potenje

Za slab vonj po potu ni kriv samo pot

10. 03. 2025 00.15

Zdrav mikrobiom kože nudi naravno zaščito pred neprijetnimi vonjavami in ohranja svežino čez dan.

Sodeluj v natečaju Moja pr(a)va šolska torba

24. 02. 2025 00.15

Nakup prve šolske torbe je za starše in otroke poseben mejnik, a hitro se lahko zgodi, da zaradi napačne izbire trpi otrokova drža in celo motivacija za šolo. Napačna izbira torbe lahko povzroči bolečine v hrbtu, nepravilno držo in zmanjša udobje pri nošenju. Da ne bi padli v te pasti, preverite 4 najpogostejše napake, ki jih starši delajo pri nakupu šolske torbe – in kako jih preprečiti.

Okužba s tuberkulozo v ljubljanskem zaporu

26. 08. 2024 08.07

V ljubljanskem zaporu imajo primer tuberkuloze. Zbolel je tujec, ki je v priporu od začetka leta, zdravi se v bolnišnici na Golniku. V zaporu so v obravnavo vključili vse osebe, ki so bile z obolelim v stiku. Pred nami sta dve ključni nalogi: pozdraviti pacienta in preprečiti širjenje bolezni, je dejala Vodja Nacionalnega programa za tuberkulozo Petra Svetina. Ob tem miri, da je Slovenija država z nizko incidenco bolnikov s tuberkulozo, na leto jih obravnavamo med 70 in 80.

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino

04. 08. 2024 17.52

Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Na UKC povečano število bolnikov zaradi vročinskega vala

11. 07. 2024 14.28

Na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana v zadnjih dneh opažajo povečano število bolnikov zaradi vročinskega vala. Ogroženi so predvsem starejši ljudje, delavci, ki delajo na prostem, pa tudi majhni otroci. Pri bolnikih opažajo precejšen porast srčno žilnih zapletov, poslabša pa se tudi stanje bolnikov s kroničnimi pljučnimi boleznimi.

Letošnje poletje ne boste "švicali"

17. 06. 2024 00.15

Če ste spomladi škripali z zobmi, ker je bilo vreme nadpovprečno vlažno in se padavine kar niso nehale, potem so vas zadnji dnevi zagotovo razveselili: končno je tu toplo sonce! A z njim prihaja nova nadležna vlaga: dom se razgreje in če ne ukrepate, se boste znojili vi. Prepričajte se, kako se izogniti vročini ter si zagotoviti primerno temperaturo in optimalno vlago doma.

Zelenortski otoki postali tretja afriška država brez malarije

12. 01. 2024 16.38

Zelenortski otoki so postali tretja afriška država brez malarije, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija. V državi že najmanj tri leta niso imeli prenosa te tropske bolezni, za katero na kontinentu še vedno umirajo številni ljudje.

BLOG: Kako premagati prvega mačka v letu?

31. 12. 2023 21.49

Glavoboli zaradi mačka niso tako zabavni kot praznovanje novega leta. Dobro je znano, da lahko čezmerno pitje alkohola naslednji dan povzroči različne simptome in glavobol je le eden izmed njih. Maček je torej reakcija vašega telesa na prekomerno uživanje alkohola. In glede na to, da praznujemo vstop v novo leto, mi ne preostane nič kaj drugega, kot pa, da vam dam nekaj nasvetov, kako si pomagati, če se nocoj ne boste mogli odreči alkoholu.

BLOG: Zakaj smo po jedi utrujeni?

05. 11. 2023 07.00

Če ste po jedi pogosto utrujeni, se verjetno sprašujete, ali ni hrana namenjena temu, da nam pomaga dvigniti nivo energije. Zakaj pa se vam dogaja ravno obratno? Zakaj vas zaužiti obrok ne spravi v pogon? Zakaj se vam po kosilu zapirajo oči?

V vročini ne pozabite na primerno zaščito, lahko hrano in dovolj tekočine

19. 06. 2023 11.42

Na NIJZ ob napovedanih visokih temperaturah, ki bodo v teh dneh v večjem delu države presegle 30 stopinj Celzija, opozarjajo na škodljive vplive vročine na zdravje. Zlasti starejši, otroci, nosečnice in nekateri bolniki morajo poskrbeti za zmanjšanje izpostavljenosti vročini in zaščito, za primerna oblačila, lahko hrano in dovolj tekočine.

BLOG: Kaj so ledvični kamni in kako si pomagati?

18. 12. 2022 07.00

Ledvični kamni so ena najpogostejših bolezni sečil in vsako leto ogromno število ljudi obišče svojega zdravnika, da bi našli pomoč pri lajšanju teh težav. Ledvične kamne imajo ljudje vseh starosti, pogostejši pa naj bi bili pri moških v starostnem obdobju med 30 in 50 let.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

BLOG: zdravljenje kandide

09. 10. 2022 07.00

Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

Vaginalno vnetje pomagajo preprečevati tudi vložki in tamponi iz 100 % organskega bombaža

29. 09. 2022 08.31

Vaginalno vnetje je pogosta težava, ki poleti pesti kar precejšen odstotek žensk. Visoke temperature, potenje, premočene kopalke in vlaga predstavljajo idealne pogoje za širjenje okužb intimnih predelov. Glivice iz rodu Candida so naravno prisotne v vaginalni flori, in dokler so v ravnovesju z drugimi mikrobi, ne povzročajo večjih težav. Ko pa se naravno ravnovesje mikroorganizmov v nožnici poruši, povzroči vaginalno okužbo (kandidozo). Vnetje nožnice spremljajo neprijetna srbečica, pekoča nožnica in izcedek, občasno pa še vnetje mehurja.

Kaj mora vsebovati dober nahrbtnik?

15. 07. 2022 11.28

Če ste po duši avanturist ali športni navdušenec, je nahrbtnik zagotovo vaš najbolj zvesti sopotnik. Kakšne lastnosti mora imeti dober nahrbtnik pa je odvisno predvsem od tega, s katerim športom se ukvarjate.

TP Vision 8. maja vabi na dobrodelni tek Wings for Life World Run

25. 04. 2022 00.15

Pripravite športne copate in tecite za tiste, ki ne morejo, in prispevajte h ključnim raziskavam poškodb hrbtenjače

Sindrom zlomljenega srca: ni zgolj ljubezen tista, ki ga povzroča

12. 02. 2022 14.57

Ko nas prizadene ljubljena oseba, ali ko nam umrejo tisti, ki smo jih imeli najraje, pravimo, da je naše srce zlomljeno. A to ni le figurativen opis čustev, ki jih ob tem občutimo, pač pa gre pogosto tudi za dejanske fizične spremembe na tem pomembnem organu. Vendar pa novejše raziskave kažejo, da sindrom zlomljenega srca pogosto povzročajo tudi drugi dejavniki, ne le čustveni stres.

BLOG: Addisonova bolezen

30. 01. 2022 07.04

V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

Občutek nepopisne žeje pri covidnih bolnikih, prisotna tudi dehidracija

17. 01. 2022 07.21

Že vse od pojava novega koronavirusa strokovnjaki po svetu odkrivajo nove in nove vplive okužbe na organizem, na nekatera vprašanja jim je uspelo v celoti odgovoriti, številne ugotovitve pa bodo v prihodnje skušali še razvozlati. Covid-19 tako kot druge nalezljive bolezni, ki prizadenejo dihala, pogosto povzroči tudi dehidracijo. Ta je verjetno posledica izgub tekočine ter nezmožnosti nekaterih, da bi izgubljeno tekočino nadomestili. Tudi nekateri bolniki pravijo, da so v času prebolevanja covida-19 v domači oskrbi pili res veliko, pa se vseeno niso mogli odžejati, hkrati so jim laboratorijske preiskave pokazale pomanjkanje tekočine. O izkušnjah s tega področja smo povprašali tudi slovenskega zdravnika, ki je skrbel za covidne bolnike in je potrdil, da so pri njih zaznali dehidracijo.

Za vrednost enega kosila do zgodnje diagnostike krvnih bolezni

07. 09. 2021 15.09

Tudi zaradi epidemije covida, ki je močno zarezala v dostopnost zdravnikov na primarni ravni, številni bolniki v hematološke in onkološke ambulante pridejo zelo pozno. V zadnjih dveh letih so v Sloveniji diagnosticirali polovico manj krvnih rakov, čeprav je pojavnost teh bolezni iz leta v leto višja. Za uspeh zdravljenja in preživetje bolnikov je ključno, da so simptomi odkriti dovolj zgodaj, pomembno vlogo pri odkrivanju pa ima preprosta krvna slika.

Živo srebro v Novi Gorici opoldne do 36 stopinj Celzija

14. 08. 2021 12.42

Opoldne so v Novi Gorici že beležili 36 stopinj Celzija, le stopinjo manj so izmerili v Dolenjah pri Ajdovščini. Vroče pa ni le na Primorskem, ampak celo v naših mraziščih. V Novi vasi na Blokah je trenutno dobrih 30, v Retjah v Loškem Potoku pa že 31,5 stopinje Celzija. Popoldne se bo ozračje še ogrevalo.

Top 3 triki, ki jih morate poskusiti to poletje!

30. 06. 2021 00.15

Tudi vi obožujete sonce, morje, dopust in visoke temperature? Končno smo dočakali daljše obdobje toplega vremena, pred uživanjem na soncu pa ne smemo pozabiti poskrbeti za kožo in ji nuditi ustrezno zaščito, saj je prav sonce koži največji sovražnik. Predstavljamo vam 3 trike, ki jih to poletje morate poskusiti.

Harrison Ford se na vlogo v novem Indiani Jonesu pripravlja z napornimi treningi

14. 06. 2021 19.02

78-letni hollywoodski zvezdnik se je ob vrnitvi k legendarni vlogi popolnoma posvetil zahtevnim treningom, ki jih najpogosteje opravlja na kolesu. Igralec, ki se v Indiano Jonesa na angleških tleh vsak dan prelevi šele v večernih urah, si v prostem času med snemanji privošči le malo spanca, saj mu strogi režim narekuje kar nekaj športnih aktivnosti.

V vročih mesecih brez pudra in korektorja!

14. 06. 2021 00.15

V toplih mesecih, na dopustu ob bazenu ali na plaži si vsaka ženska želi čudovito in sijočo kožo. Seveda, saj se nam ob vročini in ob vseh poletnih aktivnostih ne da obremenjevati še z popolnim make-upom, ki bo po le nekaj minutah na vročem soncu že vse prej kot popoln. Vsako leto si zadamo cilje, da bomo do poletja poskrbele za vrhunsko postavo in navdušile v kopalkah. Kako pa je s kožo? Ste jo že pripravile na poletje?

BLOG: Kako lajšati težave s histaminsko intoleranco?

09. 05. 2021 14.57

Antihistaminiki so snovi, ki zdravijo simptome alergije tako, da blokirajo učinke histamina v telesu. Čeprav so tablete ali kapsule dokaj učinkovite pri sezonskih alergijah, običajno ne odpravijo osnovnega vzroka teh simptomov in lahko povzročijo neželene stranske učinke. Zato bom v tokratnem blogu pisal o antihistaminskih živilih, dietah z nizko vsebnostjo histamina in o iskanju osnovnega vzroka vaših simptomov.

Mesec ozaveščanja o Fabryjevi bolezni: Od prvih simptomov do diagnoze lahko mine več kot deset let

19. 04. 2021 00.15

April je po vsem svetu tradicionalno znan kot mesec ozaveščanja o Fabryjevi bolezni, ki prizadene približno 1 od 40.000 moških in 1 od 20.000 žensk. Gre za prirojeno presnovno bolezen, ki se začne z bolezenskimi znaki v otroštvu, napredujoče zdravstvene težave pa imajo bolniki predvsem v odraslosti.*

Tatu in nega: kako pravilno skrbeti za tetovažo?

16. 01. 2021 00.15

Imate nov tatu? Pri svežih tetovažah je nega izredno pomembna. Po celjenju pa večina na nego pozabi. Tako po nekaj letih tetovaža izgubi sijaj, linije se razlijejo in barve zbledijo. S pravilno nego skozi vsa obdobja, lahko tetovažo zaščitimo pred izgubo barv. Preverite, kaj je za nego tetovirane kože izredno pomembno.

Na infekcijski kliniki sprejeli tri osebe s sumom na tetanus

13. 08. 2020 16.25

Na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana so v zadnjih dveh dneh sprejeli tri starejše osebe, ki so najverjetneje zbolele za tetanusom, je v izjavi za medije dejala Tatjana Mrvič s klinike. Takšna situacija je neobičajna, saj se je pojavnost tetanusa, ki je sicer smrtno nevarna bolezen, zaradi cepljenja močno znižala.

Neprijeten telesni vonj je za 2020 »odpovedan«

24. 07. 2020 00.15

Poizkusite poletje opisati z vonjem? Po čem vam diši? Vonjate svežino, brezskrbnost, igrivost in sproščenost? Ali ravno obratno - takoj, ko pomislite na poletje in višje temperature v ozračju, pomislite na potenje in neprijtene telesni vonj?

Kreme za sončenje: dražje ni nujno boljše

05. 07. 2020 17.00

Znate pravilno uporabljati kreme za sončenje? Če želimo obljubljeno zaščito, mora biti nanos dovolj debel, obnavljati pa ga je treba vsake 2–3 ure oziroma takoj po kopanju, obilnem znojenju ali otiranju z brisačo. Še posebej previdni moramo biti pri otrocih in prav najmlajšim namenjene kreme s pod drobnogled vzele potrošniške organizacije.