pouk v živo

Pia pred sodniki: Kot da greš na koncert svojega najljubšega pevca

18. 03. 2025 17.44

Pia Pajnič je verjetno največja oboževalka MasteChefa Slovenija. Ko je uresničila svoje dolgoletne sanje in prvič stala pred sodniki, je bila vsa iz sebe. Sedaj se želi izkazati pred svojimi idoli, v primeru zmage pa iti po stopinjah Karima Merdjadija in Bruna Šulmana.

Na Cipru vročinski val ne popušča: živo srebro nad 40 stopinj Celzija

07. 06. 2024 15.34

Na Cipru že več dni vztrajajo visoke temperature, ki čez dan presegajo 40 stopinj Celzija, ponoči pa se spustijo do malo pod 30 stopinj. Glede na napovedi vremenoslovcev bodo visoke temperature vztrajale še do prihodnjega tedna.

Sunki vetra z valobrana na cestišče pometali skale in kamenje

03. 11. 2023 06.04

Morje je zalilo piranske ulice, prizanašale jim niso niti meteorne vode. Zaradi poplav in plazov je neprevoznih več cest. Sunki vetra so v Piranu z valobrana na cestišče pometali večje skale. Močan veter je ponekod odkrival strehe, denimo na delu stanovanjskega objekta v Lokovcu v mestni občini Nova Gorica, v katerem živi družina s šestimi otroki.

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji

14. 10. 2023 09.49

Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Zaradi poplav razglašene izredne razmere v delih Hrvaške

15. 05. 2023 08.46

Obilno deževje povzroča težave tudi na Hrvaškem in v BiH. V Hrvatski Kostajnici, Obrovcu in Gračcu so zaradi poplavljanja rek razglasili izredne razmere. Vodostaj reke Zrmanje je za 39 centimetrov presegel dosedanji rekord. Gorski reševalci so nekatere prebivalce v krajih Obrovac in Gračac morali evakuirati s čolni. Narasle so tudi nekatere druge reke. Zaradi vremenskih razmer je več težav v prometu, sprožilo se je tudi več plazov.

Dedek ustreljene deklice: Namesto da bi ona pokopala mene, bom jaz njo

04. 05. 2023 07.03

V Srbiji odzvanjajo zgodbe žrtev strelske kalvarije in njihovih svojcev, v kateri je umrlo osem učencev in varnostnik, še sedem oseb pa je bilo ranjenih. Oglasil se je tudi dedek deklice, ki je umrla na hodniku šole. "Po glavi mi rojijo misli: Ni res, vsak čas se bo vrnila domov," je dejal in še: "Namesto da bi vnukinja pokopala dedka, moram jaz, nesrečnež, njo." Ena od dijakinj pa se je na spletu v čustvenem zapisu poklonila priljubljenemu varnostniku. "Bil je legenda, ki bo ostala v naših srcih. Ko bomo prestopili prag šole, bo tam vedno stal on," je zapisala.

V Srbiji razglasili tridnevno žalovanje, minister krivi 'zahodne vrednote'

03. 05. 2023 12.48

Srbijo je zjutraj pretresla tragična vest, da je še ne 14-letni učenec na eni od osnovnih šol streljal in ubil najmanj devet oseb. Srbski minister za izobraževanje je sporočil, da je vlada razglasila tridnevno žalovanje, vzrok za strelski pohod pa vidi v "zahodnem načinu življenja".

Fafangel: Ne čakajte na novo cepivo, cepite se zdaj

15. 09. 2022 12.22

Kakšna jesen in zima nas čakata? Za nami sta že dva tedna novega šolskega leta, pouk poteka v živo. Okužb je glede na podatke zdravstvenega ministrstva vse več. V sredo so pristojni zabeležili 2402 novi okužbi, v torek 2528, dan pred tem pa celo 3483. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja novega koronavirusa pri NIJZ Mario Fafangel zato znova poziva, naj se držimo priporočil. Omenil je dvoje: maske v zaprtih javnih prostorih in cepljenje najbolj ranljivih, torej tistih nad 60 let.

Napačna registrska? Po nakupu nove vinjete lahko zahtevate delno vračilo

20. 08. 2022 12.34

Na nas se je obrnil bralec, ki je po dobrih osmih mesecih vožnje po avtocesti prejel kazen, češ da vinjete nima oziroma je ta neveljavna. Čeprav so sicer vse črke in številke registrske tablice zapisane pravilno, spredaj manjka označba kraja, npr. LJ. Do enake napake je prišlo še pri dveh njegovih družinskih članih, saj so vinjete kupili skupaj. Posledično morajo plačati kazen in kupiti tri nove vinjete. Dars smo vprašali, ali bi se dalo v takšnem primeru zadevo kakorkoli urediti, saj je jasno razvidno, da ne gre za poskus izigravanja sistema, pač pa le človeško napako.

Na Kitajskem zaprli Disneyland, v Hongkongu napovedujejo omilitve

21. 03. 2022 09.07

Zaradi najhujšega izbruha novega koronavirusa na Kitajskem doslej je moral vrata zapreti Disneyland v Šanghaju, potem ko so v več večmilijonskih mestih že odredili stroga zaprtja. Oblasti v Hongkongu so medtem kljub valu okužb za april napovedale omilitve zajezitvenih ukrepov.

Srednje šole prejele priporočila, naj ocene prilagodijo trenutnemu stanju

12. 01. 2022 07.00

Zaradi epidemioloških razmer so na ministrstvu za izobraževanje zmanjšali število ocen, ki jih mora učenec pridobiti pri posameznem predmetu v letošnjem šolskem letu. Prilagoditve ocenjevanja pa niso določili za dijake, čeprav epidemija vpliva tudi nanje. Za njih velja, da potrebno število ocen določi ravnatelj, ki se pred tem uskladi z učiteljskim zborom. So pa tudi srednje šole prejele priporočila z zavoda za šolstvo, naj prilagodijo ocenjevanje trenutnemu stanju. Različne težave in psihične stiske so povezane tudi s šolo, namreč v mladostniški populaciji od pojava epidemije dalje naraščajo, potrjujejo strokovnjaki.

Slonji Božički obiskali tajske otroke in jim razdelili razkužila, maske in balone

25. 12. 2021 07.00

Na Tajskem so dan pred božičem otroke obiskali prav posebni obiskovalci. Bili so štirinožni z velikimi sivimi uhlji in dolgimi rilci. Tajske otroke so namreč obiskali slonji Božički, ki so jim na šolski letni zabavi razdelili razkužila za roke, zaščitne maske in balone. Tajska je sicer v 98 odstotkih budistična država, vendar tamkajšnji prebivalci ob koncu leta kot del praznične sezone vseeno praznujejo božič.

Od ponedeljka vstop v Avstrijo mogoč le ob izpolnjevanju pogoja PC

17. 12. 2021 06.30

Avstrija se je zaradi različice novega koronavirusa omikron odločila s ponedeljkom zaostriti pogoje za vstop v državo. Po novem bodo smeli v državo brez obvezne karantene le cepljeni proti covidu-19 ali prebolevniki. Poleg tega bodo v izogib samoizolaciji zahtevali ali aktualen negativen test PCR ali pa potrdilo o cepljenju s poživitvenim odmerkom. Na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji se sicer znova odpirajo gostinski lokali in nastanitveni objekti, v Zgornji Avstriji tudi vsi drugi javni prostori. Slovaška medtem sprošča covidne ukrepe, a uvaja policijsko uro, Danska pa zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore.

Ob okužbi v razredu način šolanja v rokah ravnateljev in ne ministrstva

08. 12. 2021 08.43

V šolah imajo ob pojavu okužbe z novim koronavirusom v razredu na voljo dve možnosti – lahko organizirajo pouk na daljavo za vse učence, torej tudi cepljene in prebolevnike. Druga možnost pa je hibridni pouk, kar pomeni, da pouk za cepljene in prebolevnike poteka v živo, za tiste, ki jim je bila odrejena karantena, pa organizirajo pouk na daljavo. A odločitev o tem, kako bodo organizirali pouk, je v pristojnosti posameznega ravnatelja, zato praksa v državi ni enotna.

V Sloveniji od začetka epidemije opravili že več kot 10 milijonov testov

03. 12. 2021 09.33

V Sloveniji so od začetka epidemije covida-19 do danes opravili več kot 10 milijonov testov na okužbo z novim koronavirusom, od tega dobrih 8 milijonov hitrih antigenskih testov in slaba dva milijona PCR-testov. Ministrstvo za zdravje je iz državnega proračuna doslej za opravljene teste izplačalo več kot 115 milijonov evrov.

V Avstriji zaprtje javnega življenja

22. 11. 2021 06.28

V Avstriji od danes velja ponovno zaprtje javnega življenja za vse. Trajalo bo predvidoma 20 dni. Po prvih desetih dneh bodo ukrep proučili, zaprtje pa se bo samodejno končalo 13. decembra. Šole medtem ostajajo odprte, pouk na daljavo pa tokrat ne bo organiziran. Kdor se šolanja ne želi udeležiti, potrebuje opravičilo staršev.

Učitelji: Nabiranje snovi poglablja frustracijo otroka, sprotno učenje reši vse težave

13. 11. 2021 14.56

31. januarja naslednje leto se zaključuje prvo ocenjevalno obdobje. Smo v času po krompirjevih počitnicah, pred šolarji pa je obdobje, ko bodo morali pokazati znanje in pridobiti glavnino ocen v tem semestru. Učitelji ocenjujejo, da imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Pomembno je, da se učne težave hitro zaznajo in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka," pravijo.

So šole pripravljene na hkraten pouk v šolah in na daljavo? Kustečeva: Morajo biti

12. 11. 2021 22.57

Učenci se bodo morali od prihodnje srede samotestirati, starši bodo morali dati pisno soglasje. Učencem, ki se ne bodo samotestirali, se vstop v šole začasno prepove, izobraževali se bodo na daljavo. Njihovi starši pa ne bodo upravičeni do plačane odsotnosti od dela. Kako nove ukrepe komentira šolska ministrica Simona Kustec in ali so šole pripravljene na dodatno delo - šolanje v učilnici in na daljavo? Kustečeva odgovarja, da na to morajo biti pripravljene. Ravnatelj Osnovne šole Prežihov Voranc pa poudarja, da gre za izjemnem zgodovinskem trenutku človeštva ter da od staršev in učencev pričakuje, da bodo pri spoštovanju ukrepov sodelovali.

Tjaša Fajdiga: Možnosti in priložnosti ne ponuja okolje, ustvarjamo jih sami

26. 10. 2021 14.00

Pevko Tjašo Fajdiga smo pred leti spoznali v šovu Slovenija ima talent, ko je nastopila tudi v finalu. Leta 2018 se je vpisala na program muzikala na Kraljevo akademijo za glasbo v London, ki jo je kot prva Slovenka tudi uspešno zaključila z magistrsko nalogo. Tjaša se je pred dnevi vrnila v Slovenijo, v London pa je odpotovala le še na slavnostno podelitev zaključne listine. Svojo nadaljnjo karierno pot želi tlakovati predvsem v Sloveniji, v tujino pa bi odpotovala le še za posamezne projekte.

V Latviji zaustavljajo javno življenje, v Genovi razgnali protestnike

21. 10. 2021 13.08

Italijanska policija je razgnala protestnike, ki so sedem dni s sedenjem blokirali enega od vhodov v pristanišče v Genovi. Na ta način so protestirali proti uvedbi pogoja PCT za vse zaposlene v Italiji. Njihovi somišljeniki v Trstu medtem še vztrajajo na osrednjem trgu in za petek napovedujejo velik shod z udeleženci iz vse države. Latvija pa je spet ustavila javno življenje. Odločitev sta spodbudila vnovičen porast števila okužb z novim koronavirusom in nizka raven precepljenosti. Zaprtje bo trajalo od danes do 15. novembra, je odločila vlada.

Sedemčlanska družina na pot po Afriki: 15.000 kilometrov in humanitarna pomoč

17. 10. 2021 08.00

Sedemčlanska sestavljena družina Culiberg se je te dni podala na enomesečno pot po Afriki. Tokrat ne gre za klasičen družinski dopust, ampak je njihova pot obarvana dobrodelno, saj želijo z zbranimi sredstvi pomagati pri gradnji zavetišč za otroke v Bocvani. Jasna Žaler Culiberg, mama in ustanoviteljica družinskega bloga 2many4granny, nam je tik pred odhodom zaupala, kako so potekale enoletne priprave na takšno pot, s katerimi izzivi se je soočala in kako bodo otroci nadomestili izostanek od pouka.

Zaradi napovedanih protestov bo za nekatere dijake pouk potekal od doma

06. 10. 2021 13.39

Zaradi možnosti protestov, ki naj bi se v Ljubljani odvijali tudi danes, bo popoldanski pouk za dijake, ki obiskujejo Elektrotehniško-računalniško strokovno šolo in gimnazijo Ljubljana, danes potekal na daljavo, so potrdili na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport.

Slovenci v tujini o cepljenju in sprejemanju ukrepov: večjih težav ni

05. 10. 2021 18.00

Pandemija novega koronavirusa že več kot leto dni omejuje življenje ljudem po vsem svetu. A kako je v državah, kjer je precepljenost veliko boljša kot pri nas, kjer so ljudje verjeli znanosti, vlade pa so z ljudstvom komunicirale uspešneje? Govorili smo s Slovenci v tistih državah, kjer je precepljenost prebivalstva velika: na Danskem, Portugalskem in v Italiji.

Učitelji od doma: 'Težko je bilo združiti razred in ga med seboj še bolj povezati'

05. 10. 2021 06.00

Septembra je v šolske klopi sedlo 193.116 učencev. Za nekatere je bilo veselja kmalu konec, saj so se med učenci in učitelji začele širiti okužbe. Nekateri so se tako morali ponovno vrniti k šolanju na daljavo, vsem pa je zagotovo v spominu ostal čas, ko so bili doma. Tokrat se bomo osredotočili na tiste, ki so bili na drugi strani zaslona. To so učitelji, ki so od doma morali koordinirati več razredov, učencev in snovi; pregledovati domače naloge, reševati težave in svetovati. Če je v šoli bilo vse to samoumevno, je v času šolanja od doma predstavljalo izziv.

Otroci prikrajšani za 1,8 bilijona ur pouka v živo

17. 09. 2021 16.40

Šoloobvezni otroci po vsem svetu so od začetka pandemije covida-19 zaradi zapiranja držav izgubili že več kot 1,8 bilijona ur pouka v živo. To pomeni, da so mladi učenci prikrajšani za dostop do izobrazbe in drugih življenjsko pomembnih prednosti, ki jih nudijo šole. Unicef je na sedežu Združenih narodov (ZN) v New Yorku predstavil inštalacijo "No Time to Lose", s katero opozarja na izobraževalno krizo, so sporočili predstavniki Unicefa Slovenija.

Epidemija zarezala v duše najmlajših: osamljenost, apatija, tesnoba

13. 09. 2021 07.17

Šole so ponovno odprle svoja vrata, po učilnicah odzvanja otroški smeh, toda marsikateri nasmejani obraz osnovnošolca skriva težke rane, ki mu jih je zadala epidemija. Šolski psihologi ugotavljajo, da so se pri otrocih stopnjevali občutki osamljenosti, pojavila se je tudi vedenjska problematika. Ob tem pa ugotavljajo, da imajo v šolah premalo resursov, da bi vsem pomagali. Učitelji učencem sporočajo, da so njihova trdna opora, starši pa pristojne pozivajo, naj ne zapirajo šol. Že sedaj opažajo, da učna snov pri otrocih ni dobro utrjena in "starši ne moremo biti tako dobri v poučevanju, kot so lahko učitelji".

Vrata šol se odpirajo, zapirati se morajo zadnja: prave žrtve epidemije so mladi

01. 09. 2021 19.25

Šolarji se že tretje leto doslej v šolske klopi vračajo v senci novega koronavirusa. V minulih šolskih letih je epidemija otežila izvajanje pouka in pustila luknje v znanju. Na številne je prekinitev socialnih stikov vplivala slabo. Opozarjali so, da praktično ni več prostih bolnišničnih mest za otroke in mladostnike z duševnimi motnjami, pristojni se zaradi negotovih razmer bojijo ponovnega porasta duševnih težav. Zato si je stroka enotna v prepričanju, da mora pouk letos potekati v učilnicah in da se morajo šole v primeru slabšanja epidemiološke slike šole zapirati zadnje. Mladi namreč potrebujejo socializacijo, morajo se igrati, družiti in komunicirati v živo.

'Kdor nima zelenega potrdila, bo suspendiran, brez plače, na prisilnem dopustu'

13. 08. 2021 19.36

Medtem ko se je v Sloveniji cepila komaj polovica šolnikov in razprave o tem, kdo bi moral plačevati teste za učitelje, ki se ne bodo želeli cepiti, dosegajo vrelišče, je povsem drugače v sosednji Italiji, kjer je epidemija lani najbolj pokazala zobe. Ravnateljica 13 šol dežele Furlanije - Julijske krajine pritrjuje, da je pri njih cepljenih več kot 90 odstotkov vseh učiteljev, kdor ni cepljen, pa si mora test, ki stane 26 evrov, plačati sam. Prav tako so pri njih maske v razredih obvezne za vse otroke od šestega leta naprej.

SD za pomanjkanje informacij o poteku šolskega leta krivi Janšo

06. 08. 2021 16.45

Socialni demokrati (SD) so partnerjem v opoziciji v sopodpis poslali predlog zahteve za sklic seje odbora državnega zbora za izobraževanje ter se tako odzvali na poročanje, da predstavniki vzgoje in izobraževanja še nimajo informacij, kako bo v luči epidemije potekalo novo šolsko leto. Odgovore pričakujejo od premierja Janeza Janše, ki je po njihovi oceni odgovoren za to stanje.

88 novih okužb, hitri test bo po besedah Poklukarja lahko stal največ 12 evrov

20. 07. 2021 09.54

Minister Poklukar je povedal, da je Slovenija za testiranja zapravila že več kot 120 milijonov evrov. Od 23. avgusta bodo HAG-testi plačljivi, razen za izjeme, a ne bodo smeli biti dražji od 12 evrov. Glede morebitnega obveznega cepljenja je dejal, da verjame v solidarnost vseh prebivalcev Slovenije, zato bo voljo vsakega od njih spoštoval.