pomoč revnim

Zvezni sodnik blokiral odpuščanje zaposlenih pri Usaidu

08. 02. 2025 08.33

Ameriški zvezni sodnik Carl Nichols je v petek blokiral namero vlade Donalda Trumpa, da odpusti 2200 uslužbencev zvezne agencije za pomoč tujini (Usaid), ki so na delovnih mestih v ZDA. Nichols, ki ga je na položaj imenoval Trump, je namero vlade blokiral začasno po tožbi sindikatov zaposlenih.

Trump zamrznil zvezno pomoč Američanom

28. 01. 2025 20.11

Predsednik ZDA Donald Trump je odredil zamrznitev več kot 3000 milijard evrov različnih oblik pomoči Američanom iz zveznega proračuna, kar so demokrati ostro kritizirali kot kršitev ustave in zakonov.

Melinda Gates zapušča fundacijo, ki jo je ustanovila z Billom Gatesom

13. 05. 2024 21.22

Nekdanja soproga ustanovitelja Microsofta Billa Gatesa, Melinda French Gates, je sporočila, da 7. junija zapušča dobrodelno fundacijo, ki jo je ustanovila z bivšim partnerjem. Bill Gates bo tako ostal edini predsednik ene največjih dobrodelnih organizacij na svetu.

Opeka: Primanjkuje karizmatičnih voditeljev, ki bi združevali svet

05. 12. 2023 12.18

Slovenski misijonar Pedro Opeka, ki življenje posveča pomoči revnim na Madagaskarju, je na obisku v Sloveniji izpostavil, da kljub pozivom Evropski uniji pomoč revnim afriškim državam prihaja prepočasi. "Za revne je treba ustvariti delovna mesta, saj jim delo in medsebojno spoštovanje omogočata, da se postavijo na noge," je dejal. Obsodil je vojne, ki divjajo po svetu.

Na obisk v Slovenijo prispel misijonar Pedro Opeka

28. 11. 2023 14.32

Slovenski misijonar na Madagaskarju Pedro Opeka je po osmih letih znova prispel na obisk v Slovenijo. Kot je povedal ob prihodu na brniško letališče, smo Slovenci majhni po številu, vendar veliki po srcu, dobroti in ljubezni. Opeka se bo na avstrijskem Koroškem in v Sloveniji mudil do 6. decembra.

Pogrebi za elito

12. 11. 2023 10.23

Kje najbolje vidiš elito pri nas? Menda na pogrebih. Pogreb leta ljubljanske elite, taka je bila naslovnica ene izmed revij, ki rada fotografira pogrebe. Pogrebe seveda tako ali drugače zanimivih ljudi. Posebej so izpostavili dva, pogreb umetnika in leto pozneje pogreb poslovneža. Udeležba – menda elita. Ki se je na obeh pogrebih precej prepletala. Tako, kot se bodo menda prepletali pripadniki različnih elit, ki bodo stanovali v na novo zgrajenih blokih, v domnevno po vseh merilih fantastičnih stanovanjih v središču mesta. Ki jih v zadnjih dneh in tednih vsi še dodatno oglašujejo, z opisi različnih marmorjev, oljenih parketov in podobnega razkošja.

Papež ob božiču pozval h koncu nesmiselne vojne v Ukrajini

25. 12. 2022 14.00

Papež Frančišek je danes v božičnem nagovoru na Trgu svetega Petra v Vatikanu pozval h "koncu nesmiselne vojne v Ukrajini" ter k miru v Siriji, na Bližnjem vzhodu in drugih konfliktnih območjih. Ob koncu nagovora je izrekel božični blagoslov mestu in svetu (urbi et orbi).

'Planet še vedno na urgenci': gora domače naloge in malo časa

20. 11. 2022 07.41

Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku so delegati potrdili dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Gre za zgodovinski dogovor, ki ga države v razvoju pozdravljajo. Številna ključna vprašanja o financiranju še vedno ostajajo neodgovorjena, poleg tega pa je konferenca kljub temu prinesla (pre)malo napredka pri odpravljanju ključnega vzroka globalnega segrevanja, kurjenju fosilnih goriv.

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?

18. 11. 2022 16.25

Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

'Nisem si dovolila počivati, ker sem vedela, da je drugim težje, kot je bilo takrat meni'

22. 10. 2022 12.00

Je poosebljenje dobrote, pomagala je na tisoče družinam. V slovensko zavest je prinesla spoznanje, da je revnim treba pomagati in da je dobrodošla vsakršna pomoč. Zaradi nje je na tisoče otrok iz revnih družin lahko videlo morje. Ve, kako je, ko se v srcu prižge upanje. Pozna slovensko dno, a na drugi strani daje upanje, da so še dobri ljudje, ki so pripravljeni pomagati ljudem v stiski. Pravi, da vsako revščino ali socialno krizo ustvari politika in da bi država lahko storila več za socialno ogrožene, ki morajo preživeti s 771 evri na mesec.

Po Evropi val protestov proti vse dražjemu življenju

18. 10. 2022 09.07

Draginja je na ulice evropskih mest zvabila množice ljudi, ki protestirajo proti svojim vladam, saj se jim zdi, da te ne storijo dovolj, da bi ublažile vse bolj naraščajoče stroške življenja. V Franciji se tako začenja vsedržavna stavka sindikatov. Delavci ob vse višji inflaciji zahtevajo višje plače, predsedniku Emmanuelu Macronu pa so tako postavili enega najtežjih izzivov od njegove ponovne izvolitve maja letos.

Ali kandidati za predsednika države darujejo v humanitarne namene?

11. 10. 2022 13.03

Kandidati za predsednika države so redni darovalci v humanitarne namene, ki se zavedajo, da bo draginja močno vplivala na številne prebivalce. Prav zato so prepričani, da bi država morala draginjo s primernimi ukrepi blažiti in da je treba omenjeno krizo reševati kot skupnost. Država bi namreč morala po njihovem narediti več, da ne bi bilo vse breme pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo, na humanitarnih in nevladnih organizacijah.

Biden podpisal izvršni ukaz o pomoči zvezne vlade ženskam pri splavu

04. 08. 2022 07.22

Biden je s podpisom izvršnega ukaza pohitel, potem ko so volivci v konservativnem Kansasu v torek z veliko večino na referendumu presenetljivo zavrnili pobudo za prepoved splava.

Potrebe po humanitarni pomoči v Ukrajini so vedno večje

02. 06. 2022 14.35

Potrebe po humanitarni pomoči v Ukrajini so vedno večje, je na novinarski konferenci o pomoči Slovenske karitas v Ukrajini v Galeriji Družina opozorila Mira Milavec, sodelavka Caritas SPES Ukrajina. Ljudje po oceni zbranih trenutno najbolj potrebujejo psihološko pomoč in pomoč pri logistiki.

Karitas začenja dobrodelno akcijo Pomagajmo preživeti in živeti

04. 05. 2022 13.58

Slovenska karitas v tem tednu začenja redno vseslovensko dobrodelno akcijo Pomagajmo preživeti in živeti. Namenjena je predvsem pomoči starejšim, vključevanju trajno nezaposljivih ter podpori ljudem z minimalno plačo in nizkimi prihodki. Žal pa se razmere mnogih prejemnikov pomoči ne izboljšujejo.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

V Sloveniji vse več revnih. Kako se bodo s tem spopadle stranke?

12. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena izmed sedmih držav v Evropski uniji, v katerih se je leta 2020 v primerjavi z letom 2019 dvignila stopnja tveganja revščine. Pandemija covida-19 je še poglobila stiske najranljivejših skupin, predvsem pa je pokazala že siceršnje sistemske pomanjkljivosti. V Evropski mreži proti revščini opozarjajo, da je odprava revščine politična odločitev, zato nas je zanimalo, kakšne ukrepe bodo v zvezi s to perečo problematiko sprejele stranke.

Poslanci obravnavali spremembe na področju starševskega dopusta in otroškega dodatka

31. 03. 2022 15.56

Poslanske skupine SDS, NSi, Konkretno in DeSUS so v DZ napovedale podporo novelam zakonov o starševskem varstvu in o socialnovarstvenih prejemkih, s katerima želijo v NSi kot predlagateljici oblikovati družinam bolj prijazno ureditev in socialno bolj pravičen sistem. V delu opozicije pa so bili zaradi odsotnosti socialnega dialoga kritični. Izrecno nasprotovanje predlogoma, o katerih bo DZ odločal v sredo ali četrtek prihodnji teden v okviru glasovanj, so sicer izrazili le v Levici.

Na pomoč beguncem in ranjencem odhaja od 15 do 20 slovenskih zdravnikov

23. 03. 2022 12.07

Slovenska karitas v Ukrajino pošilja novo, že šesto pošiljko materialne pomoči. Skupno so do zdaj v to državo poslali 187 palet oziroma 77 ton pomoči v vrednosti več kot 330.000 evrov, so sporočili. Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović, ki je sodelovala na Karitasovi novinarski konferenci, je povedala, da na pomoč beguncem in ranjencem v krizne centre v naslednjih 14 dneh odhaja od 15 do 20 slovenskih zdravnikov različnih specializacij. Prva skupina bo tam "kakšen mesec", nato se bo vrnila domov in jo bo nadomestila druga skupina zdravnikov. Skupno se za odhod na pomoč Ukrajini po besedah Beovićeve pripravlja dobrih sto slovenskih zdravnikov.

Biden ni Trump, a je skoraj enako nepriljubljen

13. 03. 2022 07.00

"Biden? Ah, le vsake štiri leta se spomni na Scranton," se je ob poizvedovanju, kaj meni o delu ameriškega predsednika, namrdnil Damian Biancarelli. In se ob tem pridušal, da ga nihče ni vprašal, če se strinja, da glavno ulico, na kateri kot lastnik salona someščanom oblikuje pričeske, preimenujejo v Bidnovo ulico. Toda Scranton se od podobnih neizrazitih krajev v Pensilvaniji razlikuje prav v tem, da je rojstni kraj 46. ameriškega predsednika, ki nekdanje rudarsko mesto v govorih redno uporablja kot dokaz za svoje delavske korenine.

Medtem ko nas politika deli, nas dobrodelnost močno povezuje

18. 12. 2021 07.00

Res smo izjemen narod, ko gre za pomoč drugim, ki so v stiski, kar smo že velikokrat dokazali še posebej v teh covidnih časih. V oddaji 24UR ZVEČER sta o tem spregovorila tudi pobudnika in organizatorja zelo odmevnih akcij Denis Avdič in Ana Lukner Roljič.

Svež veter v Vatikanu, ki dviguje prah in je trn v peti konservativni struji

17. 12. 2021 17.39

Papež Frančišek danes praznuje 85. rojstni dan. Gre za enega bolj priljubljenih papežev med verniki, saj opozarja na usmiljenje do revnih, bolnih in beguncev, večkrat pa iskreno govori tudi o temah, o katerih si njegovi predhodniki niso upali ali pa niso želeli. Tako prah dviguje z izjavami o teoriji evolucije in velikega poka, o pravicah istospolno usmerjenih, spolnosti, pa tudi s predlogom, da bi v izrednih razmerah v duhovnike posvetili celo poročene moške. Na eni strani med verniki prav zaradi bolj modernega pristopa žanje navdušenje, na drugi strani pa je trn v peti konservativni cerkvi.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'

14. 11. 2021 07.33

Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana

02. 11. 2021 06.34

V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

'Pandemija je razkrila nepravičen, uničen in razdeljen svet, ki je neodgovoren'

26. 10. 2021 10.56

Leto in pol po izbruhu pandemije covida-19 je svet naredil premalo za ustrezen odziv, iz že storjenih napak pa se ni ničesar naučil. Pandemija je razkrila nepravičen, uničen in razdeljen svet, v poročilu odbora za spremljanje globalne pripravljenosti opozarjajo strokovnjaki. Dodajajo, da države niso sposobne kmalu končati pandemije ali preprečiti podobne. Poročilo je kritično tudi do razvitih držav, ki medicinska sredstva raje podarjajo, namesto da bi podpirale izgradnjo zmogljivosti za njihovo izdelavo, delile tehnologijo ter sprejele bolj pošteni postopek zaščite patentov.

Virus osvobaja ameriško delavsko dno

31. 07. 2021 17.17

Povsod so enaki napisi. Na vogalnih bodegah, newyorški mešanici med trafiko, trgovino in prehranjevalnico. Na vhodnih vratih restavracij. Na izložbah trgovin. Pridite, zaposlujemo. Pandemija je ameriškim delavcem na dnu piramide zaslužkov dala moč, da vsaj za nekaj časa odločajo o svoji usodi.

Ameriški zdravstveni regulatorji proti tretjemu odmerku Pfizerjevega cepiva

13. 07. 2021 07.20

Ministrstvo za zdravje ZDA je po sestanku vladnih strokovnjakov s predstavniki podjetja Pfizer v ponedeljek sporočilo, da tretji odmerek cepiva proti covidu-19 trenutno ni potreben. Pfizer je prejšnji teden napovedal, da bo uprava za hrano in zdravila (FDA) zaprosil za odobritev tretjega odmerka svojega cepiva proti covidu. FDA in Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) sta skoraj nemudoma odgovorila, da tretji odmerek za zdaj ni potreben.

'Naše vrednote nam narekujejo, da naredimo vse za cepljenje sveta proti covidu-19'

10. 06. 2021 10.55

Voditelji držav G7 bodo na srečanju Svetovno zdravstveno organizacijo pozvali k novi in transparentni preiskavi izvora novega koronavirusa, piše v osnutku sporočila, ki je pricurljalo v medije. Preiskava je predvsem želja ameriške administracije. Medtem je ameriški predsednik Joe Biden povedal, da bodo ZDA, kot jim to narekuje njihova "moralna dolžnost", pomagale svetu iziti iz pandemije.

Novo milijonsko plačilo dolga najrevnejšim članicam

06. 04. 2021 09.41

Potrjena je tretja tranša plačila najrevnejšim članicam, katere namen je zmanjšanje bremena dolga iz posebnega sklada za zajezitev katastrofe in za olajšanje. Mednarodni denarni sklad bo 28 državam tako izplačal dobrih 200 milijonov evrov. Ta je doslej odobril že dve podobni tranši, če bo denarja dovolj, pa bodo odobrili tudi četrto.