete brezplačne za vse prebivalce, v Franciji, kjer njihovo proizvodnjo nadzoruje vojska, prodajo določa vlada. Številne evropske države kopičijo zaloge, prav tako Združene države Amerike. Ameriška vlada je nedavno napovedala nakup ogromnih količin kalijevega jodida zaradi potencialne zaščite prebivalstva v primeru jedrskega napada. Googlovo iskanje za kalijev jodid se je konec februarja kmalu po ruski invaziji na Ukrajino močno povečalo, zdaj spet narašča. Kako je pri nas? Kdo je upravičen do teh tablet in kdo ne? Kakšni so negativni učinki in ali jih imamo dovolj?

Avto kot naložba? Narobe svet ali najboljša odločitev ta hip?

27. 10. 2022 00.15

V negotovih časih energetske krize, inflacije in padanja vrednosti evra je nakup avtomobila ena najboljših investicij, saj cene vozil nenehno rastejo.

Petrol: Skrb je popolnoma odveč, kapacitet goriva je dovolj

21. 10. 2022 19.11

Bili smo v Petrolovem skladišču naftnih derivatov, največjem v Sloveniji. Kot pravijo – vse skrbi za zimo so odveč, zaloge je dovolj. A da je, kot še priznavajo, pred nami zahtevna zima. Zakaj?

Za cepljenje proti gripi več zanimanja tudi zato, ker je brezplačno

17. 10. 2022 15.35

Obstaja možnost, da bo letos primerov gripe več kot v preteklih letih, saj je način življenja letos bolj sproščen, kot je bil, opozarjajo na NIJZ in pozivajo k cepljenju proti gripi, ki se je že začelo. Cepljenje se izvaja z enim odmerkom cepiva, ki vsebuje štiri antigene proti štirim različnim tipom oz. podtipom virusa gripe.

Bistvena, a poceni zdravila nezanimiva za farmacevte in v nevarnosti 'izumrtja'

05. 10. 2022 20.05

Na seznamu španske agencije za zdravila je 508 bistvenih zdravil, ki jih v bolnišnicah in lekarnah ne sme primanjkovati. Med njimi so denimo zdravila proti raku, vnetnim boleznim, pa tudi zdravilo, ki spodbuja dihanje pri novorojenčkih. A številna bistvena zdravila imajo težavo, da se prodajajo po nizki ceni, farmacevtska podjetja pa za njihovo proizvodnjo posledično niso zainteresirana.

Fafangel: Ne čakajte na novo cepivo, cepite se zdaj

15. 09. 2022 12.22

Kakšna jesen in zima nas čakata? Za nami sta že dva tedna novega šolskega leta, pouk poteka v živo. Okužb je glede na podatke zdravstvenega ministrstva vse več. V sredo so pristojni zabeležili 2402 novi okužbi, v torek 2528, dan pred tem pa celo 3483. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja novega koronavirusa pri NIJZ Mario Fafangel zato znova poziva, naj se držimo priporočil. Omenil je dvoje: maske v zaprtih javnih prostorih in cepljenje najbolj ranljivih, torej tistih nad 60 let.

Na dan sežgemo 15 milijonov štruc kruha in 19 milijonov steklenic olja

06. 09. 2022 10.14

Cene hrane, ki so bile že prej zaskrbljujoče visoke, so zaradi dogajanja v Ukrajini poletele v nebo. Rekordne suše po Evropi in v drugih delih sveta bodo to krizo še dodatno poglobile. Milijoni dodatnih ljudi so potisnjeni na rob lakote, še veliko več pa v veliko prehransko revščino. Kljub temu v Evropi vsak dan sežgemo ekvivalent 15 milijonom štruc kruha ter 19 milijonom steklenic sončničnega in repičnega olja za gorivo za naše avtomobile in tovornjake, na absurde spodbujanja pridelave sežiganja poljščin za gorivo opozarjajo nevladne organizacije.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen

06. 09. 2022 07.53

Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Povečano povpraševanje po obdelovanju vrtičkov

09. 08. 2022 18.52

V času, ko vsak dan govorimo o tem, da je dobro biti prehransko samooskrben, ker se hrana draži, se je v naših mestih povečalo povpraševanje po obdelovanju vrtičkov. Čeprav nas verjetno skupaj z vsemi stroški in vloženim časom lastna zelenjava stane več, kot bi nas ta v trgovini, je užitek ob hrani, ki jo pridelamo sami, občutek zadovoljstva še toliko večji, pravijo vrtičkarji. Zakaj v naših največjih mestih za najbolj zagrete vrtnarje primanjkuje vrtičkov?

Ljudje kopičijo električne grelnike in želijo (nove) nuklearke

05. 08. 2022 10.09

Cene energije v Nemčiji rastejo in politiki se ubadajo s tem, kako se na ta trend kar najbolje odzvati. Burna razprava poteka o prihodnosti preostalih treh nemških jedrskih elektrarn, ki naj bi jih zaprli konec leta. A če so to nekoč želeli tudi državljani, je zdaj drugače. Pri ARD so izmerili, da si tega želi le še 15 odstotkov vprašanih.

Zaradi energetske negotovosti vse več povpraševanja po klimatskih napravah

15. 07. 2022 20.24

Da trgovci sredi poletja beležijo povečano povpraševanje po klimatskih napravah in tudi prodajo, ni presenetljivo. Presenetljivo je, da potrošniki klim ne kupujejo le zaradi hlajenja, ampak tudi zaradi ogrevanja. Mnoge že skrbi, kako se bodo pozimi greli, skrbijo jih negotove razmere na trgu glede plina in tudi cene energentov, ki se višajo, posledično pa so višje tudi položnice. Namesto plina nekateri že kupujejo klime, opažajo trgovci, ljudi pa zanimajo tudi drugi, cenejši alternativni viri ogrevanja.

Pomanjkanje čipov bo trajalo vsaj do leta 2024

03. 07. 2022 15.47

Svetovno pomanjkanje čipov bo na avtomobilsko industrijo vplivalo vsaj do leta 2024, kažejo izsledki med tednom objavljene raziskave svetovalnega podjetja Alix Partners. Za letošnje leto tako podjetje pričakuje, da bo svetovna prodaja avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil padla na 78,9 milijona, medtem ko jih je bilo lani prodanih 80,3 milijona.

Inšpektorji večjih kršitev pri prodajalcih naftnih derivatov niso zaznali

23. 06. 2022 11.58

Glavna tržna inšpektorica Andreja But je predstavila rezultate inšpekcijskega nadzora Tržnega inšpektorata RS nad zaračunavanjem in prodajo goriv, ki ga je inšpektorat izvajal v minulih dneh. Večjih nepravilnosti niso ugotovili, točenje goriva kljub napisu, da je tega zmanjkalo, je bilo posledica tega, da mora v rezervoarju ostati določena količina goriva, je pojasnila inšpektorica. Na enem od bencinskih servisov so ugotovili nespoštovanje z uredbo določene cene, gre za zavezanca, ki je že v preteklosti naredil isti prekršek, je povedala. Ugotovili so tudi, da so potrošniki točili neobičajno velike količine goriva, kar kaže na to, da so ljudje gorivo kupovali na zalogo.

Izredno povpraševanje po pogonskih gorivih se je umirilo

23. 06. 2022 09.46

Po kaosu in težavah z oskrbo bencinskih servisov po Sloveniji, ko so bili nekateri celo več dni brez goriva, se stanje počasi vendarle izboljšuje. Kot ugotavljajo na Petrolu, se je tudi izredno povpraševanje po pogonskih gorivih, ki je zaznamovalo pretekle dni, umirilo. Nekateri servisi so sicer še vedno brez določenih vrst goriva, na Petrolu pa pravijo, da bo celotna prodajna mreža optimalno oskrbljena do petka.

AVK bo preverila, ali sta Petrol in OMV zlorabila svoj položaj na trgu

21. 06. 2022 13.33

Agencija za varstvo konkurence naj bi po ponedeljkovem fiasku z gorivi začela uradni postopek, v katerem bo preverjala, ali sta največja trgovca z naftnimi derivati v državi zlorabila svoj prevladujoči položaj na trgu. AVK sicer pozdravlja ponovno regulacijo pogonskih goriv, hkrati pa predlaga razmislek o zmanjšanju vstopnih ovir pri umeščanju bencinskih servisov v prostor, ureditev obveščanja potrošnikov o cenah in sporočanja oz. uveljavljanja novih, nereguliranih cen.