poučevanje

Zakaj toliko govora o DeepSeeku?

15. 02. 2025 12.33

Predstavljajte si, da zgradite umetno inteligenco, ki tekmuje s ChatGPT, in to vam uspe z manj kot enim odstotkov njegovih stroškov. Se sliši nemogoče? Točno to je storil DeepSeek. Njegova zgodba se ne nanaša le na tehnologijo: gre za inovacije pod omejitvami, kontroverzne prakse na področju zasebnosti in opozorilo za zahodne tehnološke velikane.

Sveto pismo prihaja na šolski urnik v Teksasu, številni ogorčeni

25. 11. 2024 19.35

V ameriški zvezni državi Teksas bo na urniku po novem lahko tudi poučevanje o Svetem pismu. To je po mesecih burnih razprav odločil odbor za izobraževanje in čeprav novost ne bo obvezna, so mnogi starši in učitelji ogorčeni, saj pravijo, da gre za kršitev ustave in neprimerno vsiljevanje krščanskih vrednot in vere. Zagovorniki novega učnega načrta pa odgovarjajo, da je Sveto pismo eno najpomembnejših besedil v ameriški zgodovini ter da se bodo razumevanje in bralne sposobnosti učencev izboljšale. Teksas tako uresničuje dolgoletna prizadevanja republikancev, ki v šolah želijo več verskih vsebin, podobne težnje imajo še nekatere konzervativne zvezne države.

Luka Markus

25. 11. 2024 05.55

Luka Markus je diplomirani glasbeni igralec, ki je svoje znanje izpopolnjeval na prestižni univerzi Guildford School of Acting v Veliki Britaniji. Njegova strast do muzikalov združuje petje, ples, igro in avtorsko ustvarjanje, s katerim želi nasmejati in navdihovati občinstvo. Po letih ustvarjanja v tujini se je vrnil v Slovenijo, kjer s svojo vsestranskostjo deluje kot samozaposleni umetnik na področju sinhronizacije, nastopanja in mentoriranja. Luka je predan tudi naravi, spiritualnosti in svoji psički Moji, s katero najde mir in ravnovesje v hitrem tempu življenja.

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo

04. 11. 2024 16.31

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike

25. 10. 2024 06.00

Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Nova strategija primarnega zdravstva: 'Zaživela bo, če jo bodo vsi vzeli za svojo'

20. 09. 2024 06.14

Na ministrstvu za zdravje so predstavili Strategijo razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031, ki jo je vlada sprejela prejšnji četrtek. Državni sekretar Iztok Kos je zatrdil, da prinaša izboljšave na področju organizacije, digitalizacije in dostopnosti zdravstvenih storitev. Te bodo hitrejše, enakopravnejše, bolj dostopne in kakovostnejše, je dejal.

Ker so ji starši vzeli telefon, jih je prijavila na Policijo

03. 09. 2024 13.07

14-letno dekle iz Poljske je prijavilo, da jo starša maltretirata, sta do nje psihično nasilna in sta ji vzela telefon. Zaradi navedenega je bila pod hudim stresom in prestrašena.

Tjaša Fajdiga ob novem uspehu: To je zdaj moj drugi dom

30. 08. 2024 11.00

Nasmejano Primorko Tjašo Fajdiga je širna Slovenija spoznala, ko je nastopila na odru Slovenija ima talent. Kasneje smo spremljali njeno pot v Veliko Britanijo, kjer je uspešno končala magistrski študij programa muzikal na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu. Zdaj pa svojo uspešno glasbo nadaljujejo doma, v domači Ajdovščini, kjer je odprla svoj prvi pevski studio. "To je zdaj moj drugi dom," je za 24ur.com povedala Tjaša.

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev

27. 08. 2024 06.00

Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

Tik pred koncem počitnic iščejo kar 600 predmetnih učiteljev

20. 08. 2024 18.57

Le še približno dva tedna loči naše šolarje do začetka novega šolskega leta, ki bo, opozarjajo šolniki, vnovič razgalilo malomarnost državnega upravljanja s sicer dragocenim izobraževalnim sistemom. Kdo bo poučeval otroke? Ne le v zdravstvu, o katerem pogosto govorimo, tudi v šolstvu, opozarjajo ravnatelji, se kadrovska stiska iz leta v leto le še poglablja. Več kot 600 predmetnih učiteljev ta hip iščejo naše osnovne šole. A na drugi strani na vodstva šol padajo tudi očitki, saj se je ob koncu preteklega šolskega leta na zavod za zaposlovanje prijavilo kar 900 uslužbencev, ki so bili pred tem zaposleni v izobraževanju. Zakaj?

Ministrstvo predstavilo predlog nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja

01. 07. 2024 09.27

Strokovna delovna skupina pod vodstvom Janeza Vogrinca je pripravila končni predlog Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033 in ga predala ministru za izobraževanje Darju Feldi. Predlog prinaša nekatere spremembe na področju predšolske vzgoje in srednješolskega izobraževanja, pa tudi pri poučevanju učencev priseljencev.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?

06. 06. 2024 06.00

705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

Tujci v slovenskih šolah: kakšni so predlogi za poučevanje?

28. 05. 2024 18.30

Učencev priseljencev je v naših šolah skoraj devet odstotkov, delež se z leti povečuje, opažajo pristojni. Po trenutni zakonodaji lahko šole takšnim otrokom, med katerimi je kar nekaj takšnih, ki ne razumejo niti ene slovenske besede, nudijo premalo, so prepričani ravnatelji, posledično pa otrok ne morejo opremiti z znanjem. Ne govorimo le o slovenščini, temveč tudi o drugih predmetih, ki pa so razloženi v slovenskem jeziku. Nekateri ravnatelji so se že podpisali pod nove predloge za poučevanje tujih učencev. O tem razpravljajo tudi v DZ. In morda tokrat zadeva ne bo prešla v merjenje političnih moči, upajo v SDS.

Digitalne spretnosti slovenskih mladostnikov pod evropskih povprečjem

18. 05. 2024 16.46

Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe je letos potekal v znamenju inovacij za trajnostni razvoj, kamor spada tudi digitalna pismenost in potreba po po pravočasni uvedbi obveznega predmeta digitalni jezik v šolski sistem. Raziskave kažejo, da mladi iz Slovenije po razvitosti digitalnih kompetenc zaostajajo za vrstniki iz drugih držav EU, ki so že uvedle tak obvezen predmet v osnovne in srednje šole.

Nina Strnad: Pevski poklic se še vedno dojema kot hobi

30. 04. 2024 06.00

Nina Strnad je ena bolj znanih slovenskih vokalistk, prihodnje leto pa se bo prvič podala v akademske vode in se preizkusila v vlogi predavateljice Jazz oddelka na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Njena vez z jazz glasbo se je ustvarila po gimnaziji, ko se je vpisala na Konservatorij za glasbo in balet v Ljubljani in začutila, da je to zvrst, ki jo navdihuje in prek katere se najlažje in najbolj iskreno izraža.

284 predlogov za izboljšanje šolstva in vzgoje do leta 2033

06. 02. 2024 17.48

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so predstavili osnutek nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za 2023–2033. Kot je pojasnil vodja delovne skupine za pripravo dokumenta Janez Vogrinc, je v njem več kot 280 ukrepov. Kot temeljno izhodišče vzgojno-izobraževalnega sistema pa je postavljeno varno in spodbudno učno okolje.

Pisatelji, umetniki, novinarji. Koliko smrtnih žrtev v Gazi je še potrebnih pred koncem?

14. 12. 2023 16.46

V množici civilistov, ki so bili ubiti v Gazi, so tudi znani pisatelji, novinarji, umetniki in profesorji. Ljudje, ki so s svojimi dejanji, delom in znanjem pripomogli k prepoznavnosti Palestine, vendar je njihov glas zdaj za vedno utihnil. Ti ljudje ne bodo več prijeli za pero, violino, ne bodo več stopili pred kamero ali poučevali druge.

Slovenski šolarji dobili eTorbo: ne učijo se več le za pisalno mizo

21. 11. 2023 13.16

Učenci se že dolgo ne učijo le s svinčnikom za pisalno mizo, ampak se njihovo učenje prenaša na avtobuse, v parke, predvsem pa na telefone. Zato je pomembno pripraviti kakovostne elektronske učne vire, poudarjajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. In zato je zaživel nacionalni portal eTorba, ki pod geslom 'Množimo znanje' ponuja učencem, učiteljem, staršem in vsem drugim zainteresiranim posameznikom enoten brezplačni dostop do relevantnih, strokovno in didaktično pregledanih elektronskih učnih gradiv, so sporočili z ministrstva.

Pantaloons

13. 11. 2023 05.00

Trije prijatelji, trije Primorci, ki so se določili, da svojo glasbeno skupino poimenujejo Pantaloons. Kako so prišli do tega imena? Izhodišče je bila istrska beseda 'pantaloni', kar v prevodu pomeni 'nekdo, ki je drugačen, malce poseben, nenavaden'. Fantje so skupaj igrali že v drugi glasbeni skupini in se kasneje odločili za samostojno pot. Kako bodo razgreli občinstvo s polfinalnim odrom? Več bo jasno v nedeljo, v tretjem polfinalu.

Bilbi po glasbenem premoru: V ospredje prihajata ranljivost in ideja, kaj nas dela močnejše

30. 10. 2023 16.09

Po daljšem glasbenem premoru se Bilbi vrača z novo skladbo, ki govori o poti in odločitvah v življenju, o strahovih, ki nas ob tem lahko spremljajo ter o želji po novih začetkih. Pesem Dolge luči je nastala že pred nekaj časa, nam je zaupala pevka, navdih zanjo pa je bila srna, ki stoji pred žarometi avtomobilskih luči. "Metafora dolgih luči v očeh nosi v sebi neko dvojnost, jin-jang princip, prepletanje svetlobe in teme, ki se čuti skozi besedilo in glasbo," je še povedala Maja Pihler Stermecki, ki je nam je priznala, da je tudi sama v življenju večkrat neodločna.

'Požar smo že pogasili, ampak zaradi tega ne bomo nehali učiti kemije'

17. 10. 2023 18.10

V osnovni šoli Šmarje - Sap, kjer je zagorelo zaradi kemijske reakcije, so veseli, da je učiteljica reagirala hitro in odgovorno. V ognjevarni omari, kjer je zagorelo, so bile shrajene osnovne snovi za poučevanje kemije. 'Požar smo že pogasili, ampak zaradi tega ne bomo nehali učiti kemije," je dejala ravnateljica. Nekaj časa sicer ne bodo imeli laboratorijskih vaj, saj morajo kupiti novo omaro in kemikalije.

Bi morali uporabo telefonov v šolah prepovedati?

15. 10. 2023 15.49

Ali menite, da bi morali uporabo telefonov v šolah povsem prepovedati? Od skoraj 43.000 naših bralcev, ki so sodelovali v anketi, bi jih prepoved podprlo več kot 37.000. Družinski in zakonski terapevt Andrej Omulec, Marko Puschner iz Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si in strokovnjaki iz Centra pomoči pri prekomerni rabi interneta so spregovorili o vplivih uporabe telefonov v šolah in se strinjali, da bi morala biti uporaba telefonov v vseh slovenskih šolah urejena enotno.

93. obletnica smrti bazoviških junakov: 'Bazovica je pričevanje boja za svobodo'

10. 09. 2023 17.33

Ob spomeniku v Bazovici pri Trstu so se danes spomnili Ferda Bidovca, Zvonimirja Miloša, Franja Marušiča in Alojza Valenčiča, ki so jih tam po odločitvi fašističnega posebnega sodišča ustrelili leta 1930. Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je v govoru ocenila, da je med Slovenci in Italijani kljub vsemu vedno prevladala volja do sodelovanja.

Starši vse bolj pritiskajo na učitelje: neprestani klici in izgube službe

04. 09. 2023 07.59

Učiteljski poklic v Južni Koreji se je zaradi zahtevnih staršev in njihovih neprestanih pritožb iz prijetnega spremenil v nočno moro. Kot opisujejo zaposleni v šolah, jih namreč nekateri izmed staršev kličejo vsako uro, v primeru, da ne ugodijo vsaki izmed njihovih muh, pa jih prijavijo inšpektoratu. Učitelji ob tem (lahko) izgubijo službo. Julija, 23-letna učiteljica, ki je bila pod hudim pritiskom in se je sicer borila tudi z depresijo, je storila samomor.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

'Da otrok ne živi v miru in ne ve, kje so njegovi starši, je nasilje nad otrokom'

16. 07. 2023 18.55

Sudan je na robu propada, saj se sile, zveste dvema konkurenčnima generaloma, borijo za nadzor nad severnoafriško državo, bogato z viri. Po podatkih Združenih narodov je v spopadu, ki še traja, umrlo več sto ljudi, več tisoč jih je ranjenih, več sto tisoč pa razseljenih. Številne države so zaradi tega evakuirale osebje iz Sudana in za nedoločen čas zaprle diplomatska predstavništva.

'Kvantitativno ocenjevanje je kruto'

23. 06. 2023 06.00

Javna razprava o reformi osnovnega šolstva postaja vse bolj vroča. Država bi prevetrila predmetnike, več bi bilo športa in tujih jezikov. Socialna psihologinja, zaslužna profesorica dr. Mirjana Ule, pa poudarja, da ni težava v kurikulu, saj da so drugi problemi v šoli bolj pereči. Politika se pogosto nanaša le na rezultate faktografskega znanja, medtem ko so rezultati pri duševnem zdravju otrok katastrofalni. Meni tudi, da je kvantitativno ocenjevanje kruto in da so s tem, ko je vse odvisno zgolj od ocen, prikrajšani vsi otroci. Prepričana pa je še, da je treba učiteljem vrniti avtonomijo in svobodno odločanje.

Prevetritev predmetnika osnovnih šol: več ur za šport in tuje jezike

22. 06. 2023 13.35

Na javni razpravi o predmetniku osnovne šole v okviru priprave nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja so med drugim izpostavili potrebo po več urah športa. Razprava se je dotaknila tudi uvajanja digitalnih kompetenc v pouk in prednosti učenja tujih jezikov ob predlogu uvedbe prvega tujega jezika v prvem in drugega v sedmem razredu.

E-bralnik, e-urejevalnik, e-gradivo: v novo šolsko leto z e-torbo

06. 06. 2023 15.09

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje v konzorciju z Institutom informacijskih znanosti (Izum) in Akademsko in raziskovalno mrežo Slovenije (Arnes) izvaja projekt e-torba 2023, v okviru katerega bo vzpostavljena enotna nacionalna platforma za elektronske učbenike in druga učna gradiva.