potresna

Kakšna je potresna varnost v Ljubljani?
28. 03. 2025 19.02Izjemno močan potres v Mjanmaru so izmerili tudi na opazovalnici šolske mreže v Šmartnem ob Paki. Zračna razdalja med državama je sicer več kot 7600 kilometrov. Ob takšnih dogodkih se znova postavlja vprašanje, katere stavbe pri nas so potresno ogrožene. Strokovnjaki opozarjajo, da je samo v Ljubljani hudo potresno ogroženih skoraj 400 večstanovanjskih zgradb.

Na Santorini se vrača življenje: prispele prve križarke, turisti polnijo otok
24. 03. 2025 20.49Grčija je po seriji potresnih sunkov, ki so prizadeli enega od njenih bolj turističnih otokov, razglasila: "Priljubljeni otok Santorini je znova varen in pripravljen na sprejem turistov." V nedeljo je tja že prispela prva križarka te sezone, ki je s seboj pripeljala 1170 večinoma ameriških turistov.

Nebo prekril oblak vulkanskega pepela, na turističnem otoku odpovedali polete
21. 03. 2025 08.58Zaradi izbruha vulkana je bilo na priljubljenem turističnem otoku Bali odpovedanih najmanj sedem mednarodnih letov, so v petek sporočile letališke oblasti. Vulkan Lewotobi Laki-Laki, ki se nahaja na indonezijskem otoku Flores, je namreč v zrak pognal temen oblak vulkanskega pepela, ki se je dvigal osem kilometrov visoko.

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?
15. 02. 2025 07.12V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Otoke v Grčiji streslo že več kot 12.000 potresnih sunkov
11. 02. 2025 09.25Grška otoka Santorini in Amorgos je v ponedeljek zvečer in ponoči znova stresel niz potresov. Najmočnejši je imel magnitudo 5,3, kar je največ med vsemi potresi, ki so Kiklade stresli v zadnjih tednih. Njegovo žarišče je bilo na globini 17 kilometrov. Tresenje so čutili tudi v Atenah.

'Luksuzni hoteli slonijo na plazovitih pobočjih. Tu ne bi smeli graditi'
08. 02. 2025 10.38Serija potresov v Egejskem morju se nadaljuje. Območje Santorinija je v zadnji uri streslo kar šest močnejših potresnih sunkov, statistično gledano torej en močnejši sunek na deset minut. Najmočnejši je znova dosegel magnitudo 5. "Hišo je močno streslo", "Kratek, a intenziven", "Zmotilo je signal na televiziji". To je le nekaj pričevanj domačinov, ki so čutili tresenje tal.

Nov potresni sunek z magnitudo 5. Bi lahko bili priča nastanku novega vulkana?
07. 02. 2025 07.44Potresna dejavnost med Santorinijem in Amorgosom se nadaljuje. Območje je bilo nemirno že vse jutro, malo po 8. uri zjutraj pa je sledil potresni sunek z magnitudo 5. Na tresoči se Santorini se je odpravil tudi grški premier Kyriakos Micotakis, ki želi zadnje informacije prejeti na samem kraju dogajanja. Z njim je na otok odšel tudi priznani strokovnjak za katastrofe Kostas Synolakis.

'Mesto duhov': zaradi niza potresov Santorini zapustilo že več tisoč ljudi
04. 02. 2025 08.41Znanstveniki in geologi skušajo ugotoviti, kaj se dogaja v Egejskem morju, politiki pa že preučujejo morebiten gospodarski vpliv na znamenite turistične destinacije. Grške otoke je namreč v zadnjih dneh streslo že več kot 500 potresov, najmočnejši je presegel magnitudo 5. Že včeraj so bili tako dodatni poleti s priljubljenega Santorinija, ki dodatno nevarnost predstavlja zaradi še vedno delujočega vulkana, razprodani v le nekaj sekundah, preplašeni turisti in lokalni prebivalci pa so polnili tudi pristanišča. Nočne fotografije pa ne kažejo nič kaj drugačnih podob.

Slovenci so najraje lastniki: parkirišče, mirna okolica in prijazni sosedi
04. 12. 2024 13.56Prebivalci Slovenije večinsko živijo v hišah, kar je tudi prevladujoča preferenca, je pa v 20 letih prišlo do rahlega povečanja zanimanja za bivanje v stanovanjih. Pri tem ima prednost lastništvo, sprejemljiv pa postaja tudi dolgoročni najem, še posebej javni, kaže raziskava Stanovanjska oskrba v Sloveniji: družboslovna anketa o stanju in trendih.

Spektakularna predstava nad Etno: fontana lave in vulkanski pepel
16. 07. 2024 08.55Na Siciliji je znova izbruhnil vulkan Etna, ki je poleg fontane lave v zrak pognal tudi vulkanski pepel. Vulkanska dejavnost še vedno traja, zato so oblasti iz varnostnih razlogov ustavile vse izlete nad višino 2500 metrov.

V Stillesu smo zagnali prvo proizvodno linijo križno lepljenih panelov v Sloveniji
11. 06. 2024 00.15"PRIHODNOST GRADBENIŠTVA JE V LESU."

Na Islandiji zopet izbruhnil vulkan, evakuirali so Grindavik
29. 05. 2024 17.29Na polotoku Reykjanes na jugozahodu Islandije je po podatkih tamkajšnjega meteorološkega urada zopet izbruhnil vulkan, kmalu zatem pa so oblasti zopet evakuirale bližnje mesto Grindavik. Objekte so evakuirali tudi v bližnjem geotermalnem zdravilišču Modra laguna, največji islandski turistični znamenitosti.

Prenova glavne stavbe UKC Ljubljana se bo zavlekla in podražila
27. 04. 2024 18.54Prenova glavne bolnišnične stavbe ljubljanskega kliničnega centra je delno ustavljena. Kot pravijo na ministrstvu za zdravje, zaradi protipotresne sanacije. Da je objekt potresno nevaren, naj bi jih strokovnjaki opozorili že pred časom. Na očitke, zakaj niso tega prej upoštevali oziroma zakaj so si zdaj premislili, na ministrstvu odgovarjajo, da je njihova usmeritev ves čas jasna, kar da pričajo tudi dokumenti. In sicer, da mora biti kritična infrastruktura, med katero spadajo tudi zdravstvene ustanove, ustrezno protipotresno odporna. Prenova se bo zato zavlekla in podražila.

Pri Reki so se stresla tla: 'Kratko, a močno'
24. 03. 2024 11.37Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so ob 10.21 zabeležili zmeren potresni sunek z magnitudo 3,4. Po prvih podatkih je bilo žarišče potresa 146 kilometrov južno od Ljubljane, v bližini Crikvenice na Hrvaškem. Potres so čutili tudi posamezni prebivalci Slovenije, predvsem na njenem južnem območju. Sledila sta še dva popotresna sunka.

Iz vulkana se širijo strupeni plini: 'Ljudem odsvetujemo obisk mesta izbruha'
19. 12. 2023 06.27Po vrsti potresov v ponedeljek pozno zvečer je na Islandiji izbruhnil vulkan. Moč lava, ki bruha iz okoli štiri kilometre dolge razpoke, se je sicer popoldan zmanjšala, a strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko izbruh trajal tudi več mesecev. Nevarnost pa ob predstavljajo tudi strupeni plini, ki so se ob izbruhu začeli širiti iz vulkana. Po oceni strokovnjakov naj bi v prihodnjih urah dosegli tudi islandsko prestolnico Reykjavik. Islandija je bila sicer že več tednov v stanju visoke pripravljenosti na izbruh in po številnih potresih je bil izdan tudi ukaz za evakuacijo.

Islandski vulkan (še) ni izbruhnil, Blue Lagoon pa k sebi znova vabi goste
18. 12. 2023 15.52Pred dobrim mesecem dni se je priljubljeno geotermalno letovišče Blue Lagoon zaradi množice potresov in nevarnosti izbruha vulkana zaprlo. Bližnje mesto Grindavík so takrat prerešetale razpoke, ljudje pa so v strahu pobegnili s svojih domov. Mesec dni kasneje vulkan (še) ni izbruhnil, a potresna aktivnost se še vedno nadaljuje. Čeprav grožnja še ni povsem minila, pa priljubljeno letovišče zdaj znova odpira svoja vrata. "Navdušeni smo, da lahko ponovno pozdravimo goste v enem od svetovnih čudes," so dejali. Njihovi zaposleni so sicer pred odprtjem opravili tudi obsežno varnostno vajo.

V Posavju hitijo izpolnjevati vprašalnik, čutili so potres
28. 11. 2023 19.39Ob 19.00 so seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic zabeležili potres 80 km vzhodno od Ljubljane, imel je magnitudo 2,7. Streslo je v bližini Krškega. Čeprav na Agenciji RS za okolje (Arso) ocenjujejo, da intenziteta potresa ni presegla IV. stopnje po evropski potresni lestvici, so po prvih podatkih potres čutili številni prebivalci Posavja.

Bo postal Grindavik islandsko mesto številka ena za vulkanski turizem?
26. 11. 2023 14.53Od spektakularnega severnega sija do osupljivih voda geotermalnega letovišča Blue Lagoon. Islandiji zagotovo ne manjka turističnih znamenitosti. Pa je nedavna množica potresov in aktivnost vulkana na polotoku Reykjanes ustvarila novo priljubljeno točko, ki bo bohotila islandski turizem? Bo mesto Grindavik postalo mesto številka ena za ustvarjanje "selfijev"?

Prebivalci s strahom čakajo izbruh, vrniti se ne bodo smeli več mesecev
19. 11. 2023 13.49Prebivalci jugozahodnega dela Islandije s strahom pričakujejo morebiten izbruh ognjenika. Tudi če ta ne bo izbruhnil, bo najverjetneje trajalo več mesecev, preden se bodo evakuirani iz mesta Grindavik lahko vrnili na svoje domove. Del mesta je medtem potonil že za meter.

Grindavik nemočen pred silo narave: če vulkan izbruhne, bo mesto izbrisano
17. 11. 2023 20.04Potresna dejavnost na Islandiji se je upočasnila, vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da to še ne pomeni, da bi bilo območje varno. Iz nekaterih razpok, ki so nastale po tisočerih potresih, se še vedno dviguje para. Tudi tla se še niso umirila. Strokovnjaki se sicer ne morejo zediniti, kdaj natančno bi vulkan lahko izbruhnil. Evakuirano mesto Grindavik bi bilo tako lahko z obličja Zemlje izbrisano že v naslednjih nekaj dneh, a če vulkan tudi čez 10 dni še ne bo izbruhnil, se po besedah profesorice Kristina Jonsdottir verjetnost za katastrofo močno zmanjša. Na najnevarnejšem rdečem območju v mestu je sicer soseska zaradi kopičenja magme pod površjem poniknila za skoraj en meter.

Pred izbruhom vulkana: okoli geotermalne elektrarne pospešeno raste nasip
15. 11. 2023 06.00Priprave na Islandiji pred verjetnim izbruhom ognjenika se pospešeno izvajajo. Iz ribiškega mesta Grindavik so preventivno že evakuirali prebivalce, zdaj pa skušajo pred tokom lave zaščititi še geotermalno elektrarno na jugozahodnem delu države. Oblasti se že pripravljajo, da okoli nje postavijo zaščitni nasip, za katerega upajo, da jo bo zaščitil pred uničenjem.

Islandija se pripravlja na izbruh vulkana, razpoke prerešetale mesta in ceste
13. 11. 2023 20.42Seizmični roj še naprej pesti otoško državo na severu Evrope. Potresna aktivnost se sicer na jugozahodu Islandije nekoliko umirja, a znanstveniki ob tem opozarjajo, da je izbruh vulkana še vedno precej verjeten. Mesta so medtem v nedavnih potresih prepredle globoke razpoke, iz nekaterih se še vedno vije dim.

V bližini Šmarjeških Toplic so se dvakrat stresla tla
11. 11. 2023 19.57Seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic so ob 3.10 zabeležili zmeren potresni sunek magnitude 2,4. Ob 18.19 je sledil še en sunek z magnitudo 2,8. Žarišče obeh potresov je bilo 61 kilometrov vzhodno od Ljubljane, v bližini Šmarjeških Toplic. Tresenje tal so čutili prebivalci okolice Novega mesta, Šentjerneja in Šmarjeških Toplic.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?
11. 10. 2023 06.00"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Ljubljano prebudilo grmenje, udare strel zaznala tudi potresna opazovalnica
12. 07. 2023 08.17Je tudi vas prebudilo močno grmenje in bliskanje strel? Niste bili edini. Strele so bile tako močne, da so njihove udare med jutranjo nevihto zaznale tudi merilne naprave na ljubljanski potresni opazovalnici.

Potres v hrvaškem Sisku čutili tudi v Sloveniji
25. 06. 2023 08.14Hrvate iz okolice Siska je v nedeljo prebudil potres. "Treslo se je blizu in močno," opisujejo. Evropsko-mediteranski seizmološki center je sporočil, da so se tla stresla z magnitudo 3,5 po Richterju. Potres se je čutil tudi v Sloveniji.

Bodo bolniki po desetih letih obljub dočakali novo infekcijsko kliniko?
09. 03. 2023 06.00Po desetletju obljub naj bi prihodnje leto začeli graditi novo infekcijsko kliniko. Razmere na ljubljanski infekcijski kliniki so se v zadnjih letih – tudi zaradi covida – kritično poslabšale. Celo tako, da bolniki čakajo v zabojnikih. Stavba, ki je stara skoraj 70 let, ne ustreza več pogojem za sodobno zdravljenje kužnih bolnikov. Sredstva bodo zagotovljena iz paketa denarja, ki ga je država razdelila do leta 2031. Gre za dve milijardi evrov za investicije v zdravstvo. So načrti izvedljivi? Ima minister Danijel Bešič Loredan jasne prioritete, vizijo? Kaj pa dolgoročno strategijo?

Prodaja šotorov v dobrodelne namene, namesto da bi jih namenili žrtvam potresa
01. 03. 2023 07.00Na turško dobrodelno organizacijo Rdeči polmesec se je vsul plaz kritik, ker naj bi šotore prodali dobrodelnim organizacijam, namesto da bi jih namenili žrtvam potresa. Medtem ko so ljudje po potresu mrzlično prosili vlado za zavetišča, v katerih bi lahko spali v mrzlem vremenu, naj bi Rdeči polmesec dobrodelni organizaciji AHBAP prodal 2050 šotorov za več kot dva milijona evrov.

Groze v Turčiji in Siriji ni konec: 'Mislila sem, da se bodo pod menoj odprla tla'
21. 02. 2023 06.21Tla v Turčiji in Siriji po prvih dveh uničujočih potresih še zdaleč niso bila mirna, a upali so, da je najhujšega konec. Dva tedna po prvem uničujočem tresenju tal pa sta nova dva potresa na ulice znova poslala prebivalce Turčije in sosednje Sirije, tokrat z magnitudama 6,4 in 5,8. "Podrlo se je še tisto, kar je ostalo," pravijo prestrašeni domačini, ki jih še vedno pestijo more zadnje katastrofe. Reševalci pod ruševinami znova iščejo ujete ljudi, umrlo jih je najmanj 10.

Pretekli teden: potres, Golob in Gabrova, Makarovičeva, kitajski balon ...
12. 02. 2023 17.18Minuli teden je zaznamoval katastrofalen potres v Turčiji in Siriji, ki je terjal več kot 21.000 žrtev. V Sloveniji je prah medtem dvignila državna proslava pred kulturnim praznikom, kjer je po drami glede prevzema zavrnjene nagrade Svetlana Makarovič recitirala eno izmed svojih znanih del, prav tako so bile oči uprte v premierja Roberta Goloba in nekdanjo misico Tino Gaber, ki sta se na prireditvi pojavila kot par. Ameriška mornarica je medtem odstranila ostanke kitajskega balona, podeljena je bila nagrada za najboljšega fotografa divjih živali letošnjega leta ...