poseka

Rušitev drevoreda v Pivoli: Zahteva za obnovo postopka, pojavili so se novi dokazi
01. 10. 2024 16.34Stranka Vesna je vložila zahtevo za obnovo postopka v projektu prenove drevoreda na območju Pivole v občini Hoče – Slivnica. Kot so povedali na območju načrtovane prenove, želijo s tem opozoriti na podobne neželene prakse in hkrati pozvati k strokovni izmenjavi mnenj, preden pride do nepopravljivih posledic.

Nevarno 33-metrsko drevo ob Gimnaziji Kranj bodo podrli
20. 08. 2024 13.37Družba Teden, inženiring, trgovina in storitve, ki je lastnica kranjskega hotela Creina, bo v soboto poskrbela za odstranitev nevarnega drevesa ob Gimnaziji Kranj. Gre za 110 let staro in 33 metrov visoko drevo mamutovec, ki ga je občina že leta 1961 zaščitila kot naravno znamenitost. Drevo ne stoji več pokončno, temveč se močno nagiba.

Znova množični posek v prestolnici: Skupaj bo padlo 233 starih dreves
01. 08. 2024 09.44Na območju prestolnice bodo znova padala drevesa. Iz gozdov na območju Griča in Šujice bodo odstranili 96 iglavcev in 126 dreves listavcev. Dela, ki potekajo pod okriljem družbe Slovenski državni gozdovi d.o.o., bodo predvidoma trajala en mesec. Kot pojasnjujejo, je sečnja na območju Griča in Šujice pomladitvena, saj v sestojih prevladuje debelo in starejše drevje. Pod okriljem mestne občine Ljubljana pa bodo odstranili 11 dreves različnih vrst v parku Tivoli in Bloudkovem parku.

'Ustavite posek 75 zdravih dreves na Golovcu'
22. 03. 2024 14.21Gibanje Mladi za podnebno pravičnost, skupina Protestival ter zaskrbljene občanke in občani Ljubljane so izrazili nestrinjanje z nadaljevanjem sečnje na Rožniku in nevključujočim upravljanjem z mestnim gozdom.

17 dni ognjene stihije na Krasu
15. 07. 2023 07.18Mineva leto dni od katastrofalnega gozdnega požara na Krasu, ki je v primežu vročinskega vala in suše izbruhnil 15. julija lani ter v 17 dneh zajel 3700 hektarov površin. V izjemni akciji so ogenj ukrotili gasilci in drugi posredovalci z vse države. Zdaj pristojni hitijo s čiščenjem in pogozdovanjem prizadetih površin.

Inšpekcija ustavila sečnjo dreves na Rožniku, občina se je pritožila
13. 06. 2023 09.22Inšpektorica za naravo in vode je sredi maja Mestni občini Ljubljana izdala odločbo, s katero je ustavila posek dreves v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Občina bi morala namreč pred posekom pridobiti mnenje zavoda za varstvo narave. Občina se je na odločbo pritožila, je povedal župan Zoran Janković.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'
19. 03. 2023 14.04Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

Od ideje, ki je spreminjala zakone, do osovraženega projekta, ki ni izpolnil obljub
01. 03. 2023 17.12Kanadsko-avstrijska avtomobilska skupina Magna s prihodnjim tednom ustavlja proizvodnjo v hoški lakirnici. Od velikopoteznih načrtov in obljubljenih delovnih mest – načrtovali so 3.000 novih zaposlitev – ter navdušenja politike, ki je poskrbela za državne subvencije in urejala bližnjice okrog okoljske in prostorske zakonodaje ter bila boj z zaskrbljenimi okoljevarstveniki, bodo tako ostale zgolj prazne tovarniške hale.

Obračun za najboljšega v UFC (neupravičeno) v Conorjevi senci
09. 02. 2023 15.08Številka ena proti številki dve ne glede na težnostno kategorijo. Ena izmed največjih borb v zgodovini UFC. A hkrati borba, ki nezasluženo prejema zelo malo medijske pozornosti. Alexander Volakovski in Islam Mahačev sta tako v zadnjih dneh v senci vrnitve Conorja McGregorja, pa tudi prvenstva v klofutanju. Prenos UFC 276 si boste lahko v nedeljo ob 4.00 zjutraj ogledali na VOYO.

Napad lubadarja: V mariborskem mestnem parku bodo podrli 40 smrek
08. 12. 2022 16.04Zaradi pojava lubadarja na drevesih v mariborskem Mestnem parku bo treba odstraniti okoli 40 smrek pri otroških igralih, med njimi so tudi 130 let stari iglavci. S sečnjo bodo pristojne službe začele predvidoma prihodnji teden, zato obiskovalce parka prosijo za razumevanje in upoštevanje omejitev dostopa.

Sanacija gozdov na Goriškem Krasu ocenjena na več kot 47 milijonov
16. 11. 2022 10.52Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v javno razpravo posredovalo Načrt sanacije gozdov, ki so bili poškodovani v požaru na Goriškem Krasu. Dokument je izdelal Zavod za gozdove Slovenije. Končni obseg poškodovanosti gozdov so naredili na podlagi prejetih aeroposnetkov Slovenske vojske in terenskega ogleda.

Brazilija znova presegla mesečni rekord poseka amazonskega deževnega gozda
08. 10. 2022 07.15Septembra je bil posek amazonskega deževnega gozda v Braziliji izveden v največjem obsegu za ta mesec doslej. Satelitski posnetki kažejo, da je bilo uničenih 1455 kvadratnih kilometrov gozda.

Skozi 'hosto' s sekači: več sto pridnih rok ustvarjalo protipožarne koridorje
24. 07. 2022 17.08Zvok motornih žag, z žagovino prekrite poti in kupi posekanih dreves. Tudi to je te dni moč videti na goriškem Krasu. Pridne in marljive roke prostovoljcev neumorno hitijo pri vzpostavitvi protipožarnih koridorjev, s katerimi želijo požaru preprečiti nadaljnji pohod po presušeni kraški pokrajini. Odziv na klic na pomoč občine Renče-Vogrsko ni ostal neuslišan. Odzvala se je neverjetna množica prostovoljcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije, pa tudi iz tujine. "Gre za dobrosrčne in dobrohotne ljudi. Znova smo dokazali, da znamo stopiti skupaj," je na množico prostovoljcev dejal župan Tarik Žigon.

Spoznajte kandidate Ljubezni na vasi: od uslužbenca FBI do vodovodarja
06. 07. 2022 12.58Na POP TV prihaja šesta sezona hrvaškega šova Ljubezen na vasi, v katerem bo enajst podeželskih fantov iskalo svojo sorodno dušo pod budnim očesom voditeljice Anite Martinović. Spoznajte kandidate, ki bodo odprli svoja srca in se podali na lov za ljubeznijo svojega življenja.

Podgoršek zavrnil obtožbe, da želijo posekati kar četrtino državnih gozdov
11. 04. 2022 11.41Potem ko je ministrstvo potrdilo namero o spremembi namembnosti gozdov, je bilo slišati več nasprotovanj podpisu, saj naj bi to prineslo masovni posek gozda. Te očitke je kmetijski minister Jože Podgoršek znova zavrnil in pojasnil, da je namen dodatka izenačitev pogojev krčitve gozda na državnih in zasebnih zemljiščih. Organizacije CIPRA Slovenija, Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS), Focus in Umanotera so vlado sicer pozvale, naj takoj ustavi vse postopke, ki bodo privedli do masovnega poseka gozda, ter odpre široko strokovno in javno razpravo.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...
09. 04. 2022 11.51Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Konec tedna več nesreč na belih strminah
21. 02. 2022 12.16Konec tedna se je na slovenskih smučiščih zgodilo več smučarskih nesreč, med njimi tudi ena hujša, ko se je na na smučišču v Ribnici na Pohorju hudo poškodoval desetletni fant.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'
14. 02. 2022 06.00Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

Uspešna dražba hlodovine: presegli naj bi doslej najvišjo ceno za kubični meter
06. 12. 2021 17.52Družba Slovenski državni gozdovi (SiDG) je izpeljala svojo prvo dražbo, na kateri je kupcem ponudila vrednejše gozdne lesne sortimente. Na voljo je bilo okoli 650 kubičnih metrov hlodovine, prodali so skoraj vso, je povedal poslovni direktor Matjaž Juvančič, ki pa še ne ve, kakšne so bile končne cene. "Imam le neuradne informacije, da naj bi presegli dosedanjo najvišjo ceno, ki je bila dosežena za kubični meter v Sloveniji, to je 15.000 evrov," je dejal.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih
29. 11. 2021 06.00Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Številni kazalniki potrjujejo izboljšanje stanja gozdov
15. 06. 2020 09.15Ohranjena je sposobnost samodejne, naravne obnove gozdov

V Slovenskih državnih gozdovih opravljena forenzična preiskava
26. 04. 2021 10.42Revizorska hiša Ernst & Young je po naročilu nadzornikov nedavno opravila forenzično preiskavo v družbi Slovenski državni gozdovi. Prečesala je delovanje upravljavca državnih gozdov in mu izdala 42 priporočil. Ugotovitve po zagotovilih vodstva za zdaj ne terjajo kazenske odgovornosti.

V Trnovskem gozdu povečan obseg sečnje zaradi nujnih načrtovanih ukrepov
16. 04. 2021 14.04V Trnovskem gozdu se je v zadnjih dveh letih obseg sečnje po ocenah Zavoda za gozdove Slovenije povečal za do 70.000 kubičnih metrov letno. Po pojasnilih vodje tolminske enote zavoda Eda Kozoroga je bilo treba namreč izvesti nekatere nujne načrtovane ukrepe, zlasti uvajanja gozdov v obnovo ter nadaljevanja in zaključke obnov gozda.

Sečnja v Trnovskem gozdu 'presega vse meje zdravega razuma'
15. 04. 2021 13.01V zadnjem času se je sečnja na območju Trnovskega gozda izjemno povečala, so na današnji videokonferenci z zaskrbljenostjo opozarjali tako domačini kot strokovnjaki. Poleg vpliva na sama drevesa je trenutni tempo poseka škodljiv še z vidika požarne varnosti in ohranitve gozda za prihodnje generacije, je bilo med drugim slišati.

Hrvaški gozdarji v slovenskem gozdu sekali na črno
05. 03. 2021 19.58Hrvaški gozdarji so na eni od t. i. Tomšičevih parcel na vzhodnem pobočju Snežnika, ki je v lasti državne gozdarske družbe Slovenski državni gozdovi, na črno posekali približno 85 kubičnih metrov pretežno smrekovega lesa. Okoliščine sta si že ogledali policija in gozdarska inšpekcija.