pomoč gospodarstvu

Popoplavni milijoni: za varnost ljudi ali za zaslužek?

05. 04. 2025 07.04

Za popoplavno obnovo smo iz državne blagajne plačali več kot milijardo evrov. Se denar transparentno porablja? Lani smo za sanacijo plačali 63 milijonov, letos 110 milijonov. Smo zato bolj varni pred novimi poplavami? In kakšna je usoda poplavljenih, poškodovanih, uničenih hiš? Odgovori v 24UR Inšpektor.

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično

12. 03. 2025 18.00

Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

Bi ZDA res tvegale 'nuklearni armagedon' zaradi ene od baltskih držav?

09. 03. 2025 08.49

Združene države Amerike so so iz regionalne sile v 19. stoletju povzpele do statusa svetovne supersile, in to po zaslugi vključitve v dva velika konflikta na evropskem kontinentu. Po drugi svetovni vojni so oblikovale splet formalnih in neformalnih zavezništev z državami na različnih celinah, najpomembnejša pa je zveza Nato, ustanovljena 4. aprila 1949, zaradi nevarnosti velike vojne s takratno ideološko nasprotnico Sovjetsko zvezo. Toda zavezništvo se je pogosto znašlo v vlogi orodja za udejanjanje interesov najmočnejše članice. Famozni 5. člen pa je bil aktiviran zgolj enkrat – ob terorističnem napadu 11. septembra 2001. Bi ZDA torej res priskočile na pomoč napadeni članici, denimo Litvi ali Estoniji?

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'

20. 02. 2025 20.59

Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

Musk prevzel nadzor na plačilnim sistemom finančnega ministrstva

03. 02. 2025 21.24

Ameriški milijarder Elon Musk, zaveznik novega predsednika ZDA Donalda Trumpa in vodja novoustanovljenega urada za vladno učinkovitost (Doge), je prevzel nadzor nad plačilnim sistemom ameriškega ministrstva za finance. Ministrstvo vsako leto izvede finančne transakcije v vrednosti več tisoč milijard evrov.

Golob vztraja, da je treba spremeniti sistem obračuna omrežnine

27. 01. 2025 16.20

Premier Robert Golob pričakuje, da bo Agencija za energijo do novembra prilagodila metodologijo obračuna omrežnine pri elektriki. Predlog za pomoč gospodinjstvom v zimski sezoni je pripravljen, ker so že na voljo podatki, glede pomoči gospodarstvu bo več znanega po analizi, predvidoma v nekaj tednih, je v DZ napovedal Golob.

'Naj Slovenija postane družba, v kateri bomo vsi srčni zmagovalci'

26. 12. 2024 07.16

Osamosvojitev Slovenije je zapisala nov dokaz, da je enotnost moč, ki premika meje možnega, je v poslanici ob državnem prazniku poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prebivalci Slovenije še vedno lahko stremo največje izzive, ko združimo srca, misli in prizadevanja, je ocenila. Premier Golob pa je naštel, da so letos v Sloveniji zmagali pravičnost, znanje, solidarnost in preudarnost. Opremljeni z vsem tem bomo po njegovem mnenju skupaj gotovo zmagovali tudi v letu 2025.

OZS Hana in Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona

17. 12. 2024 15.26

Obrtno-podjetniška zbornica ministra Matjaža Hana in Luko Mesca poziva k takojšnjemu sprejetju interventnega zakona s shemo čakanja na delo in skrajšanega delovnega časa za podjetja, ki so zaradi upada naročil prizadeta. "Le tako bodo ta podjetja lahko zadržala svoje zaposlene," je na seji upravnega odbora dejal predsednik OZS Blaž Cvar.

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?

05. 12. 2024 06.00

Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?

27. 11. 2024 17.45

Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem

26. 11. 2024 09.06

V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Javna agencija Spirit pri pomoči gospodarstvu v energetski krizi neučinkovita

26. 11. 2024 10.26

Javna agencija Spirit Slovenija pri tehnični vzpostavitvi in organizaciji posredovanja podatkov za izvedbo nadzorov nad višino prejetih pomoči gospodarstvu zaradi visokih cen energentov ni bila učinkovita, v reviziji ugotavlja računsko sodišče. Agenciji je podalo priporočila za izboljšanje poslovanja.

Bomo zaradi omrežnine izdelke kupovali dražje?

15. 11. 2024 20.24

Potem ko je vlada vendarle predstavila načrt, kako namerava ublažiti dvig položnic za elektriko za gospodinjstva, pa še naprej ostaja neznanka, kako bi lahko pomagali gospodarstvu. Kaj torej od vlade, ki do konca leta obljublja interventni zakon, pričakujejo gospodarstveniki? "Ne potrebujemo novih zakonov, Agencija naj nemudoma umakne za gospodarstvo škodljiv obračunski sistem," pozivajo v združenjih. Precej bolj kritični do pristopa vlade, ki da je obrnila ploščo, so v opoziciji, kjer opozarjajo, da bomo tudi za ukrepe, ki jih je za pomoč gospodinjstvom sprejela oblast, na koncu račune poravnali davkoplačevalci.

S to mešanico lahko prav vsak pripravi okusen kruh z drožmi

15. 11. 2024 07.23

Igor Paldauf je slovenski inovator, ki se je odločil prevzeti družinsko kmetijo in jo preoblikovati v pravo ekološko uspešnico. Njegova bio mešanica za kruh z drožmi, ki je na voljo v trgovinah Interspar, omogoča vsakomur, da enostavno speče odličen kruh. Z jasnimi navodili in video vodičem, ki spremlja izdelek, lahko kdorkoli pripravi svež kruh, ne glede na prejšnje izkušnje s peko. Igorjeva zgodba je del že 9. sezone priljubljene oddaje Štartaj Slovenija, ki tudi letos predstavlja izjemne zgodbe iz slovenskega podeželja.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti

24. 10. 2024 08.02

"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

Gospodarstvo ni na poti v recesijo: obrestno mero znižali za 0,25 odstotne točke

17. 10. 2024 09.39

Svet Evropske centralne banke (ECB), ki je tokrat zasedal pri nas, je skladno s pričakovanji drugič zapored znižal osrednje evrske obrestne mere. Znižanje za 0,25 odstotne točke je obenem tretji rez v obrestne mere po junijskem obratu v denarni politiki. Razmere sicer ostajajo polne izzivov, a pri ECB zaenkrat menijo, da gospodarstvo ni na poti v recesijo.

'Nemčija je zakašljala in pri nas je že kar nekaj konkretnih bolnikov'

14. 10. 2024 19.39

Po Boxmarku iz Kidričevega je v le nekaj tednih obsežna odpuščanja napovedalo tudi podjetje Mahle. Gre hkrati tudi za napoved večje krize ne le v avtomobilskem sektorju, temveč v gospodarstvu nasploh? Minister Luka Mesec, ki je že pred časom napovedal posredovanje države, zagotavlja, da že imajo pripravljene rešitve, podobne tistim, ki smo jih poznali v času zdravstvene krize. Pa bodo državne subvencije in skrajšani delovniki dovolj? Nemci ob znatnem padcu povpraševanja po avtomobilih napovedujejo množična odpuščanja v Evropi in po svetu, brez zaposlitve bi lahko po nekaterih projekcijah ostalo pol milijona delavcev.

Širili bi krog upravičencev do pomoči ob naravnih nesrečah

18. 08. 2024 08.53

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v javno obravnavo poslalo predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki med drugim omogoča bolj prožne oblike financiranja in širi krog upravičencev do sredstev za odpravo posledic naravnih nesreč. Komentarje na predlagani zakon je mogoče oddati do 2. septembra.

Za obnovo v kmetijstvu in gozdarstvu po poplavah doslej 34,5 milijona evrov

05. 08. 2024 16.20

Pred letom dni je Slovenijo prizadela ena najhujših ujm v novejši zgodovini. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je od takrat pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, doslej pa so za obnovo namenili 34,5 milijona evrov. Na Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da sanacija ključne infrastrukture poteka, a po mnenju lokalnih predstavnikov prepočasi.

Tri milijarde evrov škode, 14.000 klicev na pomoč, evakuiranih več kot 8000 ljudi

02. 08. 2024 13.11

4. avgusta 2023 so bili na 122 merilnih postajah na 74 rekah po vsej državi preseženi pragovi visokih voda. Tri največje slovenske reke – Sava, Drava in Mura – so hkrati poplavljale, najhuje pa so bila prizadeta območja ob Savinji, Meži, Mislinji in Kamniški Bistrici. Na številki 112 so tistega dne zabeležili skoraj 14.000 klicev. Kasneje je bilo evidentiranih 15.517 prizadetih lokacij, evakuiranih pa več kot 8000 ljudi.

Kakšna bo politika Kamale Harris v primeru zmage?

22. 07. 2024 06.06

Če bo Kamala Harris nominirana za demokratsko kandidatko in izvoljena za predsednico ZDA, jo bo čakalo kar nekaj dela. Na večini področij bi verjetno Harrisova nadaljevala s podobno politiko, kot jo je imel Joe Biden, kar vključuje močno podporo ukrajinskim vojnim prizadevanjem in nadaljevanje pobude za poglobitev zavezništev v Aziji in na Pacifiku. Verjetno si od njenega morebitnega predsedstva obeta tudi Izrael.

Kim Džong Un in Putin podpisala sporazum o medsebojni pomoči v primeru agresije

19. 06. 2024 06.55

Ruski predsednik Putin se mudi v Pjongjangu, kjer ga je nekaj pred 3. uro zjutraj po lokalnem času sprejel severnokorejski voditelj Kim Džong Un. Po slavnostnem dogodku na osrednjem trgu so se začela pogajanja med delegacijama. Putin je pohvalil trdno prijateljstvo med državama, Kim pa je napovedal, da namerava Severna Koreja okrepiti svoje strateško sodelovanje z Rusijo. Nato sta podpisala sporazum, ki predvideva medsebojno pomoč v primeru agresije na katero koli od dveh držav.

Golob: Posledic poplav ne bomo mogli odpraviti v želenih rokih

17. 06. 2024 14.06

Prednostne naloge pri fizični odpravi posledic lanskih katastrofalnih poplav, to je povečanje pretočnosti vodotokov in obnova prizadete infrastrukture, so v celoti opravljene, kar je po besedah premierja Robert Goloba velik uspeh. Si pa želi, da bi bili postopki za preselitev ljudi s prizadetih območij hitrejši.

Koalicija Brezniku očitala samopromocijo in obstruirala razpravo

07. 06. 2024 14.04

Koalicijski Svoboda in SD sta obstruirali sejo odbora DZ za zadeve EU, na kateri so na zahtevo poslanske skupine SDS razpravljali o stranpoteh zelenega prehoda. Prepričani sta, da je predsednik odbora Franc Breznik, ki je tudi kandidat SDS za evropskega poslanca, nujno sejo sklical za samopromocijo pred nedeljskimi volitvami.

Poplave: ministrstvo 32 podjetjem priznalo škodo v višini 69 milijonov evrov

30. 05. 2024 08.41

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je izdalo prvi paket odločb 32 prizadetim podjetjem v katastrofalnih poplavah avgusta lani. S tem jim je priznalo povrnitev škode v znesku skoraj 37 milijonov evrov, od česar so podjetja že lani prejela dobrih 12 milijonov predplačil, so sporočili z ministrstva.

Ameriški senat sprejel zakon, s katerim bi lahko prepovedali TikTok

24. 04. 2024 12.10

Boj proti TikToku v ZDA se zaostruje. Ameriški senat je namreč potrdil kontroverzni zakon, s katerim bi lahko to družbeno omrežje popolnoma prepovedali. Kaj mora podjetje narediti, da se to ne bo zgodilo?

DZ soglasno potrdil novelo za pomoč gospodarstvu zaradi energetske krize

23. 04. 2024 18.07

DZ je soglasno potrdil novelo zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize. Ta določa nov rok za izplačilo zadržanih sredstev in spreminja določbe zakona v povezavi z zagotovljenimi sredstvi za Slovenski podjetniški sklad.

Prvi podjetniški vavčer prinaša do 3000 evrov finančne spodbude

20. 04. 2024 21.25

Mikro, majhna in srednja podjetja se lahko potegujejo za prvi podjetniški vavčer, ki jim prinaša do 3000 evrov finančne spodbude, če se udeležijo kakšne od gospodarskih delegacij v tujini, ki jo organizira državna inštitucija ali gospodarsko združenje. Ta nepovratna denarna sredstva bi manjšim poslovnežem olajšala preboj v mednarodno poslovno okolje, tudi tako da jim država povrne do največ 60 odstotkov stroškov poti. Obrtniki in podjetniki ukrep pozdravljajo in že čakajo na dodatne vavčerje.

Finančni komentar: Velika negotovost na delniških trgih

09. 04. 2024 07.00

Če želijo delniški trgi še naprej dosegati zgodovinsko najvišje vrednosti, se morajo najprej spopasti z idejo, da je ključna obrestna mera prenizka, izpostavlja dolgoletni ameriški finančni svetovalec Jason Shapiro.