potresna ogroženost

Nov zemljevid potresne nevarnosti v Evropi: Slovenija ogroženo območje

02. 05. 2022 11.27

V Evropskem združenju za potresno nevarnost in ogroženost (EFEHR) so pripravili nov oziroma posodobljen zemljevid Evrope, ki prikazuje, kje so potresno najbolj ogrožena območja. Avtorji zemljevida pojasnjujejo, da so pri tem so upoštevali več dejavnikov: največja tveganja predstavljajo stavbe, zgrajene pred 80. leti prejšnjega stoletja, urbana območja in območja z veliko potresno dejavnostjo v preteklih letih. Najbolj ogrožene države so Turčija, Grčija, Albanija, Italija in Romunija, sledijo jim preostale države na Balkanskem polotoku, tudi Slovenija.

Bo Sloveniji, kjer je zelo nizka potresna odpornost, uspelo prehiteti potres?

08. 03. 2021 07.51

Potresov ni mogoče napovedati, prav tako jih ni mogoče preprečiti. Lahko pa preprečimo nekatere – tudi najbolj tragične – posledice, ki jih s seboj prinašajo močnejši potresi. Rešitve imajo inženirji. Tokrat so nekaj teh predstavili na slovenskem inženirskem dnevu, hkrati pa pozvali državo k sistemskemu ukrepanju. Je rešitev v sofinanciranju ojačitve stavb? Bomo uvedli sankcije za tiste, ki bodo poskrbeli za energetsko sanacijo stavbe, ne bodo pa poskrbeli za potresno varnost? Bomo po vzoru energetskih vendarle dobili še potresne izkaznice?

Slovenija je tretja država v EU po potresni ogroženosti

05. 01. 2021 19.04

Slovenija je potresno še bolj ogrožena kot Hrvaška. Zasedamo kar tretje mesto v Evropski uniji, takoj za Italijo in Grčijo. Čeprav potresi pri nas ne dosegajo prav velikih vrednosti magnitude, so lahko njihovi učinki dokaj hudi zaradi razmeroma plitvih žarišč. V Sloveniji imamo od deset do petnajst prelomov, ki so lahko vir potresov z magnitudo nad 6, malo verjetno pa nad 7. Tla so se v preteklosti najmočneje tresla na območju zahodne Slovenije, potres leta 1998 z magnitudo 5,6 v zgornjem Posočju je bil eden od dveh največjih potresov v 20. stoletju pri nas.

Preverite, če je vaš dom varen pred potresom

14. 04. 2018 06.00

Kdaj lahko pričakujemo nov potres? Po nekaterih ocenah so napetosti v zemlji velike. A če lahko potresni sunek vedno preseneti, nas škoda ne bi več smela. Oceni svojo stavbo in Oceni posledice potresa sta dve aplikaciji, kjer se lahko že danes prepričate ali je vaš dom varen. Prav tako se že pripravlja nova ocena potresne ogroženosti Slovenije, še vedno pa velja, da je najbolj na udaru prav prestolnica.

Po potresu: V kako varnih domovih živimo?

14. 03. 2011 11.10

Potres na Japonskem je zamajal ves svet, še najbolj pa je zamajal naše zaupanje, da se kaj takega pri nas ne more zgoditi. Ste pripravljeni čakati na naslednji stoletni potres, da izveste, kako varna je gradnja vašega bloka ali hiše?

Še en reaktor v Krškem?

13. 01. 2008 13.16

Če se bo potreba po električni energiji še naprej večala, je Slovenija pripravljena zgraditi nov jedrski reaktor v Krškem.

Potresi pri nas

25. 04. 2005 00.00

Slovenija spada med potresno ogrožena področja. Naši seizmologi namreč vsako leto zaznajo več tisoč potresov.

Panika po potresu naj bi bila prevelika

19. 07. 2004 00.00

Gradbeniki v Posočju so ugotovili, da je večina hiš, ki so jih po potresu leta 1998 obnavljali pod nadzorom državne tehnične pisarne, ostala le manj poškodovanih.

Svetovni rekorder med nebotičniki

17. 10. 2003 00.00

V tajvanski prestolnici Tajpej so dokončali ogrodje najvišje stavbe na svetu. V 508 metrov visokem nebotičniku, ki bo malezijskim dvojčkom odvzel naslov najvišje stolpnice, bo poleg nakupovalnega središča in borze tudi 12 tisoč pisarn.