porodništvo

Berlinčanka pri 66 letih rodila desetega otroka

26. 03. 2025 09.41

Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie Alexandra Hildebrandt je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je v torek rodila s carskim rezom v berlinski univerzitetni bolnišnici Charite.

Zdravniki čakali, da je plodu nehalo biti srce. Ženska po treh dneh umrla

02. 11. 2024 15.34

Na dan je prišla tragična zgodba iz leta 2021 v Teksasu. Ženski v 17. tednu nosečnosti, katere plod je bil skoraj že zunaj, njegova glava pa je pritiskala na maternični vrat, zdravniki niso ponudili pospešitve poroda ali izpraznitev maternice, da bi preprečili smrtonosno okužbo. Plod je namreč še imel utrip, zdravniki pa niso smeli pospešiti splava, čeprav je bil ta že "v teku". Tri dni kasneje je ženska umrla zaradi infekcije.

Afera z Biobanko in shranjenimi matičnimi celicami se še bolj zapleta

28. 10. 2024 19.26

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje matičnih celic Biobanke, a v Celici pravijo, da toliko prostora nimajo, kar naj bi agencija neuradno vedela že prej. Celica se je zdaj pritožila nad njihovo odločbo, medtem pa proti Biobanki teče inšpekcijski postopek odvzema dovoljenja za opravljanje dejavnosti. In tu se še ne konča. Pretekli teden so bili pred vhod podjetja Gaiacell, kjer je prej delovala Biobanka, dostavljeni dokumenti in oprema Biobanke. Za kakšne dokumente gre, ni znano, škatle so prevzeli kriminalisti. Kaj v vsem tem odgovarjajo pristojni, kdaj bo v zgodbo vstopilo pristojno ministrstvo in kako uporabne pravzaprav sploh so celice, ki so zadnje tedne v medijskem središču?

Umrl direktor največje hrvaške bolnišnice: padel s protipožarnih stopnic?

21. 10. 2024 15.00

V Zagrebu je umrl dolgoletni direktor tamkajšnjega kliničnega centra (KBC Zagreb) Ante Ćorušić. Smrt šefa največje hrvaške bolnišnice so potrdili na ministrstvu za zdravje, policija pa še preiskuje kraj nesreče. Ćorušić je po neuradnih informacijah umrl po padcu s protipožarnih stopnic bolnišnice. Ćorušić je bil po poklicu ginekolog in eden najvplivnejših ljudi v hrvaškem zdravstvu, veljal pa je tudi za najpomembnejšo osebo, prek katere naj bi katoliška cerkev vplivala na zdravstvo.

Lily Allen včasih 'sovraži samo sebe', ker nima fakultetne izobrazbe

06. 08. 2024 12.50

Glasbenici Lily Allen je včasih žal, ker se ni odločila za šolanje. Pevka, ki je srednjo šolo pustila pred zaključnimi izpiti, je v nedavni epizodi podkasta Miss Me? iskreno spregovorila o svoji preteklosti in obžalovanjih.

'Do leta 2026 bi lahko brez ginekologa ostalo še 150.000 Slovenk'

10. 05. 2024 10.20

Stavka zdravnikov traja že od sredine januarja, rešitve, s katero bi bili zadovoljni obe strani, pa še vedno ni. Zdaj so ginekologi in zasebni zdravniki na vlado naslovili poziva k ureditvi razmer v zdravstvu. Ginekologi so v javnem pismu s 157 podpisniki opozorili na težke razmere v primarni ginekologiji. Opozorili so tudi na možni črni scenarij, po katerem bi še 150.000 Slovenk po letu 2026 ostalo brez osebnega ginekologa, če bi se upokojili vsi ginekologi, ki imajo za to pogoje.

Zdravniki jeseniške bolnišnice vladi: Dovolj je zavlačevanja in sprenevedanja

01. 04. 2024 11.39

Zaradi stavkovnih aktivnosti je bilo v jeseniški bolnišnici v februarju opravljenih za 7,2 odstotka manj načrtovanih operacij, v prvih treh tednih marca pa se je delež nenujnih operativih obravnav zmanjšal že za 26 odstotkov. Zdravniki in zdravnice so v javnem pismu opozorili, da sedanja oblika dela pomembno vpliva na obseg njihovega dela in obravnavo pacientov, kar se bo ob nadaljevanju stavke v naslednjih tednih še poslabšalo. Sprašujejo se, kdaj bodo pristojni ugotovili, da javno zdravstvo na tak način ne bo preživelo. Od vlade zahtevajo takojšnje učinkovito reševanje razmer v zdravstvu.

Novi razpis specializacij: največ mest za družinsko in urgentno medicino

29. 03. 2024 08.04

Zdravniška zbornica Slovenije je objavila spomladanski razpis zdravniških specializacij, na katerega se lahko zdravniki prijavijo do 11. aprila. Skupaj je razpisanih 315 mest, od tega največ za družinsko medicino (70 prostih mest), urgentno medicino (30 prostih mest) in pediatrijo (23 prostih mest).

V Postojni odprli center za oploditve z biomedicinsko pomočjo

05. 03. 2024 13.16

V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna so februarja končali urejanje prostorov za izvajanje postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo. Center so slovesno odprli ob prisotnosti predsednika vlade Roberta Goloba in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel. Prisotne je na odprtju pozdravila soproga znanega slovenskega kolesarja Lora Roglič, ki je prinesla rožnato majico vodilnega na lanski kolesarski dirki po Italiji. Dres bo krasil avlo porodnišnice.

Umrl Marjan Pajntar, priznani ginekolog in pionir medicinske hipnoze

04. 03. 2024 08.28

V 92. letu starosti se je poslovil Marjan Pajntar, mednarodno priznani ginekolog in porodničar, pionir na področjih psihosomatike in medicinske hipnoze, priljubljeni zdravnik in psiholog mnogih pacientov ter cenjeni mentor številnih mladih raziskovalcev in kliničnih delavcev, so sporočili iz Društva za medicinsko hipnozo Slovenije.

Zaradi stavke prestavili oziroma odpovedali več kot 6900 zdravstvenih storitev

09. 02. 2024 16.24

V prvih treh tednih stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili vsaj 6903 termine zdravstvenih storitev. Stanje je po ustanovah različno - v nekaterih bolnišnicah je na določenih področjih odpadlo tudi do 30 odstotkov storitev, v drugih pa storitev sploh niso odpovedoval.

Američanka, ki je bila noseča v dveh maternicah, rodila deklici

23. 12. 2023 13.53

32-letna Kelsey Hatcher je rodila deklici. A vsaka se je razvila v svoji maternici. Rodili sta se čudežni deklici, je zapisala njuna mati, ki je ob rojstvu presrečna.

Poslovanje UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni

06. 12. 2023 17.15

Poslanci DZ so na skupni seji komisije za nadzor javnih financ in odbora DZ za zdravstvo razpravljali o primanjkljaju UKC Ljubljana. Sprejeli so nekatere sklepe, ki sta jih ločeno predlagala NSi in koalicija. Med drugim so svet UKC pozvali, naj na podlagi revizije poslovanja pripravi sanacijski program ukrepov na prihodkovni in odhodkovni strani. Letošnji končni rezultat poslovanja UKC Ljubljana bo najverjetneje na lanskoletni ravni, je povedal generalni direktor UKC Marko Jug. Ob tem je poudaril, da je zaradi prenove trenutno zaprta osmina bolnišnice.

Ženska z dvema maternicama noseča v obeh, naraščaj pričakuje na božični dan

18. 11. 2023 10.46

32-letna Kelsey Hatcher iz Alabame je bila presenečena, ko je ugotovila, da je noseča. A pravo presenečenje ni bila nosečnost, ampak to, da ima kar dve maternici in da je v vsaki maternici razvijajoči se plod. Zdravniki so nad situacijo navdušeni, saj gre za zelo redko nosečnost.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS

17. 09. 2023 16.38

September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

V bolnišnici Sveti Duh najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom

20. 06. 2023 10.49

Na neonatološkem oddelku bolnišnice Sveti Duh v Zagrebu je najmanj šest novorojenčkov okuženih z meningitisom. Dojenčki so bili napoteni na kliniko za otroške bolezni in na infekcijsko kliniko.

Soproga Izetbegovića dobila odpoved na sarajevski medicinski fakulteti

16. 05. 2023 16.33

Soprogi Bakirja Izetbegovića, vodje največje bošnjaške stranke v Bosni in Hercegovini, so po odvzemu diplome in akademskih nazivov odpovedali še delovno razmerje na sarajevski medicinski fakulteti. Za zdaj pa ostaja generalna direktorica Univerzitetnega kliničnega centra v Sarajevu.

'Lokalni šerifi so se šli pogajat v Ljubljano'

13. 03. 2023 06.00

Ptujska bolnišnica je po skoraj 10 letih dočakala urgentni center. Druge regijske bolnišnice so jih zgradile že leta 2015, a za zidovi so centri ostali brez vsebine, kadra je premalo ali ga ni. Se ponavlja zgodba takšnih nepremišljenih investicij? Se je zaradi 'lokalnih šerifov', kot jih imenuje ptujski strokovni direktor, Slovenija asimetrično razvijala? Na Gorenjskem se medtem nadaljuje že leta dolg boj med občinami za novo bolnišnico. Katera občina – Kranj, Jesenice ali Radovljica – jo bo dobila?

Med nosečnostjo ali porodom vsaki dve minuti umre ena ženska

23. 02. 2023 10.06

Po svetu med nosečnostjo ali porodom vsaki dve minuti umre ena ženska, kaže poročilo agencij Združenih narodov. Dokument razkriva zaskrbljujoče nazadovanje na področju zdravja žensk v zadnjih letih, saj je v skoraj vseh regijah po svetu umrlo več ali pa enako število nosečnic in porodnic kot v obdobju med letoma 2000 in 2015.

'Baby boom' v BiH: v letu 2022 se je rodilo rekordno število otrok

02. 01. 2023 16.22

V Univerzitetnem kliničnem centru Mostar se je lani rodilo rekordnih 1855 otrok v zadnjih dveh desetletjih. Ta številka kljubuje uradnim podatkom o drastičnem upadu prebivalstva v Bosni in Hercegovini. Še boljši rezultat je na silvestrovo zagotovilo sedem novorojenih dečkov. Pravi "baby boom" pa se je sicer zgodil oktobra, ko se je v le štirih dneh rodilo kar 25 otrok.

Podpora plačanemu bolniškemu dopustu zaradi menstrualnih bolečin

15. 12. 2022 21.10

Španski poslanci so izglasovali predlog zakona o plačanem bolniškem dopustu za ženske, ki trpijo zaradi hudih menstrualnih bolečin. S tem je Španija postala prva evropska država, ki je sprejela tovrstno zakonodajo. Prav tako so poslanci izglasovali spremembo kazenskega zakonika, ki blaži kazni za nasilne nemire.

Po smrti porodnice odstopila portugalska ministrica za zdravje

30. 08. 2022 21.02

Portugalska ministrica za zdravje Marta Temido je odstopila zaradi kritik glede njene odločitve, da se zaradi pomanjkanja zdravstvenega kadra začasno zaprejo nekatere nujne porodniške storitve. Mnoge nosečnice so bile zato prisiljene k tveganim prevozom v druge bolnišnice, nazadnje pa je med prevozom v soboto umrla indijska turistka.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'

28. 05. 2022 06.00

Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Red za zasluge prejeli zdravniki Merlo, Noč in Blinc

17. 01. 2022 13.26

Na posebni slovesnosti v Predsedniški palači so državna odlikovanja, red za zasluge, prejeli trije zdravniki, strokovnjaki, vsak na svojem področju; Aleš Blinc za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju srca in žilja ter za velik prispevek k preventivi in razumevanju teh bolezni, Aleksander Merlo za vrhunsko strokovno delo in uvajanje novih uspešnih pristopov na področju porodništva in Marko Noč za vrhunsko strokovno in znanstveno delo na področju intenzivne interne medicine in glasno skrb za delovanje zdravstva.

V bolnišnice vse 'razpoložljive moči', Krek na pomoč poziva tudi zaposlene na NIJZ

11. 11. 2021 17.20

Število hospitaliziranih je znova močno naraslo, zato bolnišnice znova povečujejo kapacitete postelj na covidnih oddelkih, je ob današnjem obisku Klinike Golnik povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Zahvaljuje se vsem, ki so priskočili na pomoč v bolnišnicah, za pomoč pa se dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko.

Direktor UKC Ljubljana: Bližamo se robu zmogljivosti

03. 11. 2021 13.43

V bolnišnicah se razmere zaostrujejo. Trenutno je v Sloveniji hospitaliziranih 670 bolnikov, intenzivno terapijo pa potrebuje 159 pacientov. Direktor UKC Ljubljana Jože Golobič je posvaril, da je največja slovenska bolnišnica na robu zmogljivosti. Ob tem opozarjajo, da bodo pritiski na klinični center v prihodnjih dneh najverjetneje še narasli. Bolj kot bolniških postelj jim še vedno primanjkuje kadra.

Boj za regijsko bolnišnico na Gorenjskem: imeli bi jo Kranj, Jesenice in Radovljica

02. 11. 2021 12.10

11 od 18 županov gorenjskih občin podpira širitev regijske bolnišnice v Mestni občini Kranj, češ da bi tam omogočala najlažji dostop do zdravstvenih storitev največjemu številu prebivalcev. A temu izrecno nasprotujejo na Jesenicah, kjer si želijo utrditi položaj zdravstvenega središča Gorenjske in državo pozivajo, naj pri izbiri lokacije ne upošteva le prostorskega vidika, temveč tudi socialnega, ekonomskega, gospodarskega in izobraževalnega. Da gredo lahko v takojšnjo pripravo projektov, medtem pravijo v Radovljici, ki da ima ugodno prometno povezavo, v bližini pa je tudi letališče Lesce.

Sodišče potrdilo diskriminacijo v slabši oceni kandidatke za specializacijo ginekologije

20. 10. 2021 11.23

Zdravniška zbornica Slovenije je po presoji sodišča ravnala v nasprotju z zakonom o varstvu pred diskriminacijo pri podeljevanju specializacij s področja ginekologije in porodništva. Kandidatki, ki je napovedala ugovor vesti za opravljanje splava in vstavljanje materničnega vložka, je podelila manj točk s ciljem, da bi bile njene možnosti za izbor na razpisu za specializacijo čim manjše. Sodba je pravnomočna.

Enajst gorenjskih županov podprlo Kranj kot lokacijo nove regijske bolnišnice

04. 10. 2021 16.19

11 od 18 županov gorenjskih občin je podpisalo pismo podpore za širitev regijske bolnišnice v Mestni občini Kranj. Prepričani so, da bi tam omogočala najlažji dostop do zdravstvenih storitev največjemu številu prebivalcev. Bolnišnica bi razpolagala s 600 posteljami, v njej bi bilo mogoče na letni ravni hospitalizirati 35.000 ljudi in opraviti 220.000 ambulantnih obravnav, zaposlovala pa bi približno 1400 ljudi.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda

29. 09. 2021 06.00

Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.