popis prebivalcev

'Na trgu razbita opeka, črepinje, raztrgani venci in slovenske zastave'
08. 02. 2025 07.00Tretjina poškodovanih hiš, več kot 100 mrtvih in precej več ranjenih civilistov ter večkratno razdejanje mestnega jedra. Vse to je med leti 1941 in 1945 doživelo Novo mesto. Prizanašal mu ni nihče. Po njem so najprej padale predvsem nemške, proti koncu vojne pa tudi zavezniške in partizanske bombe. Dolenjska prestolnica je potrebovala več kot 10 let, da si je povsem opomogla od posledic letalskih napadov.

Stanje v Gornji Radgoni 'katastrofalno', popisali že 70 plazov
04. 06. 2024 09.46Ponedeljkova popoldanska ujma je prizadela tudi občino Gornja Radgona. Po besedah županje Urške Mauko Tuš so se sprožili vsi zemeljski plazovi, ki so bili že popisani, pa tudi številni novi. Ogroženih je nekaj hiš. "Družino v Črešnjevcih smo morali zaradi plazu nad hišo trenutno izseliti," je povedala županja. V Ljutomeru so ob bujnem vremenskem dogajanju iz gnezda padli mladiči štorklje in poginili. Posledice ponedeljkove ujme, ki je v občinah Gornja Radgona in Radenci povzročila veliko škodo, si je ogledala tudi državna sekretarka na ministrstvu za naravne vire in prostor Lidija Kegljevič Zagorc.

Na Kosovu popis prebivalstva, stranke kosovskih Srbov pozivajo k bojkotu
05. 04. 2024 14.15Na Kosovu se je začel popis prebivalstva. Nasprotujejo mu vse stranke kosovskih Srbov, ki opozarjajo, da oblasti še vedno niso izpolnile obveznosti do srbske skupnosti, hkrati pa so ukinile srbski dinar, poročajo tamkajšnji mediji. Kosovski Srbi so popis bojkotirali že leta 2011, ko so ga izvedli prvič in edinkrat doslej.

Incident med popisom prebivalstva: popisovalci uporabljali pisala piši-briši
15. 12. 2023 20.08Popisna komisija je med popisom prebivalstva v Črni gori ta teden ugotovila, da je 16 popisovalcev v Podgorici uporabilo t. i. piši-briši pisala. Vse so izključili iz popisovanja, primer pa preiskujeta policija in državno tožilstvo. Doslej so pri treh ugotovili spremembe na obrazcih. Popis, ki naj bi se končal v ponedeljek, so zato podaljšali.

Kim Džong Un skozi ' krokodilje' solze: Prosim, rojevajte več otrok
06. 12. 2023 06.00Na spletu je zaokrožil videoposnetek, ki prikazuje severnokorejskega predsednika, kot ga še nismo videli. Kim Džong Un namreč na kameri toči debele solze, ob tem pa ženske poziva, naj pomagajo državi in obrnejo vse bolj padajočo krivuljo rodnosti. Med svojim nagovorom pa je matere spomnil tudi, da je njihova "glavna revolucionarna naloga", da v svoje potomce vlijejo "socialistične vrline" in zvestobo vladajoči stranki.

Župani: Zastareli obrazci za popis škode iz leta 2003, vrednosti niso realne
23. 09. 2023 07.00Ob polnoči se je občinam iztekel čas za prijavo škode po katastrofalnih avgustovskih poplavah. Po prvih podatkih je voda najbolj prizadela vodotoke, kjer je ocenjene škode za 1,2 milijarde evrov. Skupaj bodo sicer občine potrebovale več kot 2,7 milijarde evrov. Župane skrbi, da zaradi zastarelih obrazcev in cenikov popis ne odraža realnega stanja, in da bodo prejeli le okoli 40 odstotkov porabljenih sredstev. Kdaj pa lahko na občinskih računih pričakujejo prvo denarno pomoč?

Odprli most čez reko Mežo na Prevaljah
16. 08. 2023 15.35Most čez reko Mežo na Prevaljah je tudi uradno odprt. V Zgornji Savinjski dolini se medtem nadaljuje odpravljanje posledic ujme, predvsem čiščenje lokalnih cest in odvažanje zbranih odpadkov v preteklih dneh. V Občini Luče upajo, da se bo pričela gradnja dela uničene glavne ceste proti Ljubnemu ob Savinji, zvečer je predviden tudi sestanek s prebivalci, ki so jim poplave poškodovale domove. Sicer pa lahko Slovenija prvih 100 milijonov evrov iz solidarnostnega sklada EU pričakuje do konca oktobra.

Mol in ZPM bosta krila do 75 odstotkov stroškov obnove pritličnih prostorov
16. 08. 2023 15.52Mestna občina Ljubljana in Zveza prijateljev mladine Moste-Polje bosta z donacijsko kampanjo krili do 75 odstotkov stroškov obnove v poplavah opustošenih pritličnih bivalnih prostorov na območju Mola. Obnove višjih nadstropij in kleti občina ne bo sofinancirala, bo pa sofinancirala plačila stroškov pitne vode za mesec avgust.

Stroji brnijo, sanacijske ekipe utirajo poti na odrezana območja
08. 08. 2023 06.14Po uničujočih poplavah se hidrološke razmere po Sloveniji umirjajo, na prizadetih območjih se nadaljuje sanacija, najbolj zaostrene razmere ostajajo na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini, ponekod še vedno ni vode in elektrike. Vlada je medtem občinam obljubila dodatno finančno pomoč pri sanaciji, 14. avgust pa bo dan solidarnosti in dela prost dan. Država bo prostovoljcem, ki pomagajo pri sanaciji, financirala sedemdnevni izredni dopust. V občini Kamnik so se uspeli prebiti v odrezane doline, tudi v Pomurju se voda umika s poplavljenih površin.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori
28. 05. 2023 08.00Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

120 let, 120.000 predmetov: 700 let star pečatnik, sodniško žezlo, žametna torbica iz leta 1660
02. 04. 2023 17.14Od umetelno izrezljanega grajskega pohištva, arheoloških izkopanin, pa vse do bogato okrašenih oblačil, v katerih so se po ulicah in trgih nekoč sprehajali in 'na ogled postavljali' Mariborčani. Pa zbirka orožja – meči, sablje, viteški oklepi. Večmetrski kipi, stare slikarske umetnine ter starinska glasbila. Nekateri najdragocenejši predmeti, ki jih hrani Pokrajinski muzej Maribor, so sedaj sploh prvič dostopni in na ogled javnosti.

Srbi v Vukovarju ostali brez pravice do uradne uporabe srbskega jezika
30. 12. 2022 11.57Vukovarski mestni svet je iz statuta mesta odstranil odredbo o uradni uporabi srbskega jezika in cirilice na območju mesta Vukovar. Predstavniki srbske narodnostne manjšine v Vukovarju so odločitev o odpravi dvojezičnosti v tem mestu označili za velik korak nazaj v odnosih med Hrvati in Srbi.

Tragedija v Nemčiji: 27-letnik z nožem napadel deklici na poti v šolo
06. 12. 2022 10.15Na jugu Nemčije se je zgodila tragedija. Na poti v šolo je moški z nožem napadel deklici, stari 13 in 14 let. Starejša je umrla, mlajša pa je hudo poškodovana. Policija je sporočila, da je deklici napadel moški, ki je v ponedeljek zjutraj prišel iz zavetišča za begunce v mestu Illerkirchberg.

Število prebivalcev na Hrvaškem upada, manjši tudi delež katoličanov
22. 09. 2022 20.28Število prebivalcev na Hrvaškem se je v desetih letih zmanjšalo za skoraj deset odstotkov, kažejo rezultati lanskega popisa prebivalstva. Največji upad števila prebivalcev beležijo na severovzhodu države. Popis razkriva tudi precejšen upad števila katoličanov. Za Slovence se je izreklo 7729 ljudi.

Evropska komisija predlaga uvedbo cenovne kapice za ruski plin
07. 09. 2022 11.35Na evropskem političnem parketu se odvijajo številne razprave, kako zajeziti naraščajoče cene plina. Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin. Obenem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina. O teh ukrepih bodo v petek razpravljali ministri za energetiko. Nemčija je do predloga skeptična, saj jo skrbi, da bi odločitev sprožila povratne ukrepe Rusije.

Požar je pod nadzorom, a Kras bo ponoči vseeno varovalo 700 gasilcev
24. 07. 2022 07.20Nedelja je bila na Krasu vsekakor mirnejša in bolj optimističen od preteklih dni, so zvečer zadovoljno sporočili iz regijskega štaba za civilno zaščito Severna Primorska. Skozi celoten dan je potekalo gašenje manjših žarišč, večjega širjenja požara namreč ni bilo. Enote na tleh so izvajale predvsem čiščenje in zalivanje robov požarišč, bolj aktivno pa je bilo gašenja iz zraka. V nočni izmeni ostaja približno 700 gasilcev.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'
27. 11. 2021 07.0011 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

Američani so se prešteli, na vrsti je mešetarjenje
15. 08. 2021 07.08Štetje prebivalcev je pokazalo, da so Združene države vse bolj pisane in urbane, večina jih živi v mestih in predmestjih, ne pa na podeželju. V ameriškem dvostrankarskem sistemu bi to morala biti voda na mlin demokratom, ki jih podpirajo manjšine, mlajši in urbani volivci. Toda konservativna Amerika ima skrita aduta, beli strah in risanje volilnih okrajev.

Sprememba na Kitajskem: parom bodo dovolili tri otroke
31. 05. 2021 11.22Kitajska je naznanila, da bo ukinila politiko dveh otrok in dovolila parom tri otroke. Spremembo je odobril kitajski predsednik Ši Džinping. Odločitev prihaja potem, ko je popis prebivalstva pokazal, da so demografske razmere zelo neugodne, saj imajo najpočasnejšo rast prebivalstva od leta 1960.

Rast prebivalstva se je na Kitajskem v zadnjem desetletju močno upočasnila
11. 05. 2021 08.04Najnovejši objavljeni popis prebivalstva razkriva, da rodnost ni bila tako nizka od konca sedemdesetih let. Povprečna letna stopnja rasti je v zadnjih desetih letih znašala 0,53 odstotka, medtem ko je ta med letoma 2000 in 2010 znašala 0,57 odstotka. Prebivalstvo se je tako tokrat povečalo na 1,41 milijarde oseb. S tem Peking preprosto ni mogel doseči cilja, zastavljenega leta 2016, pri prehodu na model, da naj ima vsaka družina dva otroka, kar naj bi do leta 2020 prebivalstvo povečalo za 1,42 milijarde.

Šesti april, jutro, ki je prineslo smrt Kraljevine Jugoslavije
06. 04. 2021 08.496. aprila 1941 so sile osi napadle Kraljevino Jugoslavijo. Velik del slovenskega etničnega ozemlja je takrat spadal pod Dravsko banovino. Na pomladno jutro so sile nemškega letalstva brez vojne napovedi poletele nad Beograd in mesto prebudile z oglušujočim bombnim napadom. Začela se ni le aprilska, temveč totalna vojna, ki se je tudi na naših tleh zadržala štiri leta in mesec dolgo.

Avstrijci z dodelano rešitvijo za miren božič, pri nas dvomi in usklajevanja
26. 11. 2020 06.16Bil je petkov večer in sporočilo predsednika vlade Janeza Janše, da so pristojna ministrstva dobila nalogo do naslednje sobote pripraviti vse potrebno za množično testiranje. Na ministrstvu za zdravje, koordinatorju testiranja, so začeli preigravati scenarije, oblikovali bodo delovno skupino. Za logistično podporo bodo vključili vojsko in civilno zaščito, več podatkov pred prihodnjim tednom ne bo. Neznanke so ciljna publika, ukrepi, učinki in vprašanje, koliko bo to stalo. Medtem imajo v Avstriji razdelan vsak detajl, kupili so 7 milijonov testov za 50 milijonov evrov, 5. decembra začnejo pilotno testirati učitelje, celotno državo pa v tednu pred božičem.

Od velemest do oddaljenih gorskih vasi: Kitajska začela popis prebivalstva
01. 11. 2020 16.31Okoli sedem milijonov prostovoljcev je začelo trkati na domove v nebotičnikih v središču Šanghaja kot tudi tiste v oddaljenih tibetanskih gorskih vaseh. Na Kitajskem namreč po 10 letih znova poteka popis celotnega prebivalstva. To naj bi se po ocenah oblasti povečalo za okoli šest odstotkov.

Hrvati v BiH ne želijo v tamkajšnjo vojsko
27. 07. 2020 14.14Hrvati v Bosni in Hercegovini kažejo vse manjši interes za sodelovanje v oboroženih silah BiH, je sporočil namestnik obrambnega ministra BiH Mirko Okolić. Na razpisu za 600 poklicnih vojakov v oborožene sile BiH se je prijavilo največ Srbov, Hrvatov pa se je prijavilo manj kot odstotek, je dejal za banjaluški časnik Glas Srpske.

Podatki iz Hrvaške: sedem okuženih mornarjev, na Osiješkem 10 novih primerov
14. 07. 2020 10.41Na Hrvaškem so potrdili 52 novih primerov okužbe s koronavirusom, testirali so 1824 oseb. Umrl je moški. Okuženi so v povprečju stari 47,7 leta. Med zaostritve ukrepov spada vnovična obvezna nošnja mask v zaprtih prostorih.

Starejši na stranskem tiru politike že vsaj 18 let, bo po covidu drugače?
15. 06. 2020 06.00Epidemija covida-19 je dokončno razgalila posledice odločevalcev, ki so sistemsko urejanje hitro starajoče družbe dajali na stranski tir. So kriki starostnikov, zaposlenih, prostovoljcev, strokovnjakov, Računskega sodišča dovolj glasni, da bodo vladajoči po dveh desetletjih le sprejeli zakon o dolgotrajni oskrbi? Vlade so v koalicijske pogodbe vestno zapisovale skrb za starejše, pisale osnutke zakonov, jih celo poslale v javno obravnavo, a ga v 18 letih sedem vlad, šest ministrov za delo in 13 za zdravje ni zmoglo sprejeti, medtem pa 89 tisoč upokojencev živi pod pragom revščine, več kot 12 tisoč starostnikov čaka na dom, ki novega taisti politiki niso uspeli zgraditi že 15 let.

Posvet o dolgotrajni oskrbi: ključen izziv financiranje, bo potrebna nova dajatev?
10. 06. 2020 14.41"V javnosti je nastal izjemno škodljiv vtis, da zdravniki v petih minutah zanemarimo vso svojo stroko in etiko, samo če nam minister pomaha z nekim listom." S temi besedami je imunolog Alojz Ihan opozoril na škodljive posledice nerazumevanja dogajanja v domovih za ostarele v času epidemije. V zdravniških vrstah tako znova zavračajo očitke o t.i. 'črnih seznamih' v DSO-jih. "Šlo je za popis zdravstvenega stanja prebivalcev v domovih," pravi predsednik Slovenske medicinske akademije. Pri predsedniku Pahorju je potekal tudi posvet o dolgotrajni oskrbi v Sloveniji. Pristojni minister je napovedal, da bodo do konca tega ali začetka naslednjega meseca pripravili osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi za obravnavo v koaliciji. Udeleženci posveta so v en glas poudarjali pomen tega zakona, kot ključen izziv so izpostavili financiranje.

Kranj bo dobil zeleno streho in mestni park, uredili bodo tudi kanjon Kokre
15. 12. 2019 13.13Med 15 občinami, ki so se prijavile za ozelenitev strehe, je zmagal Kranj. Prihodnje leto bo tako ena od streh dobila zeleno površino, ki bo merila do 400 kvadratnih metrov. Če bo vse po sreči, bodo do konca leta na trenutno zanemarjenem in zapuščenem območju med avtobusno postajo in porodnišnico uredili tudi največji mestni park.

'Ne smemo samo zamahniti z roko, češ da gre za provokacijo'
07. 06. 2019 14.23Na predlog o spremembi zaščitnega zakona, ki jih predlaga italijanski poslanec desnosredinske stranke Naprej Italija, sta se odzvala tudi predsenika krovnih organizacij Slovencev v Italiji. "Zaščita manjšin v Italiji temelji na principu avtohtonosti, ne pa na principu številčnosti neke manjšine," poudarja Dobrila.

Škoda po neurju bo znašala 0,3 promila državnega proračuna
06. 11. 2018 11.21Minuli teden je neurje z vetrom in močnim dežjem povzročilo ogromno škode. Med bolj prizadetimi so prebivalci Jelendola in Doline, ki so ostali odrezani od sveta, a delavci pospešeno nadaljujejo s sanacijo ceste od Tržiča proti Jelendolu. Neurje je sicer škodo povzročilo v 44 občinah, po prvih ocenah pa naj bi ta znašala 0,3 promila državnega proračuna.