posočje

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Za zdaj preprečili kolaps, bojijo se poletja

19. 03. 2025 18.46

Pred napovedanim kolapsom nujne medicinske pomoči v Posočju v Zdravstvenem domu Tolmin mrzlično iščejo rešitve. Zaenkrat so uspeli sestaviti polne reševalne ekipe z zdravniki za naslednji mesec. Največja težava pa ostajajo poletni meseci, ko od Bovca do Tolmina naštejejo milijon nočitev. Številni v Posočje prihajajo ravno v iskanju adrenalina, ki prinaša toliko več tveganja za poškodbe.

V Bovcu nov potencialni investitor za smučišče, občina zagotovila sredstva

14. 03. 2025 10.04

Bovški občinski svetniki so v četrtek potrdili letošnji proračun, v katerem je 120.000 evrov za projektiranje nove krožne kabinske žičnice na Kanin. Občino je v začetku meseca obiskala tudi nova skupina potencialnih investitorjev za prenovo kaninskega gorskega centra. V Bovcu je sicer tudi to zimo prevladovalo turistično mrtvilo.

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?

15. 02. 2025 07.12

V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan

09. 02. 2025 09.30

Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Nesreča v Prekmurju ena hujših na slovenskih tleh v zadnjem desetletju

17. 11. 2024 18.34

Letalska nesreča pri Gančanih, v kateri so po podatkih Policije umrle najmanj tri osebe, je ena hujših na slovenskih tleh v zadnjem desetletju. Najhujša v slovenski letalski zgodovini pa se je zgodila leta 1981, ko je čarterski let trčil v goro San Pietro, umrlo pa je vseh 180 ljudi na krovu. Katere večje letalske nesreče v slovenski letalski zgodovini so se še zgodile po letu 1960?

Imajo druge alpske države pravi odgovor na reševanje iz gora?

07. 10. 2024 17.45

Notranji minister Boštjan Poklukar je med obiskom v Posočju menil, da bo treba brezplačno izvajanje gorske reševalne službe spremeniti. Po njegovih besedah je "nedopustno, da slabo ali neprimerno opremljeni pohodniki spravljajo v nevarnost gorske reševalce in helikopterske posadke".

Novi nalivi na zahodu: na Voglu padel rekord, v Brežicah 28 stopinj

27. 09. 2024 10.20

V severozahodni Sloveniji se je obnovila močnejša nevihtna celica, ki se pomika proti severovzhodu, je sporočila agencija za okolje. Reke v severni polovici Slovenije imajo velike pretoke, razliva se Soča v zgornjem toku in Sava Bohinjka v Bodeščah. Tudi gladina Bohinjskega jezera še vedno narašča. Pretoki ostalih rek se zmanjšujejo, navaja Agencija RS za okolje.

'Moč naroda nikoli ne izhaja iz razdvajanja'

15. 09. 2024 06.44

Na proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Vipavi so govorci poudarili pogum naroda ter grozote in teror, ki jih je ta doživel. Premier Robert Golob je izpostavil moč v tem, da kljub razlikam prisluhnemo drug drugemu in iščemo skupne rešitve. Proslava je sicer letos dvignila tudi nekaj prahu zaradi drugačnega poimenovanja

Magistrski študij medicine na primorski univerzi dobiva trdne temelje

19. 08. 2024 19.53

Magistrski študij medicine na Univerzi na Primorskem dobiva vse bolj otipljivo obliko. Potem ko je vodstvo univerze v začetku julija podpisalo pismo o nameri z večino bolnišnic in zdravstvenih domov na območju Obalno-Kraške in Primorsko-Notranjske ter Goriške regije, je vodstvo univerze obiskalo še Posočje. Za sodelovanje so se dogovorili tako z Zdravstvenim domom Tolmin kot s kobariškim dializnim centrom. Zaradi hudega pomanjkanja kadrov je tovrstno povezovanje še kako dobrodošlo, pravijo.

Črna na Koroškem spet pod vodo: 'Ko nimaš več besed in si žalosten v dno duše'

28. 07. 2024 08.12

Popoldanske nevihte so od severozahoda države potovale prek Gorenjske, Koroške in Štajerske proti vzhodu in jugovzhodu. Močno neurje je med drugim zajelo Črno na Koroškem. Zalite so številne kleti, sprožilo se je več zemeljskih plazov, na terenu so gasilci. V Spodnjem Javorju je plaz zasul domačina, ki so ga rešili domači gasilci. Reševalci so ga odpeljali v slovenjgraško bolnišnico, njegovo življenje pa ni ogroženo. Vnovič je bila prizadeta tudi Logarska dolina. Zvečer je Slovenijo dosegla nova nevihtna fronta. Ta je iz Italije najprej zajela območje Julijskih Alp, Posočje in goriško regijo, nato pa se premaknila proti osrednji Sloveniji.

20 let po potresu še vedno čakajo na nadomestne gradnje, na klice ni odzivov

12. 07. 2024 18.46

Natanko 20 let mineva od zadnjega večjega potresa pri nas. 12. julija 2004 je nekaj po 15. uri Posočje stresel potresni sunek z močjo 4,9 po Richterjevi lestvici. Takrat je prebivalcem spodmaknilo tla pod nogami, okoli njih pa je bobnelo, ko so velike skale padale v reko, veliko hiš in cest je bilo poškodovanih. 20 let kasneje v Posočju nekateri še vedno čakajo na nadomestne gradnje, pa čeprav imajo gradbeno dovoljenje. "Z ukinitvijo državne tehnične pisarne v Tolminu nimamo več sogovornika, zato ostajamo brez odgovorov," pravijo domačini.

Slabi obeti za letošnjo turistično sezono v Posočju

07. 06. 2024 18.52

Po tem, ko so številke po pandemiji covida iz leta v leto rasle, je letošnji april prinesel hladen tuš. V bovški občini so imeli aprila skoraj polovico manj nočitev kot aprila lani, na Kobariškem je bilo nočitev za četrtino manj. Zaprtje smučišča na Kaninu in bojkot kajakašev zaradi novega odloka o plovbi po Soči z višjimi cenami se torej še kako poznata.

'Ribiči niso dobri gostje, odlični gostje so'

29. 03. 2024 20.18

V Posočju se je že začela ribiška sezona, letos zaradi zgodnjih praznikov teden dni prej kot običajno. Obeti so odlični, pravijo tako domači ribiči kot turistični ponudniki. Ribiški turisti so odlični gostje, poudarjajo oboji in dodajajo, da uspeha ne merijo v številkah, pač pa v kakovostnih doživetjih. Kdo pa so ribiči, ki muharijo v Posočju in zakaj se vračajo?

Na Vršiču bo po rekonstrukciji ceste 258 parkirnih mest manj

19. 03. 2024 13.04

Direkcija RS za infrastrukturo išče izvajalca del za ureditev ceste in parkirišča na prelazu Vršič. Rekonstrukcija ceste bo predvidoma končana pred poletno sezono 2026. Po tem bo na prelazu za osebna vozila predvidoma le 92 parkirnih mest, kar je precej manj kot sedaj, ko na vrhu Vršiča hkrati parkira tudi do 350 vozil.

Zaradi vetra in padavin Arso za del države izdal oranžno opozorilo

01. 12. 2023 06.26

Prvi decembrski dan zaznamuje izjemno velik temperaturni kontrast med nižinami vzhodnega in severovzhodnega dela Slovenije ter preostalim delom države. Na Ribniškem je medtem močan veter s sunki do 100 kilometrov na uro odkrival strehe in ruval drevesa. Reke bodo naraščale, zlasti na Gorenjskem se lahko razlijejo iz struge. Arso je za del države izdal oranžno opozorilo. Ohladitev, ki bo tudi nižinam prinesla snežinke, nas bo po zadnjih izračunih dosegla jutri pozno popoldne in zvečer. A sneženje bo hitro oslabelo in ponehalo, zato bo po nižinah le tu in tam zapadlo nekaj centimetrov snega.

Nekatere reke so močno narasle, vodotoki se ponekod tudi razlivajo

02. 11. 2023 09.02

Reke na Gorenjskem in v Posočju so začele močno naraščati, opozarja Agencija RS za okolje, ki opozarja na verjetnost poplav hudourniških vodotokov in zalednih padavinskih voda na celotnem območju severozahodne Slovenije in delu osrednje Slovenije, pa tudi ob obali. V porečju Save Bohinjke in zgornje Soče pa so se že začela razlivanja vodotokov. Rdeče meteorološko opozorilo velja tudi ponoči, ko se bo odvila glavnina burnega vremenskega dogajanja. Okrepil se je tudi veter, zaradi česar so za pomorski promet priprli koprsko pristanišče. V Podbrdo je zvečer na pomoč prišla tudi Slovenska vojska.

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?

11. 10. 2023 06.00

"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Močni nalivi zajeli predvsem severozahod države

22. 09. 2023 10.59

Ob nevihtah se bodo močnejši in tudi dolgotrajni nalivi ponoči pojavljali predvsem v zahodni, južni in osrednji Sloveniji. Na določenih območjih, kjer bodo nalivi najintenzivnejši, lahko v 12 urah pade tudi okoli 100-150 mm dežja, kar lahko vodi v poraste hudournikov in proženje zemeljskih plazov.

Proslava ob vrnitvi Primorske k matični domovini v Opatjem selu

16. 09. 2023 19.59

Primorci so praznični dan vrnitve Primorske matični domovini obeležili na proslavi v Opatjem selu, tik ob meji z Italijo. Zbralo se je več sto ljudi, tudi številni mladi, slavnostni govornik je bil nekdanji predsednik države Milan Kučan. V sicer spravnem govoru je ostro kritiziral odnos italijanske politike do časa fašizma. Med drugim pa je dejal, da je čas za opravičilo za storjeno zlo že zdavnaj potekel.

Golob ob prazniku: 'Primorska je zgled sožitja in solidarnosti'

15. 09. 2023 07.27

V Sloveniji 15. septembra obeležujemo praznik vrnitve Primorske k matični domovini. S tem se spominjamo uveljavitve pariške mirovne pogodbe pred 76 leti, s katero se je večina Primorcev pridružila matičnemu narodu. Osrednja proslava ob letošnjem prazniku bo v soboto v Opatjem selu. Premier Robert Golob je v poslanici dejal, da je Primorska zgled sožitja in solidarnosti med ljudmi. Predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je obsodila poskuse revidiranja slovenske zgodovine ter zlorabo teh tem v politične namene.

Močan naliv v Posočju: v dolini Tolminke zaradi plazu ostal ujet avtobus s turisti

18. 08. 2023 08.56

V četrtek zvečer je območje severne Primorske zajel močan naliv, ki je v tolminski občini sprožil več plazov. Plaz je zasul tudi cesto med Zatolminom in Planino Polog, kjer je ostal ujet avtobus s turisti. Na meteorološki postaji Predel je v pol ure padlo 31,1 litra dežja na kvadratni meter. Slovenijo je sicer dosegla manjša višinska motnja, zaradi katere bo po navedbah Arsa povečana verjetnost nastanka krajevnih ploh in neviht. Geološki zavod Slovenije opozarja, da ob napovedanih padavinah z možnimi lokalnimi nalivi obstaja povečana nevarnost sproščanja nestabilnega materiala na območju plazov, ki so se sprožili ob nedavni ujmi.

Po neurjih je na določenih poteh gibanje smrtno nevarno

21. 07. 2023 11.13

Sanacija neurij, ki so pustošila zadnje dni in povzročila ogromno škode ter terjala smrtno žrtev, bo dolgotrajna in zahtevna. V tem času so mnoge ceste in poti neprehodne, zato pristojni opozarjajo, da spremljajte obvestila in se na območja, ki jih je prizadelo neurje, ne odpravljajte, če ni nujno. Veter je namreč podrl ogromno dreves in lomil številne veje, zato je odhod v gozd na teh območjih izredno tvegan.

Nočno neurje popolnoma razdejalo šotorišče v Čezsoči

13. 07. 2023 16.06

Vremenska ujma je veliko preglavic povzročilo tudi na severnem Primorskem. Sredi noči so morali gasilci na varno prepeljati udeležence dveh taborov na območju Bovca in Tolmina. Močan veter je v vasi Čezsoča odkril tudi več streh stanovanjskih hiš in ostrešje objekta čistilne komunalne naprave, neurje pa je v zgornjem Posočju na ceste podrlo tudi več dreves in povzročilo zemeljski podor pred mejnim prehodom z Italijo. Brez elektrike je tako na Bovškem kot tudi na Kobariškem in v Baški grapi ponoči ostalo skoraj 2000 domov.

Drastično povišanje cen plovbe na Soči, raftarji na nogah

11. 07. 2023 19.34

V Posočju temperature dodatno dviguje nov odlok o določitvi plovnega režima na reki Soči na območju kobariške občine. Občinski svetniki so na predlog župana odlok potrdili v prvem branju in ta med drugim prinaša drastično povišanje cen plovbe in nekatere omejitve, kot na primer omejitev plovbe ob pretoku, nižjem od 8 kubičnih metrov na sekundo, in prepoved plovbe po 18. uri. Raftarji pravijo, da to pomeni njihov propad.

'Kraljevali' na Kolovratu, čakajoč na vrnitev Gira

18. 06. 2023 20.03

Vročica, ki so jo "zakrivili" uspehi naših kolesarjev s Primožem Rogličem na čelu, ne pojenja. Tudi Dirka po Sloveniji je v petih etapah kljub odsotnosti Rogliča in Tadeja Pogačarja pritegnila lepo množico gledalcev, tokrat so najmočneje stiskali pesti za Mateja Mohoriča. Kraljevska je bila etapa, ki je v soboto potekala od Ljubljane do Kobarida. (Predvsem) zaradi dvojnega vzpona na Kolovrat, ki je bil najvišja točka na celotni dirki, je tja spet pripeljala številne slovenske zastave. Te so tem položaju že stare znanke z lanskega Gira, ki se bo najverjetneje kmalu vrnil tudi v naše kraje. Največji vtis pa je vendarle pustil 70-letnik v hrvaškem dresu.

'Edini dan v letu, ko res že vnaprej vem, kje bom'

04. 06. 2023 10.36

Če je bilo sonce v zadnjih letih "gonjenju" na Vršič (še preveč) naklonjeno, so se ljubitelji legendarnih ponijev tokrat zaskrbljeno ozirali v nebo, če bo zdržalo. Močan veter in gorski vrhovi v oblakih niso napovedovali nič dobrega, zato je v marsikateri nahrbtnik romal vsaj preprost dežni pončo. Nazadnje so potrebovali le toplejše vetrovke, saj so bili kratki rokavi premalo. Letošnji junij se še vedno ni sprijaznil s tem, da je junij.

Poleti ob Nadiži prepovedano kopanje domačih živali

02. 06. 2023 14.34

Na kopalnih mestih ob Nadiži je od 15. junija do 31. avgusta med 9. in 19. uro prepovedano kopanje domačih živali ter njihovo zadrževanje na obrežju reke. Prepovedani so tudi športna plovba, kurjenje ognja na nabrežju ter kakršno koli onesnaževanje vode in okolice, so sporočili iz kobariške občine. S 15. junijem bo na dostopnih mestih ob Nadiži veljal tudi parkirni režim.

Volkovi in šakali v Posočju v 10 dneh pokončali ducat ovac

25. 05. 2023 09.30

V Posočju so v manj kot 10 dneh zabeležili štiri napade zveri na drobnico, tri na planini Starijski vrh nad Kobaridom in enega v neposredni bližini vasi Sedlo v Breginjskem kotu. Za tri je odgovoren volk, za enega najverjetneje šakal, skupno so našli 11 ubitih ovac in eno jagnje. Rejci opozarjajo, da zaradi pokolov izgubijo tretjino čred.