poslanska skupina SAB

Robert Golob – iz gospodarstva na vrh vlade z obljubami o drugačni politiki

25. 05. 2022 21.22

Robert Golob se je iz gospodarstva dobesedno izstrelil na vrh državne politike. Ni povsem nov obraz, ima tudi nekaj političnih izkušenj, a ga je javnost poznala zlasti kot prvega moža Gen-I. Od tam ga je vladajoča politika odrinila. Sam pa kot novi predsednik vlade napoveduje drugačno politiko, spoštljiv dialog in vrnitev demokratičnih standardov.

Pahor predlaga Goloba za mandatarja

23. 05. 2022 06.12

Predsednik republike Borut Pahor je po posvetovanjih z vodji poslanskih skupin v pismu obvestil predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič, da Državnemu zboru predlaga Roberta Goloba za mandatarja za sestavo vlade. V pogovori z vodji poslanskih skupin novoizvoljenega DZ je namreč nedvoumno ugotovil, da Golob uživa potrebno podporo za izvolitev, ta volja je izkazana tudi s podpisi 53 poslancev. Golob pa napoveduje, da bi lahko v jeseni iskali širše sodelovanje - programsko koalicijo - za ustavno večino o določenih vprašanjih, kot je sprememba ustave ali pokojninska reforma.

Stojmenova Duh bi prevzela ministrstvo za digitalno preobrazbo

12. 05. 2022 16.28

V poslanskih prostorih v državnem zboru se je prvič uradno sestala rekordno velika poslanska skupina, to je 41 bodočih poslancev Gibanja Svoboda. Med njimi je veliko takih, ki so v državni zbor prišli sploh prvič. Zasedal pa je tudi izvršni odbor in svet stranke Gibanje Svoboda, ki je razpravljal o koalicijski pogodbi, pa tudi o še nezasedenih ministrskih položajih. Golob je razkril, da je kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Pogovarjali pa so se o še eni kandidatki, ki bi prevzela kmetijski resor. A njenega imena za zdaj še ni razkril. Gibanje Svoboda bo začelo tudi pospešen postopek združevanja s SAB in LMŠ.

Poslanci v DZ: kdo odhaja in kdo prihaja?

25. 04. 2022 13.15

Volitve so močno premešale karte na političnem prizorišču in posledično hram demokracije zapuščajo številna znana imena. Med njimi so vsi poslanci LMŠ, SAB in DeSUS, SDS je 'izgubil' Hojsa, Pojbiča in Škrinjarjevo. A za svež veter bo poskrbel novinec in hkrati zmagovalec volitev, Gibanje Svoboda Roberta Goloba, s katerim v DZ med drugim prihajajo nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič, nekdanji boksar Dejan Zavec ter povratnika, tržiški župan Borut Sajovic in nekdanja TV-voditeljica Tamara Vonta.

DZ ni glasoval o novem predlogu zakona o elektronskih komunikacijah

06. 04. 2022 15.07

DZ je zavrnil dopolnilo poslanske skupine LMŠ k novemu predlogu zakona o elektronskih komunikacijah. Medtem pa o samem predlogu zakona na seji ni glasoval, saj mora pred tem odločiti glede predloga za razpis posvetovalnega referenduma, ki ga je tudi s podpisi poslancev Levice, SAB in SD vložila LMŠ.

Doslej prestopilo 95 poslancev, Möderndorfer v štirih različnih poslanskih skupinah

23. 03. 2022 06.00

V vseh sklicih DZ je doslej iz svoje poslanske skupine v drugo prestopilo skupaj 95 poslancev. V sedanjem sklicu DZ je prestopilo 11 poslancev, največ jih je zapustilo SMC oz. danes Konkretno. Najmanj prestopov je bilo v mandatnem obdobju 1996-2000, a so vsi trije takrat odločilno vplivali na potrditev mandatarjev Janeza Drnovška, nato še Andreja Bajuka. Doslej je bil najbolj znan prestop Cirila Pucka, ki je sčasoma postal sinonim za odločilne prestope v politiki.

Pri obravnavi novega zakona o nalezljivih boleznih poudarili pomen DZ pri sprejemanju ukrepov

03. 02. 2022 13.16

Državni zbor je danes opravil prvo obravnavo predloga novele zakona o nalezljivih boleznih. Večina poslanskih skupin je napovedala, da ga bodo na petkovem glasovanju podprli, v nadaljevanju zakonodajnega postopka pa ga bodo poskušali izboljšati. Med drugim so izpostavljali pomen jasne določitve parlamentarnega nadzora pri sprejemanju ukrepov.

Zakon o preprečevanju pranja denarja v DZ. 'Gre za mini državni udar'

01. 02. 2022 14.22

DZ je opravil drugo obravnavo predloga novega zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma, o katerem bo glasoval v sredo. Čeprav vlada zagotavlja, da se z njim ne posega bistveno v sedanji sistem, opozicija opozarja na prevelik poseg v varstvo osebnih podatkov in preširoka pooblastila inšpekcijskem postopku. V koaliciji KUL načrtujejo tudi vložitev zahteve za presojo ustavnosti. "Zamislite si, da bi o vaši zasebnosti odločali ministri Hojs, Šircelj in Dikaučič," pravijo v SAB. Predlog podpirajo v SDS in NSi, zadržani so celo v SNS, v Konkretno in poslanski skupini DeSUS pa se še niso odločili. Nekdanji direktor urada za preprečevanje korupcije in pranja denarja Klaudijo Stroligo pa opozarja, da gre za "mini državni udar".

NSi: Želeli smo, da predlog zakona ostane na dnevnem redu, da ga lahko zavrnemo

31. 01. 2022 13.11

DZ je na predlog poslanskih skupin LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezanih poslancev z dnevnega reda umaknil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralne roke za kazniva dejanja. Proti umiku so poleg predlagateljev, poslancev SNS, glasovali tudi poslanci SDS in NSi. NSi je bila sicer med tistimi, ki si je premislila in napovedala, da zakona ne bo podprla. Kot pravijo, kljub glasovanju proti umiku predloga, pri tem stališču vztrajajo.

Del koalicije si je premislil: predloga kazenskega zakonika ne bodo podprli

25. 01. 2022 14.23

Sprejetje predloga kazenskega zakonika na odboru DZ za pravosodje je v opoziciji sprožilo presenečenje in ogorčenje. Predlagala ga je SNS, čeprav je predlog prejel odklonilna mnenja stroke. Kot pravijo v opoziciji je pritisk javnosti prepričal poslanski skupini DeSUS in Konkretno, da zakona ne bosta podprli. Enako je sporočila tudi NSi. V primeru pa, da DZ vseeno potrdi zakon, kar je sedaj malo verjetno, opozicija napoveduje referendum.

DZ uzakonil nabavo medicinske opreme po referenčnih cenah

13. 01. 2022 13.54

DZ je z 42 glasovi za in 11 proti sprejel novelo zakona o javnem naročanju, ki nabave medicinske opreme regulira s sistemom referenčnih cen. Ta bo po mnenju koalicije omogočil znižanje cen medicinske opreme, opozicija pa opozarja, da te spremembe pomenijo še več odtekanja javnega denarja v zasebne žepe.

DZ za člana programskega sveta imenoval kandidata, ki ne plačuje RTV prispevka

28. 12. 2021 21.03

Državni zbor je na minuli seji med drugim imenoval tudi 13 članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) in pet novih članov nadzornega sveta javne radiotelevizije. Ob sprejemanju sklepov je del opozicije vztrajal, da so ti nezakoniti, saj med člani ni njihovih predstavnikov in koaliciji očital, da gre za popolno podreditev javnega servisa. Med člani programskega sveta pa je na predlog SNS pristal Vane Gošnik, ki ne plačuje RTV prispevka in mu ga mora ta isti zavod rubiti.

Janša: Nad energetsko krizo najprej s solidarnostnim dodatkom za upokojence

14. 12. 2021 11.18

Vlada bo energetsko krizo najprej naslovila s t. i. draginjskim dodatkom, ki je v višini 300 evrov za upokojence in nekatere druge predviden v predlogu desetega protikoronskega zakona. Konec januarja, ko bo več podatkov o posledicah podražitev energentov, pa bo odločala tudi o posebnih energetskih vavčerjih, je v DZ napovedal premier Janez Janša.

Poslanska vprašanja, zagovor ministrov, dohodnina in debirokratizacija v DZ

13. 12. 2021 06.23

DZ je na začetku 28. redne seje sklenil, da bo predloga novele zakona o spodbujanju investicij in novega protikoronskega zakona obravnaval po nujnem postopku, prvega na seji v četrtek. Predlog novele zakona o fiskalnem pravilu pa je umaknil z dnevnega reda redne seje. Na poslanska vprašanja bo v torek odgovarjal še predsednik vlade Janez Janša. Poslanci bodo na seji obravnavali tudi predlog novele zakona o dohodnini in predlog zakona o debirokratizaciji, v DZ pa se bosta zagovarjala okoljski minister Andrej Vizjak in notranji minister Aleš Hojs.

KUL podpira novelo zakona o nalezljivih boleznih, SDS in NSi je ne bosta podprla

07. 12. 2021 17.51

Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so po usklajevanjih o podpori predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih, ki ga je pripravila Pravna mreža za varstvo demokracije, predlagale, da predlog novele v parlamentarni postopek vloži Igor Zorčič kot predsednik DZ. Ob tem se zavzemajo za čim širšo javno razpravo. V koaliciji pa so do predloga zadržani.

'Dikaučič znova potrdil, da je brez hrbtenice in zgolj figura na šahovnici Janše'

25. 11. 2021 09.12

Poslanska skupina LMŠ je po hitrem postopku zaradi – kot v stranki pravijo – "napovedanega nedopustnega vladnega poseganja v izbiro kandidatov za evropskega delegiranega tožilca" v parlamentarno proceduro vložila svoj predlog sprememb Zakona o državnem tožilstvu. Predsednik Stranke Marjan Šarec je zapisal, da so novelo v proceduro vložili zgolj z namenom upočasnjevanja vladne spremembe. V SAB pravijo, da je minister Marjan Dikaučič "brez hrbtenice" in "zgolj figura na šahovnici predsednika vlade". Pravosodni minister pa zdaj, da predlog pravzaprav še ni končan ter da je še v fazi usklajevanja.

Dikaučič po prestani interpelaciji zadovoljen, opozicije z argumenti ni prepričal

22. 11. 2021 22.06

V delu opozicije po neuspeli interpelaciji zoper pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča menijo, da je glasovanje pokazalo nizko podporo, ki jo uživa minister. Podprlo ga je namreč 28 poslancev, kar je manj kot tretjina poslancev DZ. Dikaučič je na drugi strani izrazil zadovoljstvo, da je uspel poslance prepričati z argumenti, ki jih je predstavil.

Amandma uspel: prebivalci Anhovega bodo dobili čisto pitno vodo

18. 11. 2021 16.19

"Ljudje, uspelo nam je. Amandma je bil sprejet," je sporočil Inštitut 8. marec. Državni zbor RS je namreč sprejel amandma k proračunu, ki ga je vložila poslanska skupina LMŠ skupaj z opozicijo. Amandma, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec, bo tako zagotovil proračunska sredstva za izgradnjo novega vodovoda z virom čiste pitne vode za prebivalce Anhovega. "Ker si vsi zaslužimo zdravo okolje, ki ne ogroža naših življenj," so dodali pri Inštitutu.

Pred interpelacijo: Dikaučič naj bi poravnal zanj sporni komunalni prispevek

16. 11. 2021 18.17

Pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki ga v ponedeljek čaka interpelacija, naj bi plačal komunalni prispevek, za katerega je sprva zatrjeval, da je napačno odmerjen. Naslednji teden bo jasno, ali je s tem pridobil podpora DeSUSa in si tako rešil stolček.

Pahor kljub vsem razkritjem še vedno podpira Svetliča. Pirnat: Nad njim visi senca dvoma

29. 10. 2021 15.11

Kljub nedavnim razkritjem, povezanim s kandidatom za novega ustavnega sodnika Rokom Svetličem, ki vzbujajo dvom v njegovo primernost za to funkcijo, predsednik Pahor ne namerava umakniti predloga za njegovo kandidaturo. Pravni strokovnjak Rajko Pirnat ocenjuje, da nad Svetličem zdaj visi senca dvoma, kar pa ni ugodno za nekoga, ki se poteguje za tako pomembno pozicijo. Kaj pa pravijo poslanske skupine?

Odbor za obrambo ni potrdil predloga za izplačilo dodatka prostovoljnim gasilcem

28. 10. 2021 15.01

Odbor DZ za obrambo je na seji opravil drugo obravnavo predloga Zakona o izplačilu dodatka za delo v rizičnih razmerah poklicnim gasilcem, zaposlenim v prostovoljnih gasilskih enotah. Predlagane rešitve, ki so jih oblikovali v LMŠ in jih v DZ vložili skupaj z Levico in NeP, niso uspele prepričati večine članov odbora. Zmanjkal jim je en glas.

'Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot naj se odvzame status društva v javnem interesu'

18. 10. 2021 15.13

Odbor DZ za kulturo je v nadaljevanju seje o rumenih jopičih podprl sklep, s katerim pozivajo ministrstvo za kulturo, da Društvu za promocijo tradicionalnih vrednot odvzame status društva v javnem interesu. Ob tem so ministrstvo pozvali, da razkrije vlogo društva in vsebinsko obrazložitev odločitve o podelitvi statusa.

'To ni način za izražanje volje ljudi, načini so drugi'

16. 09. 2021 12.23

Na sredine proteste, ki so se sprevrgli v nasilje, se odzivajo tako v koaliciji kot v opoziciji. Vrstijo se obsodbe. Škrinjarjeva iz SDS je dejala, da so se počutili ogrožene, saj so ravno v tistem času delali v parlamentu. V SMC pravijo, da je treba jasno postaviti meje tam, kjer se ustvarja škoda. Han iz SD pravi, da gre za huligane, ki so izrabili mirne proteste. V SAB so sicer obsodili nasilje, zavzemajo pa se za odpravo PCT-pogoja v zdravstvu, javnem prevozu in na bencinskih črpalkah.

SAB je DeSUS-u 'ukradel' nezadovoljne člane, pa tudi tradicionalni štab

09. 09. 2021 16.13

Stranki SAB se je pridružilo 250 novih ljudi, od tega največ članov DeSUS-a iz odborov Velenje, Kočevje, Šoštanj, Brezovica in Logatec, je povedala predsednica SAB-a Alenka Bratušek. V DeSUS-u odstopne izjave pregledujejo in ugotavljajo, ali so jih člani res podpisali ali so "zadaj kakšne druge zgodbe", kot je dejal predsednik Ljubo Jasnič. DeSUS se bo v petek sicer sestal na klavzuri, na kateri bodo med drugim razpravljali o položaju stranke, pa tudi o odnosu vodstva s poslansko skupino.

Opozicija vložila interpelacijo zoper Dikaučiča in Kustečevo

07. 09. 2021 13.01

Kot je v izjavi po sestanku predsednikov in vodij opozicijskih poslanskih skupin napovedal Marjan Šarec, je opozicija že vložila interpelacijo zoper ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča ter tudi zoper šolsko ministrico Simono Kustec. LMŠ ob vložitvi interpelacije zoper Dikaučiča navaja tri očitke, že druga letošnja interpelacija Kustečeve pa obsega sedem točk. Očitajo ji tudi kaos pred začetkom novega šolskega leta.

Spisane že tri interpelacije: očitki letijo na Dikaučiča, Vizjaka in Kustečevo

18. 08. 2021 08.53

Kot kaže, nas čaka pestra politična jesen, opozicija je napovedala že tri interpelacije, razmišljajo tudi o četrti. Poleg interpelacije ministrice za šolstvo Simono Kustec ima stranka LMŠ že spisano interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Vizjaka in ministra za pravosodje Dikaučiča. Očitki Dikaučiču se nanašajo na imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev, očitki Vizjaku pa na, kot pravi opozicija, "okoljsko in širše družbeno škodljiv" zakon o vodah. V koaliciji vidijo napovedane intepelacije kot nov poskus rušenja vlade. Vodja poslancev SMC ocenjuje, da stranke opozicije med seboj kar tekmujejo, kdo bo hitrejši in razdiralnejši.

Koalicija mirneje na oddih, opozicija napoveduje vročo politično jesen

22. 07. 2021 12.46

Poslanci odhajajo na počitnice, da si odpočijejo pred naporno politično jesenjo. Koalicija si bo po besedah vodje poslanske skupine SDS Danijela Krivca vzela oddih, pregledala prioritete do rednih volitev ter tako nadaljevala delo. "Ne bomo pa silili z zakoni, ki bi delali težave znotraj koalicije in v razmerju do opozicije. To nima smisla," je politično jesen napovedal Krivec. V opozicijski LMŠ ocenjujejo, da bodo tudi na jesen pomembna glasovanja v DZ nepredvidljiva, saj so že tista pred parlamentarnimi počitnicami pokazala, da ne koalicija ne opozicija nima stabilne večine.

Novela zakona o nalezljivih boleznih vladni izgovor za še več nadzora in omejitev?

06. 07. 2021 09.49

Novela zakona o nalezljivih boleznih (upravičeno) razburja. Medtem ko je njen namen, da se z njo uresniči odločba ustavnega sodišča, ki je nekatere dele zakona, povezane z ukrepi ob epidemiji, razglasilo za neustavne, pa opozicija opozarja, da novela vladi omogoča preširoka pooblastila pri sprejemanju ukrepov, kot so omejitev gibanja, prepoved določenih dejavnosti, obvezno nošenje mask itd., prav tako širi pooblastila inšpektorjev. V opoziciji novele ne bodo podprli, hkrati pa opozarjajo, da se zakon sprejema po hitrem postopku, brez javne razprave, o zakonu pa očitno ne bo mogoče razpisati referenduma.

DZ potrdil Marjana Dikaučiča za ministra za pravosodje

15. 06. 2021 06.24

Poslanci so z 44 glasovi za in 41 proti Marjana Dikaučiča izglasovali za novega pravosodnega ministra. Ta je za potrditev potreboval navadno večino glasov poslancev. Pravzaprav do konca glasovanja ni bilo znano, ali bo koalicija uspela zbrati glas za več za večino. Trije poslanci Desusa, to so Ivan Hršak, Branko Simonovič in Franc Jurša, na koncu niso glasovali. V opozicijskih vrstah oziroma v vrstah nepovezanih poslancev pa sta izstopali dve imeni. SD-jev Samo Bevk in nepovezani Branislav Rajić, ki ga danes v parlament sploh ni bilo. Kot je Dikaučič dejal po potrditvi, se zaveda podeljene odgovornosti.

Državni zbor sprejel 'Uberjev zakon'

01. 06. 2021 18.18

DZ je s 50 glasovi za in 36 glasovi proti sprejel predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, ki med drugim prinaša podlago za delovanje platform za prevoze, kot je Uber. Novelo so podprle SDS, SMC, DeSUS, SNS in poslanska skupina nepovezanih poslancev, medtem ko so ji nasprotovale opozicijske SD, Levica, SAB in LMŠ.