pomnjenje

Bodoča zobozdravnica po prometni nesreči pozabila vse medicinsko znanje

11. 04. 2025 10.21

10. aprila pred šestimi leti je deževalo. Študentka zadnjega letnika medicine Klara Krošelj se je po končanih vajah peljala domov s fakultete, ko je njen avtomobil na spolzki cesti zaneslo in je silovito trčila v kombi. Ob tem je utrpela tako hude poškodbe glave, da je izgubila spomin, s tem pa tudi vse znanje s fakultete.

Tonin posvaril pred razpadom šolskega sistema

05. 04. 2025 11.52

Šolski sistem je tog in okorel, birokratsko zastarel in preveč osredotočen na pomnjenje podatkov, je v nagovoru programske konference NSi, namenjene šolstvu, poudaril prvak te stranke Matej Tonin. Če ne bomo takoj začeli z resno prenovo izobraževalnega sistema, bo v nekaj letih dokončno razpadel, je opozoril.

Magično število, ki zapira oči

17. 03. 2025 06.30

Sprva smo se bali, da jih bomo s preglasnim šepetanjem ali odpiranjem vrat zmotili. Zaman nas je skrbelo, saj so bili v svojem svetu. Tekmovalci, stari med osem in osemdeset let, so zbrano recitirali neskončne decimalke števila pi. Običajno z zaprtimi očmi, večina sede, nekateri stoje, ob ritmu rok ali nog. Vsak je imel svojo tehniko pomnjenja, lastno palačo spomina. Nazadnje je zmagal 17-letni Velenjčan, ki je pravilno nanizal kar 5111 decimalk. Pri zbranosti si je pomagal z ritmom rok.

Trenutek, ki je ganil celo Srbijo: voznik se prikloni študentom

28. 01. 2025 09.24

Blokada Avtokomande, enega največjih prometnih vozlišč v Beogradu, je trajala polnih 24 ur. Nočni prizori nepregledne množice, ki je s telefonskimi svetilkami v rokah preplavila ceste, so spisali nepozabno zgodbo, telefonske kamere pa so posnele tudi gesto moškega, ki je navdušil vse.

Devetletni Liam v desetih minutah zrecitiral 1500 decimalk števila pi

14. 03. 2024 15.20

Na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so s tekmovanjem v recitiranju decimalk števila pi obeležili svetovni dan matematike in dan števila pi. Na zmagovalni oder je stopil devetletni Liam Kovač, ki je zrecitiral 1500 decimalk. V sklopu programa je potekalo tudi tekmovanje v peki pit, zvrstila pa so se tudi zanimiva predavanja.

Hud tempo treningov in vaj za Lada Bizovičarja

11. 01. 2024 21.41

Največji roast slovenske glasbene scene, ki ga s svojo ekipo za zadnjo januarsko soboto v Stožicah naklepa Lado Bizovičar, se nezadržno bliža. Ta veliki zalogaj smeha zahteva hud tempo treningov in vaj. Lada trenutno najbolj pesti pomnjenje za skoraj dve uri besedil govornega in pevskega dela šova Slovenska muska v Stožicah.

Učenje angleščine na klasičen način postaja stvar preteklosti

30. 03. 2023 12.37

Učenje angleščine je možno izvajati na več različnih načinov.

Svetovni dan spanja: Slovenci premalo spimo

17. 03. 2023 06.02

Spanje je naravno stanje sprostitve. Poleg zdrave prehrane in telesne dejavnosti je tudi eden od ključnih gradnikov posameznikovega telesnega, duševnega in socialnega blagostanja. Vpliva na vsa področja človekovega delovanja in kakovost življenja v vseh starostnih obdobjih. In ker imamo ponavadi vsi spanca malce premalo, se poskusimo danes vsaj malo bolj naspati. Praznujemo namreč svetovni dan spanja.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni

15. 03. 2023 07.55

Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Prijavi soseda s talentom in osvoji 1000 evrov!

01. 03. 2023 15.12

Letošnja sezona šova Slovenija ima talent prinaša še eno novost. V sodelovanju z Mercatorjem iščemo najbolj talentirane sosede v Sloveniji. Poznate koga, ki ima talent, a potrebuje dodatno spodbudo? Prijavite ga, kot darilo za dobrega soseda pa lahko osvojite 1000 evrov denarne nagrade, ki jih podarja Mercator.

Anna Kendrick o spominih na snemanje Prve note: To je bila travmatična izkušnja!

12. 01. 2023 18.42

Igralka Anna Kendrick, najbolj znana po vlogi v filmu Prava nota, je pred kratkim razkrila, da je bilo snemanje omenjenega filma zanjo travmatična izkušnja in da ima še vedno slabe spomine na to izkušnjo. Dodala je še, da je bilo celotno snemanje zelo slabo organizirano, namesto da bi se iz tega kaj naučili, pa je bilo pri snemanju nadaljevanja še slabše.

Zgodovinski nastop Luke Dončića pohvalila tudi Severina

28. 12. 2022 15.06

Izjemen nastop Luke Dončića, ki je na tekmi proti New York Knicksom s 60 točkami, 21 skoki in 10 asistencami dosegel eno izmed najboljših individualnih predstav v zgodovini NBA, je na družbenem omrežju pohvalila tudi hrvaška pevka Severina.

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'

22. 11. 2022 07.00

Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

Učenje angleščine za začetnike na pravi način lahko zmanjša celo stres

02. 11. 2022 07.51

Učenje angleščine za začetnike je lahko enostavno, če izberete individualni tečaj angleščine Karnion. Na voljo je tudi tečaj poslovne angleščine in drugi.

Šolanje na daljavo vplivalo na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje šolarjev

30. 03. 2022 08.29

Raziskava NIJZ o vplivih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 kaže, da šolski delavci po vrnitvi v šole pri šolarjih zaznavajo nekatere vplive na kognitivne sposobnosti in duševno zdravje. Med drugimi sta se poslabšala branje in pismenost, pojavile so se težave z zbranostjo, upočasnilo se je razmišljanje, več je nemira in klepetavosti.

Kakovost spanca se je v primerjavi z obdobjem pred epidemijo poslabšala

18. 03. 2022 06.00

Čeprav je spanje najučinkovitejši način vsakodnevnega uravnavanja telesnega in duševnega zdravja v vseh življenjskih obdobjih, pa Slovenci ne spimo dovolj. Odrasli bi namreč morali spati od sedem do devet, otroci in mladostniki pa od devet do deset ur na noč. Dobro spanje je namreč vir dobrega počutja in temelj zdravega načina življenja ter varnosti pri delu in v prometu.

Ko 'slab dan' traja več tednov

17. 06. 2021 06.00

Posledice epidemije covida-19, dolgotrajnega šolanja na daljavo in omejevanja stikov so pri otrocih in mladostnikih že vidne. Duševne stiske, predvsem v spektru depresije in anksioznosti, so se v času epidemije poglobile, pokažejo pa se predvsem kot 'pobeg' v neproduktiven upor, odpor do učenja, umik od sošolcev in zapiranje vase, pravijo učitelji in socialni delavci. Pokazalo se je tudi "resno in kritično pomanjkanje usposobljenih strokovnjakov na področju duševnega zdravja", šola pa je tako za dijake pogosto ne le prvi, ampak tudi edini dostop do pomoči. Za razliko od mladostnikov se duševne stiske pri predšolskih otrocih medtem najpogosteje kažejo s telesnimi simptomi.

Hrana, ki izboljša razpoloženje in spomin

18. 05. 2021 00.15

Prehranjevanje s polnovrednimi rastlinskimi živili in nenasičenimi maščobami lahko izboljšuje razpoloženje in kognitivne sposobnosti. Prehrana z visoko vsebnostjo nasičenih maščob in rafiniranega sladkorja pa ima lahko ravno obratni učinek.

'Otrok bo staršem poročal o spletnem nasilju, če bo čutil, da ga ne obsojajo'

28. 11. 2020 14.30

Neprijetna čustva in frustracije, ki lahko pridejo na plano v teh drugačnih časih, kot smo jih vajeni, lahko nekateri šolarji uravnavajo tudi s spletnim nasiljem, pojasnjuje psihologinja Špela Reš. Pojavlja se lahko na vseh kanalih, ki omogočajo medsebojno komunikacijo. Pomembno je, da starši vse do otrokovega 14. leta podrobno spremljajo in nadzorujejo uporabo naprav. Vsekakor pa je v tem času problematično, da več aktivnosti poteka prek spleta.

Sama z otrokom, neozdravljivo bolna in brez sredstev

28. 06. 2020 07.00

Ko prispeva do terapevtske sobe, utrujeno sede. Gledava se iz oči v oči. Njene so udrte, obkrožajo jo temni kolobarji, ki tako zelo izstopajo z na videz deškega obraza. Prijazno vprašam po počutju in oblijejo jo solze. "Gospa nikoli, zares nikoli, nisem prosila za nobeno pomoč. Nikoli. Za vse sem poskrbela sama. Ni bilo lahko – toda zmogla sem. V to moje življenje se je naselilo preveč, mnogo preveč problemov. Ves čas se ob delu in materinstvu soočam z njimi, tokrat pa so me povsem onesposobili," pravi in glasno zaihti.

Umrl jim je očka, nato še mamica ... Nebo je polno zvezdic, ki sijejo otrokom

03. 11. 2019 08.34

Četrti jesensko počitniški dan preživljamo s polno hišo otrok počitniškega doma Zambratija. Seveda smo si vsi želeli lepega vremena in hkrati upali, da bo indijansko poletje vstopilo v november. Pa ni. Toda ko gre za ta iskrena otroška bitja in otroke ranljivih družinskih okolij, nikoli nikomur od nas spremljevalcev ni mar ne časa ne vremena. Tudi truda ne. Vsi kot eden se spojimo z njimi in zanje.

BLOG: Kostanj je dober za zdravje

29. 09. 2019 07.00

Oktober je pred vrati in prav jesen je čas, ki ga vedno z veseljem dočakam, saj spet vse zadiši po kostanju. Verjetno se velika večina strinja z menoj, da nič ni bolj prijetnega kot nabiranje kostanja v dobri družbi, in vonj, ki ga pričara ta z veseljem nabrani pečen kostanj.

Več kot 406 številk, 40 telefonskih številk, 57 imen in obrazov. Bi si to zapomnili?

13. 03. 2018 19.32

Verjetno se vam je že kdaj zgodilo, da se niste mogli spomniti pomembne telefonske številke, čeprav ste jo še pred trenutkom prebrali ali slišali? Nekateri ljudje pa so si sposobni v hipu zapomniti pravi mali telefonski imenik, na primer več kot 406 številk. Prvaki v pomnjenju so se pomerili na memorijadi in presegli kar 13 državnih rekordov. Pravijo, da zato, ker znajo možgane krepiti tako, kot športniki krepijo mišice – z vajo in posebno tehniko.

FOTO: Bi si zapomnili zaporedje teh števil? Na državnem prvenstvu v pomnenju je padlo kar 15 rekordov

27. 03. 2017 16.04

59 tekmovalcev se je v Brežicah pomerilo na državnem prvenstvu v pomnenju. Prav neverjetno je, kaj vse so si zapomnili: v pičlih petih minutah 54 imen oziroma priimkov, zaporedje 234 binarnih števil, v 15 minutah pa zaporedje 174 naključnih števil.

Bi zaupali volan pijanemu vozniku? Ne? Zakaj ga potem zaspanemu?

06. 12. 2016 09.24

Manj kot človek spi, bolj je nevaren za volanom. Tisti, ki so v zadnjih 24 urah spali manj kot štiri ure, so povzročili kar 11,5-krat toliko nesreč kot tisti, ki so spali sedem ur in več, so ugotovili v raziskavi, ki so jo opravili med ameriškimi vozniki. Pomanjkanje spanja je primerljivo z vožnjo pod vplivom alkohola.

Nasilje nad otroki: posledica niso le zlomi in modrice, spremeni se razvoj možganov

04. 09. 2016 11.55

Modrice izginejo, zlomi se zacelijo, a nasilje nad otroki ima veliko hujše posledice na možganih. Posledično se otrok ne more akademsko, socialno in čustveno razviti v enaki meri kot njegovi vrstniki, ki niso bili deležni nasilja.

Možgani ne občutijo bolečine in lahko cel dan delujejo na energiji dveh banan

22. 07. 2016 15.12

Nekaj skodelic kave lahko pomaga preprečiti bolezni na možganih, je ob svetovnem dnevu možganov povedal predsednik društva Sinapsa Blaž Koritnik. Možgani ne morejo čutiti bolečine in lahko ločijo milijon barvnih odtenkov.

Kazanje čustev krepi odpornost

09. 02. 2013 06.30

Objemanje, poljubljanje oz. izkazovanje naklonjenosti lahko pomagajo vašemu zdravju. A le če so čustva prava in je želja po telesnem stiku obojestranska. Če seveda niste eden od tistih parov, ki jim gre vse na živce.

Katera hrana nas poneumlja?

18. 05. 2012 06.30

Če jeste preveč sladkorja, to lahko vpliva na poslabšano zmožnost možganov, trdijo ameriški znanstveniki, ki so preučili učinek visokofruktoznega koruznega sirupa na sposobnost pomnjenja laboratorijskih podgan.

Govori kar 50 jezikov!

25. 03. 2012 16.23

Neki Američan je poliglot v pravem pomenu besede, saj se je naučil kar okrog 50 jezikov. Čeprav ima velik talent za jezike, pa pravi, da je njegovo znanje plod neskončnih ur branja, raziskovanja in študiranja slovnic.