potrjeni primeri

Protest v Sevilli: 'Nič več smrti. Ustavite virus'

03. 09. 2024 08.11

Prebivalci andaluzijske Seville so organizirali protest, s katerim so oblasti pozvali, naj ukrepajo proti virusu Zahodnega Nila, ki je to poletje povzročil pet smrtnih žrtev v južni španski provinci.

Prvi primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila v Sloveniji

02. 09. 2024 10.16

V severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji so bili potrjeni prvi trije primeri okužbe z virusom Zahodnega Nila, so sporočili iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). "Po petih sezonah, ko okužb z virusom Zahodnega Nila nismo zaznali, smo 30. avgusta 2024 prejeli obvestilo Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Medicinske fakultete v Ljubljani, da so potrdili okužbo pri treh osebah," so navedli pri NIJZ. Prenašalci virusa so okuženi komarji, po piku večina ljudi ne zboli, medtem ko manjši del okuženih razvije kratkotrajno vročinsko bolezen. Ob pojavu okužb je treba upoštevati preventivne ukrepe, s katerimi zmanjšamo ali preprečimo možnosti za okužbo.

V domovih z legionelo zagotavljajo, da se stanovalci počutijo dobro

13. 03. 2024 16.08

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac se je seznanil s stanjem v ljubljanskih socialnovarstvenih zavodih, v katerih so potrdili okužbo z legionelo. Minister ugotavlja, da so vodstva zavodov nemudoma ukrepala v skladu s protokoli, iz domov pa poročajo, da se stanovalci dobro počutijo in da njihovo zdravstveno stanje ni zaskrbljujoče.

Na Hrvaškem s polic umikajo Coca-Colo, v Sloveniji zaenkrat še ni razloga za skrb

08. 11. 2023 07.43

Potem ko so iz bolnišnice na Reki sporočili, da so sprejeli bolnika zaradi suma opeklin požiralnika, ki so nastale po zaužitju gazirane brezalkoholne pijače, o novih domnevnih primerih zastrupitve poročajo še iz Zagreba, Varaždina in Splita. Vzorce pijač analizirajo na Hrvaškem inštitutu za javno zdravstvo, inšpekcija pa je začasno prepovedala prodajo nekaterih pijač. Prve neuradne informacije so kazale, da naj bi bili vzorci onesnaženi s kislino, zdaj pa so ugotovili, da je voda Romerquelle ustrezala vsem predpisom. Vodja sektorja za nadzor hrane na inšpekciji za varno hrano, Nadja Škrk pa je dejala, da razloga za skrb v Sloveniji ni.

V soboto potrdili 545 okužb s koronavirusom

21. 08. 2022 11.56

V soboto so v Sloveniji ob 302 PCR-testih in 1712 hitrih antigenskih testih potrdili 545 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1269, kar je enako kot dan prej.

V petek 1681 novoodkritih okužb s koronavirusom

20. 08. 2022 10.33

V petek so v Sloveniji ob 651 PCR-testih in 5414 hitrih antigenskih testih potrdili 1681 okužb z novim koronavirusom. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 18.794 aktivnih primerov okužbe, kar je 82 več kot dan prej.

Živali z vuhanske tržnice najverjetneje povzročile pandemijo covida-19

27. 07. 2022 13.33

Svetovna zdravstvena organizacija je znanstvenikom junija priporočila, naj nadaljujejo z raziskovanjem vseh možnih izvorov pandemije covida-19. Dve novi objavljeni študiji sta k raziskavi pristopili s povsem različnima pristopoma, vendar sta prišli do enakega zaključka: tržnica morske hrane Huanan v Vuhanu na Kitajskem je bila najverjetneje žarišče novega koronavirusa.

V Avstriji prvi sum na opičje koze, Belgija odredila obvezno karanteno

22. 05. 2022 12.43

V Avstriji na Dunaju je bil ponoči zaradi suma na bolezen opičjih koz hospitaliziran 35-letnik. Dokončna diagnoza naj bi bila po napovedih znana najkasneje v ponedeljek zjutraj, a moški kaže tipične simptome, kot so vročina in gnojni mehurčki po obrazu. Belgija pa je kot prva država na svetu uvedla obvezno 21-dnevno karanteno v primeru potrjene okužbe z opičjimi kozami. V državi so sicer doslej potrdili štiri primere te bolezni. Primeri opičjih koz so bili do zdaj potrjeni v 14 državah, v katerih ta bolezen ni endemična. O sumu na bolezen po novem poročajo tudi s Kanarskih otokov in iz Grčije, prve okužbe pa so medtem potrdili tudi v Švici in Izraelu.

Primere opičjih koz potrdili tudi v Avstraliji, na Švedskem, v Franciji in Nemčiji

20. 05. 2022 14.28

Avstralske zdravstvene oblasti so potrdile prvi primer okužbe z virusom opičjih koz, preiskujejo pa še en primer verjetne okužbe. Oba moška sta se nedavno vrnila s potovanja po Evropi. V četrtek se je vse daljšemu seznamu držav s potrjeno okužbo pridružila še Švedska. O prvih primerih opičjih koz poročajo tudi iz Francije in Nemčije. Na NIJZ pojasnjujejo, da primera opičjih koz v Sloveniji še niso zaznali.

Mesec dni po odkritju ptičje gripe na kmetiji v Slovenski Bistrici odpravili ukrepe

27. 01. 2022 10.47

Mesec dni po odkritju virusa ptičje gripe pri domači perutnini v Slovenski Bistrici so odpravili vse ukrepe, ki so veljali v krogu 10 kilometrov od okužene kmetije. Na kmetiji so poleg kokoši imeli še race in gosi, vse te živali pa so bile po pojasnilih pristojnih neškodljivo odstranjene. Še vedno pa ostajajo v veljavi ukrepi, ki so jih sprejeli zaradi pojava bolezni med prostoživečimi pticami in ki veljajo za celotno Slovenijo. Ob najmanjšem sumu na bolezen je treba nemudoma obvestiti veterinarja.

V Združenem kraljestvu skrajšali karanteno na pet dni, v Franciji stavkajo učitelji

13. 01. 2022 17.45

Britanska vlada je sporočila, da bo v svoji državi skrajšala minimalno obdobje samoizolacije za osebe s covidom-19 s sedem na pet dni, s čimer želi spodbuditi gospodarsko aktivnost. Potniki iz Velike Britanije pa bodo po novem lažje potovali v Francijo, saj je francoska vlada omilila stroge omejitve zanje, ki jih je v prizadevanjih za zajezitev okužb z novim koronavirusom uvedla minuli mesec. V Franciji medtem stavkajo učitelji zaradi pravil na šolah, povezanih z novim koronavirusom.

2515 okužb: Omikron izpodrinil delto, a delež bolnikov s težjim potekom manjši

10. 01. 2022 09.36

Omikron je že izpodrinil delto, zato lahko pričakujemo veliko število okuženih v razmeroma kratkem času. Čeprav marsičesa o tej različici še ne vemo, je videti, da bolezen poteka v blažji obliki in da je delež tistih, ki imajo težji potek bolezni, manjši, pa je povedal dr. Franc Strle. Peti val bo drugačen, velik del epidemiološke situacije se bo dogajal doma in ne v bolnišnicah, pravi minister za zdravje Janez Poklukar. A cepljenje je še vedno najpomembnejši ukrep, poudarjata oba. Kot je pojasnil dr. Strle, ne pričakujejo, da bo cepljenje prepričljivo zmanjšalo širjenje virusa, se bo pa prepričljivo zmanjšal delež tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo. Cepljenje je priporočljivo tudi zato, ker bo število okuženih naraslo in bo absolutno število tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje še vedno veliko.

Zvišali stopnjo ogroženosti: hospitalizirani prvi bolniki z različico omikron

12. 12. 2021 16.29

V britanskih bolnišnicah so prvi covidni bolniki z različico omikron, je dejal tamkajšnji minister za izobraževanje Nadhim Zahawi. Okuženi z novo različico koronavirusa predstavljajo tretjino vseh primerov v Londonu, je dodal. Ob širjenju različice omikron so na Otoku zvišali stopnjo ogroženosti. Premier Boris Johnson je v nagovoru posvaril pred neizbežnim valom okužb z omikron različico.

Jerala: Preuranjeno je računati, da gre pri omikronu le za blag potek bolezni

10. 12. 2021 06.00

Številne države na pragu božično-novoletnih praznikov zaostrujejo ukrepe za preprečevanje širjenja virusa. Večina Evrope je namreč obarvana v rdečo, Slovenija pa v temno rdečo barvo. Sosednja Avstrija ob tem uvaja obvezno cepljenje, Slovaška pa nagrade do 300 evrov. Kaj pravzaprav prinaša različica omikron? Je morda na obzorju začetek konca epidemije? Tudi o tem s profesorjem Romanom Jeralo s Kemijskega Inštituta.

ECDC: Vsi primeri omikrona v Evropi asimptomatski ali blagi

08. 12. 2021 10.29

Vsi doslej potrjeni primeri koronavirusne različice omikron v Evropi so glede na razpoložljive podatke asimptomatski ali blagi, med njimi niso potrdil še nobene smrti, je v torek sporočil Evropski center za nadzor in preprečevanje bolezni (ECDC). Večina primerov je povezanih s potovanji v afriške države, več pa jih kaže tudi na lokalne prenose.

V ponedeljek potrdili 491 novih okužb

11. 05. 2021 09.42

V ponedeljek so pristojni opravili 3642 PCR-testov in potrdili 491 okužb z novim koronavirusom. Ob tem so opravili še 43.620 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa še dodatno potrjujejo s PCR-testi. Umrle so tri osebe s covidom-19.

Perth po zaprtju zaradi ene potrjene okužbe znova zaživel

06. 02. 2021 10.54

Četrto največje avstralsko mesto Perth je znova zaživelo, potem ko so oblasti zaradi ene same potrjene okužbe za pet dni ustavile javno življenje. Na Novi Zelandiji pa so zabeležili peti primer okužbe, povezan s hotelom, v katerem potniki po prihodu iz tujine preživljajo 14-dnevno obvezno karanteno.

Bodo cepiva ustavila nepredvidljive in bolj nalezljive seve?

05. 02. 2021 06.00

Od izbruha v kitajskem Vuhanu je novi koronavirus že večkrat spremenil svojo obliko. Čeprav so mutacije tovrstnih virusov običajne in pogoste, skrb vzbujajo angleški, južnoafriški in brazilski sev. Ti so po prvih ocenah znanstvenikov veliko bolj prenosljivi od izvirne različice, prvega pa smo potrdili tudi že v Sloveniji. Zato ostaja vprašanje, kakšen vpliv na potek pandemije bodo imeli v prihodnje in kar je najbolj pomembno, ali bodo proti njim učinkovita tudi cepiva?

Kljub prepovedi obiskov in izhodov v zaporu na Dobu izbruh okužb

22. 12. 2020 09.50

Vse od začetka drugega vala epidemije so osebam, zaprtim v zavodih za prestajanje zaporne kazni, omejeni obiski in izhodi. V večini primerov to pomeni, da obsojenci že več mesecev niso videli svojih družin. Omilitve ukrepov zaradi slabe epidemiološke situacije tudi med prazniki ne bo. Slabo voljo obsojencev na Dobu pa dodatno podžigajo okužbe, ki se pojavljajo kljub strogo zaprtemu režimu. In zakaj je v drugem valu epidemije, ki je hujši in daljši od prvega, na prekinitvi prestajanja kazni pol manj obsojencev kot v prvem?

Na Koseškem bajerju našli poginulega laboda: okolica začasno zaprta

12. 12. 2020 12.46

Na območju Koseškega bajerja so znova odkrili poginulega laboda. Policija je območje zaradi suma na ptičjo gripo zavarovala, okolica pa je začasno zaprta. Na kraju je bil tudi veterinar Nacionalnega veterinarskega inštituta.

Dokumenti iz Vuhana: Kitajska je javnosti posredovala lažne informacije o pandemiji

01. 12. 2020 11.03

Medtem ko Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana, pa najnovejši tajni dokumenti, razkrivajo zavajanje javnosti. Poročila, ki so pricurljala iz kitajske province Hubej z glavnim mestom Vuhan, kažejo, da je Kitajska javnosti prikazovala manjše število okužb s koronavirusom od dejanskega in da so potrebovali več tednov, da so diagnosticirali nove primere. Iz dokumentov, ki jih je objavil CNN, je še razvidno, da oblasti javnosti niso obvestili o vrhuncu sezone gripe, ki je časovno sovpadal s pojavom (domnevno) prvega primera okužbe z novim koronavirusom na Kitajskem.

Novi koronavirus se je v Italiji verjetno pojavil že septembra lani

16. 11. 2020 09.04

Raziskava italijanskega inštituta za rakava obolenja v Milanu je pokazala, da je koronavirusna bolezen v Italiji po vsej verjetnosti krožila že septembra lani. Pri prostovoljcih, ki so sodelovali v programu odkrivanja raka na pljučih, so namreč odkrili prisotnost protiteles nanj. To pomeni, da bi se lahko koronavirus iz Kitajske v druge dele sveta razširil že precej prej, kot so znanstveniki domnevali doslej.

V sredo potrdili 745 okužb z novim koronavirusom

15. 10. 2020 09.24

V sredo smo opravili 5287 testiranj in potrdili 745 okužb z novim koronavirusom, kar je največ do zdaj. Delež pozitivnih testov je tako 14-odstoten, je povedal vladni govorec Jelko Kacin. Med slovenskimi regijami je trenutno največji delež aktivno okuženih glede na število prebivalcev na Gorenjskem.

Slovenija presegla nov mejnik: ob 3391 testiranjih 203 nove okužbe

30. 09. 2020 10.16

V torek smo v Sloveniji ob 3391 testih potrdili rekordne 203 okužbe z novim koronavirusom, ena oseba je umrla. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 86 bolnikov s covid-19, od tega jih je 16 na intenzivni negi. Iz bolnišnice so v domačo oskrbo odpustili osem oseb. Delež pozitivnih testov je tako znašal 5,99 odstotka, v državi pa je bilo 1736 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. Incidenca je po Kacinovih besedah presegla 80 okužb na 100.000 prebivalcev v dveh tednih.

V Španiji potrdili največ dnevnih okužb od izbruha pandemije

11. 09. 2020 16.09

V Španiji so v zadnjem dnevu potrdili 12.183 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ od izbruha pandemije. Avstrija v prizadevanjih za zajezitev vnovičnega porasta števila okužb z novim koronavirusom s širšo obveznostjo nošenja zaščitnih mask in omejitvami glede udeležbe na dogodkih zaostruje preventivne ukrepe. Država se namreč sooča z najvišjimi številom novih okužb, odkar je bila spomladi v karanteni. Oblasti BiH pa kljub velikemu številu novih okužb odpirajo meje.

Krek: Nekateri okuženi ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili

02. 09. 2020 10.28

V torek so pristojni v Sloveniji opravili 1608 testiranj in okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 55 osebah. V bolnišnici se zdravi 26 bolnikov, od tega štirje na intenzivnem oddelku. Umrl je en pacient s covid-19. "Ni več vprašanje, kaj bo država storila za nas, ampak kaj bomo mi storili za državo," pa pravi šef NIJZ Milan Krek ob 55 novih primerih okužbe. Ta številka je tretja najvišja od izbruha pandemije, torej od marca. Krek še dodaja, da je veliko tudi primerov z neznanim virom okužbe, saj posamezniki ne želijo razkriti, kje in s kom so se družili. V Koroškem domu starostnikov v Črnečah pa so potrdili še dve okužbi pri stanovalkah. Nobena od njiju ne kaže znakov okužbe.

Novih 18 primerov, okužene tri zaposlene na Onkološkem inštitutu v Ljubljani

31. 08. 2020 08.41

V nedeljo je bilo potrjenih novih 18 primerov okužbe s koronavirusom, kažejo podatki Sledilnika covid-19. Smrtnih žrtev ni bilo. V soboto so potrdili okužbo pri eni od zaposlenih v porodnem bloku kranjske porodnišnice. Vsem, ki so bili v stiku z okuženo, so vzeli brise, vsi testi so bili negativni. Okužena je v samoizolaciji, njeni tesnejši stiki v službi pa v karanteni. Okužene so tudi tri zaposlene na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Gre sicer za osebe, ki ne opravljajo dela z bolniki.

Umiritve števila okužb ne pričakujemo, trenutno 419 aktivnih primerov

26. 08. 2020 07.10

V Sloveniji smo potrdili 36 novih okužb s koronavirusom. V Koroškem domu starostnikov v Črnečah je okužena še ena stanovalka. Po do zdaj znanih podatkih je bilo med novookuženimi le sedem primerov, povezanih z uvozom iz tujine, kar je zagotovo spodbuden podatek, je sporočil vladni govorec Jelko Kacin. Okužbo so potrdili tudi pri strokovni delavki jeseniškega vrtca. V karanteni poleg nje zato ostajajo še tri strokovne delavke in skupina otrok, ki je bila z njo v bližnjem stiku. Nuška Čakš Jager z NIJZ umiritve števila okužb za zdaj ne pričakuje.

V Sloveniji 27 novih okužb s koronavirusom

18. 08. 2020 10.11

V Sloveniji smo v ponedeljek opravili 1143 testiranj na novi koronavirus in potrdili 27 okužb. Tri okužbe so bile potrjene v Ljubljani, po dve okužbi pa so potrdili v Grosupljem, Novem mestu, Celju in Kidričevem. Največ okuženih, kar 11, je mladih med 15 in 24 let. Trenutno je hospitaliziranih 16 oseb, tri osebe ostajajo v intenzivni enoti. V domu starejših v Hrastniku potrjena ena okužba.

Nova raziskava: nenavadni navadni delfin v severnem Jadranu

17. 08. 2020 12.08

Navadni delfin je bil nekoč v celotnem Sredozemlju nekaj povsem običajnega, danes pa je zaradi nekdanjega namernega pobijanja najbolj ogrožena vrsta v Sredozemlju. V slovenskem društvu Morigenos so v mednarodni znanstveni reviji Aquatic Conservation: Marine and Freshwater Ecosystems objavili pregledno in izčrpno raziskavo o tej vrsti, ki jo zdaj opažajo v Tržaškem zalivu in severnem Jadranu, čeprav je na tem območju praktično ni bilo več.