posledice epidemije

Kaos, odpovedi in prisila v Slovenj Gradcu? 'Izjemo so zlorabili, zdaj se upirajo'
27. 11. 2024 12.21Te dni so nam pisali, kot so se podpisali, zaskrbljeni meščani občine Slovenj Gradec in koroške regije, ki jih skrbi stanje v slovenjgraškem zdravstvenem domu oziroma v celotni regiji, še posebej, ko gre za nujno medicinsko pomoč. Obetal naj bi se kolaps storitev. Pristojni pa pravijo, da je zgodba nekoliko bolj zapletena.

Kennedy mlajši bo novi zdravstveni minister
15. 11. 2024 06.35Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v četrtek sporočil, da bo na položaj ministra za zdravje in socialo postavil Roberta F. Kennedyja mlajšega, ki je najbolj znan po širjenju teorij zarot o cepivih. Trump je predstavil še imeni ministrov za veterane in notranje zadeve.

Čakanje na delo, moratorij na posojila: kako rešiti več tisoč delovnih mest?
12. 11. 2024 06.00Bo zaradi 'kihanja' Nemčije Slovenija res staknila le gripo, ne pa tudi pljučnice? Tako je namreč prepričan gospodarski minister Matjaž Han, ki se je srečal z novo veleposlanico naše najpomembnejše gospodarske partnerice. Beseda je tekla tudi o vse hujši krizi v avtomobilski industriji, po Volkswagnu in Audiju namreč ukinitev na tisoče delovnih mest načrtuje še Nissan. Posledice pa že krepko čutijo tudi slovenska podjetja, povezana s to industrijo. Zaradi upada naročil jih o odpuščanjih, ki so sicer že pretresla zaposlene Mahleja, Boxmarka in Magne, razmišlja skoraj 70 odstotkov. Časa za oklevanje ni več, svarijo v obrtno-podjetniški zbornici, zato so na vlado naslovili ukrepe za ohranitev delovnih mest.

'Nemčija je zakašljala in pri nas je že kar nekaj konkretnih bolnikov'
14. 10. 2024 19.39Po Boxmarku iz Kidričevega je v le nekaj tednih obsežna odpuščanja napovedalo tudi podjetje Mahle. Gre hkrati tudi za napoved večje krize ne le v avtomobilskem sektorju, temveč v gospodarstvu nasploh? Minister Luka Mesec, ki je že pred časom napovedal posredovanje države, zagotavlja, da že imajo pripravljene rešitve, podobne tistim, ki smo jih poznali v času zdravstvene krize. Pa bodo državne subvencije in skrajšani delovniki dovolj? Nemci ob znatnem padcu povpraševanja po avtomobilih napovedujejo množična odpuščanja v Evropi in po svetu, brez zaposlitve bi lahko po nekaterih projekcijah ostalo pol milijona delavcev.

Kmete skrbijo negativne posledice prenove obračunavanja omrežnine
13. 09. 2024 12.13Prenova obračunavanja omrežnine bo imela negativne posledice na kmetijstvo in celoten prehranski sektor, opozarjajo v Forumu za kmetijstvo in podeželje SDS. Vlado ob tem pozivajo, naj sprejme ukrepe za kmetijska gospodarstva in celoten prehranski sektor na način, da ne bodo deležni dodatnih stroškov.

Slovenska karitas v Libanon pošilja 24 palet humanitarne pomoči
30. 07. 2024 18.57Politični in gospodarski konflikti, okoliške vojne, eksplozije. Takšne katastrofe so v zadnjih petih letih vsakdan prebivalcev Libanona, ki jih je huda humanitarna kriza pahnila na rob preživetja. Brez mednarodne pomoči mnoge družine ne morejo več preživeti in temu obupanemu klicu na pomoč so se odzvali tudi v Slovenski karitas. Čez nekaj dni bo z Brnika naravnost proti Bejrutu odšla pošiljka 24. palet z zdravstveno opremo, sanitetnim materialom in higienskimi pripomočki.

Farmacevtsko podjetje, ki je ustvarilo zasvojence in milijarde: 'Sodba je srce parajoča'
27. 06. 2024 20.07Ameriško vrhovno sodišče je zavrnilo kontroverzno poravnavo, ki bi namenila milijarde dolarjev programom zdravljenja in žrtvam opioidne epidemije v ZDA, hkrati pa zaščitila zloglasno družino Sackler pred prihodnjimi tožbami – kljub dejstvu, da je obogatela s prodajo opioidov na recept.

Prijave KNOVSU za preverjanje prisluhov ne obstajajo
17. 06. 2024 08.04Prijave, na podlagi katerih so štirje poslanci Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, pod vodstvom predsednika Janeza Žaklja in njegovega strankarskega šefa, prvaka Nove Slovenije Mateja Tonina, novembra lani od Policije zahtevali, da jim razkrije, ali prisluškujejo petnajstim akterjem afere Dars, ne obstajajo.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'
03. 05. 2024 07.35Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Pred epidemijo je bilo življenje udobnejše
14. 04. 2024 12.37Zgodbe družin, ki smo jim priča na Verigi dobrih ljudi, so različne, vsaka od njih pa v sebi skriva veliko bolečine in sramu. Vsaka družina, ki se prijavi v naš humanitarni program, mora najprej izpolniti obrazec z vsemi prilogami in dopisom, v katerem opiše svoj položaj. Pogosto resnost položaja še ni takoj očitna, vendar jo je mogoče začutiti, ko z družinami opravimo razgovor. Resničnost razmer pa dokončno izkusimo, ko jih obiščemo na terenu.

Katere posledice epidemije še vedno občutimo po štirih letih?
12. 03. 2024 19.26Spomin hitro zbledi, še posebej na slabe stvari, a verjetno se boste spomnili 12. marca pred štirimi leti? Takrat je politika razglasila epidemijo covida-19 v Sloveniji in najhuje je bilo seveda to, da so mnogi izgubili svoje najdražje. Sedaj bi lahko rekli, da živimo naprej, kot da se nič ni zgodilo. Pa je res tako? Žal ne. Posledice so izjemno hude, povečalo se je število primerov nasilja v družini, bilo je več osamljenosti in duševnih motenj. Vse to so najbolj občutili otroci in mladostniki, ki posledice čutijo še danes.

Sin, ki je počasi izgubljal mamo in ji ni uspel pomagati
24. 02. 2024 13.57Veliko prezgodaj je izgubil preveč ljubljenih oseb. Svoje izkušnje odraščanja z mamo, ki se je borila z rakom, odvisnostjo od cigaret in alkohola ter depresijo, je prelil na papir in tako uresničil svoje otroške sanje. "Ko sem dobil knjigo v tiskanem izvodu, sem hitro stekel do očeta v bližnjo kavarno. Jaz sem mu dal svoj knjižni prvenec, on pa meni izvide pregleda, kjer so ugotovili, da ima pljučnega raka. Res ne vem, kakšne zgodbe piše to življenje, a sem presrečen, da je bil ob meni med pisanjem, jo prebral in videl lepo prihodnost," pripoveduje Žiga Kastelic.

Starša otrokoma onemogočila pristop k izpitu, šolo enačila s trgovskim podjetjem
18. 01. 2024 17.28Na robu joka je ravnateljica ene izmed osnovnih šol na vzhodu države pripovedovala o primeru, s katerim se je prvič srečala pred tremi leti, ob koncu epidemije covida. Starša dveh učencev sta ju želela šolati na domu, kar sicer je v skladu z zakonom o osnovni šoli, a zapletati se je začelo, ko jima nista dovolila pristopiti k zaključnim izpitom, kar je pogoj za šolanje na domu. Zaskrbljena ravnateljica se je obrnila na pristojne inštitucije in tri leta kasneje se ni spremenilo nič. Zadevo je prevzelo Okrajno sodišče na Ptuju, kazenski postopek pa je še vedno v teku. Kaj torej lahko država v takšnih primerih stori in kakšne posledice za otroka in kasneje odraslo osebo prinašajo tovrstna ravnanje staršev?

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Stavka zdravnikov: 'Pacient ne sme biti tisti, ki nosi posledice'
19. 12. 2023 19.35Zastopnik pravic pacientov Marjan Sušelj je kritičen do opozorilne stavke zdravnikov in zobozdravnikov, ki je napovedana za 9. januar. Kot pravi, razume jezo zdravništva, ker vlada ni izpolnila skorajda nobene svoje obljube, vendar konflikta ne bi smeli reševati na plečih pacientov. Še posebej zato ne, ker po koncu epidemije bolniki težje pridejo do zdravnika, več kot 140 tisoč pa jih svojega zdravnika sploh nima. Pacienti vsak dan na svojih plečih nosijo neurejene razmere v zdravstvu, pa odgovarjajo Mladi zdravniki, ki obžalujejo, da so doslej napovedane stavke odpadle zaradi praznih obljub vladajoče politike.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

DZ vnovič sprejel novelo Zakona o zaščiti živali in novelo Zakona o KGZS
18. 10. 2023 14.30Poslanci so z 52 glasovi za in 28 proti ponovno sprejeli novelo Zakona o zaščiti živali, na katero je državni svet izglasoval veto. Glavni cilj predlagateljev zakona je večja zaščita živali pred zanemarjanjem in zmanjšanje njihovega trpljenja. Noveli zakona se zdaj obeta ustavna presoja. Poslanci so sprejeli tudi novelo Zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije in Zakon o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi z določenimi prekrški, storjenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni covid-19.

Zakonu o povračilu glob se tudi v drugo obeta podpora
17. 10. 2023 12.41Državni zbor je po vetu državnega sveta znova obravnaval predlog zakona o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi z določenimi prekrški, storjenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni covid-19. Tudi tokrat kaže, da bo dobil podporo koalicijskih poslancev, ki v njegovem sprejetju vidijo možnost za popravo krivic.

'Stiske in izzivi so normalen del odraščanja'
10. 10. 2023 07.1010. oktober je svetovni dan duševnega zdravja. Tudi pri otrocih in mladostnikih so duševne težave v porastu, zato je pomembno odpraviti stigmo duševnih stisk, da se lahko o njih odprto pogovarjamo. "Stiske in izzivi so normalen del odraščanja in življenja in pri tem mladostniki niso nemočni – pomagajo si lahko sami, obstajajo pa tudi drugi viri pomoči, na katere se lahko obrnejo," je pomembno sporočilo priročnika o veščinah, ki ga bodo prejeli devetošolci in devetošolke.

Mladina in telefoni: Prave posledice šele prihajajo
03. 09. 2023 06.00Številne študije kažejo, da bodo mladi zaradi občutnega povečanja rabe zaslonov v času epidemije negativne učinke in posledice v polnem razmahu šele začeli doživljati. Unesco poziva h globalni prepovedi pametnih telefonov v šolah, raba zaslonov pa nezadržno narašča. Ali otrok res mora dobiti telefon, ker ga imajo tudi vrstniki?

Mladi filmski ustvarjalci s snežakom popestrili festival Kino Bled
26. 06. 2023 20.38Na filmsko sceno so šele dodobra zakorakali trije mladi gospodiči, Matevž, Aljaž in Tim, ki so tudi letos na Bledu na festivalu Kino Bled postregli z različnimi filmskimi klasikami in filmskimi ustvarjalci z vsega sveta. Rdeča nit pete edicije festivala so bile posledice pandemije, nasilje in podnebne spremembe. Na dogodku pa se je vsem zbranim letos pridružil še prav poseben gost, ki pa ni dolgo zdržal med obiskovalci. Častnega podpornika festivala je namreč stopilo sonce.

Ostri odzivi na izjavo Zalarja: 'Moj namen ni bil žaljiv'
07. 06. 2023 10.51"Namesto da bi direktor psihiatrične klinike govoril o ukrepih in preiskavah nasilja, je odgovoril s svojo, skrajno neprimerno interpretacijo situacije na področju spolnih zlorab in nasilja," so besede Bojana Zalarja obsodili v Inštitutu 8. marec. Direktor psihiatrične klinike je namreč na torkovi tiskovni konferenci spregovoril tudi o prijavah spolnih zlorab, v resničnost katerih pa je izrazil dvom. Da gre za ponoven poskus utišanja žrtev, pa so bili kritični v Društvu SOS telefon. Zalar pa na obtožbe pravi, da je bila njegova izjava izvzeta iz konteksta in da izjavo obžaluje.

14-urna razprava o interpelaciji zaključena brez sklepa in političnih posledic
19. 04. 2023 06.10V Državnem zboru je potekala razprava o interpelaciji vlade Roberta Goloba, ki jo je vložila SDS. Slednja pa po 14-urni razpravi ni vložila nobenega sklepa. Pričakovano tako interpelacijski maraton ni prinesel političnih posledic. Poslanci opozicije so nizali očitke na račun vlade, v koaliciji pa so zagovarjali njene odločitve. "Ta čas, ko se boste vi ukvarjali s preteklostjo, bomo mi delali v dobro ljudi. Kar nas navdihuje," je v zadnjem govoru razprave povedal premier Golob.

Ustavno sodišče ne bo vsebinsko presojalo o policijski uri
17. 04. 2023 15.30V nedavni odločitvi je ustavno sodišče sprejelo stališče, da pogoji za to niso izpolnjeni. Sodnica Neža Kogovšek Šalamon v ločenem mnenju opozarja, da verjetnost tovrstnih ukrepov obstaja tudi v prihodnje, zato bi se sodišče o tem moralo izreči.

Klakočar Zupančičeva o predlogu za nov državni praznik
12. 04. 2023 16.59Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je sprejela predsednika Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) Petra Štiha in člana SAZU Franca Forstneriča. Predsednici sta v pogovoru med drugim predstavila tudi pobudo SAZU, da bi razglasili dan znanosti kot nov državni praznik, so sporočili iz DZ.

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'
06. 03. 2023 17.49Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

Pred tremi leti v Sloveniji potrdili prvo okužbo s koronavirusom
04. 03. 2023 07.13Pred tremi leti so v Sloveniji potrdili prvi primer okužbe z novim koronavirusom, in sicer pri Ljubljančanu, ki je pripotoval iz Maroka prek Italije v Slovenijo. Doslej so v Sloveniji po podatkih NIJZ potrdili preko 1.329.000 okužb, a po treh letih virus zaradi spremenjenih okoliščin na vsakdanje življenje skorajda nima več vpliva.

Vlada dvignila dohodkovni cenzus za samozaposlene v kulturi
23. 02. 2023 16.17Vlada je sprejela spremembo uredbe za samozaposlene v kulturi, s katero odpravlja dolgoročne negativne posledice epidemije covida-19 za samozaposlene v kulturi. Vlada je v skladu z inflacijo in povišanjem plač v javnem sektorju v zadnjih desetih mesecih dvignila dohodkovni cenzus za samozaposlene v kulturi na 36. plačilni razred. Poleg tega je vlada podaljšala mandate vodjem direktoratov na ministrstvu za kulturo in inšpektorici za kulturo in medije.

Na ulici vse več mlajših: Predpostavka o 'pravih' brezdomcih že dolgo ne drži
19. 02. 2023 07.00Hana Košan je strokovna sodelavka in predsednica društva Kralji ulice. Ko sva pred približno letom dni govorili o brezdomstvu, je rekla: "Novinarji mi pogosto rečejo, naj jim za prispevek oziroma članek najdem 'pravega' brezdomca." Za 'pravega' brezdomca velja moški v srednjih letih, ki živi na ulici in je odvisen od alkohola, drog ali obojega. A v resnici to že dolgo ne drži več. Struktura brezdomcev se je v zadnjih letih močno spremenila, na ulici je vse več mlajših.

V javni razpravi predlog zakona za odpravo kazni neustavnih covidnih odlokov
31. 01. 2023 18.11Ministrstvo za pravosodje je v javno razpravo poslalo predlog zakona o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi s prekrški, izvršenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi nalezljive bolezni covid-19. Kot so sporočili, gre med drugim za vprašanja ustavitve teh postopkov in izvrševanja sankcij ter določitev organov odločanja v skladu z zakonom.