pomoč pri samomoru

'Vrniti se moramo k tistemu, kar je pomagalo našim babicam in dedkom'

06. 04. 2025 18.34

Dve trenutno najbolj pereči temi, ne le v Sloveniji, pač pa tudi po svetu, sta medvrstniško nasilje in stiske mladih. O rešitvah sta razmišljali Nina Triller, ravnateljica OŠ Kolezija, in Ema Rogač Randl, vodja projekta Od Alje do Žana. "Filozofija dr. Anice Mikuš Kos je, da se moramo vrniti k naravnim virom pomoči, torej k stvarem, ki so pomagale našim babicam in dedkom, ko institucij za področje duševnega zdravja še ni bilo. Pomoč moramo uvrstiti tja, kjer otroci preživijo največ časa – v šole, med vrstnike in skupnosti," je povedala Rogač Randlova in dodala, da je to srce projekta Od Alje do Žana. S Trillerjevo sta med drugim spregovorili še o "TikTok diagnozah", uporabi telefonov in sočutju.

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

13. 12. 2024 06.00

Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Mladostnica v hudi stiski do pedopsihiatra po letu in pol

12. 12. 2024 06.33

Za rubriko 24UR Dejstva je spregovorilo dekle, ki se je kot mladoletnica borila z depresijo, izgorelostjo in paničnimi napadi. Leto in pol bi morala čakati na obravnavo pri pedopsihiatru in če njeni starši ne bi poiskali samoplačniške pomoči, danes ne bi bila več živa, pravi. Pa primer mladostnice, ki se vsak dan samopoškoduje. Na prvi pregled pri pedopsihiatru mora čakati povprečno 11 mesecev. Zakaj morajo otroci in mladostniki, ki so v hudih stiskah in jih je vedno več, tako dolgo čakati na strokovno pomoč? Ali ministrstvo za zdravje sploh namerava ukrepati?

Sedem francoskih družin toži TikTok zaradi slabega vpliva na zdravje mladih

07. 11. 2024 15.07

Sedem francoskih družin je vložilo tožbo proti TikToku, saj trdijo, da je platforma negativno vplivala na zdravje njihovih otrok, kar je privedlo tudi do dveh samomorov mladoletnikov. Odvetnica družin opozarja na zasvojljivo zasnovo aplikacije in pomanjkljivo moderiranje vsebin, ki lahko škodujejo mladim. Vse večkrat se tudi druga družbena omrežja znajdejo na sodiščih, največkrat pa so to aplikacije, ki jih uporablja vse več mladih, kot so Facebook, Instagram in Snapchat.

Temna stran vrhunskega športa: Boj z depresijo in tesnobo

27. 09. 2024 16.28

Caroline Garcia, nekdanja četrta teniška igralka sveta, je zaradi hudih napadov tesnobe in panike predčasno končala sezono. Njena izkušnja ni osamljen primer – v preteklosti sta o podobnih težavah spregovorila tudi olimpijski plavalec Michael Phelps in gimnastična prvakinja Simone Biles, ki sta se soočala z depresijo, tesnobo in paničnimi napadi. Duševna stiska med vrhunskimi športniki je velik problem, nič manjši, kot je tudi nasplošno v družbi.

V Švici po smrti Američanke v samomorilski kapsuli aretirali več ljudi

25. 09. 2024 07.30

Švicarska policija je na podlagi suma napeljevanja in pomoči pri samomoru aretirala več ljudi, potem ko si je 64-letna Američanka v kantonu Schaffhausen ob meji z Nemčijo življenje vzela s pomočjo t. i. samomorilske kapsule.

'Priča smo zgodovinskemu trenutku za našo družbo'

10. 06. 2024 09.59

Volivci so na referendumu podprli pomoč pri prostovoljnem končanju življenja. Odzvali so se že zagovorniki zakona. Iz društva Srebrna nit so sporočili, da smo priča zgodovinskemu trenutku za našo družbo, saj so se volivke in volivci na referendumu večinsko odločili za potrditev zakonske ureditve vprašanja pomoči pri prostovoljnem končanju življenja: "Čestitamo vsem, ki ste glasovali ZA, ker se zavzemate za temeljno pravico vsakega posameznika, da svobodno odloča o svojem življenju in smrti. Čestitamo vam tudi za modrost in pogum, da vas od te odločitve niso odvrnila zavajanja, laži in zastraševanja."

Dejstva: Ali res vsa stroka nasprotuje evtanaziji?

07. 06. 2024 06.02

V studiu naše večerne oddaje je Uroš Slak soočil štiri parlamentarne stranke, ki jim na nedeljskih evropskih volitvah ankete javnega mnenja napovedujejo najboljšo uvrstitev. Poslanec SDS Zvone Černač ter trije kandidati za evropske poslance – Janja Sluga iz GS, NSi-jeva Vida Čadonič Špelič in Matevž Frangež SD – so še enkrat predstavili stališča svojih strank glede referendumskih vprašanj, povezanih s konopljo in evtanazijo.

Pomoč pri samomoru

26. 05. 2024 15.00

V Sloveniji je v luči posvetovalnega referenduma znova aktualna razprava o pomoči pri samomoru. Volivke in volivci bomo namreč 9. junija na dan evropskih volitev odločali tudi o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta referendum bo posvetovalni, kar pomeni, da za vlado ni zavezujoč. Je pa pomembno, kako bo odločilo ljudstvo, saj bo vlada mnenje državljank in državljanov težko prezrla. Da se boste lažje odločili, vam bomo v Fokusu znova pokazali, kakšen je postopek pomoči pri samousmrtitvi v švicarski ustanovi Dignitas. Obiskali smo jo leta 2019.

Je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt?

25. 05. 2024 09.04

Zakon o prostovoljnem končanju življenja bi na referendumu podprlo 53 odstotkov državljanov, proti se jih je v anketi javnega mnenja opredelilo 35 odstotkov. Je slovenski predlog zakona bolj radikalen od ureditev v drugih državah? Kakšni so pomisleki nasprotnikov in zakaj pobudniki vztrajajo, da je prišel čas, da se lahko človek odloči za smrt? Gostili smo Petra Goloba z odbora za pravno etična vprašanja pri zdravniški zbornici in enega od soavtorjev Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja Andreja Pleterskega, sina pokojnega akademika Janka Pleterskega.

Komisija za medicinsko etiko: referendumsko vprašanje vzbuja pomisleke

24. 05. 2024 13.08

Komisija za medicinsko etiko je opozorila, da referendumsko vprašanje o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja vzbuja pomisleke. Javnosti je namreč odvzeta možnost, da o vprašanju odloča vsebinsko. Področje odpira možnosti zlorab, menijo, izpostavili pa so tudi neurejenost dolgotrajne oskrbe in paliativne medicine.

Predlog za razpis referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja primeren

09. 04. 2024 06.27

Odbor DZ za zdravstvo je z devetimi glasovi za in štirimi proti koalicijski predlog za razpis posvetovalnega referenduma o obravnavi ureditve pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ocenil za primernega. Volivce bi vprašali, ali so za to, da se sprejme zakon, ki bo urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja.

Otroci anonimno spraševali o uspehu, odnosu s starši in spolnih odnosih

31. 03. 2024 18.21

Več kot 14.000 najstnikov iz 96 različnih šol po vsej Sloveniji se je že udeležilo delavnic in predavanj, ki jih organizirajo v projektu Zalife. Ena od njih je 'Če ne veš, vprašaj', na njej pa osnovnošolci in dijaki zastavljajo anonimna vprašanja. Z nami jih je delil ustanovitelj projekta Jernej Picelj in pojasnil, da jih med drugim zanima, kako dobiti motivacijo za učenje, kako se soočiti s strahom pred neuspehom, kako izboljšati odnose s starši, kako prepoznati pravega prijatelja, kako pristopiti do punce, kdaj je pravi čas za prvi spolni odnos, kako veš, ali si zaljubljen in še in še.

Richarlison: Veliko sem razmišljal o smrti

29. 03. 2024 06.00

Brazilski nogometni zvezdnik in član Tottenhama Richarlison je prvič spregovoril o zahtevnem obdobju, ki ga je preživljal po končanem svetovnem prvenstvu v Katarju. "Hotel sem odnehati," je priznal 26-letnik, ki je pravočasno poiskal pomoč, s svojo izpovedjo pa želi pomagati številnim drugim, ki so se znašli v podobni situaciji. "Na družbenih omrežjih sem iskal 'smrt'," čustveno opisuje tisto obdobje.

Macron v izpolnitev obljub: napovedal predlog zakona o pomoči pri smrti

11. 03. 2024 15.38

Francoski predsednik Emmanuel Macron je po uspehu pretekli teden, ko je Francija postala prva država na svetu, ki je v ustavo kot "zagotovljeno svoboščino" vpisala splav, zdaj napovedal nove spremembe. V francoski parlament bo tako maja poslal tudi predlog zakona o pomoči pri smrti. Pomoč pri smrti bi zakon sicer omogočal pod strogimi pogoji.

Prostovoljno končanja življenja brez podpore, v Svobodi za referendum

07. 03. 2024 13.58

Poslanci so po splošni razpravi o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja s 64 glasovi proti in devetimi za odločili, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Podprli so ga poslanci Levice, štirje iz SD in Mojca Šetinc Pašek. V Svobodi ga niso podprli, ker so o tem že vložili pobudo za razpis posvetovalnega referenduma.

Preprečevanje samomora: včasih je dovolj, da človek človeku prisluhne

10. 09. 2023 09.07

Danes obeležujemo svetovni dan preprečevanja samomora. Breme samomora v Sloveniji je izrazito, še vedno smo krepko nad evropskim in svetovnim povprečjem. Je pa spodbudno, da samomorilni količnik v Sloveniji upada. Obširno o samomoru nocoj v 24UR Fokus. Objavili bomo dve izpovedi, izpoved mame, ki je izgubila dve hčerki. In izpoved hčerke, ki je izgubila mamo in očeta. Tadeji in Anji se zahvaljujem za njun pogum, odprtost, da sta nas spustili blizu in z nami delili težke spomine.

Oddali podpise za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja

17. 07. 2023 06.05

Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so pobudniki vložili v zakonodajni postopek. Predlagatelji pojasnjujejo, da želijo z zakonom neozdravljivo bolnim, ki trpijo neznosne bolečine, zagotoviti možnost dostojanstvene smrti, ki je pravno urejena, zagotavlja družbeni nadzor in varnost postopka pred zlorabami. Predlagatelji pričakujejo podporo koalicije. "Zdravništvo predloga zakona in v njem predstavljenih rešitev ne podpira," pa so v odzivu zapisali pri Zdravniški zbornici in dodali, da bi morali kot družba napore usmeriti v razvoj in dostopnost paliativne oskrbe.

Nataša Pirc Musar: Mislim, da je naša država še vedno v puberteti, čeprav je stara 32 let

25. 06. 2023 07.00

Tako je na vprašanji, kakšna 32-letnica je Slovenija in kako državo vidi tukaj in zdaj, v posebnem pogovoru za 24UR Fokus odgovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Voditelja Maja Sodja in Miha Drozg sta se s predsednico pogovarjala na Brdu pri Kranju, v osrednjem protokolarnem objektu, prežetem z zgodovino. Upor Josipa Broza - Tita proti fašizmu predsednica spoštuje, na drugi strani pa obsoja povojne poboje, zločin, ki se je, kot pravi, zgodil brez sodnih postopkov.

Strah pred trpljenjem: 'Za evtanazijo bi se letno odločilo do 50 oseb'

07. 06. 2023 07.49

Pravica do dostojanstvene smrti in svoboda glede samostojnega odločanja o tem, kdaj in pod kakšnimi pogoji je čas za slovo na eni strani, na drugi pa zdravniško poslanstvo ohranjanja življenja in pomisleki glede možnih zlorab. Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga pripravili v društvu Srebrna nit, precej razdvaja javnost. In medtem ko mu zdravniške organizacije ostro nasprotujejo, češ da ne bodo postali 'rablji svojih pacientov', je pobudnikom predloga zakona že uspelo zbrati 5000 podpisov, potrebnih za vložitev v parlamentarni postopek.

Portugalski parlament po dolgem boju dekriminaliziral evtanazijo

12. 05. 2023 20.12

Močno katoliška država je marsikoga presenetila z odločitvijo, da dekriminalizira evtanazijo. Portugalski parlament je namreč s 129 glasovi za in 81 proti izglasoval predlagani zakon. Portugalska se tako pridružuje peščici držav po svetu, ki ljudem podeljujejo to pravico.

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'

11. 04. 2023 18.53

TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

Lewis Capaldi o nenadzorovanih tikih: Bal sem se, da ne bom mogel več nastopati

31. 03. 2023 14.22

Lewis Capaldi je v svojem prihajajočem dokumentarnem filmu razkril nekaj podrobnosti s svoje koncertne turneje iz leta 2020. Kot je priznal, se je težko spominja, saj je bil zelo prestrašen, soočal pa se je tudi s hudimi napadi panike. Obenem je dodal, da se je bal, da zaradi svojega psihičnega zdravja in nenadzorovanih tikov ne bo mogel več nastopati, prav tako so mu bolečine v hrbtu povzročale težave pri pisanju pesmi.

Alenka Čurin Janžekovič: Prišel je čas. Čas za dostojno smrt

30. 10. 2022 12.40

V razpravi o evtanaziji oziroma pomoči pri samousmrtitvi, o kateri se pogovarjamo v naši družbi, na eni strani zagovorniki slednje pravijo: "Vsi imamo pravico umreti." A takoj zatem nasprotniki takšne pomoči rečejo: "Ni res, vsi imamo le pravico živeti."

'Če ni razumevanja, so otroci vse bolj izpostavljeni poniževanjem'

18. 09. 2022 14.45

Rok, ki je v prometni nesreči izgubil očeta, za katerega se je mamica borila, dokler ni hudo zbolela in sedaj sam skrbi zanjo. Nikoli ne bo pozabil, kako ga je ravnateljica pred vsemi otroci iz razreda in starši potegnila iz sedeža avtobusa in na ves glas govorila, da on ne bo šel v šolo v naravi, ker šola v naravi ni bila poravnana do odhoda, čeprav smo jo poravnali mi. Rok je tako kot vsi prosilci za štipendije izjemen študent, ki bo kmalu postal zdravnik.

'Ustvarjajmo upanje z dejanji'

10. 09. 2022 13.48

Ob svetovnem dnevu preprečevanja samomorov, ki ga obeležujemo, stroka poudarja pomen vseh, ki pomagajo pri preprečevanju samomorilnega vedenja. Preprečevanje samomorov je velik svetovni izziv, zato želi ljudi v stiski spodbuditi k iskanju strokovne pomoči. Letošnje geslo Ustvarjajmo upanje z dejanji opominja, da obstaja alternativa samomoru.

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin

03. 09. 2022 16.30

V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

Nekdanja teniška zvezdnica Jelena Dokić iskreno o duševnih težavah

14. 06. 2022 16.30

Nekdanja avstralska teniška zvezdnica Jelena Dokić je v ponedeljek razkrila, da je bila pred nekaj tedni blizu temu, da bi si vzela življenje.

50 let od slavne fotografije: 'Nisem več napalmovo dekle'

11. 06. 2022 07.00

Črno-bela fotografija prestrašenih otrok, v središču katere je povsem naga deklica, je simbol grozot vojne, v katerih so pogosto najbolj prizadeti otroci. Kako zelo grozljiv je bil dogodek, ki ga je pred 50 leti ovekovečila fotografska kamera, še danes živo občuti Kim Phuc, deklica s fotografije. Med napadom z napalm bombami je namreč utrpela tako hude poškodbe, da so zdravniki mislili, da ne bo preživela. V bolnišnici se je zdravila 14 mesecev in prestala 17 operacij. Brazgotine, tako fizične kot duševne, so ostale. Čeprav je prav zaradi te izkušnje odkrila tudi svoje poslanstvo.

Peklenske razmere v Azovstalu: 'Nekateri so razmišljali o samomoru'

05. 05. 2022 07.55

Iz mariupolske jeklarne Azovstal so v zadnjih dneh evakuirali več kot 340 ljudi, civilisti pa so spregovorili o tamkajšnjih "peklenskih" razmerah. Nekaterim se je situacija zdela tako brezizhodna, da so razmišljali o samomoru. Poveljnik polka Azov je dejal, da ukrajinske sile v jeklarni bijejo "težke krvave bitke". Rusija medtem trdi, da humanitarni koridorji za evakuacijo civilistov z območja jeklarne delujejo. Razmere, sicer napete, ostajajo tudi drugod na vzhodu države, kjer ruske sile nadaljujejo napade tudi iz zraka. Ukrajinski vojaki, ki vztrajajo v tovarni, trdijo, da naj bi ruska stran kršila napovedano prekinitev ognja.