potni stroški

Inženir računalništva iz premožne družine obtožen umora direktorja

10. 12. 2024 07.30

Po obsežni iskalni akciji je ameriška policija v Pensilvaniji aretirala 26-letnika, ki je obtožen umora izvršnega direktorja ene največjih zdravstvenih zavarovalnic v državi. Ob aretaciji so policisti v njegovem nahrbtniku našli orožje in ročno napisan dokument, ki priča o njegovem "motivu in razmišljanju". V besedilu je Luigi Mangione, inženir računalništva, ki prihaja iz ugledne in premožne družine, kritičen do ameriške zavarovalniške industrije.

Černoga zanika, da bi Ruparja na dan napada sploh videl od blizu

01. 12. 2024 19.57

Drama in beseda proti besedi v stranki Glas upokojencev. Predsednik stranke Pavel Rupar trdi, da ga je napadel in "nokavtiral" njegov nekdanji najožji sodelavec v stranki Igor Černoga. Utrpel naj bi rahel pretres možganov, trdi Rupar, ki je obiskal izolsko bolnišnico, napad pa prijavil policiji. Černoga zanika, da bi Ruparja tisti dan sploh videl od blizu, pred svojo hišo naj bi opazil le njegov avtomobil. Kako je do spora med tesnima sodelavceva sploh prišlo?

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'

18. 09. 2024 06.00

Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Ameriški obrambni proračun težak več kot 800 milijard evrov

23. 12. 2023 08.11

Ameriški predsednik Joe Biden je podpisal 886 milijard dolarjev (okoli 803 milijarde evrov) vreden zakon o porabi za obrambo v proračunskem letu 2024, ki se je začelo že 1. oktobra letos in traja do 30. septembra 2024. V predlogu ni veliko denarja za Ukrajino ali Izrael, saj bo to del zakona o izredni porabi, ki naj bi bil sprejet v začetku prihodnjega leta.

Če vam je voda odnesla dokumente, jih lahko zamenjate kjer koli

08. 08. 2023 06.42

Reke, ki so si pot utrle skozi hiše, so s seboj odnesle tudi dokumente. Poškodovane, izgubljene ali uničene osebne izkaznice, vozniška in prometna dovoljenja ter druge identifikacijske listine lahko oškodovanci v poplavah zamenjate na kateri koli upravni enoti po državi, brez plačila upravne takse.

Zanimanje za delo v zdravstvu raste, vpis v tovrstne šole ogromen

03. 07. 2023 19.36

Ob kroničnem pomanjkanju kadra v javnem zdravstvu, ki zaradi boljših delovnih pogojev ali plačila beži na lažja delovišča, k zasebnikom, nekateri celo v druge poklice, je zanimanje za delo v zdravstvu še vedno visoko. Srednješolski programi zdravstvene nege so skorajda polni, ljubljanska medicinska fakulteta bo jeseni sprejela največ študentov doslej. Ministrstvo za zdravje pa je prvič z odredbo določilo poklice v zdravstveni dejavnosti, ki bodo štipendirani.

Kako Evropski parlament sponzorira 'protestniške izlete' v Bruselj

29. 06. 2023 09.21

Nedavno je v Bruslju 'avtobus' slovenskih upokojencev, na čelu s Pavlom Ruparjem, s protestom opozarjal na težave slovenskih upokojencev, kot jih vidi Inštitut 1. oktober. Tja so prišli na povabilo SDS-ovega evroposlanca Milana Zvera, njihove stroške pa sta delno krila njegova poslanska pisarna oz. Evropski parlament. Ta vsako leto sponzorira prihod 2500 skupin in 80.000 obiskovalcev.

Prekinil vzpon na Everest in rešil alpinista, ki ga je na hrbtu prenesel v tabor

01. 06. 2023 16.08

30-letni šerpa Geldže je 18. maja na najvišjo goro sveta vodil kitajskega alpinista in med vzponom opazil malezijskega plezalca, ki se je oklepal vrvi in se od hudega mraza močno tresel. Nahajal se je na enem najtežjih območij na gori, ki ga imenujejo tudi "območje smrti", kjer se temperature lahko spustijo tudi pod minus 30 stopinj Celzija. Poškodovanega alpinista so zavili v spalno vrečo in ga na hrbtu prenesli v tabor.

Visoki davki, višja kakovost življenja?

15. 05. 2023 06.00

Medicinska sestra, učitelj in visoko izobraženi specialist – jedro javnega zdravstva in šolstva ter gospodarstva. Iz prve roke o tem, kaj te kadre vodi iz Slovenije v tujino, konkretno v Avstrijo, na Finsko in na Češko. V kakšnih zdravstvenih domovih, šolah, podjetjih delajo? Bi se vrnili domov ne glede na to, koliko davkov jim pobere država? Kaj dobijo v zameno v novi domovini? In kaj bi jim morala ponuditi Slovenija?

Golob: Davčna reforma brez obdavčitve regresa, potnih stroškov in nepremičnin

17. 04. 2023 13.37

Vlada bo predlog davčne reforme po besedah premierja Roberta Goloba predstavila v kratkem. "Ta zagotovo ne bo takšen, kot so ga predstavili nekateri politični funkcionarji in zagotovo ne z obdavčitvijo regresa, potnih stroškov ali uvajanjem novih nepremičninskih davkov," je danes v DZ zagotovil Golob.

Umazani fantje s čistim srcem

03. 12. 2022 10.00

Ko so se po napadu na Niko Kovač oglasili slovenski ragbisti in s sloganom #ZaletiSeVame obsodili nasilje nad ženskami, so se v komentarjih pojavila presenečena vprašanja uporabnikov, ki sploh niso vedeli, da se tudi v Sloveniji igra ragbi. Se igra, že 60 let, imamo več klubov in celo reprezentanco. Fante smo obiskali na obrobju Ljubljane, kjer smo si ogledali njihovo tekmo, oni pa so nam razložili, zakaj so taki zagovorniki vrednot tudi zunaj igrišča.

Odbor zvišal mejo za strožjo obdavčitev normirancev, OZS svari pred delom na črno

16. 11. 2022 19.25

Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene letos spomladi. Opozicija, ki se ji številne rešitve zdijo sporne, je nekoliko omilila zaostritev davčne obravnave normirancev. Izredna seja DZ bo v četrtek. OZS pa ocenjuje, da bi predlagane spremembe obdavčitve normirancev prizadele zlasti izumirajoče obrtne poklice, povečalo se bo delo na črno, država pa bo posledično pobrala manj davkov, menijo.

Zaposleni v Tušu na protestnem shodu zahtevali višje plače

28. 10. 2022 10.46

Okrog 100 zaposlenih v trgovskem podjetju Tuš se je zbralo na protestnem shodu v Celju. Kot je povedala predsednica Sindikata Tuš Mirjana Janjić, zahtevajo dvig osnovne plače za prodajalke in skladiščnike, ki ne sme biti nižja od zakonsko določene minimalne plače. S tem pa se bodo dvignili tudi dodatki, ki se izplačujejo od osnovne plače. V Tušu odgovarjajo, da so vse zahteve sindikata že predmet pogajanj za novo kolektivno pogodbo dejavnosti trgovine: "Pogovori v okviru pogajanj med sindikati in delodajalci so po naši oceni korektni. Dogovor, ki bo dosežen na ravni dejavnosti trgovine, bomo spoštovali tudi v Tušu."

Zaposleni v Tušu za petek napovedali stavko, Tuš: Potrebe po shodu ne vidimo

26. 10. 2022 19.35

Nezadovoljni z delovnimi pogoji in plačami se bodo zaposleni v trgovski družbi Tuš v petek dopoldne zbrali na protestnem shodu pred upravno stavbo podjetja v Celju. Znova nameravajo opomniti vodstvo, naj izpolni njihove zahteve. Če se to ne bo zgodilo, so pripravljeni tudi stavkati. Tuš pa medtem odgovarja, da se s predstavniki sindikata že od začetka pogajanj pogovarjajo o njihovih zahtevah ter da so pogovori po njihovi oceni korektni, zato potrebe po napovedanem shodu ne vidijo.

Prebilič in Cigler Kralj za kampanjo do 50 tisoč evrov, Kordiš dobrih 10 tisoč. Kaj pa ostali?

06. 10. 2022 06.00

Kočevski župan Vladimir Prebilič in krščanski demokrat Janez Cigler Kralj bosta v bitki za predsednika države porabila do 50 tisoč evrov, kandidat Levice Miha Kordiš pa petkrat manj – dobrih 10 tisoč evrov. Kaj pa ostali? Kako se bodo financirali? Prebilič bo 15 tisoč evrov plačal sam.

Po predlogu neobdavčena kilometrina za prevoz na delo od julija 0,21 evra

22. 06. 2022 13.47

Poleg omilitvenih ukrepov, o katerih bo v četrtek odločala vlada, predvidevajo tudi zvišanje neobdavčenega zneska povračila stroškov za prevoz na delo. Po predlogu Ministrstva za finance, ki je objavljen med vladnimi gradivi, naj bi se povračilo z zdajšnjih 0,18 evra s 1. julijem zvišalo na 0,21 evra na kilometer. Za šest centov na 0,43 evra je medtem v vladnem gradivu predviden dvig zneska kilometrine za povračilo stroškov na službenem potovanju.

Prevoz na delo: Nekateri bodo na boljšem

16. 06. 2022 20.09

Vlada je napovedala tudi zvišanje zneska za kilometrino za 16 odstotkov, hkrati pa bodo cene javnega prevoza ostale enake. Na slabšem bodo torej tisti, ki jim podjetja plačujejo stroške za prihod na delo v višini zneska mesečne vozovnice in ne na prevožene kilometre. Sindikati zato opozarjajo, da je treba povrniti realne stroške.

Pred poletnimi potovanji preverite veljavnost svojih dokumentov

13. 06. 2022 12.49

Bliža se čas poletnih počitnic in dopustov, zato na notranjem ministrstvu ob načrtovanju potovanj svetujejo, da pravočasno preverite, ali imate ustrezen in veljaven osebni dokument za potovanje, saj letos poteče veljavnost skoraj 126.000 osebnim izkaznicam in 58.000 potnim listom.

Skrbi Slovencev na Tajskem: bodo ostali brez potnih listov?

24. 09. 2021 09.45

12 Slovencev, ki so si dom ustvarili na Tajskem, se je znašlo v hudi stiski. V kratkem jim bodo potekli potni listi, brez njih pa bodo postali ilegalci, grozi jim celo izgon iz države. Doslej so dokumente urejali na tako imenovanih konzularnih dnevih v Bangkoku, ki pa jih od izbruha epidemije ni več. Tako jim preostane le še "skok" v domovino ali katero od držav, v katerih ima Slovenija svoja predstavništva, na katerih lahko zaprosijo za nov potni list. A potovanje je v trenutnih razmerah ne le drago, temveč se lahko tudi precej zavleče. Država je bila doslej za njihove težave gluha.

Vlada namenila dodatna sredstva Rdečemu križu

20. 05. 2021 07.10

Državni zbor je v Zakonu o dodatnih ukrepih za omilitev posledic covida-19 sprejel tudi določbo o pomoči humanitarnim organizacijam. S proračuna Republike Slovenije Rdečemu križu Slovenije zagotovijo dodatna sredstva za nemoteno izvajanje dejavnosti v okviru javnih pooblastil, opredeljenih v 9. členu Zakona o Rdečem križu Slovenije.

Covidno potrdilo naj bi zaživelo junija, na razpravi pozivi k brezplačnim testom

13. 04. 2021 17.31

Na razpravi o covidnem potrdilu so evropski poslanci opozorili na neodgovorjena vprašanja, predvsem glede varstva osebnih podatkov, pomanjkanja znanstvenih dokazov glede imunosti ter možnosti diskriminacije, saj je potrdilo o cepljenju brezplačno, medtem ko je testiranje pogosto plačljivo. Ukrep covidnega potrdila naj bi sicer potrdili na junijskem plenarnem zasedanju, pilotni projekt pa naj bi potekal že v začetku junija.

Zaradi PCR-testov dražja potovanja. Kje se lahko testiramo?

30. 03. 2021 06.00

Poletna turistična sezona se približuje, potovanja pa bodo letos v luči epidemije drugačna. Eden od pogojev za vstop v države članice EU bo po napovedih Bruslja skoraj zagotovo negativen PCR-test. V Sloveniji se lahko samoplačniško testirate v večini zdravstvenih domov in pri zasebnikih, cene pa se gibajo od 60 pa vse do 110 evrov. Slovenska štiričlanska družina bi morala tako poleg stroškov poletnega oddiha za testiranje na poti v eno smer odšteti še dodatnih 240 oziroma 440 evrov. Kako je v Avstriji, Italiji, Španiji, na Madžarskem in Hrvaškem?

'Starši otrok z redkimi boleznimi zaslužijo višje nadomestilo'

28. 02. 2021 07.00

Skrb za otroka s težko redko boleznijo ali posebnimi potrebami je zahtevno delo, ki traja 24 ur na dan, vse dni v letu. Ponavadi se zato eden od staršev odloči, da bo ostal doma in skrbel za otroka, za kar je upravičen do delnega plačila za izgubljen dohodek zaradi nege otroka. Višina slednjega že več let ostaja nespremenjena, zato v Društvu Viljem Julijan pristojnega ministra pozivajo k uskladitvi z minimalno plačo.

Vlada in sindikati v pogovore o povračilu potnih stroškov po sprostitvi cen bencina

22. 10. 2020 19.26

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja se bodo v ponedeljek dobili na pogajanjih, tokrat prek spletne povezave. Na dnevnem redu imajo tudi vprašanje povračila stroškov za prevoz na delo in z dela po sprostitvi cen bencina. Vlada predlaga, da bi kilometrino določili v višini osmih centov, dvakrat letno pa bi ceno uskladili glede na podatek, ki ga objavi Statistični urad RS.

'Termin pregleda je bil julij letos, potem pa so rekli, da je junij 2023'

21. 07. 2020 07.00

Na portalu eNaročanje sta starša otroka na prvi pregled pri ortodontu naročila v ZD Ravne na Koroškem, saj je prvi okvirni termin tam julija letos, medtem ko se drugje čaka tudi tri leta in več. A sledil je šok, prostega termina ni, v ZD pa pravijo, da gre za napako na portalu. To pa zanikata tako NIJZ kot resorno ministrstvo, kjer poudarjajo, da termine, tako točne kot okvirne, pošilja izvajalec zdravstvene dejavnosti s pomočjo svojega informacijskega sistema. Zdravstveni inšpektorat je lani sicer obravnaval 32 prijav, povezanih s čakalnimi seznami.

Višja minimalna plača, a hkrati tudi višji zneski na položnicah

17. 02. 2020 17.12

Kar 26 tisoč ljudi ta trenutek čaka na posteljo v domovih za starejše, od tega bi jo 11 tisoč ljudi potrebovalo takoj. In čeprav je za skromne pokojnine že zdajšnji strošek bivanja v domovih za starejše velik zalogaj, se lahko zgodi, da bo treba zaradi povišanja minimalne plače breme višjih plač prevaliti na oskrbovance. Zaposlenim na minimalni plači pa grozi, da bodo morali na drugi strani za številne storitve plačevati več.

Letališče Maribor: Brez strategije in z milijonskimi izgubami

09. 10. 2019 14.41

Prihodnost letališča Edvarda Rusjana v Mariboru je vsak mesec bolj črnogleda. Vse od prevzema s strani države so poslovni kazalci slabši, letališče je brez strategije, saj jo ministrstvo za infrastrukturo še vedno pripravlja. Stroški so dvakrat višji, kot je sprva govorila ministrica Alenka Bratušek, o potencialnih kupcih ali koncesionarjih pa ne duha ne sluha. Za zdaj se pojavljajo le interesenti, ki sprašujejo, kaj se dogaja z državnimi prostorskimi načrti.

Kateri zdravniki so prejemniki farmacevtskih milijonov?

17. 09. 2019 04.00

Andrej Janež, Sonja Praprotnik, Dragan Kovačić, Matija Tomšič, Tadej Battelino, Polonca Jaki Mekjavić, to so rekorderji, za katere je nedvoumno, da so, na svoje ime, s. p. ali podjetje in so zaposleni v javnem zdravstvu, prejeli od farmacije več kot 20.000 evrov. Zanka, kjer se pretakajo astronomski zneski, so društva in tisti zdravniki, ki ne soglašajo z objavo nakazil farmacije.

Poslanci zahtevajo, da se jim potni stroški po novem plačujejo na kilometer

07. 08. 2019 20.37

Poslanci menijo, da je njihovo delo specifično in posebno in zato zdaj zahtevajo, da se jim potni stroški po novem plačujejo na kilometer in ne več glede na najnižjo ceno javnega prevoza, kot to velja za celoten javni sektor. A v čem je njihovo delo bolj posebno od dela medicinskih sester, policistov in gasilcev? Tudi ti morajo v službo za praznike in ponoči, njihove zahteve za plačilo stroškov glede na kilometrino pa prav - ta ista politika - ne sliši.

Državi grozi vračanje evropskih milijonov za mariborsko letališče

28. 05. 2019 15.00

Podjetje Aerodrom Maribor je že na začetku leta odpovedalo najemno pogodbo z lastnico piste in terminala, državo, tej pa zdaj grozi vračanje evropskih milijonov, če bo letališče po 15. juliju ostalo brez upravljalca. Razkrivamo, v kakšno zanko se je ujelo ministrstvo za infrastrukturo, kako se izmikajo konkretnim odgovorom in kako se bo država na vse možne načine skušala otepsti politične odgovornosti.