populacija

V Sloveniji od 700 do 800 rjavih medvedov
30. 03. 2025 08.50V Sloveniji je konec leta 2023 na podlagi ocen genetskega štetja živelo od 695 do 797 rjavih medvedov, kar glede na zadnje genetsko štetje iz leta 2015 pomeni, da se je populacija v tem času povečala za približno četrtino. Populacija se je v tem času tudi nekoliko prostorsko razširila, je pred dnevi objavila Lovska zveza Slovenije.

Objokani Jakov Fak in radoživi divji petelin
17. 03. 2025 07.34Mislili so že, da ne bo šlo. Po dolgotrajnem iskanju kompromisov za izvedbo večdnevne prireditve na Pokljuki jim jo je pošteno zagodlo še vreme. Z vsakodnevnimi 24-urnimi deli na prizorišču jim je nazadnje vendarle uspelo biatlonski svetovni pokal izpeljati do konca. Tribuno je napolnilo največje dovoljeno število navijačev, 3000 jih je lahko prišlo vsak dan. Organizatorji pravijo, da bi jih bilo sicer še več, vendar marčevski termin tega ni dopuščal. Začela se je namreč štirimesečna sezona parjenja naše največje gozdne kure, ki živi in se prav zdaj ljubi pod vrhom bližnjega Mesnovca.

Kennybal Smith: Žgali bomo, dokler nas revma in artritis ne pohecata
05. 03. 2025 07.00Skupina Kennybal Smith je aktivna od leta 2003, četverica pa zase pravi, da so otroci 80. let, ki so odraščali ob slovensko-italijanski meji, zajtrkovali evrokrem na kruhu in gledali ameriške risanke na italijanski televiziji. Kot ljubitelji punk rocka so se združili pod imenom Kennybal Smith, skupaj pa so stali že na mnogih odrih po Sloveniji in Evropi, kjer so delali družbo tako slovenskim kot tujim skupinam.

Pod vodstvom slovenskih raziskovalcev na pomoč redki vrsti mačke
17. 02. 2025 08.35Kako se sporazumevajo snežni leopardi in kako lahko to pomaga pri spremljanju njihovih populacij? Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost in obnašanje. Mednarodna ekipa pod vodstvom Biotehniške fakultete iz Ljubljane je raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke mačke.

V Avstraliji prva umetna oploditev kengurujev
06. 02. 2025 12.39Raziskovalci v Avstraliji so ustvarili prvi zarodek kenguruja s pomočjo umetne oploditve. S tem prebojnim dosežkom želijo v prihodnjem desetletju prispevati k ohranitvi ogroženih vrst iz podrazreda vrečarjev, kot so tasmanski vragi, koale, vombati in oposumi, so danes sporočili raziskovalci z univerze v Queenslandu.

Upanje za ogroženo vrsto: po reševalni misiji se je izleglo več kot 30 žabic
03. 02. 2025 11.09V londonskem živalskem vrtu se je po dramatični, več kot 11.200 kilometrov dolgi reševalni misiji izleglo več kot 30 ogroženih žabic. Gre za Darwinovo žabo, ki je poimenovana po Charlesu Darwinu in se, potem ko je njen življenjski prostor začela zavzemati gliva chytrid, sooča z izumrtjem.

Po več kot 20 letih so se znova združili Popstars
26. 01. 2025 20.51Več kot 20 let je minilo od zadnje legendarne Pop-stars zabave z vsemi originalnimi izvajalci na odru. Evforija, ki so jo s turnejo Pop-stars na prelomu tisočletja povzročili Game Over, Sebastian, Power Dancers in Bepop, se je z razprodanim koncertom Popstars Reunited vrnila.

Beckhamu nagrada za zaščito pravic najbolj ranljivih otrok
21. 01. 2025 20.10V senci inavguracije pa so sinoči v švicarskem Davosu na otvoritveni dan Svetovnega gospodarskega foruma med politično, znanstveno in gospodarsko elito nagradili Davida Beckhama in modno oblikovalko Diane von Fur-stenberg. V ponedeljek so mu v Švici podelili nagrado Crystal Award za njegovo "izjemno vodenje in humanitarnost" pri zaščiti "pravic najbolj ranljivih otrok".

Na družbenih omrežjih se hvali, da je ustrelil zaščitenega kragulja
17. 01. 2025 15.45Društvo za opazovanje in preučevanje ptic Slovenije DOPPS je sporočilo, da so na družbenih omrežjih naleteli na srce parajočo fotografijo. Eden izmed uporabnikov je namreč delil podobo mrtvega kragulja, zraven pa je zapisal, da ga je ustrelil z zračno puško. Kot so poudarili v društvu, so primer prijavili Policiji, saj je kragulj zavarovana vrsta ptice.

Žalujoča orka na hrbtu nosi truplo umrlega mladiča
03. 01. 2025 08.45Orka, ki je s truplom svojega mladiča na hrbtu leta 2018 preplavala več kot 1600 kilometrov, je po besedah raziskovalcev zdaj izgubila še enega mladiča. Ponovno so jo namreč opazili, kako "žaluje" in truplo mladiča nosi sabo.

Prihaja 'davek', ki ga bodo plačevali zgolj lastniki psov
31. 12. 2024 20.05Leto 2025 bo prineslo spremembe za lastnike domačih živali, predvsem psov. Legalno lastništvo štirinožnih prijateljev jih bo lahko stalo do 20 evrov letno. Vlada namreč pripravlja novo spremembo zakona o zaščiti živali, ki naj bi reformirala financiranje zavetišč za zapuščene živali. Nov prispevek bodo lahko zaračunale občine, porabile pa ga bodo lahko tudi za druge ukrepe v dobrobit domačih živali.

Skotil se je skrivnostni ogroženi jelenček, ki bi ga lahko stlačili v žep
25. 12. 2024 18.05Neprecenljivo božično darilo so dobili v enem od živalskih vrtov v Argentini. Skotil se jim je Lenga, pudu, najmanjši pripadnik družine jelenov, ki bi ga dobri mož z Laponske lahko vzel na svojo pot le v žepu. Ne zgolj zaradi svoje majhnosti, rojstvo malega jelenčka je za osebje in obiskovalce zelo pomembno, ker puduji, ki živijo v gozdovih Južne Amerike, spadajo med ogrožene vrste. Znani so kot skrivnostna vrsta, saj so zelo plašni, do danes še niso bili kaj dosti raziskani.

'Nimamo polnih žepov, imamo pa polna srca'
21. 12. 2024 14.29Skate-punk-rock zasedbo Smacked odlikujejo drveči kitarski rifi, energične melodije in neizčrpna energija, ki so jo ponudli na lanskem prvencu Surfing the Tsunami. Letos spomladi so postregli z drugo ploščo On your expense!, imeli preko 30 koncertov doma in v tujini, revija Punk Rock Magazine pa je ploščo proglasila za najboljši punk rock album. Več so nam zaupali v intervjuju.

'V eni roki sem imel petardo, z drugo sem prižgal, v sekundi je počila'
19. 12. 2024 06.00Amputirane dlani, prsti, opekline glave, izguba sluha in vida, trajna invalidnost. To povzročajo petarde, ki so pri nas prepovedane že 16 let. A se najpogosteje znajdejo v rokah mladostnikov. Vendarle se stanje izboljšuje, poškodb je manj, kažejo podatki ljubljanskega kliničnega centra. A vsako leto vsaj en mlad človek zaradi pirotehnike ostane invalid.

Na območju Pohorja se je izoblikoval trop volkov
05. 12. 2024 16.00Lovci Zavoda za gozdove Slovenije so v novembru na območju lovišča s posebnim namenom (LPN) Pohorje z avtomatskimi kamerami posneli trop volkov. V zadnjih letih so se volkovi v tem delu Slovenije pojavljali občasno in posamično, sedaj pa kaže, da se je tam izoblikoval trop. Zavod za gozdove Slovenije bo na tem območju zbiral neinvazivne genetske vzorce, da bi ugotovil, od kod volkovi izvirajo, saj lahko po naravni poti premagujejo velike razdalje.

Medved za dva dni zasedel trgovino, pojedel zaloge mesa, nato se ujel v past
03. 12. 2024 11.44V mestu Akita na severu Japonske se je minuli konec tedna odvijala neobičajna policijska akcija. V lokalni supermarket je zataval manjši medved in napadel ter poškodoval zaposlenega. Po napadu je žival ostala v trgovini in si privoščila večje količine mesa, policija pa je potrebovala dva dni, da jo je ujela.

'Nobena uporaba drog ni varna, lahko pa jo naredimo manj tvegano'
24. 11. 2024 16.47Slovenija ima čisto prvo varno sobo za uporabnike prepovedanih drog. Tehnično so v Novi Gorici pripravili dve, eno za injiciranje, kot je na primer heroin, drugo pa za snifanje in kajenje. "Nimamo utvar, da bodo ljudje zaradi nas preprosto nehali uporabljati droge," je ob tem jasen strokovni vodja projekta Luka Mrak, ki poudarja: "Nobena uporaba drog ni varna. Lahko pa jo naredimo manj tvegano." Zato v varni sobi zasledujejo predvsem tri cilje: umik drog z ulice, preprečevanje širjenja obolenj, kot sta hepatitis B in hepatitis C, ter preprečevanje smrti zaradi predoziranja. Ob tem pa uporabniku zagotoviti varen prostor, družbo pa narediti vsaj malce bolj sočutno.

Finančni komentar: Konec optimizma
19. 11. 2024 07.41Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

'Čeprav si zatiskaš oči, vidiš, da tvoj otrok najbrž ne bo v redu'
16. 11. 2024 16.02Desetina šolajočih se otrok potrebuje vsaj eno prilagoditev. Največ učencev, skoraj 16.000 oziroma osem odstotkov celotne osnovnošolske populacije, se šola v večinskih osnovnih šolah ob dodatni strokovni pomoči. Gre za učno pomoč in premagovanje primanjkljajev. Še okoli 5000 pa se jih šola v enem od prilagojenih programov.

Mobilne storitve se vztrajno dražijo, kaj lahko storijo uporabniki?
09. 11. 2024 00.15Če ste tudi vi v zadnjem obdobju od svojega operaterja prejeli obvestilo o podražitvi mobilnih storitev, vaše roke niso tako zvezane, kot kaže na prvi pogled. Vsak uporabnik ima namreč zakonsko pravico do odstopa od pogodbe brez dodatnih stroškov v 60 dneh od prejetja obvestila o spremembi cen.

Sedem zveznih držav, ki v rokah držijo ključ do Bele hiše
06. 11. 2024 05.23Približno 240 milijonov Američanov ima volilno pravico, a lahko bi rekli, da bo o tem, kdo bo naslednji ameriški predsednik, odločala le peščica. Običajno se namreč že vnaprej ve, v kateri zvezni državi bo zmagal republikanski in v kateri demokratski kandidat. Ključno vlogo imajo torej zvezne države, kjer izida volitev vnaprej ni mogoče predvideti. Letos tako ključ do Bele hiše tako rekoč v rokah držijo Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo
04. 11. 2024 16.31Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?
27. 10. 2024 10.24Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev
25. 09. 2024 08.33V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Napad invazivnih stenic hrastovo listje že poleti obarval rjavo
25. 09. 2024 08.15Po Sloveniji se je letos močno namnožila tujerodna hrastova čipkarka, ki napada predvsem hrast. Listje teh dreves je že nekaj časa marsikje povsem rjavo. Po oceni stroke za zdaj še ni večje škode, bo pa ta nastala, če se bo invazivna žuželka množila več zaporednih let. Učinkovitih selektivnih ukrepov za zatiranje ni.

Na Islandiji ustrelili polarnega medveda, ki je tja pripotoval z Grenlandije
21. 09. 2024 12.00Islandska policija je sporočila, da je ustrelila redkega polarnega medveda, ki so ga opazili pred kočo v oddaljeni vasi na Islandiji. Ker so ga ocenili za grožnjo še edini prebivalki, so ga oblasti pokončale.

Brez lastnih prostorov, a z velikimi srci: življenja rešujejo že 100 let
14. 09. 2024 15.29Priskočili so na pomoč, ko je na Malem Triglavu strela udarila v pohodnike, na Rožci so reševali ilegalne prebežnike, ki so v supergah in kavbojkah na sveti večer obtičali v snegu. Odprtih ust jih je pustil pohodnik na Golici, ki je imel namesto nahrbtnika pri sebi darilno vrečko s pijačo, v Peskah pa študenti, ki so povsem neprimerno opremljeni v temi in snegu hoteli prečiti Mežaklo, da bi se udeležili zasebne zabave v Radovni. Vse to in še več so v dolgoletnih karierah doživeli člani Društva GRS Jesenice, ki praznuje 100 let organiziranega reševanja v gorah.

Za večino uporabnikov mobilne telefonije bodo podražitve presenečenje
28. 08. 2024 00.15Poletje je na trgu mobilne telefonije vse prej kot dopustniško. Že kar nekaj mobilnih operaterjev je v zadnjem obdobju napovedalo podražitve svojih storitev, a raziskava, ki jo je izvedel Aragon*, kaže, da se večina uporabnikov tega sploh ne zaveda. Prav tako le petina vprašanih ve, da imajo po napovedani podražitvi 60 dni časa, da odstopijo od pogodbe brez dodatnih stroškov. Zdaj je torej pravi čas, da uporabniki prestopijo k operaterjem, ki ne dražijo svoje ponudbe.

Strah pred kačami: utemeljen ali pretiran?
24. 08. 2024 12.00Dejstvo je, da nobena skupina vretenčarjev ni tako osovražena in narobe razumljena, kot so plazilci. Kuščarji, kot so pozidna kuščarica ali martinček, praktično nikogar ne motijo, medtem ko se kač večina ljudi boji in na njih gleda kot zlo. Po nedavnem odmevnem mariborskem primeru ugriza klopotače se je med mnogimi strah pred kačami še okrepil. Pa je strah pred kačami utemeljen ali ne? Strokovnjaki pravijo, da je do neke mere vedno na mestu in koristen, ker pogosto ne vemo, ali gre za strupenjačo ali ne. Je pa povsem odveč pretiran strah. Kače namreč ljudi ne napadajo, ugriznejo le, če se počutijo ogrožene.