potrošništvo

Za kaj zapravljamo?

08. 03. 2025 07.00

15 tisoč evrov za kolo, smučarska oprema, 1200 evrov za stekleničko parfuma, več tisoč evrov za dostavo na dom, pa za avto, urejanje vrta ali kuhinje, vozičke za dojenčke. Za takšne stvari Slovenci radi odštejemo več denarja, tudi v času, ko se zdi, da je življenje iz dneva v dan dražje. Se pa za to tudi vse bolj zadolžujemo, jemljemo več potrošniških kot stanovanjskih kreditov. Kar je lahko zelo nevarno za stabilnost našega družinskega proračuna in nas potegne v vrtinec dolgov. Včasih tudi samo za to, da bi navzven dajali vtis lagodnega življenja.

V Madridu odprli največji Banksyjev muzej v Evropi

04. 02. 2025 08.58

V Madridu so odprli muzej, posvečen britanskemu ubranemu umetniku Banksyju, čigar identiteta še vedno ostaja skrivnost. V njem je na ogled 170 reprodukcij njegovih del v naravni velikosti. Med njimi so tudi njegovi najbolj znani murali oziroma freske.

Pri Martinu Golobu: 'Božič ni popolna reklama'

22. 12. 2024 06.00

Božiča ne mara opisovati preveč pravljično, njegove besede pa so topel pomežik vsem, ki se v tem času počutijo vse prej kot čarobno. Božična idila, ki nam jo slikajo oglasi, je le iluzija, pravi. Zato ni treba hrepeneti po popolnem božiču, pomiri vse, ki v tem času na svojih ramenih čutijo težo prazničnega časa. To si velikokrat naložimo kar sami. Božič je za vse, prijazno opomni. Božjega rojstva, ki ga na ta dan praznujejo kristjani, se lahko veselijo vsi. Osamljeni, bolni, tisti, ki se znajdejo v stiski in težkih življenjskih situacijah ... Raje kot po popolnosti v tem času hrepenimo po življenju, poziva duhovnik Martin Golob. In ne dajmo se zmesti – vsega res ne moremo kupiti z denarjem, položi na srce.

Duhovni kolonializem v gibanju 'new age'

18. 08. 2024 07.00

V postmoderni kulturi poznega potrošniškega kapitalizma postaja novodobna priljubljena duhovnost ali tako imenovani "new age" ena najbolj donosnih industrij, ki vse bolj jasno kaže svoje kolonialne temelje in usmeritve. Kolonialno izkoriščanje tujih in "eksotičnih" duhovnih tradicij prežema to gibanje že vse od njegovega pojava v osemdesetih letih preteklega stoletja, močno pa se ujema s kapitalističnimi vrednotami, ki krepijo in spodbujajo individualizem, kontinuirano proizvodnjo in potrošnjo ter poblagovljenje duhovnih praks.

Med papeževim obiskom v Trstu odmevala tudi slovenska beseda

07. 07. 2024 09.34

Papež Frančišek je z obiskom Trsta in mašo na tamkajšnjem Trgu enotnosti sklenil 50. Socialni teden katoličanov v Italiji. Na maši, za katero so dovolilnice delili le v italijanskih župnijah, pa je bilo moč slišati tudi slovensko besedo.

Pogrebi za elito

12. 11. 2023 10.23

Kje najbolje vidiš elito pri nas? Menda na pogrebih. Pogreb leta ljubljanske elite, taka je bila naslovnica ene izmed revij, ki rada fotografira pogrebe. Pogrebe seveda tako ali drugače zanimivih ljudi. Posebej so izpostavili dva, pogreb umetnika in leto pozneje pogreb poslovneža. Udeležba – menda elita. Ki se je na obeh pogrebih precej prepletala. Tako, kot se bodo menda prepletali pripadniki različnih elit, ki bodo stanovali v na novo zgrajenih blokih, v domnevno po vseh merilih fantastičnih stanovanjih v središču mesta. Ki jih v zadnjih dneh in tednih vsi še dodatno oglašujejo, z opisi različnih marmorjev, oljenih parketov in podobnega razkošja.

'Neodgovorno je, da ne povečamo pretočnosti prometa tam, kjer bi morali'

14. 09. 2023 06.00

Čakanje in slaba volja, ta teden tudi tragična nesreča, ko so med zveriženo pločevino na ljubljanski obvoznici, ki je najbolj obremenjena v državi, ugasnila tri življenja. Zastoji, ki smo jih med poletjem pripisovali turistom, se tudi po koncu poletja ne skrajšujejo, ampak ostajajo in povzročajo veliko nejevolje med vozniki, ki zdaj v zastojih ne stojijo le med prometno konico. Bo zaradi tega še več naletov, kot je bil tisti na južni ljubljanski obvoznici, kako voziti v takšnih razmerah, bomo morali spremeniti naše vozne navade in ali je res rešitev javni prevoz?

Trgovine bodo skladno z odlokom lahko odprte le še to nedeljo

18. 08. 2023 12.33

Trgovine bodo skladno z odlokom poveljnika Civilne zaščite Srečka Šestana, ki omogoča odprtje prodajaln z živili, tehničnim blagom ali otroško opremo ob nedeljah in praznikih, lahko odprte le še to nedeljo. Šestan je namreč odlok preklical. V sindikatu delavcev trgovine medtem trgovce pozivajo, naj poplav ne izkoriščajo za kovanje dobičkov. Raje spustite marže in se odločite za donacije, jim sporočajo.

Sindikat za krajevno omejitev možnosti odprtih trgovin ob nedeljah in praznikih

11. 08. 2023 14.22

Sindikat delavcev trgovine vlado poziva, naj krajevno in časovno omeji možnost odprtja prodajaln ob nedeljah in praznikih po uničujočih poplavah. Dobronamerni ukrepi se prepogosto izrabljajo, kar so storili tudi nekateri trgovci, ki bodo trgovine odprli tudi na neprizadetih območjih, so zapisali v sindikatu.

Green Emotion, nazaj k naravi za lepši jutri

03. 07. 2023 00.15

Nazaj k naravi, Za trajnostni razvoj, Borba proti fosilnim gorivom, Za podnebno pravičnost, so samo nekateri od sloganov, s katerimi nas dnevno pozivajo k odgovornemu ravnanju z okoljem, so ušesom prijazni in na načelni ravni se z njimi verjetno vsi strinjamo.

The Margins: Naučiti se moramo prepoznati preproste trenutke

04. 03. 2023 14.41

Skupina The Margins predstavlja tretji singel, ki so ga naslovili Krasni nori svet. Kot pravi četverica, je pesem odraz njihovega doživljanja današnjega sveta, v katerem se človek ves čas vrti med optimizmom in pesimizmom, hkrati pa ostaja ujet v negotovosti, ki jo prinaša prihodnost. Če je bila Flora nekoliko bolj kitarsko obarvana, pa ima Krasni nori svet znova več elektronskih in synth vložkov.

Na Zemlji kmalu osem milijard ljudi: 2023 bo največ Indijcev in Kitajcev

13. 11. 2022 09.15

Svetovno prebivalstvo bo po izračunih Združenih narodov v torek preseglo simbolično mejo osem milijard ljudi. Številne ob tem pomembnem mejniku skrbi, da bo planet kmalu prenaseljen, a strokovnjaki opozarjajo, da je večja težava pretirano potrošništvo najbogatejših in da je nujno omejiti porabo naravnih virov. Trenutno je na Kitajskem okoli 1,4 milijarde ljudi, v Indiji nekoliko manj, a bo Indija kmalu prehitela severno sosedo, kjer bo število prebivalcev nato začelo upadati, tako da jih bo do leta 2050 še 1,3 milijarde.

Najnovejši trendi spletnega nakupovanja – Katere izdelke Slovenci najraje nakupujemo online?

22. 08. 2022 00.15

Na začetku pandemije Covid-19 se je kar 15 milijonov kupcev preselilo na splet in do leta 2021 je e-nakupovanje postala navada ter nekaj povsem vsakdanjega. Hkrati so se povečala tudi pričakovanja potrošnikov. Za potrošnike torej skorajda ni več ovir, kaj lahko in kaj ne morejo naročiti prek spleta. Zadnji dve leti e-poslovanje beleži neverjetno rast. Nas pa je zanimalo, kakšne so navade Slovencev, ko pride do spletnega nakupovanja ter katere kategorije izdelkov najraje kupujemo.

Teksaška univerza razpisala predmet o Harryju Stylesu

23. 07. 2022 15.46

Si predstavljate, da na fakulteti dobite oceno iz svojega znanja o Harryju Stylesu? Študenti na teksaški univerzi bodo v prihajajočem študijskem letu imeli prav to priložnost, saj je tamkajšnji profesor razpisal predmet, ki se bo ukvarjal s fenomenom britanskega zvezdnika in evropsko popularno kulturo. Glasbenikovi oboževalci so se ne novico takoj odzvali z željo po selitvi v Teksas.

Konec sveta, kot ga poznamo?

01. 05. 2022 12.21

Dramatična sprememba na slovenskem političnem parketu bo še nekaj časa zaposlovala tako politiko kot družbo. Medtem pa dogajanje v Evropi in svetu, politično in gospodarsko, teče naprej. Prav tako dramatično. In to bo na našo prihodnost vplivalo ravno tako kot strankarske predvolilne obljube.

Kako je na črni petek najbolj pametno in varčno nakupovati?

26. 11. 2021 19.15

Nekoč smo črni petek povezovali z enim najtemačnejših dogodkov, ko se je zlomila newyorška borza in začela svetovna gospodarska kriza. Danes ga povezujemo predvsem s popusti, ki jih – vsaj tako misli prenekateri potrošnik – ne smemo zamuditi, tudi če se bodo ponovili že čez dober mesec. Gre namreč za črni petek, ki so ga tudi pri nas trgovci pozdravili z odprtimi rokami. Kako so črni petek sprejeli kupci?

Covid-19, politika in pravo

22. 05. 2021 07.00

Pandemija covida-19 je razgrnila temeljna protislovja kapitalistične družbe in države in jih še dodatno zaostrila. V zadnjem letu smo lahko še bolj jasno videli številne neenakosti v družbi, privilegije bogatih, sam smoter kapitalističnega gospodarstva in razkroj družbe. Bistveno pa je, da covid-19 kriza ni le medicinska kriza niti zgolj ekonomska – gre za vsesplošno predrugačenje odnosov v družbi in za radikalno spremembo v načinu samega vladanja. Covid-19 je zato tudi politična kriza, saj je prišlo tudi do pravno formalne redefinicije samega koncepta svobode, državljanstva, države in demokracije.

Elizejske poljane kot 'izjemen vrt': prenova bo stala 250 milijonov evrov

10. 01. 2021 20.42

Najbolj znana avenija v Parizu bo dobila povsem novo podobo. Projekt, vreden 250 milijonov evrov, je odobrila pariška županja, obnovitvena dela pa bodo stekla šele po koncu poletnih olimpijskih iger, ki jih bo Pariz gostil leta 2024.

Petkov protest v Ljubljani tokrat na nogah

18. 12. 2020 18.42

Če je pretekli teden protest v Ljubljani potekal v avtomobilih, se je tokrat odvil na nogah. Protestniki so se sprehodili skozi mestno jedro, nekateri pa so pripeljali z osvetljenimi kolesi. S protesti bodo nadaljevali, dokler vlada Janeza Janše ne bo padla, sporočajo iz Protestne ljudske skupščine.

Papež v encikliki obsodil 'ekstremistični, zamerljivi in agresivni nacionalizem'

04. 10. 2020 14.25

Vatikan je objavil podrobnejšo vsebino tretje enciklike papeža Frančiška, ki jo je ta podpisal v soboto. V njej poziva k spremembam v srcih ljudi po svetu ter obsoja kratkovidni, ekstremistični, zamerljivi in agresivni nacionalizem, ki se uveljavlja v današnji politiki. Pozval je k politiki, ki bo resnično v službi skupnega dobrega.

Super Bowl: ameriški praznik potrošništva in izobilja

03. 02. 2020 19.35

Gre za največji in najbolj gledan športni dogodek v ZDA, a več kot 100 milijonov privržencev tega dogodka ne spremlja le zaradi športa. 5,6 milijona evrov je stal povprečen oglas, velika večina Američanov na Super Bowl nedeljo spije kar 51 miljonov zabojev piva, posebno mesto ima tudi hitra prehrana. Pojedli so kar 1,4 miljarde kosov perutničk, skupaj z ostalimi prigrizki je vsak Američan pojedel kar 11.000 kalorij.

Poskusi na živalih - da ali ne?

19. 09. 2018 18.10

Znanost, potrošništvo in živali. Kako vse to skupaj povežemo? Poskusi na živalih zato, da imamo mi boljše življenje. A kje je meja in ali ta sploh obstaja? Premalokrat se vprašamo, kako je človeštvo prišlo do učinkovitih zdravil, ki lajšajo življenje. EU je že pred petimi leti prepovedala poskuse kozmetičnih izdelkov na živalih in prodajo vseh izdelkov, preizkušenih na živalih, a drugod po svetu poskuse še vedno izvajajo.

'Kaj lahko starši naredijo, da si bo njihov otrok točno to novo leto zapomnil za vse življenje?'

19. 12. 2016 06.00

December je poseben čas za otroke. Odrasli jih učijo, da je to čas, ko nas obiščejo trije dobri možje, ki nosijo darila za pridne otroke. Pozabljajo pa na najbolj pomembno stvar: da je praznični december v osnovi čas druženja, povezovanja in širjenja pozitivne energije. Kaj svetuje specialni pedagog Marko Juhant?

Temna stran praznikov: Božičkovi škratje so izkoriščani delavci, sani pa kontejnerske ladje

15. 12. 2016 06.30

Včasih je lažje živeti v laži, kot si priznati resnico. Ste se kdaj vprašali, kaj oziroma kdo stoji za velikim mehanizmom potrošništva, še posebej v teh prazničnih časih, ko slovenski trgovci beležijo za 20 do 30 odstotkov večjo prodajo? So darila res tisto, kar bo pozdravilo naš občutek odtujenosti v tem materialističnem svetu? Pokukajte na temno stran.

Kakšne so bile pred 25 leti cene in plače?

16. 06. 2016 18.33

Povprečna plača je bila v času osamosvajanja le dobrih 40 evrov, a hrana je bila precej cenejša. Kilogram piščanca na primer le 35 centov. Po osamosvojitvi smo potrošniki začeli odkrivati svet kapitalizma in potrošništva. Sicer še vedno največ denarja porabimo za nakup hrane, kar nas uvršča med manj razvite države.

Ključna pri sprejemanju odločitev so čustva, ne razum

15. 06. 2016 18.14

Mar ne bi bil svet lepši, če bi lahko ljudem v možgane vsadili svoje želje, kako naj se vedejo? Pravzaprav se to dogaja ves čas, vsem nam. Kako? V rubriki Svet od blizu tokrat o oglasih. Industrija se spreminja, ima ogromen vpliv na to, kako trošimo svoj denar. In kaj pri Slovencih najbolj "vžge?"

Banksy: kralj urbane umetnosti ali šarlatanski vandal?

01. 06. 2016 06.18

Rodil se je nekje sredi sedemdesetih, njegova identiteta ni znana. Je najbolj pomemben ulični umetnik našega časa. Kritizira vojne, religijo, potrošništvo, pohlep, revščino. Nekateri ga imajo na modernega Picassa, drugi za vandala, ki smeti po stavbah. On je – Banksy!

Kako se spopasti z nakupovalno mrzlico? 'Bolje je podarjati izkušnje in želje ter ustvarjati stvari'

27. 11. 2015 11.47

"Želimo opozoriti in spodbuditi premislek o naših praksah in o tem, kaj bi nas in tiste, ki jih obdarujemo, zadovoljilo bolj kot nek material, ki povzroča škodo vse naokoli," je pred dnevom brez nakupiv dejala predsednica društva Focus. Namesto nakupovanja je bolje podarjati izkušnje in želje ali pa ustvarjati stvari, je prepričana.

'Vračamo se v potrošniški srednji vek'

29. 01. 2014 13.45

"Trenutno stanje kaže na aroganco in ignoranco države, neobremenjene z znanjem in razbremenjene kakršnekoli odgovornosti do potrošnikov," so stanje v državi na področju varstva potrošnikov označili v Zvezi potrošnikov.

Ste vzeli vrečko? Pa jo res potrebujete?

17. 01. 2014 19.06

Do 2020 leta naj bi s trga Evropske unije izgnali plastične vrečke, s katerimi smo v pol stoletja tako močno onesnažili okolje, da so postale del naše prehrane. Največ lahko za prihodnost brez plastike storimo mi sami.