posek drevja

Ljubljano preletava helikopter: začela se je sečnja na grajskem griču
13. 01. 2025 06.14Začenja se sečnja drevja na Grajskem griču v Ljubljani s pomočjo helikopterja. Zaradi sečnje bo do petka med 7.30 in 17.00 zaprtih več pešpoti, grad pa bo v tem času dostopen izključno z vzpenjačo, ki bo vozila med 9. in 22. uro. Cesta slovenskih kmečkih uporov, ki vodi na grad, bo zaprta ves čas trajanja del.

Za posek predvidenih 205 dreves, delo bodo začeli še letos
08. 10. 2024 13.01Ljubljanska občina bo začela urejati grajsko pobočje, s čimer želijo po besedah podžupana Roka Žnidaršiča zagotoviti varnost stanovalcev in zaščito objektov na Mestnem in Starem trgu. V sklopu ureditve je za posek predvidenih 205 dreves, spravili jih bodo s helikopterji. Razpis bodo predvidoma objavili ta mesec, dela pa bi lahko zagnali še letos. Zaradi varnosti pa bodo ob Gradaščici v Trnovem odstranili dva kostanja.

Znova množični posek v prestolnici: Skupaj bo padlo 233 starih dreves
01. 08. 2024 09.44Na območju prestolnice bodo znova padala drevesa. Iz gozdov na območju Griča in Šujice bodo odstranili 96 iglavcev in 126 dreves listavcev. Dela, ki potekajo pod okriljem družbe Slovenski državni gozdovi d.o.o., bodo predvidoma trajala en mesec. Kot pojasnjujejo, je sečnja na območju Griča in Šujice pomladitvena, saj v sestojih prevladuje debelo in starejše drevje. Pod okriljem mestne občine Ljubljana pa bodo odstranili 11 dreves različnih vrst v parku Tivoli in Bloudkovem parku.

Velika škoda v gozdovih: podrtih okoli 150.000 kubičnih metrov drevja
13. 07. 2023 18.03Zadnje neurje, ki je pustošilo po Sloveniji, je škodo povzročilo tudi v gozdovih. Po grobih ocenah in hitrem pregledu stanja je ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ocenilo, da je ujma podrla približno 150.000 kubičnih metrov drevja. Natančnejši podatki bodo sicer znani v prihodnjih dneh.

Močan napad podlubnikov na več območjih v Sloveniji
04. 07. 2023 11.24Močno se je povečalo število dreves, ki so jih napadli podlubniki, opozarjajo na kmetijskem ministrstvu. Lastnike zato pozivajo k rednemu pregledovanju gozdov in tudi posameznih dreves v urbanem okolju ter takojšnjo sanacijo. Najbolj so prizadeti smrekovi gozdovi na širših območjih Tolmina, Bleda, Kranja, Ljubljane, Kočevja in Slovenj Gradca.

Začenja se dvotedenska sečnja na Golovcu, padlo bo 99 dreves
29. 03. 2023 09.53V gozdu na Golovcu, natančneje ob Poti na Golovec, se začenja sečnja dreves. Kot so sporočili iz Zavoda za gozdove Slovenije, bo trajala dva tedna. Večinoma gre za tako imenovani omladitveni posek, torej posek za obnovo gozda, delno pa za sanitarni posek oziroma posek poškodovanega in oslabelega drevja.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'
19. 03. 2023 14.04Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

Opazujte drevesa. Ob napadu podlubnikov je treba hitro ukrepati
10. 03. 2023 09.31S pomladjo prihajajo višje temperature, s katerimi se začnejo življenjske aktivnosti smrekovih podlubnikov, kot so rojenje, zaleganje novih generacij in prehranjevanje na gostiteljskih drevesih. Na kmetijskem ministrstvu so zato opozorili pred osmerozobim in šesterozobim smrekovim lubadarjem, ki v naših gozdovih povzročata največ škode.

V Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib bodo nadaljevali sečnjo
07. 03. 2023 08.02Na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib bodo nadaljevali sečnjo oslabljenih in bolnih dreves. Sečnjo so zaradi razmočenosti terena sredi januarja prekinili. Zavod za gozdove Slovenije je decembra izdal odločbo za sečnjo 389 dreves. Sečnja bo predvidoma končana v 14 dneh.

Na Rožniku se konec tedna nadaljuje sečnja oslabljenih dreves
01. 03. 2023 16.07Po začasni prekinitvi sečnje oslabljenih in bolnih dreves na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib se bo ta nadaljevala predvidoma v petek. Izvajalec del je posekal in odstranil približno 80 odstotkov vsega za posek označenega drevja, preostala drevesa pa bo predvidoma odstranil v naslednjih dveh tednih.

Po Rožniku še začetek sečnje okoli 200 dreves na Golovcu
13. 02. 2023 15.36Ljubljanska območna enota Zavoda za gozdove Slovenije je v gozdu na Golovcu, in sicer jugovzhodno od observatorija oz. nad Suhim bajerjem, označila drevje za možni posek. Sečnja se bo začela v tem tednu in bo trajala do predvidoma 6. marca, so napovedali v zavodu za gozdove.

'Padajo stoletne veličastne bukve, ostajajo pa le majhna drevesa'
17. 01. 2023 16.58Predstavniki civilne družbe so s protestom v neposredni bližini tivolskega gradu znova opozorili na pretirano sečnjo gozda na območju ljubljanskega Rožnika. Vztrajajo pri tem, da gre za nepremišljen in netransparenten poseg. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je o protestu povedal le to, da ima vsak pravico povedati svoje stališče.

Sanacija gozdov na Goriškem Krasu ocenjena na več kot 47 milijonov
16. 11. 2022 10.52Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v javno razpravo posredovalo Načrt sanacije gozdov, ki so bili poškodovani v požaru na Goriškem Krasu. Dokument je izdelal Zavod za gozdove Slovenije. Končni obseg poškodovanosti gozdov so naredili na podlagi prejetih aeroposnetkov Slovenske vojske in terenskega ogleda.

Poziv lastnikom smrek: Pazite na podlubnike!
12. 10. 2022 11.31Na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo opozarjajo, da zaradi izjemno toplega in sušnega vremena v večjem delu Slovenije opažajo intenziven napad podlubnikov. Ti napadajo smreke izven gozdov, varne pa niso niti smreke v naseljih. Zavod za Gozdove Slovenije in gozdarska inšpekcija zato pozivata vse lastnike dreves smreke izven gozda, naj redno opazujejo svoja drevesa in v primeru kakršnega koli znaka napada podlubnikov na smreki takoj izvedejo sanitarno sečnjo in ukrepe za uničenje zalege podlubnikov.

Po gozdnem požaru nad Potočami: sanacija bo trajala več let
12. 06. 2022 10.41V gozdovih nad vasjo Potoče poteka sanacija po obsežnem požaru, ki je izbruhnil 28. marca. Sanirati bo treba približno 80 hektarjev gozda, pri čemer bodo skušali poskrbeti za čim večjo protierozijsko zaščito. Sečnja bo trajala več kot eno leto, nato pa je v načrtu še sajenje. Sanacija bo tako trajala več let.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Številni kazalniki potrjujejo izboljšanje stanja gozdov
15. 06. 2020 09.15Ohranjena je sposobnost samodejne, naravne obnove gozdov

V Slovenskih državnih gozdovih opravljena forenzična preiskava
26. 04. 2021 10.42Revizorska hiša Ernst & Young je po naročilu nadzornikov nedavno opravila forenzično preiskavo v družbi Slovenski državni gozdovi. Prečesala je delovanje upravljavca državnih gozdov in mu izdala 42 priporočil. Ugotovitve po zagotovilih vodstva za zdaj ne terjajo kazenske odgovornosti.

Sečnja dreves na območju Mosteca: sprehajalci, bodite previdni
23. 02. 2021 12.05V gozdu v ljubljanskem Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib nad gostiščem v Mostecu bo predvidoma od srede do nedelje potekala sečnja drevja. Pristojni obiskovalcem svetujejo, naj se v času sečnje izognejo delovišču, če pa se bodo tja vendarle podali, naj bodo posebej previdni.

Več kot 13.000 evrov za deblo gorskega javora
18. 02. 2021 12.45Letos je potekala že 15. licitacija vrednejšega lesa. In preden v peč vržete neznano poleno, bi bilo smotrno preveriti, za kakšno drevo gre, v nasprotnem primeru lahko samo upate, da ni gorski javor. Največ so namreč dobili ravno za gorski javor rebraš, in to kar 11.575 evrov. Na kubični meter. A kot pravijo, so bila tudi ostala drevesa dobro ocenjena, povprečna cena odkupa pa znaša 263 evrov na kubični meter.

Korošci dočakali prvo lopato in začetek gradnje tretje razvojne osi
15. 10. 2020 18.152286 dni po tem, ko je začela delovati Mladinska iniciativa za tretjo razvojno os, so 15. oktobra ob 15. uri s prvo lopato simbolično zaznamovali začetek gradnje severnega kraka v Gaberkah. Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je ob tem povedal, da gradnje ne more nič več zaustaviti, predsednik Darsa Valentin Hajdinjak pa je spomnil, da gre za naložbo, vredno 8,4 milijona evrov.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno
06. 10. 2020 06.00Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Rekordna licitacija: kar dva hloda prodana za 29.000 evrov
19. 02. 2020 15.45Tudi na letošnji licitaciji vrednejšega lesa se je kot najbolj zaželen izkazal gorski javor rebraš, ki je dosegel ceno 14.400 evrov za kubični meter. Povprečna cena je znašala 265 evrov za kubični meter lesa, skupno pa sta na licitaciji zakrožila dva milijona evrov. Količina hlodov je bila rekordna, licitacije pa so se udeležili številni novi kupci iz tujih držav. Največ lesa je kupil Kitajec.

Vetrolom največ škode povzročil v gozdovih na Gorenjskem
07. 02. 2020 15.28Močan severni veter, ki je po Sloveniji pihal sredi tega tedna, je največ poškodb v gozdovih povzročil na Gorenjskem. Najbolj prizadete so gozdne površine med Kranjem in Brnikom na območju občine Šenčur, so v prvi oceni sporočili z Zavoda za gozdove Slovenije. Drugod po državi so bila po do zdaj znanih podatkih podrta večinoma posamična drevesa.

Pod Rožnikom v Ljubljani zaradi sečnje dreves potrebna previdnost
20. 08. 2019 07.05Obiskovalci ljubljanskega Rožnika bodo morali biti do četrtka previdni. V gozdu v bližini Tivolija, ob ograji, ki meji gozd od Tivolija, in nad Cesto 27. aprila, nad dovozom v študentsko naselje, namreč poteka sanitarni posek drevja.

Letošnja namnožitev podlubnikov prerašča v naravno nesrečo
30. 07. 2019 10.37Sloveniji zaradi podlubnikov grozi naravna nesreča, sporočajo z Zavoda za gozdove Slovenije. Doslej so namreč zaradi podlubnikov za posek predvideli že več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, kar je več kot lani. Čeprav primerjave z rekordnimi napadi še niso možne, pa do meje, ko govorimo o naravni nesreči, ne manjka veliko.

Italijan za hlod gorskega javorja odštel 15.389 evrov
13. 02. 2019 10.14Z dnevom odprtih vrat se v Slovenj Gradcu zaključuje 13. licitacija vrednejših sortimentov lesa, na kateri so zbrali rekordnih 3706 hlodov. Velik del lesa so kupili tuji kupci, skoraj četrtino kupec iz Kitajske, ki je tako največji kupec. Najvišje, a ne rekordne cene je tudi letos dosegal gorski javor, največ je ponudil kupec iz Italije.

Previdno zaradi sečnje na Grajskem hribu
14. 01. 2019 14.08V gozdu na območju ljubljanskega Grajskega griča bo od torka do petka potekala sečnja dreves. Padlo bo 28 dreves, kar pomeni 31 kubičnih metrov lesa. Zavod za gozdove obiskovalce gozda v tem času naproša, naj se izogibajo delovnemu območju.