poraba energije

Kako zagotoviti, da bo umetna inteligenca služila ljudem in planetu?

13. 04. 2025 18.41

Ali je umetna inteligenca rešitev ali del problema, ko govorimo o trajnostnem razvoju, so se spraševali na okrogli mizi, ki jo je pripravil AmCham. Govorci so se strinjali, da je umetna inteligneca na točki, ko lahko prinese preboj, in to hitro. Odpira priložnosti za večjo produktivnost, optimizacijo procesov in razvoj trajnostnih modelov. A hkrati so opozorili na nujnost kritičnega razmišljanja pri njeni uporabi ter na energetske izzive, ki jih takšni modeli prinašajo.

'Vrniti se moramo k tistemu, kar je pomagalo našim babicam in dedkom'

06. 04. 2025 18.34

Dve trenutno najbolj pereči temi, ne le v Sloveniji, pač pa tudi po svetu, sta medvrstniško nasilje in stiske mladih. O rešitvah sta razmišljali Nina Triller, ravnateljica OŠ Kolezija, in Ema Rogač Randl, vodja projekta Od Alje do Žana. "Filozofija dr. Anice Mikuš Kos je, da se moramo vrniti k naravnim virom pomoči, torej k stvarem, ki so pomagale našim babicam in dedkom, ko institucij za področje duševnega zdravja še ni bilo. Pomoč moramo uvrstiti tja, kjer otroci preživijo največ časa – v šole, med vrstnike in skupnosti," je povedala Rogač Randlova in dodala, da je to srce projekta Od Alje do Žana. S Trillerjevo sta med drugim spregovorili še o "TikTok diagnozah", uporabi telefonov in sočutju.

Peugeot 308: več hibridne moči za ceno dizelskega modela

31. 03. 2025 00.15

Vse več dejavnikov govori v korist hibridni tehnologiji. Tudi cena. Peugeot je izenačil ceno dizelskega 308 s ceno še zmogljivejšega 308 z inovativnim hibridnim pogonom, ki je zmožen tudi brez polnjenja baterije s kablom do 50 odstotkov poti prevoziti v povsem električnem načinu vožnje in prihrani do 20 odstotkov goriva.

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?

24. 03. 2025 18.53

V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

Prvak fotografije: Xiaomi razkriva serijo Xiaomi 15 z vrhunskim sistemom kamer

03. 03. 2025 00.15

V času od 1.3. do 31. marca ob nakupu katere koli naprave iz serije Xiaomi 15 kupci v dar prejmejo Xiaomi Scooter 4 Lite 2. generacije.

Več za enako ceno

19. 02. 2025 00.15

Tudi vi še vedno prisegate na avtomobile z dizelskim motorjem? Kaj pa, če vam povemo, da lahko za ceno dizelskega Superba Combi dobite njegovo priključnohibridno različico, ki ima večjo sistemsko moč in poleg tega še številne prednosti? Naj vam jih nekaj predstavimo.

'Nova omrežninska metodologija ni katastrofa za slovensko gospodarstvo'

14. 01. 2025 15.05

Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles je v empirični analizi preveril navedbe gospodarskih združenj, da naj bi nova metodologija obračuna omrežnine pomenila katastrofo za gospodarstvo in mu bistveno poslabšala konkurenčni položaj. Te trditve je z analizo zavrnil, je pa predlagal nekatere spremembe metodologije za poslovne odjemalce.

Bo leto 2025 prelomno? Seveda bo!

05. 01. 2025 07.00

Vsaj tako prelomno bo kot leto poprej in leto poprej. Bo to morda tudi leto, ko bomo postali še neumnejši? Še bolj vase obrnjeni, vedno bolj odporni na trpljenje drugih? Naj bo zabeleženo, da je vprašanje, ki je zelo retorično in nekoliko provokativno, samo toliko, da morda zbudi zanimanje bralca, postavljeno v prvi osebi množine.

Najboljše iz obeh svetov

16. 12. 2024 00.15

Novi priključni hibridi Škoda iV z odličnim ravnovesjem med zmogljivostjo, dosegom in okoljsko naravnanostjo predstavljajo praktično alternativo popolnoma električnim vozilom, predvsem tam, kjer polnilna infrastruktura še ni povsem razvita.

Udarec po žepu: nekaterim do štirikrat višje položnice za elektriko

15. 12. 2024 19.36

Oblast nas je spet udarila po žepu, tokrat s položnicami za električno energijo, so razburjeni številni državljani. Te dni namreč dobivajo novembrske položnice za elektriko z novim sistemom obračuna omrežnine v višji, zimski sezoni. Številnim gospodinjstvom je tako prvi obračun omrežnine prinesel višje položnice, tudi za dvakrat ali več. Neprijetno so presenečeni tisti, ki imajo sončno elektrarno, nekateri so prejeli tudi štirikrat višji znesek za elektriko. Poleg tega se zdi ljudem nov sistem obračunavanja omrežnine prezapleten. V uredništvo prejemamo številne primere, ko je novembrska položnica bistveno višja od oktobrske.

Elektrika brez skrbi: znižajte stroške na enostaven način

11. 12. 2024 00.15

Znižajte stroške elektrike s sistemom optiMOON! Spremljajte in uravnavajte moč porabnikov, uravnavajte moč glede na tarife in shranjujte presežke.

Zakaj uporaba toplotnih črpalk in klimatskih naprav obstoječim imetnikom ne bo vplivala na višji obračun omrežnine?

12. 11. 2024 08.52

Z začetkom oktobra 2024 je v Sloveniji začel veljati nov tarifni sistem obračunavanja omrežnine za uporabo električne energije, ki uvaja pomembne spremembe za uporabnike. Njegov prvotni cilj je, da spodbudi uporabnike k optimizaciji porabe električne energije, kar bi privedlo do razbremenitve omrežja v tistih časovnih intervalih, ko je to trenutno najbolj obremenjeno.

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'

30. 10. 2024 08.06

Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence

21. 10. 2024 12.05

Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Toplota je kul

14. 10. 2024 00.15

Kakšna temperatura se vam zdi primerna za dom? Ne glede na to, ali sodite med tiste, ki prisegajo na pulover in debelejše copate ter imajo tudi v notranjosti raje malo bolj hladen zrak, ali pa med zmrzljivce, ki se v hladnejših mesecih doma razvajajo s toploto, se boste v prihajajočih mesecih doma morali ogrevati. Tu so nasveti, zakaj za to izbrati dobro toplotno črpalko.

'Referendum o JEK je brezpredmeten in zloraba demokracije'

12. 10. 2024 07.00

Vrtoglavih 15 milijard evrov. Za en letni proračun države. Toliko bi lahko – če ne bo še kakšnih podražitev – stal drugi blok krške nuklearke, o katerem pa je več odprtih vprašanj kot znanih odgovorov in o katerem bomo že čez mesec dni glasovali na referendumu. Toda – ali drugemu bloku krške nuklearke res ni alternative? Bo projekt sploh rentabilen, ob vseh izkušnjah, ki jih imamo s preplačano in koruptivno investicijo v TEŠ6? Ali državljani sploh vemo, o čem bomo na referendumu glasovali? Za 24UR ZVEČER je spregovoril ekolog in geograf dr. Dušan Plut.

'Odjemalec bo za uporabo omrežja plačal toliko, kolikor ga dejansko uporablja'

01. 10. 2024 07.23

Začel je veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Omrežnina bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Cilj je, da bi se obremenitev omrežja razporedila. Na očitke, da novi način obračunavanja zavira gospodarstvo, ki bo v nekaterih primerih po novem za omrežnino plačevalo več, na Agenciji za energijo odgovarjajo, da je nov sistem pravičnejši. "Gospodinjstvom navad ni potrebno spreminjati," še pojasnjujejo na agenciji.

Na referendum o Jeku 2 predvidoma 24. novembra

27. 09. 2024 10.58

Posvetovalni referendum, na katerem bodo volivci odločali o postavitvi nove nuklearke v Krškem (Jek 2), bo predvidoma v nedeljo, 24. novembra. Ta datum je zapisan v delovnem gradivu za sejo odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor, ki bo v sredo pripravil besedilo odloka o razpisu referenduma, ki ga bo moral nato potrditi še DZ.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Najpogostejši glasovni ukazi so POP TV, MasterChef in Skrito v raju

11. 09. 2024 17.52

Glasovne ukaze uporablja več kot 90 odstotkov uporabnikov TV platforme NEO. Njihovi uporabniki namreč TV-vsebine primarno iščejo tako, da v slovenščini izgovorijo, kar želijo gledati. Iščejo lahko, na primer, po imenu igralca oziroma igralke, naslovu filma ali oddaje, po ključni besedi, športu ali dogodku, ki ga želijo gledati ... Največkrat uporabljen glasovni ukaz za menjavo programa je POP TV, uporabniki pa so največkrat z glasovnim ukazom zahtevali predvajanje oddaje MasterChef Slovenija, med serijami pa Skrito v raju.

40 teravatnih ur električne energije letno: Abu Dabi dobil jedrsko elektrarno

07. 09. 2024 14.02

Združeni arabski emirati, z nafto bogata zalivska država, so dokončali prvo jedrsko elektrarno v arabskem svetu, kar so označili za pomemben korak. Jedrska elektrarna Barakah v Abu Dabiju bo ob polnem delovanju zadostila četrtini potreb po električni energiji v državi.

Za plastenko toliko denarja kot za 'navadno' vodo za 15 mesecev

31. 08. 2024 14.26

To poletje smo bili priča pravemu viharju v kozarcu vode. Zveza potrošnikov je vlado namreč pozvala, naj uzakoni brezplačno vodo iz pipe ob obroku v gostilnah in zdraviliščih. Ponekod jo gostinci namreč zaračunavajo ali pa sploh ne strežejo. V Sloveniji imamo ta privilegij, da imamo kakovostno pitno vodo iz javnega vodovoda, ki je bolj trajnostna in veliko cenejša kot tista v plastenkah. Vendar pa potrebujemo tudi ustekleničeno vodo, pri čemer nastane velika težava zaradi embalaže.

Levica nasprotuje referendumu, podporniki opozarjajo: elektrike je premalo

26. 08. 2024 19.41

Novembra bomo državljani odločali o gradnji drugega bloka nuklearke. Kdaj konkretno še ni znano, predvidoma naj bi bil referendum tretjo nedeljo v novembru. Opozicijske stranke SDS in NSi ter koalicijski SD in Gibanje svoboda se z referendumom strinjajo, nasprotujejo pa mu v Levici. Podporniki jedrske energije medtem opozarjajo: elektrike imamo že zdaj premalo, odvisni smo od uvoza, poraba energije pa se iz leta v leto povečuje.

COOL ponudba! Sedaj je pravi čas za nov hladilnik

05. 07. 2024 10.07

Preklopite na poletje s Samsung hladilniki in izkoristite neverjetne poletne popuste!

Učinek domin: kako je del Balkana ostal brez elektrike?

22. 06. 2024 10.40

Obsežen kolaps elektroenergetskega sistema, kot ga na območju še ne pomnijo, je prizadel dele Hrvaške, Črno goro, Bosno in Hercegovino ter Albanijo. Za to, da je bil udarec še toliko hujši, sta poskrbela vreme in začetek turistične sezone, ko je poraba energije že precej visoka. Za zdaj uradnega epiloga, zakaj se je zgodil zlom omrežja vzdolž štirih držav, še ni, odprtih možnosti pa je veliko. Kaj je torej sprožilo verižni učinek?

Kdo bo plačal (okoljski) davek? AI nenasitna elektrike in vode

15. 06. 2024 18.04

Umetna inteligenca je lahko nevarna. Toda glavno tveganje morda ni tisto, pred katerim svari Hollywood – zlonamerna superinteligenca, ki želi uničiti človeštvo. Namesto tega bi lahko bila usodna njena nenasitna potreba po energiji in naraščajoč ogljični odtis, kar bi vplivalo na vse več požarov v naravi, poplav in vseh drugih ekstremnih vremenskih pojavov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.

Na Cipru vročinski val ne popušča: živo srebro nad 40 stopinj Celzija

07. 06. 2024 15.34

Na Cipru že več dni vztrajajo visoke temperature, ki čez dan presegajo 40 stopinj Celzija, ponoči pa se spustijo do malo pod 30 stopinj. Glede na napovedi vremenoslovcev bodo visoke temperature vztrajale še do prihodnjega tedna.

'Opustitev kajenja ni enostavna, ampak vsak jo lahko zmore'

31. 05. 2024 13.21

Med mladostniki uporaba novih tobačnih in povezanih izdelkov narašča, kar je zelo zaskrbljujoče, ob svetovnem dnevu brez tobaka opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Tudi izdelki, kot so elektronske cigarete, vsebujejo nikotin, eno najbolj zasvajajočih drog. Ravno zasvojenost pa vodi v vseživljenjsko uporabo teh izdelkov. Največji problem opuščanja je, da možgani sporočajo kadilcu, da mu nekaj manjka, kadilec pa mora najti način, kako možgane pretentati, da bi jih zamotil v času, ko je potreba po nikotinu najmočnejša.