poplavni zemljevid

Črta pod poplavami 2023: zakaj in kako so nastale?
31. 08. 2023 18.12Vremenska situacija je bila na začetku letošnjega avgusta nenavadna, opisuje Agencija RS za okolje, ki je izdala poročilo o izjemnih poplavah med 4. in 8. avgustom v Sloveniji. Šlo je za daljše deževje jesensko-zimskega značaja, močno podkrepljeno z visoko temperaturo Sredozemskega morja, ki je bilo takrat toplejše od dolgoletnega povprečja. Poplavni dogodek je po samem nastanku močno spominjal na uničujoče poplave v delih Nemčije, Belgije in Nizozemske julija 2021, ko je umrlo več kot 220 ljudi. V Sloveniji je ob izjemnem hidrometeorološkem dogodku, kot ga imenuje Arso, in ob odpravljanju njegovih posledic umrlo sedem ljudi.

Ste prepričani, da ne živite na poplavnih območjih?
12. 08. 2023 07.00Padli so padavinski rekordi, na razmeroma velikem območju severne Slovenije je v slabih treh dneh padlo tudi več kot 300 milimetrov dežja, kar je na glavo postavilo tudi strokovna predvidevanja o poplavnih območjih, vrisanih na zemljevidu. Zgodil se je zelo redek dogodek, ki je "vse znanje o vodah, vključno z izračuni najhujših scenarijev, izbrisal", opozarja vodilni hidrolog ARSO. Zdaj bodo pristojni morali hipotetične scenarije na novo določiti.

Mura odslej na svetovnem zemljevidu najvrednejših območij narave
26. 07. 2018 16.45Na letni konferenci programa Unesca 'Človek in biosfera' so v Palembangu v Indoneziji razglasili Biosferno območje Mura. Območje je tako postalo prvo biosferno območje na svetu, ki zajema pet držav, sicer pa je to četrto območje s tem nazivom pri nas. Rezervat je že del mreže Natura 2000 in pokriva tudi največji slovenski poplavni gozd.