postcovidni sindrom

'Težji potek covida imajo tisti, ki ga še niso preboleli ali niso cepljeni'

29. 11. 2023 20.59

Bodo pacienti ponekod kmalu ostali še pred zaprtimi vrati lekarn? Lekarnarji namreč opozarjajo, da prihajajo vse pogosteje k njim ljudje z vidnimi prehladnimi oziroma bolezenskimi znaki, kar ogroža varnost drugih pacientov in zaposlenih. Da jih ne bi zdesetkale bolniške odsotnosti, kar bi pomenilo slabšo oskrbo z zdravili, pozivajo, naj okuženi s koronavirusom ne hodijo v lekarne, naj zdravila zanje prevzamejo svojci, sosedje ali prijatelji. V primeru drugih akutnih okužb dihal naj si ljudje nadenejo masko, vse stranke pa naj si razkužijo roke. Da je okužb s koronavirusom vedno več, opažajo tudi v družinskih in pediatričnih ambulantah. Infektologi pa svarijo: nekoliko smo pozabili, da je covid-19 resna bolezen.

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi

04. 09. 2021 07.00

Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Cepljenje naj bi lajšalo tudi tegobe dolgega covida

22. 05. 2021 11.14

V Veliki Britaniji so prosili osebe, ki trpijo za tako imenovanim dolgim covidom, naj ocenijo, ali so se njihovi simptomi po cepljenju izboljšali ali poslabšali. Dobra polovica se je počutila bolje, vsak četrti ni opazil spremembe, ostalim pa se je stanje poslabšalo. Spodbudne ugotovitve so sicer šele prvi korak, saj je treba ugotoviti, koliko časa dobrodejni učinki trajajo, pa tudi, ali lahko izboljšanje zdravstvenega stanja zanesljivo pripišemo cepljenju.

Postcovidni sindrom: anksioznost, depresija in druge psihične težave

07. 05. 2021 19.46

"Januarja sem zbolela za covidom, kašljala sem, imela glavobol in vročino, a vse skupaj je minilo dokaj hitro," razlaga Jana Javornik, ki bi v drugačnih okoliščinah zdaj predavala na univerzi v Angliji. Marca se je stanje znova poslabšalo, kot da bi se še enkrat okužila. Izgubila je voh in okus, vročina je dolgo vztrajala, bila je tudi precej utrujena. Tedne kasneje, tudi mesec za tem, so se pojavili še drugi simptomi.