poročilo evropske komisije

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost

03. 04. 2025 12.37

Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

Evropske članice Nata dve tretjini orožja uvažajo iz ZDA

10. 03. 2025 13.29

Evropske članice Nata so med letoma 2020 in 2024 okrepile nakupe orožja iz ZDA, ki je v tem obdobju predstavljalo 64 odstotkov celotnega uvoza, kaže objavljeno poročilo Mednarodnega inštituta za mirovne raziskave (Sipri). ZDA so tudi največji izvoznik orožja v Ukrajino, ki je v zadnjih letih postala največja uvoznica orožja na svetu.

Bruselj nad Temu in Shein: bo zaradi novih carin konec nizkih cen?

05. 02. 2025 16.29

Evropska komisija je napovedala niz ukrepov za naslovitev tveganj, povezanih s spletnim nakupovanjem. Med drugim predlaga izvedbo na ravni EU usklajenega pregleda varnosti izdelkov in njihovega testiranja. Obenem države članice in evroposlance poziva k razmisleku o uvedbi nove carinske pristojbine. Ukrepi so uperjeni predvsem proti kitajskima spletnima trgovcema Temu in Shein.

Z manj tobaka in manj onesnaženim zrakom lahko rešimo življenja

04. 02. 2025 07.48

Zaznamujemo svetovni dan boja proti raku. Letos se začenja nova triletna mednarodna kampanja z sloganom Združeni v edinstvenosti, ki v ospredje postavlja posamezniku prilagojeno obravnavo raka. Slovenija je sicer glede na poročilo OECD v zadnjih letih dosegla velik napredek pri obravnavi raka, priložnosti pa so med drugim v okrepljeni preventivi.

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven

10. 01. 2025 07.06

Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

Nadzor nad centrom za varovanje pokazal nekatere nepravilnosti

05. 12. 2024 16.54

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je znova zatrdil, da je varnostna situacija v Sloveniji dobra in da policija dobro opravlja svoje delo. Je pa odredil izredni nadzor nad delovanjem Centra za varovanje in zaščito, ki je pokazal nekatere napake in nepravilnosti.

Izrael kljub premirju razseljene ljudi pozval, naj se še ne vračajo domov

27. 11. 2024 06.19

Po letu dni spopadov, ki so terjali na tisoče žrtev, je ob 4. uri po lokalnem času začel veljati dogovor o premirju med Izraelom in Hezbolahom. Še pred uveljavitvijo dogovora pa sta obe strani izvedli še nekaj napadov. Dogovor sicer vključuje 60-dnevno prehodno obdobje, med katerim bi se izraelska vojska umaknila z juga, tja pa bi prišle libanonske državne oborožene sile. Izraelska vojska je sicer prebivalce juga Libanona pozvala, naj se kljub temu še ne vračajo na svoje domove.

'Razsežnost tragedije občutimo šele, ko številke dobijo imena in obraze'

14. 11. 2024 21.49

Zavod Varna pot je ob osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah zaznamoval svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Predstavniki zavoda, policije, ministrstva za infrastrukturo in verskih skupnosti so poudarili pomen zavedanja, previdnosti in osebne odgovornosti v prometu za vse.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?

12. 11. 2024 15.45

Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Evropska komisija zaposlene svari pred vohuni

08. 11. 2024 15.32

V Bruslju glede na opozorilo Evropske komisije kar mrgoli vohunov. V internem sporočilu svojim uslužbencem je izvršna veja oblasti v EU nanje v četrtek naslovila svarilo, naj bodo zato še posebej pozorni pri stikih, saj da je lahko tarča vohunov prav vsakdo, ne glede na položaj.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje

05. 11. 2024 08.28

Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

'Tu se nihče več ne more počutiti varnega': kdo in kako bo rešil Volkswagen?

29. 10. 2024 08.02

Dan, po katerem je vse drugače, pravijo številni v Nemčiji, potem ko je Volkswagen napovedal zaprtje vsaj treh tovarn in črtanje več deset tisoč delovnih mest. O krizi se je govorilo dolgo, a šok ni zato nič manjši. Iskanje krivca je zato v polnem teku. Na vrhu seznama: zavožen zeleni prehod in požrešnost lastnikov.

Rutte potrdil prisotnost severnokorejskih sil v Kursku: 'Putin je vse bolj obupan'

28. 10. 2024 14.21

Generalni sekretar Nata Mark Rutte je po sestanku s predstavniki Južne Koreje na sedežu zavezništva v Bruslju potrdil, da so severnokorejski vojaki že nameščeni v ruski regiji Kursk, kjer potekajo spopadi med ukrajinsko in rusko vojsko. To po Ruttejevih besedah kaže, da je ruski predsednik Vladimir Putin vse bolj obupan. Po mnenju predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen pa pomoč severnokorejskih sil Rusiji predstavlja grožnjo globalnemu miru.

Članice EU za zmanjšanje zaščite volka

25. 09. 2024 13.36

Članice EU so podprle zmanjšanje zaščite volka, ki ga je decembra predlagala Evropska komisija, so potrdili v Bruslju. Pred spremembo ustrezne zakonodaje bo moral zmanjšanje zaščite iz strogo zaščitenega v zaščitenega potrditi stalni odbor bernske konvencije. Slovenija naj bi se pri odločanju vzdržala. Znižanje zaščitenega statusa volka po mnenju okoljske organizacije Alpe Adria Green "odpira vrata odstrelu volkov kot lažni rešitvi za problematiko uničevanja živine". V organizaciji so prepričani, da je to v nasprotju z zavezo Evrope za zaščito in obnavljanje biotske raznovrstnosti. Ministrstvo za naravne vire in prostor je medtem potrdilo, da ima Lovska družina Kropa dovoljenje za odstrel po dveh volkov na Jelovici in Pokljuki.

Klinični psihologi in psihiatri nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji

11. 09. 2024 14.17

Klinični psihologi in psihiatri z UKC Ljubljana, Onkološkega inštituta in URI Soča nasprotujejo predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je za paciente škodljiv, saj med drugim predvideva prenizka teoretična in praktična znanja psihoterapevtov ter uvaja neznanstvene metode zdravljenja, so sporočili na skupni novinarski konferenci. Hkrati tudi člani nevladnih in drugih organizacij niso zadovoljni z osnutkom zakona. Podpirajo regulacijo in ureditev področja psihoterapije kot samostojnega poklica, ki pa bi se izvajala na različnih področjih, poleg zdravstva še v socialnem varstvu, šolstvu idr. "Skrbi pa nas, da trenutni osnutek zakona v ničemer ne povečuje dostopnosti psihoterapije in jo celo slabša," so poudarili.

'Bati se moramo za svoje preživetje', Draghi pozval k skupnemu zadolževanju

09. 09. 2024 15.54

Za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva je ključen dvig produktivnosti, je ob predstavitvi poročila o prihodnosti konkurenčnosti EU poudaril nekdanji italijanski premier Mario Draghi. Po njegovem mnenju evropsko gospodarstvo potrebuje dodatne naložbe v višini od 750 do 800 milijard evrov.

Omejitev 100 mililitrov znova velja za vsa letališča v EU

28. 08. 2024 08.22

S 1. septembrom bo po odločitvi Evropske komisije na vseh letališčih v EU začasno spet veljala omejitev prostornine posod za tekočine, ki jih lahko potniki vzamejo na letalo, na 100 mililitrov. V Bruslju namreč niso prepričani o zanesljivosti novih naprav za pregled prtljage in želijo dodatna zagotovila. Upravljavci letališč so do ukrepa kritični.

Stojmenova Duh v celoti zavrača očitke iz druge interpelacije

06. 08. 2024 15.58

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh v celoti zavrača očitke iz interpelacije, ki jo zoper ministrico julija še drugič vložila SDS. Ta ministrici med drugim očita nevestno opravljanje dela in zavajanje javnosti, Stojmenova Duh pa odgovarja, da delo opravlja transparentno in z gospodarnim upravljanjem javnih sredstev.

TikTok z zavezo k trajnemu umiku sporne sheme nagrajevanja uporabnikov v EU

05. 08. 2024 14.23

Evropska komisija je danes sprejela zaveze podjetja TikTok, da bo program TikTok Lite, ki vsebuje funkcijo nagrajevanja uporabnikov za oglede in všečkanje videoposnetkov, trajno umaknilo iz EU. Program, ki lahko po oceni Bruslja spodbuja zasvojenost, bi lahko negativno vplival na telesno in duševno zdravje uporabnikov.

'V EU ostajajo določene skrbi na področjih neodvisnosti pravosodja in javnih medijev'

24. 07. 2024 12.08

EU je bolje pripravljena za odzivanje na izzive na področju vladavine prava, je ob objavi petega letnega poročila o stanju vladavine prava v uniji ocenila Evropska komisija. Ugotavlja sicer, da na področju neodvisnosti sodstva ostajajo določene sistemske skrbi, v več članicah pa skrbi ostajajo tudi v povezavi z neodvisnostjo javnih medijev.

V SDS Stojmenovi Duh znova očitajo nevestno delo in zavajanje javnosti

08. 07. 2024 13.58

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh po besedah poslanca SDS Tomaža Lisca svoje delo opravlja nevestno in zavaja javnost, zato so se v največji opozicijski stranki odločili za še drugo interpelacijo ministrice v tem mandatu. Izpostavil je tudi nova dejstva, ki so prišla v javnost glede nakupa 13.000 računalnikov.

SDS bo z interpelacijo Emilije Stojmenove Duh poskusil še drugič

02. 07. 2024 13.34

Poslanska skupina SDS bo vnovič vložila interpelacijo ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh, je sporočila vodja poslanske skupine Jelka Godec. Povod je ugotovitev računskega sodišča, da lanski nakup 13.000 prenosnih računalnikov ni bil opravljen v skladu z načeli učinkovitosti in gospodarnosti.

Skuša von der Leynova odložiti objavo poročila o vladavini prava v Italiji?

17. 06. 2024 15.27

Politico poroča, da naj bi si predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v želji po pridobitvi podpore Rima za drugi mandat na čelu komisije prizadevala odložiti objavo poročila o stanju pravne države, ki domnevno kritizira Italijo na področju medijev. O vodilnih položajih bodo sicer danes v Bruslju neformalno govorili voditelji EU.

Na enem od volišč dve ponarejeni glasovnici, na drugem ena preveč

11. 06. 2024 15.55

Volilna nedelja se je zavlekla pozno v noč, potem ko je Državna volilna komisija (DVK) več ur po zaprtju volišč počasi objavljala izide referendumov in nato še rezultate evropskih volitev. DVK je dva dni po volitvah na seji zavrnila očitke, da je bilo štetje glasovnic prepočasno, prav tako na evropskih volitvah ni bilo oddano rekordno število neveljavnih glasovnic. So pa na enem od volišč našli dve ponarejeni glasovnici, na drugem pa je bila oddana ena glasovnica preveč.

Kriminalisti preiskujejo odtekanje milijonov s Telekoma na Nova24TV

29. 05. 2024 08.55

Hišne preiskave na Telekomu in Nova24TV, pod lupo kriminalistov pa posli iz časa zadnje Janševe vlade, ko naj bi Telekom Nova24TV začel plačevati nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov. Ali s tem dobiva piko na i delo državnozborske preiskovalne komisije, ki se je lotila sumov nezakonitega financiranja strank? Osem fizičnih je osumljenih kaznivih dejanj zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti.

Evropsko računsko sodišče: EU zaostaja z naložbami v umetno inteligenco

29. 05. 2024 07.41

EU mora pospešiti tempo naložb v umetno inteligenco, saj trenutno zaostaja za vodilnimi državami v tem sektorju, je opozorilo Evropsko računsko sodišče. Za uresničevanje ciljev EU na področju umetne inteligence bodo v prihodnje ključne obsežnejše naložbe in okrepljeno upravljanje, so ocenili na sodišču.

Nemčija za odpravo davčnih olajšav, ki koristijo Sheinu in Temuju

24. 05. 2024 09.03

Davčne olajšave Evropske unije so ključne za spletni trgovini Shein in Temu, saj jima omogočajo, da v primerjavi z ostalimi konkurenti v EU potrošnikom svoje izdelke ponujata z večjimi popusti. A ta prednost pri prodaji bi se lahko kmalu spremenila, saj je Nemčija podprla odpravo olajšav, ki koristita tema dvema ponudnikoma. In kaj bi to lahko pomenilo?

Po domnevno spornem financiranju CMSR od ministrstva zahtevajo poročilo

16. 05. 2024 21.28

Odbor DZ za zunanjo politiko in komisija DZ za nadzor javnih financ sta na nujni seji soglasno podprla sklepe glede domnevno spornega financiranja Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj (CMSR). Med drugim sta MZEZ kot glavnega financerja CMSR pozvala k pripravi poročila o transparentnosti nakazil, računsko sodišče pa k reviziji CMSR.

Preobrat pri podpori Tomažu Veselu na poti do komisarskega položaja

08. 05. 2024 06.02

Ali Tomaž Vesel postaja tudi koalicijski kandidat za evropskega komisarja, potem ko so bili v SD in Levici sprva zadržani? Zakaj je glede na dosedanje ravnanje Roberta Goloba s svojimi kandidati sprejel ta izziv? Je njegova kandidatura nagrada, ker je v času Janševe vlade kot predsednik računskega sodišča postavil glavo na tnalo? Kaj pravi o očitkih, da je kandidatura prezgodnja? Tomaž Vesel je bil gost oddaje 24UR ZVEČER. Poudaril je, da širša podpora lahko izboljša možnosti Slovenije za pomembnejši resor, saj je enotnost v Evropi zelo cenjena.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'

03. 05. 2024 07.35

Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.